۲۰۰ فاکتور رتبه بندی گوگل درسال ۲۰۲۰

شاید شما هم این جمله را زیاد شنیده باشید که گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور را در الگوریتم های های خودش برای رتبه بندی سایت ها لحاظ می کند! خوب سوال اینجاست که این ۲۰۰ فاکتور چه چیزهایی هستند؟

خیلی از این فاکتورها قطعی، دقیق و مشخص هستد، یعنی خود گوگل صراحتا در مورد آن ها، اهمیت و تاثیرشان در رتبه بندی سایت ها صحبت کرده و برخی دیگر جای بحث دارند و حتی برخی از این فاکتور ها داری تناقض هستند، از یک طرف هرجور این فاکتورها را بررسی می کنیم با اهمیت هستند و می توانند نقش مهمی در رتبه بندی سایت ها داشته باشند اما از طرف دیگر گوگل اعلام می کند که آن فاکتور در رتبه بندی سایت ها لحاظ نمی شود.۷

با این وجود با من همراه باشید، در این مقاله این فاکتورها را برای شما جمع آوری کرده ایم و به صورت طبقه بندی شده  می توانید لیست کامل ۲۰۰ فاکتور مهم گوگل در رتبه بندی سایت ها را داشته باشید.

این فاکتورها را بر این اساس دسته بندی کرده ایم:

  • فاکتورهای مربوط به دامنه سایت
  • فاکتور های مربوط به صفحات
  • فاکتورهای مربوط به کل سایت
  • فاکتورهای مربوط به بک لینک ها
  • فاکتورهای مربوط به رفتار و تعامل کاربر در سایت
  • قوانین و ساختار های مربوط به الگوریتم های گوگل
  • فاکتورهای مربوط به برند سیگنال
  • فاکتورهای اسپم داخلی
  • فاکتورهای اسپم خارجی
فاکتورهای دامنه در سئو سایت

فاکتورهای دامنه در رتبه بندی گوگل

دامنه سایت به تنهایی ده فاکتور تاثیرگذار در رتبه بندی سایت ها دارد، که این فاکتور ها فقط مربوط به دامنه یعنی بخش TLD و SLD دامنه می شود (مثلا Hiwebmaster.org) و فاکتورهای مربوط به خود لینک به صورت مجزا مطرح شده است.

۱. عمر دامنه (زمان ثبت شدن یک دامنه)

مت کاتس (مدیر سابق بخش وب اسپم تیم گوگل) در این ویدئو در مورد اهمیت عمر دامنه در رتبه بندی سایت ها به این نکته اشاره کرده است که:

دامنه ای که ۶ ماه طول عمر دارد با دامنه ای که یک سال طول عمر دارد، آنقدر تفاوت ندارد

این توضیح نشان می دهد که طول عمر دامنه در رتبه بندی سایت ها تاثیر دارد، اما این تاثیر آنقدر زیاد و محسوس نیست!

۲. کلمه کلیدی در پسوند دامنه (TLD)

وجود کلمه کلیدی در بخش TLD دامنه باعث تقویت سئو و رتبه بندی شما (حتی در همان کلمه کلیدی استفاده شده) نمی شود اما وجود این کلمه کلیدی یک سیگنال خوب جهت ایجاد یک ارتباط بین موضوع سایت و آن کلمه می باشد.

۳. شروع دامنه با کلمه کلیدی

وقتی دامنه سایتی با کلمه کلیدی اصلی و مربوط به آن سایت شروع می شود، نسبت به سایتی که آن کلمه را در دامنه خود ندارد، یک برتری نسبی دارد. (حتی برتری نسبی نسبت به زمانی که کلمه کلیدی در وسط یا آخر دامنه آمده باشد.)

۴. زمان انقضاء دامنه

مدت زمان تمدید یک دامنه یا فاصله تا انقضاء دامنه یکی از فاکتورهای گوگل در رتبه بندی سایت ها است. نقل قول یکی از مدیران گوگل در این خصوص:

دامنه های با  ارزش و مهم برای هر شخص یا کسب و کاری اغلب برای چندین سال پیش پرداخت می شوند و خوب زمان انقضاء طولاتی تری دارند، اما دامنه های که شابد برای اشخاص مهم نباشند یا تصمیم جدی و ارزشمندی پشت آن ثبت دامنه و سایت وجود نداشته باشد و یا برای کارهای غیرقانونی یا اسپم ثبت شده اند به ندرت بیشتر از یک سال استفاده می شوند بنابراین تاریخ انقضاء دامنه می تواند یک فاکتور برای قانونی بودن و جدی بودن یک سایت باشد.

۵. آمدن کلمه کلیدی در زیر دامنه (Subdomain)

این فاکتور بر اساس گزارش هایی که شرکت moz.com در سرویس آنالیز تخصصی خودش استخراج و ارائه شده است و طبق این گزارشات، وجود کلمه کلیدی در زیر دامنه میتواند باعث تقویت رتبه سایت در نتایج جستجو شود.کلمه کلیدی در زیر دامنه و تاثیر آن در سئو

۶. تاریخچه دامنه

وقتی مالکیت یک سایت چند بار تغییر می کند یا دامنه Drop می شود (دامنه ای که منقضی می شود و مجدد خریداری می شود)، ازدید گوگل ناپایداری به حساب می آید و اتفاق افتادن این موارد به گوگل می گوید که سابقه این دامنه بهتر است پاک شود و حتی اعتباراتی که این دامنه، قبل از این اتفاقات بدست آورده، از جمله بک لینک های که به این دامنه داده شده است، بهتر است پاک شود و تاثیری در رتبه بندی نداشته باشند.
البته جالب است بدانید که اگر دامنه توسط گوگل جریمه یا پنالتی شده باشد ممکن است این جریمه و پنالتی همچنان باقی بماند و به مالک جدید منتقل شود.

۷. تطابق کامل دامنه با کلمه کلیدی (EMD: Exact Match Domain)

اکر کلمه کلیدی شما مثلا تور کیش باشد و دامنه kishtour.com یا kish-tour.com را خریداری کنید دامنه شما چون تطابق کاملی با کلمه کلیدی مورد نظر دارد به این دامنه EMD گفته می شود.
چنین حالتی شاید همچنان یک تاثیر کوچک (و قطعا ناچیز) در رتبه بندی سایت شما داشته باشد. اما اگر این EMD دارای سایتی با کیفیت پایین باشد، قطعا بی اثر خواهد بود آن هم طبق بروزسانی که گوگل در الگوریتم های خود برای این قضیه انجام داده است و تحت عنوان Google EMD Update هم معرفی و شناخته می شود،

۸. پنهان بودن اطلاعات ثبت کننده دامنه

اطلاعات ثبت کننده دامنه تحت عنوان whois شناخته می شود. تا قبل از این شما می توانستید هویت مالک و ثبت کننده یک دامنه (پسوند های بین المللی) را به صورت خصوصی تنظیم کنید و کسی نمی توانست این اطلاعات را مشاهده کند و طبق صحبتی که مت کاتس در این خصوص گفته بود، اگر هویز دامنه ای به صورت مخفی باشد، این سیگنال منفی را به گوگل می دهد که چرا مالک یک دامنه و سایتی نخواسته هویتش مشخص باشد؟ و این فعال بودن یا نبودن این گزینه می تواند یکی از فاکتورهای جلب اعتماد گوگل باشد.

من در ادامه این نقل قول مت کاتس را خواهم آورد، اما قبل از آن دو نکته را توجه داشته باشد، اول اینکه هویز دامنه های ir باز است و قابلیت خصوصی کردن (مخفی بودن) را ندارد و در سایت nic.ir می توانید مشخصات مالک و ثبت کننده یک دامنه را ملاحضه کنید.دوم اینکه الان طبق قوانین جدید آیکان هویز یک دامنه کلا به صورت خصوصی درآمده و کسی در وب دیگر نمی تواند اطلاعات مالک دامنه های بین المللی مثل com, net, org و … را ملاحضه کند. مگر اینکه خود ثبت کننده درخواست دهد اطلاعاتش نمایش داده شود.

غیر طبیعی است که برای دامنه ای whois privacy protection service (عدم نمایش و خصوصی بودن اطلاعات مالک دامنه) فعال باشد. نمایش اطلاعات مالک دامنه، به خودی خود بد نیست اما وقتی چنین موردی را برای دامنه سایتی می بینید، (البته در کنار سایر سیگنال های دیگر) به نظر می رسد با مدیر وب سایتی روبرو هستیم که شاید یک مشکل یا چیزی برای مخفی کردن دارد و این شخص قطعا متفاوت است با یک شخص عادی که دامنه ای  را برای خودش ثبت کرده و سایت یا کسب و کار آنلاین دارد.

۹. مالک های که دامنه جریمه شده دارند

اگر گوگل شخص خاصی را به عنوان اسپمر شناسایی کند، سایر سایت هایی که با مالکیت آن شخص راه اندازی می شوند (از طریق مشخصات هویز) را به دقت و با حساسیت بیشتری زیر نظر می گیرد.

۱۰. دامنه های با TLD یک کشور خاص (ccTLD)

اگر دامنه ای با TLD مخصوص یک کشور برای سایت خود استفاده کرده باشید (مثلا .ir برای کشور خودمان ایران) این دامنه ها می توانند به گرفتن رتبه بهتر در یک کشور کمک کنند. اما این را هم مد نظر قرار دهید که این دامنه ها برای رتبه بندی های جهانی (با سایر زبان ها) محدودیت های بسیاری دارند.
به عنوان مثال شما دامنه www.example.ir را اگر ثبت کرده باشید و بخواهید زبان انکلیسی را هم بر روی سایت خود داشته باشید رتبه گرفتن بخش انگلیسی شما با این دامنه بسیار سخت خواهد بود.

صفحات سایت و فاکتورهای رتبه بندی

۱۱. وجود کلمه کلیدی در عنوان صفحات

اگر چه عنوان و استفاده کردن از کلمات کلیدی در عنوان صفحات امروزه نسبت به قبل خیلی تاثیر کمتری در سئو و رتبه بندی صفحات دارد اما همچنان یکی از فاکتورهای و سیگنال های مهم در بحث بهینه سازی داخلی محسوب می شود.

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button