تگ های هدینگ

تگ های هدینگ

تگ های هدینگ یا تگ های عنوان از H1 تا H6 هستند.
مقاله و محتوای صفحه را به بخش های کوچکتر تقسیم می کنیم و برای هر بخش یک تیتر انتخاب می کنید.
تیتر هر بخش را بر اساس اهمیت، اولویت و سطحی که دارد، در یکی از این تگ های هدینگ قرار می دهیم.

تیتر اصلی صفحه در تگ H1 قرار می گیرد و نکات آموزشی مربوط به تگ H1  را می توانید در آموزش عنوان و تیتر اصلی مقاله ملاحضه کنید.


چک لیست:

نکات بهینه سازی تگ های هدینگ برای ربات:

 1. از کلمه کلیدی اصلی در H1 استفاده شود.
 2. از کلمات کلیدی مترادف در صورتی که به کاربر پسندی لطمه نمی زند، در H1 استفاده کنید.
 3. از کلمه کلیدی اصلی در حداقل یکی از H2 ها استفاده کنید.
 4. از کلمات کلیدی مترادف در H2ها استفاده کنید.
 5. از کلمات کلیدی مترادف در H3 ها (در صورت داشتن تیترهای H3) استفاده کنید.
 6. جملات را در تگ های هدینگ قرار ندهید.
 7. لیستینگ ها را در تگ های هدینگ قرار ندهید.
 8. دقت کنید عکس ها اشتباهی در H1 ها قرار داده نشوند.
 9. فقط یک H1 در صفحه داریم

نکات ظاهری و کاربر پسندی، تگ های هدینگ برای کاربران:

 1. حتما توسط تگ های هدینگ مقاله را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.
 2. هر بخش (هر H) شامل حداقل ۲ پاراگراف باید باشد. (برای یک پاراگراف یا یکی دو جمله، نیازی به یک بخش مستقل نیست)
 3. در هر بخش (هر H2 یا هر H3) از یک تصویر استفاده شود.
 4. رنگ و سایز تگ های هدینگ را دستی توسط ویرایشگر متن تغییر ندهید. (فقط طراح یا تنظیمات قالب (css ها))
 5. ترتیب و ساختار شاخه ای تگ های هدینگ را رعایت کنید.
 6. زیبایی و کاربرپسندی سایز، فونت و ارتفاع خط در موبایل بررسی شود.
 7. کلمات کلیدی اصلی و مترادف در تگ های هدینگ تکرار و توزیع شود اما keyword stuffing نمی کنیم.
 8. از تنوع های بصری در هدینگ ها می توانید استفاده کنید.
 9. در هدینگ اصلی (H1) می توانید از کلمات تاثیر گذار، اعداد و علائم نگارشی استفاده کنید.
 10. کلماتی که هیچ کمکی نمی کنند را از h ها خصوصا H1 حذف کنید. (هیچ کمکی به جذابیت، ترغیب به  خواندن و نبودن جزء کلمات تارگت)
 11. اگر محتوا طولانی (بیش از ۱۰۰۰ کلمه) است از تیترهای H3 حتما و در صورت قابلیت نوشتن جزئی تر، از H3 هم استفاده کنید.
 12. قرار نیست هر بخشی از صفحه که می خواهید سایز یا فونت بزرگتری داشته باشد در هدینگ ها قرار دهید.

 

از تگ های عنوان برای نمایش قسمت های مهم متن استفاده کنید. تگ های عنوان بهترین گزینه برای مشخص کردن بخش های مختلف داخل یک متن یا صفحه می باشند و ازلحاظ اهمیت و سایزبندی در ۶ سایز و سطح مختلف ارائه می شوند. برچسب عنوان h1 مهم ترین و بزرگ ترین سایز را دارا است و برچسب عنوان h6 کوچک ترین و کم‌اهمیت ترین سایز را در بین تگ های عنوان دارد.

یکی از قسمت های مهم هر صفحه از سایت برای یه کارگیری کلمات کلیدی تگ های هدینگ هستند و می توانند سیگنال های خوب و قوی را در خصوص موضوع صفحه سایت برای ربات های جستجوگر صادر کنند.

ازآنجایی که برچسب های عنوان معمولاً با سایزهای بزرگ تری نسبت به سایز متن مورد استفاده قرار می گیرند به سادگی می توانند به بازدیدکنندگان سایت کمک کنند که کدام بخش از متن مهم تر است و هر قسمتی از متن در خصوص چه موضوعی است.

سایزهای مختلفی که برای تگ های عنوان وجود دارد به شما کمک می کند به صورت سلسله مرتبه‌ای بخش های مهم متن را برچسب گذاری کنید و به خوانایی سایت برای اشخاص کمک کنید.

سئو تگ های عنوان (هدینگ)

نکات مهم در به کارگیری تگ های عنوان

 1. با برنامه و هدفمند از تگ های عنوان در سایت استفاده کنید.

قبل از نوشتن متن و به‌کارگیری تگ های عنوان برای قسمت های مختلف، تصور کنید که طرح کلی متن به چه نحوی است و صفحه مطلب شامل چه بخش های است و موضوع و عنوان هر بخش چه چیزی است؛ و این طور نباشد که هرجایی که شد از این تگ ها استفاده کنید.

توجه:

 • هر متنی و جمله‌ای را در برچسب‌های عنوان خصوصاً برچسب h1 قرار ندهید، از خود سؤال کنید که قرار دادن این جمله در برچسب های عنوان و نمایش با سایز بزرگ تر، آیا به خوانایی صفحه و مشخص کردن بخش های مختلف کمک می کند یا خیر و آیا به کاربران در درک بهتر مطالب و پیوستگی مطالب ارائه شده کمکی می کند یا نه.
 • برخی از قسمت های سایت و برای برخی کلمات مهمی که در متن خود استفاده می کنید می توانید از سایزبندی یا برچسب Bold یا strong برای درشت نمایش دادن استفاده کنید، در این موارد نیازی به استفاده از برچسب های عنوان نیست.
 • تگ‌های عنوان را باید به ترتیب و منظم استفاده کنید و نباید به‌صورت تصادفی و بی نظم از هر تگ عنوانی در بین متون صفحه استفاده کرد.

تاثیر تگ H1 در سئو سایت و بررسی استایل دهی مستقیم به عنوان و متن ها

اگر با تگ های هدینگ آشنایی داشته باشید، بارها شنیده اید و خوانده اید که استفاده هدفمند از کلمات کلیدی در عنوان های یک صفحه می تواند به سئو سایت و افزایش رتبه در موتورهای جستجو کمک کند.
نکته ای که در این بخش می خواهیم در موردش صحبت کنیم و بحث های زیادی هم در این مورد در وب انجام شده این است که آیا استفاده از عنوان ها خصوصا عنوان H1 ضروری است یا اینکه اگر عنوان مورد نظر را مستقیما با فونت بزرگ، رنگ دلخواه و یا به صورت پررنگ به کار ببریم کافی است؟ (این تناقض در صحبت های متخصص مطرح سئو در سطح دنیا و مدیران اسبق گوگل مثل مت کاتس نیز به چشم می خورد.)

برای بررسی این موضوع یک مطالعه موردی انجام شده به این صورت که یک کلمه و عبارت بی معنی که تقریبا در وب استفاده نشده، انتخاب و در چهار صفحه مختلف به این ۴ سبک استفاده شده:

 • H1 styled: تگ H1 اما با استایل دهی فونت، سایز و … داخل خود صفحه (مستقیم داخل کد Html صفحه)
 • H1 Unstyled: تگ H1 بدون هیچ استایل دهی داخل کد HTML صفحه
 • P Styled: تگ P با استایل دهی فونت، سایز و ….
 • P Unstyled: تگ P بدون هیج استایل دهی داخل صفحه
 1. <h1 style=”font-size: 20pt; font-family: arial;”>[NKW]</h1>
 2. <p style=”font-size: 20pt; font-family: arial;”>[NKW]</p>
 3. <h1>[NKW]</h1>
 4. <p>[NKW]</p>

در دو مثال اول عنوان ها از نظر ظاهری با همان مقدار کد در صفحه ظاهر می شوند. تنها تفاوت در برچسب است.
شماره سه برای تعیین اینکه آیا مقدار کد موجود در صفحه تاثیری در رتبه بندی دارد یا خیر.
شماره چهار یک صرفا برای کنترل بوده و انتظار می رفته که در همه مثال ها پایین ترین رتبه را داشته باشد.

و تمامی شرایط صفحات یکسان در نظر گرفته شد حتی طول url صفحه و هر فاکتور دیگری که می توانسته بر روی رتبه صفحات تاثیر بگذارد. و در دو بازه زمانی نتایج بررسی شد، نتیجه اول بعد از دو هفته از شروع تست و نتیجه دوم بعد از سه ماه از شروع که در ادامه می توانید این نتایج را ملاحضه کنید:

تاثیر تگ H1 در سئو سایتتاثیر تگ H1 در سئو سایت

در تصویر اول و بررسی نتایج بعد از ۲ هفته بدون شک نشان می دهد که برچسب های H1 تأثیر قابل توجهی در رتبه بندی دارند، در حالی که  در نقطه مقابل، استفاده از برچسب های P که استایل دهی شده اند تاثیر کمتری در رتبه بندی دارند.

در بررسی نتایج بعد از ۳ ماه همان طور که در تصویر دوم مشاهده می کنید اولا برچسب های H1 بدون استایل دهی، رتبه بندی بهتری داشته اند هم در مقایسه با برچسب های h1 استایل دهی شده مستقیم و هم در مقابل برچسب های P که استایل دهی شده اند و دقیقا مشابه h1 به کاربر نمایش داده شده اند. و نکته جالب و البته غیر معمولی که در نتیجه دوم می توانید ملاحضه کنید این است که برچسب های p که استایل دهی شده اند دارای رتبه متوسط کمتری نسبه به بقیه حتی برچسب های P بدون استایل هستند.

نکته ای که در این آزمایش وجود دارد این هست که وقتی شما به جای استایل دهی داخلی (in-line styles) از کدهای CSS برای استایل دهی در بخش هد صفحه یا در یک فایل CSS خارجی استفاده می کنید، سرعت بازگذاری صفحه می تواند تغییر کند و همان طور که آگاه هستید سرعت بارگذاری یکی از عوامل بالقوه رتبه بندی تأثیر می باشد.

اما به صورت یک نتیجه گیری کلی، استفاده کردن از کلمات کلیدی در تگ های هدینگ خصوصا H1 می تواند یک سیگنال خوب برای گوگل برای شناخت موضوع صفحه و یک فاکتور مهم در رتبه بندی صفحه باشد. و پیشنهاد می کنم به نکات زیر توجه داشته باشد:

 1. زمانی که از فایل های css برای استایل دهی به مقادیر صفحات استفاده می کنید به سرعت فراخوانی و بارگذاری این فایل ها در صفحات توجه ویژه داشته باشید.
 2. یکی نکته جانبی که در انتخاب یک قالب حرفه ای برای سایت می توان مد نظر قرار داد این است که بتوانید تگ های هدینگ خود را مستقیما در داخل خود تنظیمات قالب مقدار دهی کنید هم برای سایز، رنگ، فاصله خطوط و کلا استایل دهی که می خواهید انجام دهید. در بخش معرفی بهترین قالب های وردپرس این نکته یکی از مواردی است که مد نظر قرار داده شده برای انتخاب و معرفی یک قالب تا شما با سلیقه و بر اساس نیاز خود و بدون وابستگی به طراح یا درگیر کد نویسی شدن بتوانید این استایل دهی ها را انجام دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تگ های هدینگ
فهرست
Call Now Button