کنسول جستجو یا گوگل وبمستر چیست؟

لوگو گوگل سرچ کنسول

گوگل وبمستر یکی از سرویس های قدرتمند و رایگان شرکت گوگل است که توسط گزارش ها و ابزارهای آن می توانید حضور سایت خود در نتایج جستجوی گوگل را نظارت، حفظ و از همه مهمتر عیب یابی کنید.
البته از آنجایی که این نرم افزار فقط مختص وبمستر ها نمی باشد و از دید گوگل بسیاری از افراد از جمله صاحبین اصناف و مشاغل مختلف، بازاریاب ها، متخصصان سئو، توسعه دهندگان وب، توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایلی و … نیز می توانند از این سرویس استفاده کنند، گوگل نام این نرم افزار را از گوگل وبمستر به کنسول جستجو گوگل تغییر داده است، و در این سایت (hiwebmaster.org) و یا در هر جایی از وب این دو اسم را ملاحضه کردید هر دو یکی است و البته همچنان بیشتر تحت همان نام گوگل وبمستر استفاده می شود.

درصورتی‌ که در کنسول جستجو گوگل ثبت‌ نام کنید و سایت خود را به آن معرفی کنید، می‌ توانید گزارش‌ ها کاملی را در خصوص وب‌ سایت خود دریافت کنید. همچنین خواهد دید که گوگل چطور سایت شما را می‌بیند، چگونه اطلاعات سایت شما را بررسی می‌کند، چگونه اطلاعات سایت بررسی‌ شده را فهرست بندی و ذخیره می‌ کند و درنهایت چگونه این اطلاعات را در نتایج جستجوی خود به کاربران نمایش می‌ دهد.
البته برای اینکه وب‌ سایت شما در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شود، نیازی نیست که حتماً در این نرم‌ افزار ثبت‌نام کنید و درصورتی‌ که گوگل سایت شما را به هر نحوی در وب پیدا کند، آن را بررسی و بر اساس معیارهای خود آن را در نتایج جستجو قرار می‌ دهد.

ابزارها و گزارش های گوگل وبمستر چه کمکی می کنند؟

 • اولا می توانید مطمئن شوید گوگل سایت شما را پیدا کرده و ربات های ان می توانند سایت شما را بخوانند.
 • بعد از بروز رسانی مطالب قدیمی یا انتشار مطالب جدید در سایت می توانید به صورت دستی خودتان درخواست بررسی و فهرست بندی جدید را به گوگل دهید؛ و یا اگر در فهرست بندی ان مطالب مشکلی وجود دارد متوجه شوید و آن را رفع کنید.
 • یک گزارش کامل از ترافیک و بازدیدهای سایتتان از جستجوهای گوگل خواهید داشت از جمله اینکه چند وقته سایتتان در نتایج گوگل قرار دارد، با چه عبارت های سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده شده است و کاربران چقدر روی ان ها کلیک و وارد سایتتان شده اند و بسیاری موارد دیگر
 • دریافت آلارم و هشدار سریع زمانی که گوگل مشکلی در سایت شما پیدا می کند مثلا اسپم، مشکل فهرست شدن و …
 • به شما نشان می دهد که چه وب سایت هایی به شما لینک داده اند.
 • عیب یابی مشکلاتی که مربوط به نسخه AMP ، واکنشگرا بودن سایت و … می شوند

شما می‌توانید توسط این ابزار، عملکرد وب‌سایت خود را در نتایج جستجو گوگل، زیر نظر بگیرید و همچنین:

 1. اطمینان حاصل کنید که ربات گوگل به سایت شما دسترسی دارند و می‌توانند محتوای آن را بررسی کنند.
 2. به کمک کنسول جستجو می‌توانید به گوگل درخواست دهید مطالب جدیدی که در سایت منتشر کرده‌اید را بررسی کند و همچنین برای مطالبی که نمی‌خواهید در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شوند درخواست حذف آن‌ها را بدهید.
 3. ایجاد و نظارت بر محتواهایی که باعث ارائه نتایج جذاب و بصری در لیست نتایج جستجو گوگل خواهد شد.
 4. توسط این ابزار خواهید توانست سایت خود را حفظ و نگهداری کنید بدون اینکه اختلالی در وضعیت سایت در نتایج جستجو گوگل ایجاد شود.
 5. توسط کنسول جستجو می‌توانید مشکلاتی که ممکن است به صحت کارکرد و رتبه سایت ضربه می‌زنند را شناسایی و رفع کنید.

توسط کنسول جستجو می‌توانید ببینید که گوگل و بازدیدکنندگان چگونه سایت شمارا می‌بینند و:

 1. متوجه خواهید شد که با جستجوی چه کلماتی در گوگل، سایت شما برای کاربران نمایش داده می‌شود؟
 2. توسط کنسول جستجو خواهید دید که کدام‌یک از کلمات و عبارات باعث ورود بیشترین تعداد بازدیدکننده به سایت شما شده است؟
 3. توسط این ابزار می‌توانید بررسی کنید آیا مواردی چون قیمت محصولات، اطلاعات تماس و یا اطلاعاتی که توسط شما برای گوگل برچسب‌گذاری شده است، در نتایج جستجو به‌عنوان اطلاعات جانبی سایت شما، به کاربران نمایش داده می‌شود یا خیر؟
 4. توسط کنسول جستجو می‌توانید بررسی کنید که چه سایت‌هایی به سایت شما لینک داده‌اند؟
 5. کنسول جستجو به شما کمک خواهد کرد که متوجه بشوید سایت شما نسخه موبایل دارد؟ و آیا افرادی که با موبایل در وب جستجو می‌کنند و سایت شمارا می‌بینند، آیا وب‌سایت شما به‌خوبی در موبایل‌های ایشان نمایش داده می‌شود؟

گوگل وبمستر برای چه افرادی مناسب است؟

متناسب با نقش و نیازتان گوگل وبمستر را یاد بگیرید!

گوگل وبمستر برای هر شخصی و هر نوع وب سایتی مفید است، فرقی نمی کند که آن سایت، یک وب سایت کوچک و شخصی است یا یک فروشگاه اینترنتی بزرگ، همچنین فرقی نمی کند که مدیر آن، یک شخص عادی است و از سایت اطلاعات زیادی ندارد یا یک متخصص، فرقی نمی کند در این مسیر یک تازه کار است یا یک حرفه ای با تجربه

نحوه استفاده از کنسول جستجو گوگل بستگی دارد به اینکه شما چه نقشی دارید و متناسب با نیاز و موقعیتی که دارید، بخش مناسب خود را انتخاب و از آموزش های همان بخش که بیشترین بازدهی را برایتان می تواند داشته باشد استفاده کنید.

چه زمانی جمع آوری اطلاعات مربوط به سایت در گوگل وبمستر آغاز می شود؟

جمع آوری اطلاعات برای هر وب سایت به محض اضافه شدن آن به کنسول جستجو گوگل آغاز می شود حتی قبل از اینکه شما مراحل تائید مالکیت آن دامنه را بخواهید انجام دهید . (البته تا زمانی که مالکیت آن را ثابت نکنید گزارش ها برای شما نمایش داده نخواهد شد ) و این جمع آوری اطلاعات از  وب سایت تا زمانی که آن وب سایت در حساب شما (یا حتی حساب هر شخص دیگر) در کنسول جستجوی گوگل وجود داشته باشد ادامه خواهد داشت . با این وجود کلیه اطلاعات و گزارش ها برای یک دوره زمانی مشخص نگهداری می شود .

هنگامی که شما سایت خود را به گوگل سرچ کنسول اضافه می کنید ممکن است مدتی طول بکشد تا سایت را بشناسد و داده ها در دسترس قرار گیرند . این مسأله معمولی است . ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا سرچ کنسول داده های سایت شما را جمع آوری و پردازش کند . اگر پیغام No data yet را در سرچ کنسول خود مشاهده کردید حتما بعدا مجددا آن را بررسی کنید .  هنگامی که گوگل شروع به خزیدن درون سایت شما می کند شما متوجه خواهید شد که سرچ کنسول داده های دقیقی را نشان می دهد و این اطلاعات با گذشت زمان به روز خواهند شد .

دلایل عدم نمایش اطلاعات سایت در سرچ کنسول

اگر شما سایت خود را به سرچ کنسول گوگل اضافه کرده اید اما هم چنان داده ای نمی بینید علت آن می تواند یکی از موارد زیر باشد :

 • اگر شما برای سایت خود مانند example.com داده ای  مشاهده نمی کنید علت آن می تواند این باشد که شما سایت خود را بدون www ، به صورت http://example.com به سرچ کنسول گوگل اضافه کرده اید . برای گوگل این دو کاملا سایت های متفاوت و جدا هستند . اگر احساس می کنید ممکن است برخی از اطلاعات را از دست دهید حتما هم با wwwو هم بدون www را به حساب سرچ کنسول گوگل خود اضافه کنید و نگاهی به داده های هر دو سایت داشته باشید .
 • اگر در گزارش Crawl Errors سرچ کنسول خود داده ای مشاهده نمی کنید ممکن است به این دلیل باشد که گوگل مشکلی پیدا نکرده است این خبر خوبی است اما توصیه می کنیم به طور مرتب این بخش را چک کنید .
 • اگر در گزارش Search Analytics خود داده ای مشاهده نمی کنید ممکن است به این علت باشد که هنوز شخصی در نتایج جستجوی خود بر روی سایت شما کلیک نکرده است . برای بررسی علل دم نمایش سایتتان در نتایج جستجو می توانید لینک why your site may not be performing well in search را دنبال کنید .
 • اگر در بخش Sitemaps  سرچ کنسول خود داده ای مشاهده نمی کنید در نظر داشته باشید که با ایجاد و ارسال نقشه سایت به سرچ کنسول خود ، کمک  بزرگی به گوگل برای شناخته شدن محتوای سایت خود خواهید کرد .

ما همواره در تلاش هستیم تا فرکانس به روز رسانی داده های تأیید شده سایتمان مانند  crawl ، index ، search analytics را افزایش دهیم و همواره آن ها را به روز نگه داریم . بسیاری از این اطلاعات به محتوای سایت شما بستگی دارد و تقریبا نزدیک به وضعیت سایت شماست . سیستم های داخلی ما همیشه در حال تغییر هستند و وب خودش یک اکو سیستم در حال تغییر است . علاوه بر آن ممکن است هنگامی که آمار محاسبه می شود تا زمانی که برای وبمستران قابل مشاهده است تأخیر وجود داشته باشد اگر چه داده ها در فواصل زمانی انتشار می یابند ما آن ها را به طور مستمر جمع آوری می کنیم . اگر محتوای سایت شما تغییر نکند یا لینک جدیدی به سایت خود اضافه نکنید هر بار که وارد سرچ کنسول می شوید به روز رسانی و تغییری مشاهده نخواهید کرد .

به خاطر همین طیف گسترده ای که می توانند مخاطبین این سرویس گوگل باشند، گوگل نام این سرویس خود را از ” گوگل وبمستر تولز “ به ” کنسول جستجوی گوگل “ تغییر نام داد تا این ذهنیت را برای افراد به همراه نداشته باشد که این سرویس مخصوص مدیران سایت ها یا همان وبمستر ها هست، بلکه افراد مختلف با اهداف متفاوت می توانند از این سرویس استفاده کنند.

سایت شما در فهرست نتایج گوگل قرار دارد؟

نبودن سایت در نتایج جستجو گوگل

قرار گرفتن در لیست نتایج گوگل، امری بسیار ساده و البته رایگان است و حتی نیازی نیست که خودتان بخواهید سایتتان را به‌صورت دستی در گوگل ثبت و معرفی کنید.

موتور جستجوی گوگل به‌صورت کاملاً خودکار عمل می‌کند و توسط نرم‌افزار جستجوگر خود که اصطلاحاً “خزنده” یا “عنکبوت” نامیده می‌شود، به‌صورت منظم در سطح وب مشغول به پیدا کردن سایت‌ها و صفحات جدید می‌شود و با پیدا کردن هر سایت و صفحه جدیدی آن را به فهرست گوگل اضافه می‌کند. حتی خیلی از وب‌سایت‌هایی که در فهرست گوگل قرار دارند بدون آنکه مدیران آن‌ها بخواهند به‌صورت دستی اقدام به ثبت و معرفی این سایت‌ها بکنند، به‌صورت خودکار هنگامی‌که این ربات‌ها در سطح وب در حال کاوش هستند پیدا و ثبت‌شده‌اند.

با یک جستجو ساده در گوگل می‌توانید متوجه شوید که سایتتان در فهرست گوگل قرار دارد یا خیر. برای این منظور به سایت گوگل (www.google.com) بروید و در قسمت جستجو دستور:Site:Example.com را وارد کنید. (به‌جای Example.com باید نام سایت خود را وارد کنید)

اگر گوگل هنوز سایت شمارا پیدا نکرده باشد، لینکی نمایش داده نخواهد شد و گوگل به شما پیغام می‌دهد که هیچ نتیجه‌ای منطبق با دستور شما پیدا نکرده است؛ و اگر گوگل قبلاً وب‌سایت شمارا پیداکرده باشد، در جواب این دستور جستجوی شما، لیست کامل صفحات و لینک‌های مربوط به سایت شمارا که بررسی و فهرست بندی کرده است را نمایش می‌دهد.

علت اینکه سایت شما هنوز در گوگل فهرست نشده است

باوجود اینکه گوگل میلیاردها صفحه را در سطح وب بررسی می‌کند. بازهم ممکن است برخی از سایت‌ها و صفحات بررسی نشوند و از زیردست گوگل خارج شوند؛ و چنانچه سایت یا صفحه‌ای از دست ربات‌های گوگل خارج شوند می‌تواند به خاطر یکی از عوامل زیر باشد:

 1. اولین دلیل می‌تواند این باشد که وب‌سایت شما یک وب‌سایت کاملاً جدید است که به‌تازگی راه‌اندازی شده است و ربات گوگل هنوز فرصت پیدا نکرده است که سایت شمارا بررسی کند و باید کمی صبور باشید تا سایت یا صفحات جدید شما توسط گوگل شناسایی و در فهرست آن قرار گیرد.
 2. دومین دلیل این می‌تواند باشد که وب‌سایت شما توسط سایر وب‌سایت‌ها لینک نشده است، یعنی ربات گوگل هیچ لینکی از سایر سایت‌ها پیدا نکرده که بتواند از طریق آن‌ها به سایت و صفحات شما برسد و بتواند آن‌ها را بررسی کند.
 3. دلیل دیگر می‌تواند این باشد که طراحی سایت به‌گونه‌ای است که کار را برای دسترسی گوگل به محتویات سایت بسیار سخت می‌کند و یا اینکه هر بار که گوگل می‌خواهد سایت شمارا بررسی کند با خطایی از سمت سایت یا سرور شما مواجه شده و یا کلاً دسترسی‌های لازم جهت بررسی سایت به ربات گوگل داده نشده است.

قرار گرفتن در لیست نتایج گوگل، امری بسیار ساده و البته رایگان است و حتی نیازی نیست که خودتان بخواهید سایتتان را به صورت دستی در گوگل ثبت و معرفی کنید.
موتور جستجوی گوگل به صورت کاملاً خودکار عمل می کند و توسط نرم افزار جستجوگر خود که اصطلاحاً “خزنده” یا “عنکبوت” نامیده می شود، به صورت منظم در سطح وب مشغول به پیدا کردن سایت ها و صفحات جدید می شود و با پیدا کردن هر سایت و صفحه جدیدی آن را به فهرست گوگل اضافه می کند. حتی خیلی از وب سایت هایی که در فهرست گوگل قرار دارند بدون آنکه مدیران آن ها بخواهند به صورت دستی اقدام به ثبت و معرفی این سایت ها بکنند، به صورت خودکار هنگامی که این ربات ها در سطح وب در حال کاوش هستند پیدا و ثبت شده اند.
با یک جستجو ساده در گوگل می توانید متوجه شوید که سایتتان در فهرست گوگل قرار دارد یا خیر. برای این منظور به سایت گوگل (www.google.com) بروید و در قسمت جستجو دستور زیر را وارد کنید :

Site:Example.com  (به جای Example.com باید نام سایت خود را وارد کنید)

اگر گوگل هنوز سایت شمارا پیدا نکرده باشد، لینکی نمایش داده نخواهد شد و گوگل به شما پیغام می دهد که هیچ نتیجه ای منطبق با دستور شما پیدا نکرده است؛ و اگر گوگل قبلاً وب سایت شمارا پیداکرده باشد، در جواب این دستور جستجوی شما، لیست کامل صفحات و لینک های مربوط به سایت شمارا که بررسی و فهرست بندی کرده است را نمایش می دهد.

علت اینکه سایت شما هنوز در گوگل فهرست نشده است

باوجود اینکه گوگل میلیاردها صفحه را در سطح وب بررسی می کند. بازهم ممکن است برخی از سایت ها و صفحات بررسی نشوند و از زیردست گوگل خارج شوند؛ و چنانچه سایت یا صفحه ای از دست ربات های گوگل خارج شوند می تواند به خاطر یکی از عوامل زیر باشد:

 1. اولین دلیل می تواند این باشد که وب سایت شما یک وب سایت کاملاً جدید است که به تازگی راه اندازی شده است و ربات گوگل هنوز فرصت پیدا نکرده است که سایت شمارا بررسی کند و باید کمی صبور باشید تا سایت یا صفحات جدید شما توسط گوگل شناسایی و در فهرست آن قرار گیرد.
 2. دومین دلیل این می تواند باشد که وب سایت شما توسط سایر وب سایت ها لینک نشده است، یعنی ربات گوگل هیچ لینکی از سایر سایت ها پیدا نکرده که بتواند از طریق آن ها به سایت و صفحات شما برسد و بتواند آن ها را بررسی کند.
 3. دلیل دیگر می تواند این باشد که طراحی سایت به گونه ای است که کار را برای دسترسی گوگل به محتویات سایت بسیار سخت می کند و یا اینکه هر بار که گوگل می خواهد سایت شمارا بررسی کند با خطایی از سمت سایت یا سرور شما مواجه شده و یا کلاً دسترسی های لازم جهت بررسی سایت به ربات گوگل داده نشده است.

چگونه سایت خود را در فهرست نتایج گوگل داشته باشیم؟

گوگل به مدیران سایت ها توصیه می کند که طبق راهنما و دستورالعمل های که در اختیار آن ها قرار داده است، سایت های خود را طراحی و پیاده سازی کنند به طوری که به صورت ساختاری و منطبق با اصول موتورهای جستجو باشند؛ و در کنار همه این موارد شرکت گوگل توسط ابزار کنسول جستجوی خود به شما کمک می کند که سایت و محتواهای خود را به گوگل معرفی کنید و وضعیت خود را در نتایج جستجو گوگل زیر نظر بگیرید. حتی می توانید با تنظیمات موجود در این ابزار که در ادامه توضیح داده خواهد شد کلیه آلارم ها و اطلاع رسانی هایی را که گوگل هنگام بررسی های از سایت شما با آن ها برخورد کرده است را به شما اطلاع رسانی کند.

هدف گوگل از ارائه ابزار کنسول جستجوی خود این است که با ارائه گزارش ها کاربردی و فراهم کردن ابزارهای مناسب و منابع آموزشی مفید، به شما کمک کند تا که محتوا و مطالب سایتتان در نتایج جستجو گوگل بیاید.
از کنسول جستجوی گوگل می توآن هم برای وب سایت ها و هم برای اپلیکشن های موبایلی استفاده کرد. ثبت نام و عضویت در این ابزار ساده و رایگان بوده و می توانید هم اکنون از طریق لینک زیر به صفحه کنسول جستجو گوگل بروید و در آن ثبت نام کنید.

https://www.google.com/webmasters

چگونه سایت خود را در فهرست نتایج گوگل داشته باشیم؟

گوگل به مدیران سایت‌ها توصیه می‌کند که طبق راهنما و دستورالعمل‌های که در اختیار آن‌ها قرار داده است، سایت‌های خود را طراحی و پیاده‌سازی کنند به‌طوری‌که به‌صورت ساختاری و منطبق با اصول موتورهای جستجو باشند؛ و در کنار همه این موارد شرکت گوگل توسط گوگل وبمستر تولز خود به شما کمک می‌کند که سایت و محتواهای خود را به گوگل معرفی کنید و وضعیت خود را در نتایج جستجو گوگل زیر نظر بگیرید. حتی می‌توانید با تنظیمات موجود در این ابزار که در ادامه توضیح داده خواهد شد کلیه آلارم ها و اطلاع‌رسانی‌هایی را که گوگل هنگام بررسی‌های از سایت شما با آن‌ها برخورد کرده است را به شما اطلاع‌رسانی کند.

شروع استفاده از گوگل وبمستر تولز برای وب‌سایت

هدف گوگل از ارائه ابزار کنسول جستجوی خود این است که با ارائه گزارش‌ها کاربردی و فراهم کردن ابزارهای مناسب و منابع آموزشی مفید، به شما کمک کند تا که محتوا و مطالب سایتتان در نتایج جستجو گوگل بیاید.

از کنسول جستجوی گوگل می‌توآن‌هم برای وب‌سایت‌ها و هم برای اپلیکشن های موبایلی استفاده کرد. ثبت‌نام و عضویت در این ابزار ساده و رایگان بوده و می‌توانید هم‌اکنون از طریق لینک زیر به صفحه کنسول جستجو گوگل بروید و در آن ثبت‌نام کنید.

https://www.google.com/webmasters

بعد از اضافه کزدن سایت به گوگل وبمستر تولز شما باید مالکیت سایت مورد نظر را برای گوگل محرز کنید، در مقاله ثبت سایت در گوگل وبمستر و روش های اثبات مالیکت کامل به این موضوع پرداخته شده است و خواهید دید که اضافه کردن سایت و تائید مالکیت در گوگل وبمستر بسیار ساده بوده و خیلی سریع انجام خواهد شد.

مدیریت وب‌سایت از طریق کنسول جستجو گوگل به‌صورت:

 • روزانه

شما می‌توانید با خیال راحت با سایت خود کار کنید و به بروز رسانی آن بپردازید، چنانچه گوگل وبمستر تولز با هرگونه مورد غیرطبیعی در سایتتان برخورد کند آن را برای شما ایمیل خواهد کرد… منظور از این وقایع غیرطبیعی نشانه‌هایی از هک شدن سایت شما یا خطاها و مشکلاتی است که گوگل هنگام بررسی و فهرست بندی کردن اطلاعات سایت با آن‌ها برخورد کرده است. همچنین درصورتی‌که به‌صورت عمدی یا ناخواسته هریک از قوانین و دستورالعمل‌های گوگل که برای مدیران وب‌سایت‌ها مشخص کرده است را رعایت نکنید، هشدار و اطلاع‌رسانی مربوطه از طریق ایمیل برای شما انجام خواهد شد.

توجه: معمولاً پس از ثبت‌نام در گوگل وبمستر تولز و اضافه کردن سایت خود به آن، مدتی زمان می‌برد تا اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به سایت آماده و در حساب کنسول جستجوی شما ارائه شوند؛ بنابراین اگر هنوز وب‌سایت خود را در کنسول جستجو گوگل اضافه نکرده‌اید، هر چه سریع‌تر ابتدا سایت خود را در اضافه و تائید کنید و به‌محض اینکه گزارش‌ها و اطلاعات سایت شما آماده و به آن اضافه شد، گوگل از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

 • ماهانه

به‌صورت ماهانه یا زودتر گزارش‌ها صفحه نخست کنسول جستجوی مربوط به سایت خود را بررسی کنید. داشبورد کنسول جستجوی گوگل سریع‌ترین و ساده‌ترین راهی است که بتوانید یک بررسی سریع بر روی صحت عملکرد وب‌سایت خود داشته باشید و بهتر است که به مورد زیر حتماً توجه کنید:

مطمئن شوید تعداد خطاهای گزارش‌شده از وب‌سایتتان در حال افزایش نباشد.

توجه کنید که تعداد کلیک‌هایی انجام‌شده بر روی لینک‌های سایت که در همان صفحه داشبورد تحت عنوان “Total Clicks” به شما نمایش داده می‌شود کاهش و نزول غیرطبیعی نداشته باشد. البته کاهش و شیب نزولی در آخر هفته‌ها و یا تعطیلات رسمی یک امر طبیعی است.

پس از بروز رسانی سایت چه‌کارهایی باید انجام شود؟

زمانی که در وب‌سایت خود تغییرات زیاد و یا بنیادی می‌دهید، کنسول جستجوی خود را کامل زیر نظر بگیرید و آن را بررسی کنید تا بتوانید رفتار و نتایج مربوط به سایتتان را در نتایج جستجو گوگل ببینید. این بروز رسانی‌ها می‌تواند درج مطلب جدید به سایت، اضافه کردن نسخه موبایلی سایت، تغییر آدرس دامنه سایت، اضافه کردن زبان‌های مختلف به سایت و … باشد.

 • اضافه کردن محتوا و مطلب جدید به سایت

یکی از متداول‌ترین کارهایی که در بروز رسانی وب‌سایت انجام می‌شود درج مطالب جدید و یا بروز رسانی مطالب قدیم وب‌سایت است، پس از بروز رسانی و یا درج مطالب جدید در سایت موارد زیر را بررسی و انجام دهید:

 1. بررسی کنید که آیا گوگل به مطلب و صفحه جدیدی که اضافه کرده‌اید دسترسی دارد یا خیر؛ که در این مورد ابزار Fetch as Google می‌تواند به شما کمک کند.
 2. از طریق نقشه سایت لینک صفحات و مطالب جدید خود را مشخص و بروز رسانی کنید و ابزار sitemap در سرچ کنسول گوگل در این خصوص به شما کمک خواهد کرد.
 3. اگر نمی‌خواهید که مطلب یا صفحه موردنظرتان را گوگل اصلاً بررسی کند توسط txt می‌توانید دسترسی به لینک موردنظر را برای ربات‌های گوگل مسدود کنید و توسط ابزار robots.txt Tester نیز می‌توانید صحت و درستی دستورات بکار گرفته شده برای این محدودیت دسترسی را تست و بررسی کنید.
 4. چند هفته بعدازاینکه مطلب جدیدی به سایت خود اضافه کردید، از طریق گزارش‌ها ارائه‌شده در بخش Index Status بررسی کنید که تعداد مطالب فهرست شده از سایتتان در گوگل افزایش پیداکرده است یا خیر. همچنین از طریق گزارش‌ها ارائه‌شده در بخش Blocked Resources از کنسول جستجوی خود بررسی کنید که آیا دسترسی به منابع موجود در صفحه که می‌توانند در نحوه نمایش و ارائه مطالب سایت تأثیرگذار باشند مسدود شده است یا خیر.
 • اضافه کردن قابلیت جدید به وب‌سایت

چنانچه برای وب‌سایت خود می‌خواهید نسخه موبایل طراحی و اضافه کنید، سعی کنید که از یک سایت و بدون تغییر دادن آدرس، هم برای نسخه ویندوزی و هم برای نسخه موبایلی استفاده کنید و خود سایت به‌صورت هوشمند برای کاربران مختلف که از کامپیوترها و یا موبایل‌های متنوع با صفحه نمایش‌های مختلف استفاده می‌کنند وفق پیدا کند و با هر نوع سایز نمایشی سازگار باشد؛ اما اگر تصمیم دارید که از سایت‌های مجزا برای خدمات‌دهی برای کاربرانی که از موبایل استفاده می‌کنند بهره ببرید، می‌توانید در کنسول جستجوی خود این موضوع را برای گوگل مشخص کنید و با استفاده از تگ <link rel=”alternate”> جهت اتصال آن به سایت جدید استفاده کنید.

درصورتی‌که سایت شما چندزبانه است و محتواهای مختلفی را برای زبان‌ها مختلف و در سطح بین‌الملل منتشر می‌کنید، می‌توانید از بخش International Targeting مطمئن شوید که چه کشوری هدف اصلی وب‌سایت شما است و از تگ hreflang نیز در آن صفحات استفاده کنید.

 • تغییر آدرس دامنه وب‌سایت

درصورتی‌که به هر دلیلی خواستید آدرس وب‌سایت خود را تغییر دهید از بخش Change of Address در گوگل وبمستر تولز استفاده کنید تا بتوانید نتایج موجود در جستجوها را به آدرس جدید خود منتقل کنید.

 • حذف یک صفحه از نتایج جستجوی گوگل

درصورتی‌که می‌خواهید یکی از صفحات سایتتان را از نتایج جستجوی گوگل حذف کنید و یا دسترسی خواندن و فهرست شدن در نتایج جستجو را برای آن صفحه مسدود کنید، می‌توانید برای این کار از ابزار Remove URLs موجود در کنسول جستجو گوگل استفاده کنید.

شروع استفاده از گوگل وبمستر

از کنسول جستجوی گوگل می توان‌ هم برای وب‌سایت‌ ها و هم برای اپلیکشن های موبایلی استفاده کرد. ثبت‌نام و عضویت در این ابزار ساده و رایگان بوده و می‌توانید هم‌اکنون از طریق لینک زیر به صفحه کنسول جستجو گوگل بروید و در آن ثبت‌ نام کنید.

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  من سایت دارم و در وبمستر ثبت کردم
  بعدا اگه من بخوام مطالب سایتم رو عمومی کنم در سایت چه کار کنم؟ از طریق وبمستر میخوام مطالبم را عمومی کنم
  ببخشید جواب منو بدید

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب
   اگر منظور شما از عمومی شدن، نمایش صفحات و مطالبتان در نتایج گوگل است اگر سایت شما محدودیت دسترسی برای ربات ها نداشته باشد و سایت یا صفحات مورد نظر noindex هم نباشند سایتتان عمومی می شود.
   https://hiwebmaster.org/wp-settings/#index-follow
   از لینک آموزشی بالا هم بررسی کنید که برای کل سایتتان Noindex تنظیم نکرده باشید (اگر سایتتان وردپرسی است)
   اگر می خواهید سایتتان زودتر توسط کروالرها خوانده و ایندکس شود، سایتتان را در گوگل وبمستر تنظیم و تائید کنید، نقشه سایتتان را هم معرفی کنید و می توانید از بخش URL Inspection لینک صفحاتی که می خواهید را بدهید اگر پیغام URL is not on Google نمایش داده شود که صفحه شما اصلا در نتایج گوگل نیست و می توانید گزینه Request Indexing را در همان صفحه بزنید تا درخواست فهرست کردن دستی برای گوگل ارسال کنید
   اگر پیام Crawled – currently not indexed در تب coverage به شما بدهید یعنی صفحه موردنظرتان را ربات یا همان کروالر خوانده اما هنوز فهرست نشده که دیگر نیازی نیست اقدامی انجام دهید و باید صبر کنید اگر هم در URL Inspection برای صفحه مورد نظر پیغام URL is on Google را بدهد که یعنی صفحه مورد نظرتان عمومی است و در نتایج قرار دارد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button