بخش تنظیمات در کنسول جستجو گوگل

بدون دیدگاه
2,268

تعریف کاربر و مدیر در کنسول جستجو گوگل

در کنسول جستجوی گوگل این قابلیت وجود دارد که بتوانید برای هر یک از وب‌سایت‌های خود، مدیران مختلف با سطح دسترسی‌های متفاوت ایجاد کنید؛ و هریک از این مدیران با توجه به سطح دسترسی‌هایی که دارند، می‌توانند به گزارش‌ها و یا ابزارهای مدیریتی مربوط به سایت موردنظر دسترسی داشته باشند.

نقش‌هایی که توسط کنسول جستجو گوگل پشتیبانی می‌شود عبارت‌اند از:

Owner

نقش owner در گوگل وبمستر به‌نوعی مالک و صاحب کلیه سایت‌های موجود در حساب کنسول جستجو شما است و تعریف این نقش برای هر شخصی اجازه دسترسی کامل به کلیه سایت‌های موجود در کنسول جستجو گوگل را می‌دهد. این نقش اجازه دسترسی کامل به کلیه گزارش‌ها ارائه‌شده، اجازه استفاده از کلیه ابزارهای موجود در کنسول جستجو، اجازه دسترسی و تغییر کلیه تنظیمات کنسول جستجو و اجازه اضافه و یا حذف کردن سایر کاربران را نیز می‌دهد.

دو نوع صاحب حساب در کنسول جستجو می‌توان تعریف کرد که البته فرق آن‌چنانی بین این دو نوع حساب وجود ندارد و کلیه دسترسی‌ها و کنترل‌ها برای هر دو نقش وجود دارد:

 • Verified owner

در حقیقت همان مالک اصلی وب‌سایت است که وب‌سایت موردنظر را در کنسول جستجو گوگل اضافه کرده است و مراحل تائید مالکیت سایت را طبق یکی از روش‌های که گوگل برای احراز مالکیت در اختیار ایشان قرار داده، طی کرده است.

 • Delegated owner

این نوع صاحب حساب توسط مالک اصلی تعریف می‌شود و به‌نوعی نماینده تام‌الاختیار، با تمام دسترسی‌ها برای سایت موردنظر به‌حساب می‌آید. این شخص نیازی به طی مراحل اثبات مالکیت ندارد و هنگامی‌که با ایمیل خود وارد حساب کنسول جستجوی خودش می‌شود، این سایت جدید را نیز در لیست صفحه اول کنسول جستجوی خود با دسترسی کامل خواهد داشت.

هر وب‌سایت از دید گوگل در حساب کنسول جستجو حداقل یک صاحب و مالک اصلی دارد و آن شخصی است که سایت را به کنسول جستجو اضافه و مراحل تائید مالکیت را انجام داده است. حال این شخص می‌تواند کاربران دیگری را به‌عنوان نماینده تام‌الاختیار یا کاربرانی با دسترسی محدود به سایت موردنظر ایجاد کند و البته هیچ الزامی هم برای تعریف سایر کاربران و اعطای سطح دسترسی به ایشان برای سایت‌ها وجود ندارد و در صورت نیاز شما می‌توانید از این بخش استفاده کنید.

User

تعریف و اعطای نقش User در گوگل وبمستر برای هر سایتی، به شخص موردنظر این قابلیت را می‌دهد که بتوانند کلیه گزارش‌ها مربوط به آن سایت را ببینند و فقط به برخی از ابزارها اجرای موجود در کنسول جستجو گوگل دسترسی داشته باشند.

اشخاصی که به‌عنوان user و با این سطح دسترسی در کنسول جستجو گوگل تعریف می‌شوند فقط توسط مالک اصلی سایت یا کاربران با نقش owner قابل‌تعریف و ایجاد شدن دارند و خودشان اجازه ایجاد و دسترسی دادن برای سایر افراد را ندارند. دو نوع user در کنسول جستجو قابل‌تعریف است:

 • Full

کاربران با این سطح دسترسی می‌توانند اکثر گزارش‌ها مربوط به سایت موردنظر را ببینید و فقط به برخی ابزارها و عملیات اجرای در کنسول جستجو دسترسی دارند.

 • Restricted

کاربران با این سطح دسترسی بسیار محدودتر هستند و فقط می‌توانند برخی از گزارش‌ها و داده‌های ارائه‌شده را ملاحظه کنند.

Associate

سایر ابزارهای گوگل (مانند اکانت گوگل پلاس یا اکانت Adwords) یا اپلیکشن های موبایلی می‌توانند از طریق کنسول جستجو گوگل به یک وب‌سایت متصل شوند. تعریف نقش associate در گوگل وبمستر به مفهوم تعریف همکار برای یک سایت است؛ و اگر شخصی درخواست ارتباط و همکاری با وب‌سایت شمارا از طریق سرچ کنسول بدهد، با توجه به نوع ابزاری که می‌خواهند با شما در ارتباط باشند و همکاری کنند این قابلیت به آن‌ها داده می‌شود. افرادی که این نقش به آن‌ها داده می‌شود برخلاف سایر نقش‌ها به گزارش‌ها و ابزارهای کنسول جستجو گوگل دسترسی ندارند اما به‌عنوان‌مثال می‌توانند به‌عنوآن‌همکار سایت شما در گوگل پلاس مطلب منتشر کنند؛ و یا ایجاد ارتباط و همکاری بین یک اپلیکشن موبایل و یک وب‌سایت به گوگل این مفهوم را می‌رساند که لینک‌های که به اپلیکشن اشاره می‌کنند را هرکجا که مناسب است به‌جای لینک‌های وب‌سایت در نتایج جستجو نمایش دهد.

اضافه و حذف کردن صاحبین سایت (Owner) در گوگل وبمستر

همان‌طور که اشاره شد تعریف نقش owner برای هر شخصی، دسترسی و کنترل کامل بر سایت شما در کنسول جستجوی گوگل به ایشان می‌دهد. برای دادن این نقش و سطح دسترسی به یک شخص کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا وارد حساب کنسول جستجوی خود شوید و سپس سایت موردنظر را انتخاب کنید.
 2. روی آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل تنظیمات کلیک کنید و سپس از منوی بازشده گزینه “Users & Property Owners” را انتخاب کنید.
 3. در صفحه بازشده بر روی لینک “Manage property owners” کلیک کنید.
 4. در پائین صفحه یک بخش به نام “Verified owners” ملاحظه می‌کنید که لیست کلیه صاحبان و افرادی است که اجازه دسترسی کامل به این سایت را دارند، بر روی گزینه “Add an owner” کلیک کنید. هر شخصی را که در این قسمت تعریف می‌کنید به‌نوعی مالک سایت محسوب می‌شود و نیازی به تائیدیه و اثبات مالکیت نیز ندارد. برای ایمیل شما از عبارت “verified” استفاده شده است که همان مالکیت اصلی سایت است که سایت موردنظر را به کنسول جستجو اضافه و روال اثبات مالکیت سایت را طی نموده است و برای سایرین از عبارت “delegated” استفاده شده است، به معنی صاحبان و مالکین اعطایی که شما آن‌ها را به‌نوعی صاحب این سایت معرفی کرده‌اید و کلیه دسترسی‌های موجود نیز با دادن این نقش به آن‌ها داده‌شده است.
 5. در پنجره بازشده ایمیل شخص موردنظر را وارد و گزینه “Continue” را کلیک کنید.
 6. کاربر موردنظر به‌صورت خودکار به‌عنوان مالک سایت به کنسول جستجو اضافه خواهد شد؛ و هر زمان که آن شخص با ایمیل خود به‌حساب کنسول جستجو گوگل وارد شود، این سایت را نیز در لیست خود خواهد داشت و به گزارش‌ها و ابزارهای مربوط به این سایت نیز دسترسی کامل خواهد داشت.

برای حذف نقش owner و دسترسی اعطا شده کافی است:

 1. وارد حساب کنسول جستجوی خود شوید و سپس سایت موردنظر را انتخاب کنید.
 2. توسط آیکون تنظیمات بر روی منوی”Users & Property Owners” کلیک کنید.
 3. در صفحه باز شده بر روی لینک “Manage property owners” کلیک کنید.
 4. در بخش “Verified owners” روبروی کاربری که به‌عنوان یک مالک سایت تعریف شده است و می‌خواهید دسترسی ایشان را کامل حذف کنید بر روی گزینه “Unverify” کلیک کنید. عملیات حذف در همان لحظه انجام و دسترسی آن شخص به‌صورت کامل قطع خواهد شد.

اضافه و یا حذف کردن اشخاص با دسترسی‌ محدود (User) در گوگل وبمستر

تعریف هر شخص به‌عنوان owner برای یک سایت در کنسول جستجوی گوگل به‌نوعی صاحب سایت محسوب شده و تمامی دسترسی‌های لازم را دارد، چنانچه بخواهید دسترسی به سایت خود در کنسول جستجوی گوگل را به اشخاصی بدهید اما به‌صورت محدودتر، کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا وارد حساب کنسول جستجوی خود شوید و سپس سایت موردنظر را انتخاب کنید.
 2. روی آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل تنظیمات کلیک کنید و سپس از منوی بازشده گزینه “Users & Property Owners” را انتخاب کنید.
 3. بر روی گزینه “Add a new user” کلیک کنید.
 4. در پنجره بازشده ایمیل شخص موردنظر را وارد کنید و سپس سطح دسترسی که می‌خواهید به کاربر بدهید را از بخش “Permission” انتخاب و سپس گزینه “add” را کلیک کنید.

تعریف کاربر جدید در کنسول جستجو گوگل

برای گزینه “Permission” دو نوع انتخاب دارید:

 • Full: دسترسی نسبتاً کامل
 • Restricted: دسترسی محدود و فقط مشاهده برخی از گزارش‌ها مربوطه

(در مطلب ….. دسترسی‌ها و مجوزهای مربوط به هریک از نقش‌های قابل‌واگذاری به‌صورت کامل ذکرشده است.)

و برای حذف نقش و دسترسی user اعطاشده کافی است:

 1. وارد حساب کنسول جستجوی خود شوید و سپس سایت موردنظر را انتخاب کنید.
 2. توسط آیکون تنظیمات بر روی منوی”Users & Property Owners” کلیک کنید.
 3. در صفحه بازشده لیست کلیه کاربرانی که تعریف کرده‌اید را می‌توانید ببیند. برای حذف دسترسی کاربر موردنظر، آن را انتخاب و سپس بر روی گزینه ” Delete” کلیک کنید. درخواست حذف کاربر موردنظر در همان لحظه انجام و دسترسی ایشان به‌طور کامل قطع خواهد شد.

اضافه و یا حذف کردن همکاران سایت (Associate) در گوگل وبمستر

اگر شخصی درخواست همکاری با سایت شما در کنسول جستجوی گوگل را بدهید، یک ایمیل با توضیحات و دستورالعمل کامل برای شما ارسال خواهد شد که چگونه آن شخص را به‌عنوان یک همکار در کنسول جستجو برای سایت موردنظر اضافه کنید.

برای اضافه کردن یک همکار در کنسول جستجو گوگل کافی است که:

 1. ابتدا وارد حساب کنسول جستجوی خود شوید و سپس سایت موردنظر را انتخاب کنید.
 2. روی آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل تنظیمات کلیک کنید و سپس از منوی بازشده گزینه “Associates” را انتخاب کنید.
 3. بر روی گزینه “ADD A NEW USER” کلیک کنید.
 4. در پنجره بازشده ایمیل شخص موردنظر را به‌عنوآن‌همکار وارد کنید و سپس گزینه “add” را کلیک کنید.

و برای حذف دسترسی همکاران تعریف‌شده کافی است:

 1. وارد حساب کنسول جستجو خود شوید و سایت موردنظر را انتخاب کنید.
 2. توسط آیکون تنظیمات روی منوی”Associates” کلیک کنید.
 3. همکار موردنظر را انتخاب و بر روی گزینه “Delete” کلیک کنید، درخواست حذف خیلی سریع و همان لحظه انجام و دسترسی ایشان کامل قطع خواهد شد.
اگر دسترسی مالک اصلی وب‌سایت (شخصی که سایت را در کنسول جستجو گوگل اضافه و مراحل تائیدیه مالکیت سایت را انجام داده) به هر دلیلی در کنسول جستجو قطع شود دسترسی سایر کاربرانی که به‌عنوان مالک (Owner) یا به‌عنوان کاربر (Restricted & Full User) و یا به‌عنوآن‌همکار (Associate) در کنسول جستجو برای سایت موردنظر تعریف‌شده باشند، نیز همگی به‌طور کامل قطع خواهد شد. البته جمع‌آوری اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به آن سایت قطع نمی‌شود و همچنان ادامه خواهد یافت اما هیچ‌کس به آن‌ها دسترسی نخواهد داشت تا اینکه مجدد شخصی مراحل تائیدیه و اثبات مالکیت سایت موردنظر را انجام دهد.

سطح دسترسی‌ها در گوگل وبمستر

دسترسی به: مالک سایت

(Owner)

دسترسی کامل

(Full User)

دسترسی محدود

(Restricted User)

تنظیمات (Property settings) (نرخ بررسی سایت، تنظیم دامنه اصلی سایت، کشور هدف) فقط مشاهده
لینک‌های سایت (Sitelinks) فقط مشاهده
پارامترهای لینک‌ها (URL Parameters) فقط مشاهده
تغییر آدرس سایت (Change of Address) فقط مشاهده فقط مشاهده
مدیریت کاربران (User administration)
بخش خطاهای ربات گوگل هنگام بررسی سایت (Crawl Errors) فقط مشاهده
بخش وضعیت بررسی سایت توسط ربات گوگل (Crawl Stats)
بخش robots.txt و لینک‌های مسدود شده (Blocked URLs)
بخش Fetch as Google و Submit URL فقط قابلیت Fetch
وضعیت فهرست و ذخیره شدن اطلاعات سایت (Index Status)
بخش گزارش‌ها امنیتی (Security Issues) فقط مشاهده
جستجوهای اشخاص در گوگل (Search Queries)
بک لینک‌های سایت (Links To Your Sit)
لینک‌های داخلی سایت (Internal Links)
نقشه سایت (SiteMaps) مشاهده و آزمودن
حذف لینک‌ها (Remove URLs)
گزارش‌ها کدهای HTML سایت (HTML Improvements)
کلمات کلیدی (Content Keywords)
داده‌های ساختاریافته (Structured Data)
پیام و ایمیل‌های اطلاع‌رسانی (Receive messages)
درخواست تجدیدنظر و بازبینی سایت (Reconsideration request)
درخواست بی‌تأثیر کردن بک لینک‌های مضر (Disavow links)
دسترسی به‌حساب گوگل آنالیتیک (Link Google Analytics account)
اضافه و یا حذف کاربر به کنسول جستجو (Add/remove property owners)

سایر جلسات این دوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.