domain: دامنه، نام وب سایت

دامنه یا دومین همان اسم وب سایت می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است
به عنوان مثال : www.Hiwebmaster.ir که hiwebmaster  همان اسم شرکت/فروشگاه و یا کارگاه شما می باشد و ir. پسوند نام وب سایت شما می باشد.

برخی از قوانین مهم مربوط به دامین ها :

۱- نام وب سایت می تواند حداقل ۳ و حداکثر ۶۴ حرف ، عدد یا خط تیره (بدون فاصله) باشد.

پسوند های مختلف دامنه

دامنه سایتپسوند دامنه ها دارای  انواع مختلفی می باشد که هر یک معمولا برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که متداولترین آنها عبارتند از :  info , .biz , .ir , .org , .net , .com, .co.ir اگر بخواهیم این پسوند ها را دسته بندی کنیم شامل :

دامنه های عمومی ( gTLDS ) :
دامنه های که سه حرفی هستند و توسط هر شخص  این دامنه ها می تواند ثبت شود . که  معروف ترین آن ها com – net – org  و… می باشند .

دامنه های جدید عمومی ( new gTLDS ) :
جدیدا به خاطر اینکه موارد استفاده از دامنه های عمومی بسیار زیاد شده است، و خیلی از اسامی را نمی توان با پسوند هایی مثل .com ثبت نمود دامنه های منحصر به فرد برای نام های مشابه کم شده است ، این دامنه ها برای جبران این خلع ایجاد شده اند . از این قبیل دامنه ها می توان به : pro – info – biz – museum – name – aero  و… اشاره کرد .

دامنه های خصوصی  ( sTLDS) :
دامنه های خاص که فقط به سازمان یا ارگان های خاصی در کشور داده می شوند و برای گرفتن آنها نیاز به دریافت مجوز از دولت و نهاد های مربوطه می باشد از این نمونه به gov – edu – int – mil  و … می توان اشاره کرد .

دامنه های دو حرفی :
دامنه های هستند که از دو حرف فقط تشکیل شده اند که هر کدام از آنها مربوط به کشور خاصی می باشند که تمام دامنه های با اینگونه پسوند ها در همان کشور و توسط خود آن کشور ثبت می شود . مثلا دامنه مخصوص کشور ایران ir  می باشد

دامنه های تحت دامنه IR :
دامنه های دوبخشی مانند co.ir. که باید مجوز یا مدارک رسمی مربوطه به همان نوع فعالیت موجود باشد .

چند نکته درخصوص پسوند دامنه :

 ۱- سعی کنید پسوند های متدوال همچون .com  و .ir  را برای نام وب سیت خود خریداری نمائید، که از اسم وب سایت و برند شما با سایر پسوند ها سو استفاده ای نشود.
۲- بسیاری از کاربران به اشتباه فکر می کنند پسوند ir. باعث کندی سرعت بارگذاری سایتشان می شود و یا فقط کاربران ایرانی میتوانند آن سایت را باز کنند که این تفکراشتباه می باشد.

برخی از مزایای ثبت دامنه با پسوند ir :

دامنه ir۱- هزینه ثبت دامنه آی آر بسیار کمتر از دامنه های بین المللی مانند com net و … است.
۲- تحریم های بین المللی هیچ تاثیری در دامنه و وب سایت شما نخواهند داشت. ( البته این مورد اکنون مهم نمی باشد،چند سال پیش مشکلاتی برای سایت های ایرانی با پسوند​com​.ایجاد شد، که رفع شد)
۳-  امکان کلاهبرداری و دزدیده شدن دامنه تقریبا خیلی پایین است و در صورت بروز مشکلی در خصوص دامنه خود میتوانید از نهاد رسمی ثبت این دامنه ها در ایران (ایرنیک) موضوع را پیگیری کنید.
۴-  کلمات نسبتا زیادتری با این پسوند برای ثبت آزاد می باشد که با پسوند ها دیگر از جمله com. محدودیت های بیشتری در خصوص انتخاب کلمات و یا عبارت ها وجود دارد (خیلی آن ها خریداری و ثبت شده اند)

 

دامنه ir یا com ؟

در صورتی که اسمی که برای وب سایت خود انتخاب می کنید با هر دو پسوند com و ir آزاد است پیشنهاد می شود هر دو پسوند را خریداری کنید،
این کار چند مزیت دارد :
۱- امکان سو استفاده از نام و برند وب سایت شما با یکی دیگر از این دو پسوند متداول وجود ندارد.
۲- شخص دیگری سایتی هم نام با سایت شما نخواهد داشت.
۳- کاربران و مخاطبین شما در صورتی که پسوند سایت شما را در دفعات اول فراموش کنند با زدن هر دو پسوند می توانند وارد وب سایت شما شوند.
۴- در صورتی که برای تجارت و سایت خود برنامه های برای کاربران خارج از کشور ایران نیز دارد، داشتن پسوند .com انتخاب بسیار بهتری می تواند باشد.

 

دامنه سایت خود را از کجا بخریم ؟

ایرنیک، مرکز ثبت دامنه های irدامنه ir

پسوند های دو حرفی مانند ir. پسوند های کشوری هستند و یک نهاد دولتی در هر کشور این دامنه ها را به صورت انحصاری ثبت می کنند. در کشور ایران “پژوهشگاه دانش های بنیادی” یا “ایرنیک” با ادرس www.nic.ir مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (.ایران) می باشد.

تمامی اشخاصی حقیقی و حقوقی که در ایران دامنه ir ثبت می کنند زیر نظر و با تائید این مرکز این کار را انجام می دهند.
درصورتی که می خواهید خودتان مستقیما دامنه های ir. را ثبت نمائید
می توانید از طریق وب سایت ایرنیک به نشانی www.nic.ir اقدام به ایجاد شناسه کاربری (nic handle) کنید و سپس  دامنه مورد نظر خود را ثبت نمائید.
وقتی در این سایت یک شناسه کاربری یا اصطلاحا “هندل” ایجاد کنید، می توانید توسط سایر شرکت های که خدمات ثبت دامین انجام می دهند نیز اقدام به ثبت دامنه نمائید و از ایشان بخواهید که دامنه هایتان را در شناسه اختصاصی شما ثبت کنند و در این حالت است که مالکیت و مدیریت کامل دامنه نزد خود شما خواهد بود.

رجیسترارر رسلو جهت ثبت دامنه های بین المللیدامنه های بین المللی مانند com و ..

برای دامنه‌هایی که ثبت آنها بوسیله شرکتهای تجاری به فروش می‌رسند، انتخابهای متعددی برای ثبت دامنه وجود دارد. در این موارد باید به کیفیت خدمات شرکت ثبت‌کننده و تعهد آن شرکت یا شرکتهای واسط بر رعایت حق مالکیت دامنه  توجه‌نمود و مسائل حقوقی جانبی فرایند ثبت‌دامنه را نیز درنظر‌گرفت.
در حال حاضر یکی بهترین ثبت کننده های دامنه های بین المللی در ایران resello  می باشد، که بسیاری از شرکت های ایرانی دامنه های مشتریان خود را از طریق این رجیسترار ثبت می کنند،

انتخاب بهترین شرکت برای ثبت دامنه ؟

ثبت دامنه اولین گام برای داشتن وب سایت و حضور در اینترنت است.
برای ثبت دامنه دو نکته بسیار مهم وجود دارد، یکی انتخاب نام مناسب برای وب سایت است و دیگری انتخاب شرکتی است که می خواهد دامنه را برای شما ثبت کندانتخاب شرکت ثبت کننده دامنه حساسیت‌های خاص خود را نیز داراست، چه از نظر امنیتی و چه از نظر اعتبار ثبت کننده دامنه. عدم درنظر گرفتن صلاحیت و اعتبار ثبت کننده دامنه سایت می تواند هزینه های بسیار زیادی را به شما تحمیل کند.لطفا به این نکات توجه کنید :
۱- شخص ثبت کننده دامنه، دامنه را با مالیکت شما خریداری میکند یا با مالکیت خود ؟
۲- آیا شرکت ثبت کننده دامنه ، مجوز های لازم از مراجع ذیصلاح را دارا می باشد ؟
۳- آیا ثبت کننده دامنه از اطلاعات دقیق ارتباطی شما مانند ایمیل، تلفن، کدپستی ، ادرس و … شما برای ثبت دامنه استفاده میکند ؟
۴- دامنه سایت خود را جهت ثبت به یک شخص حقیقی نسپارید

تغییر مالکیت دامنه های ir (فروش یا انتقال دامنه ir)

در صورتی که می خواهید مالکیت دامنه ir را تغییر دهید بایستی هر یک از طرفین (مالک فعلی، دارنده جدید) مراحل زیر را انجام دهند :

انتقال دهنده (مالک دامنه، دارنده فعلی)

۱- ابتدا وارد سایت www.nic.ir میشوید و باشناسه کاربری خود وارد شوید.
۲- به صفحهٔ انتقال دامنه مراجعه کنید، نام دامنهٔ مورد نظر را در قسمت «فروش دامنه» قید کرده و دکمهٔ «بعدی» را بزنید. یک شمارهٔ رمز(pin) برای ارائه به خریدار دامنه دریافت خواهید کرد.
۳- شماره رمز را به دارنده جدید (خریدار) دامنه اطلاع دهید.
۴- منتظر بمانید تا دارندهٔ جدید (خریدار) عملیات مورد نیاز را انجام دهد سپس در قسمت «انتقال دامنه » دکمه مشاهده درخواست را کلیک کنید. درخواست تغییر مالکیت دامنه ظاهر می‌شودکه می‌توانید آن را تایید یا رد کنید.
۵- درصورت تایید، عبارت «در انتظار تایید مرکز ثبت» ظاهر خواهد شد و موضوع برای تایید به مرکز ثبت دامنه ارجاع می‌شود.
۶- بسته به اینکه صاحب امتیاز فعلی(فروشنده)، شخص حقیقی یا حقوقی باشد و نشانی رسمی او در ایران و یا خارج از ایران باشد، مرکز ثبت دامنه مدارکی را جهت تایید انتقال درخواست خواهد کرد.۷- متن موافقت باانتقال برای متقاضی توسط ایرنیک به صورت فایل pdf از طریق پست‌الکترونیکی ارسال خواهد شد. متقاضی ‌باید متن موافقت باانتقال را عیناً، بصورت کتبی از طریق نمابر یا سامانه ارسال مدارک ارسال نماید.
۸- اشخاص حقوقی فرم فوق را در سربرگ شرکت یا سازمان خود تکمیل کرده و حتما با مهر و امضاء مدیرسازمان یا شخصی که در روزنامه رسمی حق امضاءدارد به همراه کپی روزنامه رسمی شرکت ارسال نمایند.
۹- شخاص حقیقی علاوه بر فرم تکمیل شده فوق باید رونوشت کارت ملی یا گذرنامه معتبر خود را نیز ارسال نمایند.
۱۰- دقت نمایید که امضای الکترنیکی یا چاپی پذیرفته نمی‌گردد.

دارنده جدید (خریدار دامنه)

۱- با شناسه خود وارد سامانه ایرنیک شوید.
۲- نام دامنه و شماره رمز (pin) را که از صاحب امتیاز فعلی دریافت کرده‌اید در صفحه انتقال دامنه واردکنید.
۳- رابط‌های جدید دامنه‌ای را که خریداری می‌کنید، انتخاب نمایید.
۴- توجه کنید فقط شخصی که درخواست تغییر مالکیت دامنه را از جانب مالک جدید (خریدار) می‌سازد، باید هزینه انتقال دامنه را پرداخت کند. اگر مایلید یکی از نمایندگان فروش ایرنیک هزینه تغییر مالکیت را پرداخت کند، لطفاً از طریق سامانه نماینده مورد نظر اقدام به تغییر مالکیت (خرید) دامنه نمایید ودراین صورت درخواست خرید دامنه از طریق نماینده ایجاد شده و شما قادر به پرداخت هزینه تغییر مالکیت از طریق نماینده می‌باشید.
۵- توجه کنید برای قرار دادن دیگر شناسه‌ها به عنوان رابط‌های یک دامنه، آن شناسه‌ها باید شما را مجاز به این کار کرده باشند. برای اطلاع از جزئیات این امر به بخش مدیریت رابطه‌های مجاز در همین صفحه مراجعه نمایید.
۶- سیاست ثبت دامنه را مطالعه کرده و برای پذیرفتن آن گزینهٔ «بله، قبول دارم» را علامت بزنید. حالا روی دکمهٔ «درخواست انتقال» کلیک کنید.
۷- نکته: هزینه تغییر مالکیت مطابق با جدول هزینه‌ها به نشانی http://www.nic.ir/Terms_and_Conditions_ir,_Appendix_3_Registration_Fee می‌باشد
۸- تا زمانی که هزینه تغییر مالکیت دامنه را پرداخت نکرده باشید درخواست شما جهت بررسی به ایرنیک ارجاع نمی‌گردد
پس از اتمام مراحل بالا و پرداخت هزینه تغییر مالکیت باید منتظر موافقت صاحب امتیاز فعلی (فروشنده) و سپس مرکز ثبت دامنه باشید. همواره می‌توانید پس از پرداخت، با مراجعه به صفحه «درخواست‌های من» از وضعیت تغییر مالکیت دامنه مطلع گردید.

 

خرید دامنه رند

برخی از وب سایت ها http://rond100.ir مانند اقدام به فروش دامنه های رند می کنند، که با توجه به شرایط و بررسی قیمت ها می توانید دامنه مورد نظر خود را از این سایت ها خرید کنید

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دامین
دسته بندی: آموزش طراحی سایت
۰
فهرست
Call Now Button