دامنه سایت
بدون دیدگاه
3,503

دامنه یا دامین همان نام وب سایت شما است که بخشی از URL یا لینک صفحات است.

دامنه برای سایت مانند اسم و هویت برای هر موجود و شیء است و می‌تواند نقش بسیار مهمی را در موفقیت یک محصول و یا یک شغل ایفا کند، در مبحث سئو و تبلیغات تحت وب نیز انتخاب اسم جایگاه ویژه‌ای دارد چراکه اشخاص شما را با نام برند و وب‌سایتتان خواهند شناخت و نقطه شروع هر وب‌سایتی جدا از اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت دارد، نام آن وب‌سایت است و بنابراین خود دامنه سایت و فاکتورهای متعددی که مستقیم و غیرمستقیم به دامنه سایت مربوط می‌شوند می‌توانند از موارد مهم و تأثیرگذار در سئو سایت باشند.

برای اینکه سایتتان به نتایج اول گوگل برسد باید بسیار تلاش کنید و وقت و انرژی بالایی بگذارید، حال اگر سایتی آن‌قدر قانع‌کننده باشد که شخص بخواهد مجدد به آن سایت مراجعه کند یکی از فاکتورهای مهم نام وب‌سایت است که در مراجعات بعدی اشخاص به سایت نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

دامنه سایت

دامنه سایت از دو بخش تشکیل شده است.

  • بخش اول: نام دامنه یا SLD (Second-Level Domain)
  • بخش دوم: پسوند دامنه یا TLD (Top-Level Domain)

آموزش های مربوط به دامنه به صورت طبقه بندی شده و کامل از نکات مهم در انتخاب یک دامنه تا  قوانین و اصطلاحات و حتی نکات سئویی مربوط به دامنه در ادامه ارائه شده است.

ترتیب پیشنهادی برای یادگیری مبحث “دامنه سایت”

مالکیت دامنه و سلسله مراتب ثبت دامنه در دنیا

روال ثبت دامنه ها به چه نحوی است و سازمان های که این امر را مدیریت می کنند چه جایگاه هایی دارند و چگونه مالکیت یک دامنه مشخص می شود؟

Registry

سازمانی است که مسوولیت نگهداری فایل های داده (Data File) یک دامنه سطح‌ بالا (TLD) را که شامل واگذاری زیر دامنه‌ های آن TLD می‌ باشد را در اختیار دارد. در حال حاضر هر gTLD تنها یک Registry دارد. برای مثال VeriSign هم اکنون به عنوان registry برای دامنه های COM و NET فعالیت می‌ کند.

Registrar

به عنوان یک واسط بین مشتری‌ها و رجیستری ها (Registry) عمل‌ کرده و ثبت‌ دامنه درخواستی مشتری و سرویس‌های ارزش‌ افزوده برای مشتری  فراهم‌ می کند. زمانی که یک مشتری  یک نام دامنه انتخاب‌‌ می‌کند، Registrar انتخاب‌ شده از سوی مشتری، درخواست‌ ثبت‌ دامنه را در Registry ثبت می‌ کند. به صورت عام، رجیستری ها (Registry) بیشتر به عنوان عمده‌ فروش دامنه‌ ها هستند و رجیستررها (Registrar) به عنوان خرده‌ فروش فعالیت‌ می‌کنند. ده‌ ها Registrar در حال حاضر فعال هستند. به عنوان مثال Tucows به عنوان Registrar بسیاری از TLD های موجود فعالیت می‌ کند.

Registration

روالی است که از طریق آن یک مشتری به یک registrar می‌ گوید که کدام ‌دامنه‌ ها را در registry ثبت‌ کند و اطلاعات آن را به کدام Name Server واگذار کند و سپس اطلاعات تماس و پرداخت خود را به Registrar می دهد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.