شروع کار با کنسول جستجو

برای شروع استفاده از کنسول جستجو کافی است وب سایت مورد نظر خود را به کنسول جستجو اضافه کنید و سپس تائید مالکیت سایت در گوگل وبمستر را انجام دهید به نحوی که برای گوگل محرز شود، شما مالیک سایت مورد نظر هستید تا اجازه دهد به گزارش ها و ابزارهای مدیریتی مربوط به آن سایت دسترسی داشته باشید.

اولین قدم: اضافه کردن و ثبت سایت در گوگل وبمستر

اضافه کردن سایت به گوگل وبمستر

در اینجا قدم‌ به‌ قدم باهم پیش خواهیم رفت تا وب‌ سایت خود را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید:

۱- صفحه کنسول جستجوی گوگل به آدرس https://www.google.com/webmasters را بازکنید.

۲- بر روی گزینه “Sign in” کلیک کنید و توسط جی میل خود وارد حساب کنسول جستجوی گوگل شوید (اگر ایمیل  gmail ندارید ابتدا باید یک جیمیل بسازید)

۳- توسط گزینه “ADD A PROPERTY” وب‌ سایت مورد نظر را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید.

توجه: آدرس سایت خود را دقیقاً همان‌گونه که در نوار آدرس مرورگر نمایش داده می‌شود وارد کنید، حتی با کاراکتر / انتهایی آن؛ و هر آدرسی را که در این قسمت وارد می‌کنید باید بتوانید ثابت کنید که مالک آن شما هستید تا گوگل اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به آن را در اختیار شما بگذارد.

۴- حال باید برای گوگل محرز شود که وب‌ سایت اضافه‌ شده متعلق به شما است؛ و برای اثبات مالکیت سایت موردنظر، گوگل چندین روش در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید به‌ دلخواه یکی را انتخاب کنید. در ادامه کلیه روش‌های موجود برای اثبات مالکیت سایت در کنسول جستجوی گوگل با توضیحات کامل ذکرشده است.

شما می‌توانید هر وب‌سایتی را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید اما تا زمانی که مرحله اثبات مالکیت را انجام ندهید، به گزارش‌ها و ابزارهای مربوطه در کنسول جستجوی گوگل دسترسی نخواهید داشت.

۵- درصورتیکه سایتی از چند پروتکل مختلف پشتیبانی می‌کند (مثلاً http  و https) باید هرکدام به‌ عنوان یک سایت مجزا در کنسول جستجو گوگل اضافه و تائید مالکیت شوند. دقیقاً مشابه زمانی که شما چند دامنه مختلف دارید (مثلاً example.com و m.example.com و www.example.com) باید هر یک را به‌عنوان یک دامنه مجزا در کنسول جستجو اضافه کنید.

چه لینکی از سایت را در کنسول جستجو گوگل اضافه کنیم؟

شما می‌توانید لینک‌های متعددی از یک سایت را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید، لینک کامل دامنه اصلی و یا زیر دامنه و یا شاخه‌ای از سایت و بر اساس هر لینکی که معرفی می‌کنید اطلاعات و گزارش‌ها مربوطه را دریافت کنید، اجازه بدهید با چند مثال توضیح دهیم:

  • http://www.example.com

اگر لینک فوق را به کنسول جستجو گوگل اضافه کنید، اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به نسخه http سایت موردنظر را دریافت خواهید کرد.

  • http://www.example.com/Kish

اگر سایت شما در زمینه تور و گردشگری باشد و شما لینک فوق را که زیرشاخه‌ای از سایت به نام kish است را به کنسول جستجو گوگل اضافه کنید فقط اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به زیرشاخه /kish/ از سایت www.example.com را برای شما ارائه خواهد کرد.

درصورتی‌که شما هر دو آدرس www.example.com و www.example.com/kish را به‌عنوان دو سایت مجزا در کنسول جستجو گوگل اضافه کنید. گزارش‌هایی که برای دامنه اصلی ارائه می‌شود شامل اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به زیرشاخه /kish/ نیز می‌شود، چراکه این زیرشاخه بخشی از کل سایت است.

  • ftp://ftp.example.com

با معرفی کردن این لینک، فقط گزارش‌ها مربوط به ساب دامنه ftp سایت ارائه خواهد شد.

  • https://www.example.com

با معرفی لینک فوق، فقط گزارش‌ها مربوط به نسخه https سایت ارائه خواهد شد.

نکته: باید هم نسخه سایت با www و هم بدون www را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید و همچنین اگر سایت شما نسخه https نیز دارد باید هم نسخه http و هم نسخه https سایت را به‌صورت مجزا در کنسول جستجو اضافه کنید.

اگر در سایت خود دامنه‌های مختلف یا حتی زیرپوشه‌ها متنوعی دارید و می‌خواهید به‌صورت مجزا گزارش‌ها مربوط به هرکدام را بررسی کنید، گوگل پیشنهاد می‌کند که هر دامنه یا پوشه را به‌صورت مجزا و به‌عنوان یک property جدا در کنسول جستجو اضافه کنید. به‌عنوان‌مثال اگر شما یک سایت تور و گردشگری دارید و در زیرپوشه‌های مجزا از سایت به ارائه مطالب و محتواهایی در خصوص قشم و مشهد و کیش پرداخته‌اید، بهتر است که لینک‌های زیر را به‌صورت مجزا در حساب کنسول جستجوی خود تعریف کنید:

http://www.example.com/

http://www.example.com/kish/

http://www.example.com/mashhad/

http://www.example.com/qeshm/

پشتیبانی از کاراکترهای غیر لاتین در کنسول جستجو

کنسول جستجو گوگل دامنه‌های بین‌المللی (IDNA) را کامل پشتیبانی می‌کند؛ یعنی اگر در دامنه شما کاراکترهایی غیر از کاراکترهای انگلیسی وجود داشته باشد مثل دامنه‌های فارسی، فقط کافی است نام دامنه خود را به‌صورت معمول در کنسول جستجو وارد کنید و می‌بینید که به‌درستی و با همان حروف و کاراکترها نمایش داده خواهد شد. به‌عنوان‌مثال اگر شما دامنه.comدامنه-فارسیhttp:// را در فیلد اضافه کردن یک property جدید در کنسول جستجو وارد کنید می‌بینید که به همان صورت فارسی و به‌درستی نمایش داده می‌شود.

چه زمانی جمع‌آوری اطلاعات مربوط به سایت آغاز می‌شود؟

جمع‌آوری اطلاعات برای هر وب‌سایت به‌محض اضافه شدن آن به کنسول جستجو گوگل آغاز می‌شود، حتی قبل از اینکه شما مراحل تائید مالکیت آن دامنه را بخواهید انجام بدهید (البته تا زمانی که مالکیت آن را ثابت نکنید گزارش ها برای شما نمایش داده نخواهد شد) و این جمع‌آوری اطلاعات از وب‌سایت تا زمانی که آن وب‌سایت در حساب شما (یا حتی حساب هر شخص دیگر) در کنسول جستجوی گوگل وجود داشته باشد ادامه خواهد داشت. با این وجود کلیه اطلاعات و گزارش‌ها برای یک دوره زمانی مشخصی نگهداری می‌شود.

روند اثبات مالکیت سایت در کنسول جستجو گوگل چه مدت زمان میبرد؟

بررسی و تائید روند مالکیت سایت در کنسول جستجو بسیار سریع و لحظه‌ای توسط گوگل انجام می‌شود و به‌محض اینکه شما بر روی گزینه “VERIFY” کلیک کنید، گوگل سایت و مراحل تائید مالکیت را بررسی می‌کند و اگر با موفقیت انجام‌شده باشد، پیغام موفقیت‌آمیز بودن و در غیر این صورت پیغام خطا همراه با توضیحات و خطای مربوطه نمایش داده خواهد شد. درصورتی‌که عملیات تائید مالکیت در همان لحظه پس از اضافه کردن سایت به کنسول جستجوی گوگل انجام نشود و مدت‌زمان زیادی طول بکشد، دسترسی شما برای اثبات مالکیت آن سایت بعد از یک دوره زمانی منقضی و شما باید مجدد مراحلِ اضافه کردن سایت و تائید مالکیت سایت را انجام دهید.

 دانلود فایل pdf مقاله: شروع استفاده از کنسول گوگل

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شروع کار با کنسول جستجو: ثبت سایت در گوگل وبمستر و تائید مالکیت سایت
دسته بندی: سایت ها و ابزارهای مفید
۰
فهرست
Call Now Button