بک لینک چیست و چگونه بک لینک های حرفه ای بسازیم؟

 1. سلام وبمستر
 2. آموزش سئو
 3. بک لینک چیست و چگونه بک لینک های حرفه ای بسازیم؟
بک لینک
۲ دیدگاه
3,675

بک لینک چیست؟

لینک‌های خارجی که اصطلاحاً به آن‌ها بک لینک ها (Backlinks) گفته می شود، لینک هایی هستند که از یک سایت به صفحه ای در سایت دیگر لینک داده می شوند و به معنای لینک های برگشتی نیز می باشند که البته در فارسی بطور متداول از همین اسم بک لینک استفاده می شود.
بک لینک ها با سه اسم دیگر هم شناخته می شوند:
 • inbound links
 • incoming links
 • one way links

موتورهای جستجو معتبر و بزرگ مثل گوگل، بک لینک ها را به منزله “رای و امتیاز” در نظر می گیرند، وقتی سایتی به صفحه ای از سایت شما لینک می دهد، در حال معرفی شما در سایت خودش است و به مثابه این است که به شما یک رای و امتیاز داده است؛ و صفحات با تعداد بک لینک بالا شانس بیشتری برای رتبه بالاتر و حضور در نتایج بالاتر موتورهای جستجو دارند. بک لینک ها جزء یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در رتبه‌بندی سایت‌ها می‌باشند.

بک لینک چیست

به عنوان مثال در تصویر زیر ملاحضه می کنید که سایت سناکو یکی از کتاب های چاپ شده توسط ما را معرفی کرده است؛ و در بخش علامت زده شده می بینید که یک لینک به صفحه این کتاب داده در سلام وبمستر داده شده است، این لینک یک “بک لینک” نامیده می شود.

نمونه بک لینک به سلام وبمستر

چرا بک لینک ها مهم هستند؟

بک لینک ها را میتوان به منزله یک رای تلقی کرد، وقتی سایتی لینکی به شما می دهد یعنی در سایت خودش در حال معرفی شما است! و هر کدام از این معرفی ها و رای ها این پیام را به گوگل می دهند که آن صفحه یک صفحه مفید و ارزشمند است.

بنابراین هرچقدر تعداد بک لینک بیشتری از سایت های مختلف دربافت کنید، شما تعداد رای بیشتری برای سایت خود در سطح اینترنت دریافت کرده اید، و تعداد رای بیشتر یعنی که سایت شما می تواند در گوگل رتبه بالاتری نسبت به سایر رقباء داشته باشد. (البته این را هم توجه داشته باشید که بک لینک ها و تعداد آن ها تنها فاکتور رتبه سایت ها در گوگل نیست و هر بک لینکی هم ارزشمند نیست.)

اهمیت تعداد بک لینک ها در رتبه بندی سایت ها

البته مبحث بک لینک ها موضوع جدیدی نیست و پایه و اساس الگوریتم اصلی گوگل در رتبه بندی که به نام Page Rank هم شناخته می شد را همین بک لینک ها تشکیل می دادند. با اینکه گوگل هزارن بار الگوریتم های خود را بعد از پیج رنک آپدیت کرده و معیارهای زیادی را در روند رتبه بندی سایت ها اضافه یا کم کرده است اما همچنان بک لینک ها یک سیگنال مهم در رتبه بندی سایت ها هستند.
برای تایید این صحبت و این ادعا، آزمایش و آنالیزهای زیادی در سطح وب انجام شده است که همگی این اهمیت بالای بک لینک ها در رتبه بندی سایت ها را تایید می کنند. به عنوان مثال در آزمایشی که وب سایت backlinko.com بر روی بیش از ۱۲ میلیون نتیجه در گوگل انجام داده است، به وضوح می توانید میزان اهمیت بک لینک ها را ملاحضه کنید.

اهمیت تعداد بک لینک ها در رتبه بندی سایت ها

و البته خود گوگل هم صراحتا درمورد اهمیت بک لینک ها در رتبه بندی سایت ها صحبت کرده و تائید کرده است که بک لینک ها همچنان یکی از سه فاکتور مهم گوگل در رتبه بندی سایت ها است.
این خیر را می توانید در سایت searchengineland.com ملاحضه کنید، جایی که Andrey Lipattsev یکی از مدیران ارشد استراتژیست در بخش کیفیت نتایج گوگل بیان کرده است:

  I can tell you what they are. It is content. And it’s links pointing to your site.

چه بک لینک هایی با ارزش هستند؟

در صورتی که سایت خود را به سرچ کنسول گوگل (گوگل وبمستر) متصل کرده اید، خیلی دقیق و کامل می توانید گزارش کامل کلیه سایت هایی که به شما لینک کرده اند را ببینید.

انواع لینک های خارجی

لینک‌های خارجی را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد:

 1. لینک‌های خارجی طبیعی

لینک‌های که سایر افراد خودشان به‌صورت طبیعی در مطالب و یا هر بخشی از سایتشان به سایت شما می‌دهند را لینک‌های خارجی طبیعی می‌گویم. این لینک‌ها بهترین نوع لینک‌های خارجی هستند که می‌توانید برای سایت خود داشته باشید و بیشترین تأثیر را در رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجو خواهند داشت.

سایت باید محتوا و مطالب یا خدماتی باارزش را در حال ارائه کردن باشد تا سایرین خودشان با کمال میل (به هر دلیلی) به مطالب یا سایت شما لینک دهند.

 1. لینک‌های خارجی اسپم

سایت‌های اسپمی وجود دارند که به‌صورت خودکار مطالب و یا لینک صفحات سایر سایت ها را منتشر می‌کنند. این سایت‌ها نه‌تنها صفحات سایت شما بلکه هر مطلب یا صفحه‌ای که در وب پیدا می‌کنند را به‌صورت خودکار در سایت خود کپی و منتشر می‌کنند. (اینکه به چه دلیل این کار را انجام می‌دهند دلایل بسیار زیادی دارد که موضوع صحبت ما نیست)

بسیاری از این سایت‌ها از دید گوگل اسپم بوده و لینک دهی این سایت‌ها نه‌تنها هیچ تأثیری بر روی بهبود رتبه سایت نخواهند داشت بلکه ممکن است باعث جریمه سایت نیز بشوند. البته نگران نباشید، برای الگوریتم‌های گوگل چنین سایت‌هایی به‌سادگی قابل‌شناسایی هستند و سایت‌های لینک داده شده در این سایت‌ها تحت تأثیر جریمه‌های گوگل قرار نخواهند گرفت و البته توسط گزارش‌های کنسول جستجو گوگل می‌تواند لیست تمامی سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را مشاهده کنید و حتی درخواست بی‌تأثیری و در نظر نگرفتن برخی سایت‌های اسپم که به شما لینک داده‌اند را مستقیماً برای گوگل ارسال کنید، که این کار توسط ابزار “Disavow links” از کنسول جستجو امکان‌پذیر است.

توسط ابزار Disavow links  از کنسول جستجو می‌توانید درخواست بی‌اثر کردن بک لینک‌های اسپمی که هیچ کنترلی روی آن‌ها ندارید را به گوگل بدهید. لینک دسترسی به این ابزار:

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

چه کسانی به سایت ما لینک داده‌اند؟

گوگل در ابزار کنسول جستجو خود در بخش “Links to Your Site” گزارش‌های بسیار کاملی را از سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را در اختیارتان قرار خواهد داد. این اطلاعات توسط ربات‌های گوگل در هنگام بررسی کردن سایت‌ها و صفحات وب جمع‌آوری و ارائه می‌شود.

چنانچه از سایتی بک لینک دارید و انتظار دارید که گزارش‌های مربوط به آن را در این بخش ببینید اما هیچ گزارشی از آن ارائه نشده باشد، یکی از علل آن می‌تواند فهرست شدن سایت شما در گوگل توسط یک آدرس دیگر باشد.

به‌عنوان‌مثال اگر در حال بررسی بک لینک‌های سایت http://www.example.com هستید ابتدا مطمئن شوید که آدرس http://example.com (بدون پیشوند www) را نیز به‌حساب کنسول جستجو خود اضافه کرده‌اید و سپس گزارش‌های مربوط به آن را نیز بررسی کنید. البته پیشنهاد گوگل در این موارد این است که یکی از آدرس‌ها سایت را به‌عنوان دامنه اصلی خود مشخص کنید که این کار از بخش تنظیمات کنسول جستجو و توسط گزینه”Preferred Domain”  نیز قابل انجام است.

 1. لینک‌های خارجی دستی

در مقوله بهینه‌سازی سایت با توجه به تأثیر بالایی که لینک‌های خارجی بر روی سئو سایت و کسب نتایج برتر در نتایج جستجوها دارند، ما خود نیز به‌صورت دستی اقدام به تبلیغات و درج لینک سایت خود در سایر سایت‌ها می‌کنیم، این نمونه لینک‌هایی که همگی مستقیماً توسط خود ما برای سایت ایجاد می‌شوند را لینک‌های خارجی دستی می‌گوییم، لینک سازی دستی می‌تواند یک ثبت‌نام ساده در یک شبکه اجتماعی و درج لینک سایت در آن باشد تا لینک سازی‌های حرفه‌ای در سایت‌های متعدد.

در لینک سازی‌های دستی، بایستی نهایت دقت را داشته باشید چراکه از دید قوانین گوگل هرگونه اقدام به لینک سازی خارجی خلاف قوانین گوگل است.

عوامل تأثیرگذار در کیفیت بک لینک‌ها

هر لینک خارجی برای بهبود رتبه سایت تأثیرگذار نیست، و ارزش هریک از لینک‌های خارجی سایت نیز یکسان نمی‌باشد، برخی از لینک‌ها باعث بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو می‌شوند، برخی هیچ تأثیری درنتیجه رتبه‌بندی سایت ندارند و برخی از لینک‌های خارجی حتی باعث جریمه شدن و تأثیر منفی در رتبه سایت خواهند شد. بنابراین در روند لینک سازی برای سایت باید تمرکز خود را بر روی جذب لینک‌های باکیفیت برای سایت بگذارید.

برای لینک‌های خارجی و میزان تأثیر آن‌ها در سئو سایت، فاکتورهای متعددی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است. هرچقدر یک لینک خارجی تعدادی بیشتری از این فاکتورها را در خود داشته باشد مسلماً تأثیرگذاری آن بالاتر خواهد بود و لینک خارجی ایدئال‌تری خواهد بود. البته انتظار نداشته باشید که برای تمامی بک لینک‌های که برای سایت خود ایجاد می‌کنید همه این فاکتورها وجود داشته باشد یا اگر خیلی از فاکتورها در لینک خارجی وجود نداشته باشد یک لینک بی‌تأثیر یا بی‌کیفیت است. قطعاً هرچقدر این موارد بیشتر در یک لینک خارجی وجود داشته باشد تأثیر و ارزش آن بیشتر خواهد بود. بنابراین در لینک سازی‌های که برای سایت خود انجام می‌دهید سعی کنید فاکتورهای که در ادامه اشاره شده‌اند را مدنظر قرار دهید:

 1. گرفتن لینک از سایت‌های مرتبط

مرتبط بودن بدین معناست که سایتی که برای گرفتن بک لینک از آن می‌خواهید اقدام کنید ازلحاظ موضوعی با سایت شما در یک راستا و یک رسته قرار داشته باشد، به‌ عنوان مثال اگر یک سایت درزمینه تور و گردشگری دارید، بک لینکی که از سایت یک هتل یا یک سایت رزرو بلیط دریافت می‌کنید می‌تواند تأثیر بیشتری نسبت به لینک دریافتی از یک سایت ساختمانی یا صنعتی، داشته باشد. همان‌طور که اشاره شد لینک‌های خارجی از دید گوگل مانند رأی دادن است، فرض کنید برای خرید یک ماشین از دو نفر می‌خواهید نظرخواهی کنید، شغل یکی از این افراد مکانیک خودرو است و شغل دیگر نقاش ساختمان، دیدگاه و نظر کدام‌یک بر روی تصمیم و انتخاب شما در خرید خودرو تأثیرگذارتر است؟

مفهوم ارتباط سایت‌ها از نکاتی است که توسط گوگل قابل تجزیه‌وتحلیل و شناسایی است و حتی موضوع کل سایت یا صفحه‌ای لینک دهنده و یا متنی که لینک موردنظر در آن قرار دارد (جملات قبل و بعد لینک) همگی می‌توانند در میزان تأثیر لینک‌های خارجی اثرگذار باشند.

تجربه شخصی من تا این لحظه (توجه کنید که قوانین گوگل و هوشمندی الگوریتم‌ها و گوگل کامل در حال تغییر می‌باشند) نشان از این داشته است که داشتن لینک خارجی حتی از سایت‌هایی با موضوع‌های متفاوت نیز در بهینه‌سازی سایت تأثیرگذار است و البته که هرچقدر سایت لینک دهنده با سایت هدف در یک راستا بوده‌اند شدت و سرعت این تأثیرگذاری بسیار بیشتر بوده است.

توجه:

برای لینک سازی خارجی، سایت‌هایی مرتبط و هم‌راستا با سایت خود را انتخاب و در استراتژی لینک سازی خود آن‌ها را در اولویت بالاتری قرار دهید.

 1. گرفتن لینک از سایت‌ها مطمئن، قابل‌اعتماد با رتبه‌های بالا

لینک‌های خارجی باکیفیت، لینک‌های هستند که از سایت‌ها باکیفیت بالا به دست می‌آیند و سایت‌های باکیفیت بالا را می‌توان در درجه اعتماد بالا این سایت‌ها دانست. درجه اعتماد بالای هر سایت را هم می‌توان در تعداد لینک های خارجی و تعداد بازدیدکنندگان بالا و البته دائمی آن سایت‌ها دانست. هرچقدر سایت لینک دهنده دارای رتبه و اعتبار بالاتری باشد، لینکی که به یک سایت از طریق آن داده می‌شود نیز دارای ارزش و جایگاه بالاتری در رتبه‌بندی آن سایت دارد و گرفتن لینک از چنین سایت‌هایی به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود مثلاً سایت ویکی‌پدیا یا مثلاً سایت‌های خبرگزاری‌ها و یا سایت‌های دولتی و یا سایت‌های مرجعی که معمولا در هر زمینه شغلی وجود دارند.

 1. گرفتن لینک از صفحات پرترافیک

ارزش لینک گرفتن از تمامی صفحات یک سایت نیز یکسان نیست و صفحاتی که بازدیدهای بسیار بالاتری نسبت به سایر صفحات سایت دارند، تأثیر به‌مراتب بالاتری را بر کیفیت آن لینک خارجی خواهند گذاشت. به ‌عنوان مثال اگر شما از دو مکانیک خودرو بخواهید برای خرید خودرو نظرخواهی کنید و مکانیک اول بسیار معروف‌تر بوده و تعداد افرادی بسیار بیشتری نسبت به مکانیک دوم برای تعمیر ماشین خود به ایشان مراجعه می‌کنند، شما برای نظر کدام‌یک اعتبار و اهمیت بیشتری قائل می‌شوید؟

البته به‌جز تأثیر و اعتبار در لینک دهی، دریافت چنین لینک‌هایی از صفحات پربازدید یک سایت مسلماً ورودی و ترافیک بالایی را نیز برای سایت شما به همراه خواهد داشت.

 1. مرتبط بودن کلمه و یا عبارت لینک شونده

کیفیت یک لینک خارجی و میزان تأثیر آن در سئو سایت زمانی بالاتر می‌رود که متن قابل کلیکی که برای لینک دهی استفاده می‌شود با کلمات کلیدی سایت مرتبط و در یک راستا باشد.

البته دقت نمایید، چنانچه متن قابل کلیکی که برای لینک‌های خارجی استفاده می‌شود در همه‌جا یکسان و مشابه باشد و حتی با کلمات کلیدی سایت شما نیز تطابق کامل داشته باشد احتمال اینکه گوگل شما را جریمه کند بالاتر می‌رود، چون طبق قوانین گوگل لینک‌های خارجی باید به‌صورت کاملاً طبیعی و توسط خود افراد به شما داده شده باشند و مسلماً افراد مختلف به‌صورت طبیعی از یک کلمه یا عبارت یکسان برای لینک دهی به سایر سایت‌ها استفاده نخواهند کرد پس احتمال این بالا می‌رود که خود شخص اقدام به لینک سازی کرده که از دید گوگل تخلف است. راهکاری که برای لینک دهی‌های خارجی (و حتی لینک‌های داخلی) که خودتان اقدام به ساخت آن‌ها می‌کنید این است که در متن‌ها به‌صورت کاملاً طبیعی و برحسب جمله استفاده‌شده کلمات و عبارات را لینک دهید که درنتیجه خود کلمات کلیدی می‌توانند در قسمتی از یک عبارت دیگر قرار بگیرند با کلمات یا حروف اضافه متفاوت‌تر، فاصله بین کلمات و جمله‌بندی‌های متفاوت باشند.

 1. قرار داشتن لینک سایر سایت‌های معتبر در کنار لینک‌های خارجی شما

موتورهای جستجو از ارتباط‌های زیادی برای تشخیص اعتبار یک لینک استفاده می‌کنند، یکی دیگر از این موارد این است که بک لینک سایت شما در کنار چه نوع لینک‌های دیگری قرار دارد. آیا در صفحه‌ای که لینک خارجی سایت شما در آن قرار دارد لینک‌های خارجی دیگری به سایت‌های با رتبه بالا و حتی هم‌رسته با سایت شما نیز وجود دارد؟ یا سایت‌هایی که کنار سایت شما به آن‌ها لینک دهی انجام شده است همگی سایت‌های تازه تأسیس، با رتبه‌های پایین و یا اسپم هستند. شاید اگر کنار لینک شما لینک دهی به سایت‌های بی‌کیفیت و اسپم هم انجام شده باشد،گوگل تأثیر منفی در رتبه‌بندی سایت شما ندهد و فاکتورهای دیگری را برای تشخیص اعتبار سایت بررسی کند اما وجود سایت‌های معتبری کنار لینک‌های سایت شما می‌تواند در نشانه‌گذاری و دسته‌بندی سایت شما از دید گوگل تأثیرگذار باشد. بنابراین در هنگامی که برای لینک سازی سایت خود تلاش می‌کنید دقت کنید که در چه سایت‌ها و در چه صفحاتی لینک خود را می‌خواهید منتشر کنید.

 1. دریافت لینک از منابع مختلف

بین تعداد سایت‌های مختلفی که به یک سایت لینک می‌دهند و امتیاز و رتبه‌ای که گوگل بابت آن‌ها برای آن سایت در نظر می‌گیرد ارتباط بالایی وجود دارد. هرچقدر منابع لینک دهنده به یک سایت متنوع و متفاوت باشند تأثیر آن لینک‌ها و درمجموع رتبه‌ای که برای آن سایت در نظر گرفته می‌شد بسیار بالاتر خواهد بود.

منظور از منابع مختلف این است که سایت‌های لینک دهنده به سایت شما دارای دامنه، هاست و سرورهای متنوع باشند:

 • داشتن لینک‌های خارجی از دامنه‌های مختلف بسیار تأثیرگذارتر از حالتی است که تعداد بالای لینک خارجی فقط از یک دامنه داشته باشید. همچنین پسوندهای مختلف دامنه‌ها مانند .com .net .org و… و یا دریافت لینک از دامنه‌های با پسوند دو سیلابی مانند .co.ir & .ac.ir & .edu.ir & .gov.ir نیز کیفیت و تأثیرگذاری لینک‌های خارجی را بسیار بالا می‌برد. به‌خصوص دامنه‌های دو سیلابی چراکه ثبت این سایت‌ها به‌سادگی و برای هر شخصی امکان‌پذیر نبوده و درنتیجه گرفتن لینک از چنین سایت‌هایی نیز به‌سادگی امکان‌پذیر نیست.
 • داشتن لینک‌های خارجی در سایت‌های مختلف در سرورهای متفاوت بسیار تأثیرگذارتر از لینک‌های خارجی هستند که از سایت‌های که بر روی یک سرور میزبانی می‌شوند به سایت شما داده شوند.

تفکر اشتباهی که در این خصوص وجود دارد این است که افراد تعداد زیادی وب سایت‌ در یک سیستم وبلاگ دهی یا در یک هاست یا یک سرور با یک آی پی مشخص ایجاد می‌کنند و از همه آن‌ها برای لینک سازی به سایت خود استفاده می‌کنند، بدون توجه به این مورد که وقتی لینک‌های زیادی از یک هاست و یک سرور به سایتی هدایت می‌شوند این برداشت را برای گوگل به همراه خواهد داشت که همه این لینک‌ها ساختگی بوده و توسط یک شخص ایجاد شده‌اند.

 • موقعیت‌های متفاوت سرورها در دیتاسنترهای مختلف در سراسر جهان نیز از مواردی است که تأثیر لینک‌های خارجی را بالاتر می‌برد.

همه این فاکتورها را گوگل به خاطر این در نظر می‌گیرد و به آن‌ها اهمیت می‌دهد که احتمال اینکه شخصی خودش بتواند در همه این سایت‌ها با دامنه‌ها و هاست ها و سرورهای مختلف لینک سازی کند احتمال پایین‌تری دارد و این یعنی اینکه سایرین معمولاً خودشان به سایت شما لینک داده‌اند.

 1. لینک‌هایی که ترجیحاً درنتیجه تبادل لینک نباشد.

لینک‌های دوطرفه یا اصطلاحاً تبادل لینک به این معناست که مدیریان سایت‌ها با توافق هم در مقابل دریافت لینک از دیگری، لینک سایت طرف مقابل را در سایتشان قرار دهند.

تبادل لینک از مواردی است که گوگل انجام دادن آن را نهی کرده است اما جزء مواردی نیست که گوگل به خاطر آن بخواهد شما را جریمه کند. لینک‌های متقابل هرچند اندک اما در رتبه‌بندی سایت تأثیرگذار خواهند بود.

به‌طورکلی پیشنهاد می‌شود برای داشتن لینک‌های خارجی باکیفیت صرفاً به دنبال تبادل لینک نباشید. البته این گزینه را می‌توانید برای سایت‌هایی که از اعتبار و جایگاه خوبی برخوردار هستند در استراتژی لینک سازی خود قرار دهید.

 1. به دنبال گرفتن لینک از صفحاتی که لینک خروجی زیادی دارند، نباشید

درصورتی‌که بک لینک شما در سایت و صفحه‌ای باشد که در آن صفحه تعداد بک لینک‌های زیادی وجود داشته باشد، مسلماً از دید گوگل گرفتن لینک از آن سایت یا صفحه کار نسبتاً ساده‌تری بوده که تعداد بک لینک زیادی در آن وجود دارد، همچنین هرچه تعداد لینک‌های خارجی در یک صفحه بیشتر باشد اعتباری که برای لینک‌های خارجی در نظر گرفته می‌شود به‌نوعی بین آن لینک‌ها تقسیم می‌شود و درنتیجه هرچه قدر تعداد لینک‌های خارجی موجود در یک صفحه بیشتر باشد اعتباری که گوگل برای هر لینک خارجی در نظر می‌گیرد کمتر خواهد بود.

 1. لینک‌های که به‌سادگی قابل دست یافتن نمی‌باشند.

هر لینک خارجی که بتوانید به‌سادگی و به سهولت برای سایت خود به دست آورید به همان میزان ارزش آن نیز کمتر است. اگر به دست آوردن یک لینک خارجی به‌سادگی چند کلیک و یا گذاشتن چند دقیقه وقت باشد مسلماً هزاران نفر قبل از شما برای لینک‌های خارجی خود از آن استفاده کرده‌اند و هزاران نفر بعد از شما نیز از آن روش برای لینک سازی برای سایت خود استفاده خواهند کرد و این لینک‌ها ارزش چندانی نخواهد داشت.

اگر رقبای شما با بررسی بک لینک‌های که برای سایت شما وجود دارد بتوانند به‌سادگی و الگو گیری از آن‌ها برای خودشان در آن سایت‌ها نیز لینک سازی کنند، از دید ربات‌های جستجوگر ارزش آن لینک‌ها هم برای شما هم برای رقیب شما بسیار پایین (در حد خنثی) می‌آید، چون لینکی که به‌سادگی و با الگو گیری از رقبا قابل دست یافتن باشد معیار خوب و مناسبتی برای سنجش اعتبار و تأثیر در رتبه‌بندی سایت‌ها نخواهد بود.

 1. لینک‌های که بابت آن‌ها پول پرداخته نشده باشد

گوگل عملاً خرید هرگونه لینک با هدف افزایش رتبه را شدیداً نهی کرده و آن را خلاف قوانین می‌داند و اشاره کرده است که سایت‌هایی که اقدام به خرید لینک کنند تا صرفاً رتبه‌های بالاتری در نتایج جستجو کسب کنند را جریمه خواهد کرد.

موضوع خریدن یا نخریدن لینک خارجی و جریمه شدن یا نشدن سایت‌ها به خاطر خرید و فروش لینک کمی پیچیده است که در ادامه به آن پرداخته‌ایم. البته برای کسب رتبه خوب برای برخی موضوعات و کلمات کلیدی سخت و پرقابت نیاز به خرید لینک از سایت‌های مرتبط و باکیفیت بالا است و باید نکاتی را در این خصوص رعایت کنید که در بخش‌های بعدی به آن‌ها اشاره شده است.

 1. تعداد لینک‌ها

هر چه تعداد لینک‌های خارجی که به سایتی داده می‌شود بیشتر باشد میزان تأثیرگذاری این فاکتور بسیار بالاتر می‌رود. تعداد لینک بالاتر یعنی افراد بیشتری در مورد آن سایت صحبت کرده‌اند و به آن لینک داده‌اند و این از دید گوگل یعنی محبوبیت بیشتر.

از دنیای فیزیکی اگر به این فاکتور نگاه کنید، می‌بینید که هر چه تعداد افراد بیشتری در خصوص یک شخص یا مثلاً یک فروشگاه یا یک محصول صحبت کنند، باعث برند سازی و تأثیر بیشتر آن موضوع در ذهن و تصمیم‌گیری سایر افراد برای استفاده از آن خدمات یا محصولات را خواهد داشت.

اما نکته‌ای که بایستی به آن دقت کنید این است که تعداد لینک‌ها بسیار تأثیرگذار است به شرطی که کلیه فاکتورهای قبلی نیز در لینک سازی‌های خارجی در نظر گرفته شوند.

نتیجه‌گیری از فاکتورهای مؤثر در ارزش لینک‌های خارجی:

این  فاکتورها در کنار یکدیگر تأثیرگذار هستند و شما نمی‌توانید با تمرکز بر روی روش‌های لینک سازی که فقط به یکی از این فاکتورها توجه می‌کند انتظار کسب رتبه و جایگاه بسیار خوب و سریعی را در نتایج جستجو داشته باشید. نکته دیگر هم اینکه در خصوص میزان تأثیرگذاری هر یک از این فاکتورها ذهن خود را درگیر آمار و ارقام نکنید که هریک از فاکتورهای ذکر شده یا کلاً لینک‌های خارجی چقدر در سئو سایت تأثیرگذار هستند، ۲۰، ۳۰، ۷۰ یا ۹۰ درصد؟؟ سعی کنید با برنامه‌ریزی و داشتن استراتژی با درنظر گرفتن و رعایت معیارهای گفته شده جهت بهینه‌سازی و لینک سازی خارجی با کیفیت و ماندگار برای سایت خود اقدام کنید.

چند نکته بسیار مهم در خصوص لینک سازی خارجی

 • تا زمانی که صفحات هدف بهینه شده ای (UI-UX و بهینه شده برای ربات گوگل) ندارید سراغ لینک سازی خارجی نروید
 • تاز زمانی که مطمئن نشده اید ساختار لینک صفحات هدف نهایی شده و تغییری نخواهند کرد سراغ لینک سازی خارجی نروید
 • تا زمانی که لینک سازی داخلی بسیار خوبی بین صفحات مختلف با کلمات هدف خود انجم نداده اید سراغ لینک سازی خارجی نروید
 • تقریبا تا قبل از ۶ ماه اول راه اندازی سایت نیازی به لینک سازی خارجی برای سایتی ندارید.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام ممنون از سایت خوبتون لطفا در مورد تاثیر تکونولوژی و فن آوری اطلاعات بر خرید و فروش آهن آلات هم مطلبی منتشر کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.