سئو چیست

سئو یعنی وقتی مردم موضوع خدمات یا محصولات شما را در گوگل جستجو می کنند، سایت شما در صدر نتایج نمایش داده شود. سئو بهترین، قویترین و البته هوشمندانه ترین اقدامی است که می توانید برای مارکتینگ و برندینگ است خود انجام دهید.

تلاش برای بودن در صفحه اول گوگل را، اصطلاحاً سئو می‌گویند. سئو مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی است که مدیران وب‌سایت‌ها مورداستفاده قرار می‌دهند تا بتوانند جایگاهی را در صفحه اول گوگل به خود اختصاص دهند. سئو و حضور در صفحه اول گوگل موضوعی است که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرارگرفته است چرا که تاثیر بسیار محسوسی در روند برندینگ و جذب مشتری دارد.
اگر بخواهیم یک تعریف کلاسیک و لغوی از سئو ارائه کنیم، سئو یا SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است، به معنای بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو که البته این عبارت را بیشتر به‌عنوان “بهینه کردن سایت برای گوگل” هم استفاده می‌کنند.
باوجوداینکه تعداد موتورهای جستجو زیادی وجود دارد، حجم بالایی از جستجوهای مردم در گوگل انجام می‌شود و معمولاً برای اکثر افراد موتور جستجو یعنی گوگل و ما هم در تمامی مباحث هرچند بیشتر اوقات از گوگل صحبت می‌کنیم و مثال می‌زنیم، اما منظورمان کلیه موتورهای جستجو است.

اما اگر بخواهیم تعریف صحیح‌تری داشته باشیم هرچند که سئو ازلحاظ لغتی، بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو یا همان گوگل است اما قضیه فقط موتورهای جستجو و ربات‌ها و بهینه کردن سایت برای آن‌ها نیست و باید بگوییم این بهینه‌سازی نه‌تنها برای گوگل و ربات‌ها بلکه برای کاربران نیز باید انجام شود بنابراین از دو دید مختلف به سئو و این بهینه‌سازی باید نگاه کنیم و آن را تعریف کنیم تا هم درک صحیحی از سئو داشته باشیم و هم با یک دید باز اقدامات مربوط به بهینه کردن سایت را انجام دهیم.

تعریف سئو از جایگاه و از دید گوگل

اگر بخواهیم از دید گوگل به “سئو” نگاه کنیم و سئو سایت را تعریف کنیم، باید خودمان را جای گوگل، ربات‌ها و الگوریتم‌های آن قرار دهیم و از این دید به سایت و هر اقدامی که قرار است انجام شود، نگاه کنیم. از این جایگاه می‌توانیم سئو را این‌طور تعریف کرد:

 • سئو یعنی اطمینان حاصل کردن از اینکه گوگل سایت ما را پیداکرده و به صفحات و بخش‌های مختلف سایت دسترسی دارد.
 • سئو یعنی اطمینان حاصل کردن از اینکه گوگل از صفحات جدیدی که در سایت خود اضافه می‌کنیم یا تغییرات و بروز رسانی‌هایی که در سایت انجام می‌دهیم مطلع می‌شود.
 • سئو یعنی اطمینان حاصل کردن از اینکه گوگل هم می‌تواند و هم اجازه دارد محتویات صفحات ما را بخواند.
ربات گوگل و سئو از دید گوگل
 • سئو یعنی قابل‌فهم و قابل‌درک کردن موضوع سایت و صفحات برای ربات‌ها
 • سئو یعنی توجیه گوگل که شما نسبت به رقبا صلاحیت بیشتری دارید که در صدر نتایج قرار بگیرید و به‌نوعی ریسک کند و سایت جدید شمارا نسبت به سایت‌های قدیمی‌تر خودش در نتایج بالاتر به کاربران معرفی کند.
 • سئو یعنی قانع کردن گوگل که از اعتمادش به سایت شما پشیمان نمی‌شود؛ و کاربران دقیقاً تمام آن چیزی که مدنظرشان از یک جستجو و سؤال در گوگل بوده است را پاسخ گرفته‌اند.
 • و ….

ابنکه می گوییم سئو یعنی قابل‌فهم کردن محتوا سایت برای ربات‌ها یعنی آیا گوگل فرمت‌های مختلف محتوایی که در سایت استفاده می‌کنیم را متوجه می‌شود؟ مثلاً موضوع تصاویر یا مشخصات فایل‌های ویدئویی را متوجه می‌شود؟ و یا اگر در سایت خود از عدد “۱۳۹۸” درجایی استفاده کرده‌اید آیا سیگنال و تگ گذاری‌های به‌درستی انجام‌شده تا گوگل متوجه شود منظور از آن ۱۳۹۸ چیست؟ آیا سال ۱۳۹۸ منظور است یا قیمت یک محصول ۱۳۹۸ هزار تومان است؟ یا شاید این عدد، تعداد نظرات و امتیازدهی کاربران به یک مطلب است یا تعداد بازدیدهای که از یک مطلب انجام‌شده

تعریف سئو سایت از جایگاه و از دید کاربران

سئو از دید ربات‌های گوگل فقط یک‌طرف قضیه است و طرف دیگر که مهم‌تر است، کاربران هستند، کاربرانی که مخاطبین و مشتریان شما هستند و سئو را حتی می‌توان این‌جور نیز بیان کرد که سئو یعنی بهینه کردن سایت برای کاربران و توجه به موضوعاتی که برای کاربران مهم هستند.

وقتی می‌خواهید جایگاهی در صفحه اول گوگل کسب کنید، در تمامی مراحل و اقداماتی که برای سایت خود انجام می‌دهید باید خود را جای کاربر سایت بگذارید و از دید او نیز به سایت و صفحات و محتواهای خود نگاه کنید. عکس‌العمل‌ها و رفتارهای کاربر در مواجه با سایت است که مشخص می‌کند آیا سایت شما لیاقت بودن در صفحه اول گوگل را دارد یا خیر! و اگر بخواهیم از این دید به سئو سایت نگاه کنیم و سئو را تعریف کنیم می‌توان گفت:

سئو از دید کاربران
 • سئو یعنی داشتن سایتی کاربرپسند ازنظر ظاهر و زیبایی. سایتی با فونت‌ها و طراحی‌های زیبا، رعایت علائم نگارشی و… که کاربر از خواندن محتوا سایت شما لذت ببرد.
 • سئو یعنی ارائه محتواهایی در سایت که برای کاربران جامع، جذاب و جدید باشد.
 • سئو یعنی داشتن سایت و محتوایی که کاربران راغب باشد، بارها به سایت شما سر بزنند و شبکه اجتماعی‌تان را دنبال کند.
 • سئو یعنی یک سایت جامع در خصوص موضوعی کاریتان به‌نحوی‌که کاربر تمامی سؤالاتش را جواب بگیرد.
 • سئو یعنی یک سایت سریع و ارزش قائل شدن برای وقت کاربر
 • سئو یعنی دسترسی ساده کاربر به بخش‌های مختلف سایت
 • سئو یعنی توجه به نحوه نمایش سایت در دستگاه‌ها و گوشی‌های مختلف کاربران.
 • سئو یعنی استفاده از تصاویر، صوت، ویدئو در سایت تا کاربران متناسب با علاقه‌ای که به انواع مختلف محتوا دارند، با شور و شوق در سایت شما وقت بگذارند.
 • سئو یعنی تلاش کنید و اقداماتی در وب‌سایت یا برای وب‌سایتتان انجام دهید که اعتماد کاربری که شمارا حضوری نمی‌بیند جلب شود.
 • سئو یعنی داشتن سایتی که کاربران باافتخار و با اطمینان آن را به دیگران معرفی کنند.
 • و ….

بنابراین هدف در سئو سایت داشتن سایتی در صفحه اول گوگل است اما سئو فقط بهینه کردن یا قابل‌فهم کردن سایت برای گوگل و ربات‌ها نیست و این فقط نیمی از قضیه سئو است و نیمه دیگر بهینه کردن سایت برای کاربران است به‌نحوی‌که تجربه خوبی برای آن‌ها هنگام استفاده از سایت رقم‌زده شود و این تجربه کاربری خودش مبنای بسیاری از فاکتورهای گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها است و گوگل با الگوریتم‌های متعدد و هوش مصنوعی قوی خود بر اساس همین تجربه کاربری و رفتارها و عکس‌العمل‌های کاربران هم در سایت و هم در سطح اینترنت نتیجه‌گیری می‌کند که آیا سایت شمارا در رتبه‌های برتر قرار دهد یا خیر.

چگونه سایتی در صفحه اول گوگل داشته باشیم؟

سئو کردن یک سایت و کسب رتبه‌ های برتر در نتایج جستجو، امری ساده است که نیازمند برنامه‌ریزی دراز مدت و رعایت یک سری اصول است. کسب رتبه برتر در نتایج صفحه اول گوگل رمز و راز خاص و یا پیچیده‌ای ندارد و فقط کافی است سایت خوبی داشته باشد و گوگل را متقاعد کنید که سایت شما نسبت به سایر سایت هایی که در حیطه کاری شما مشغول به فعالیت هستند از اعتبار و کارایی بهتری برخوردار است و دقیق تر و حرفه ای تر می تواند نیاز کاربران درخواست دهنده آن موضوع را برطرف کند.

برای تعریف یک سایت خوب هم نمی‌ توان فاکتورها یا مواردی را تک‌ به‌ تک نام برد که اگر این موارد را سایتی داشته باشد بگویم سایت خوبی است؛ اما با این‌ وجود من یک تعریف بسیار ساده برای یک سایت خوب دارم، اگر این تعریف در خصوص سایت شما صدق می‌ کند یعنی اینکه شما سایت خوبی دارید و صد درصد می‌ توانید جایگاهی متناسب با موضوع شغلی و سایت خود در نتایج صفحه اول گوگل داشته باشید:

سایت خوب و موفق که لیاقت صفحه اول و رتبه اول گوگل را دارد، سایتی است که اگر کاربری وارد آن سایت شد (از هر تبلیغ یا هر روشی) حاضر باشد در آن سایت وقت بگذارد و علاقه‌مند باشد که مجدد به آن سایت برگردد.

سه قطب مهم در سئو سایت

سه فاکتور مهم در سئو سایت

 1. محتواهای خوب، دست‌ اول و کاربردی که متناسب با حیطه کاری شما است را به‌صورت منظم آماده و در سایت خود ارائه کنید. (Content)
 2. محتوای خود را به نحوی در سایت ارائه کنید که دیدن و استفاده کردن از آن‌ها، هم برای کاربران لذت‌بخش باشد و هم برای ربات‌های گوگل قابل‌فهم باشد. (On Page SEO)
 3. در دنیای وب حضوری فعال داشته باشید و سعی کنید با ایجاد ارتباط‌های بسیار، سایت خود را در اینترنت تا آنجایی که می‌توانید به‌صورت قانونمند و هوشمند تبلیغ و معرفی کنید و حتی برای این معرفی شدن نیز همچنان هدف خود را بگذارید بر روی محتوای خوب، به‌گونه‌ای که سبب شود دیگران خودشان در مورد سایت و محتوا و خدمات شما صحبت کنند و سایت‌ها یا صفحات شبکه‌های اجتماعی خودشان به سایتتان لینک دهند. (Off Page SEO)

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سئو چیست
دسته بندی: آموزش سئو
۰
فهرست
Call Now Button