کنسول جستجو یا گوگل وبمستر چیست؟

لوگو گوگل سرچ کنسول

گوگل وبمستر یکی از سرویس های قدرتمند و رایگان شرکت گوگل است که توسط گزارش ها و ابزارهای آن می توانید حضور سایت خود در نتایج جستجوی گوگل را نظارت، حفظ  و از همه مهمتر عیب یابی کنید.
البته از آنجایی که این نرم افزار فقط مختص وبمستر ها نمی باشد و از دید گوگل بسیاری از افراد از جمله صاحبین اصناف و مشاغل مختلف، بازاریاب ها، متخصصان سئو، توسعه دهندگان وب، توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایلی و … نیز می توانند از این سرویس استفاده کنند، گوگل نام این نرم افزار را از گوگل وبمستر به کنسول جستجو گوگل تغییر داده است، و در این سایت (hiwebmaster.org) و یا در هر جایی از وب این دو اسم را ملاحضه کردید هر دو یکی است و البته همچنان بیشتر تحت همان نام گوگل وبمستر استفاده می شود.

درصورتی‌ که در کنسول جستجو گوگل ثبت‌ نام کنید و سایت خود را به آن معرفی کنید، می‌ توانید گزارش‌ ها کاملی را در خصوص وب‌ سایت خود دریافت کنید. همچنین خواهد دید که گوگل چطور سایت شما را می‌بیند، چگونه اطلاعات سایت شما را بررسی می‌کند، چگونه اطلاعات سایت بررسی‌ شده را فهرست بندی و ذخیره می‌ کند و درنهایت چگونه این اطلاعات را در نتایج جستجوی خود به کاربران نمایش می‌ دهد.
البته برای اینکه وب‌ سایت شما در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شود، نیازی نیست که حتماً در این نرم‌ افزار ثبت‌نام کنید و درصورتی‌ که گوگل سایت شما را به هر نحوی در وب پیدا کند، آن را بررسی و بر اساس معیارهای خود آن را در نتایج جستجو قرار می‌ دهد.

ابزارها و گزارش های گوگل وبمستر چه کمکی می کنند؟

 • اولا می توانید مطمئن شوید گوگل سایت شما را پیدا کرده و ربات های ان می توانند سایت شما را بخوانند.
 • بعد از بروز رسانی مطالب قدیمی یا انتشار مطالب جدید در سایت می توانید به صورت دستی خودتان درخواست بررسی و فهرست بندی جدید را به گوگل دهید؛ و یا اگر در فهرست بندی ان مطالب مشکلی وجود دارد متوجه شوید و آن را رفع کنید.
 • یک گزارش کامل از ترافیک و بازدیدهای سایتتان از جستجوهای گوگل خواهید داشت از جمله اینکه چند وقته سایتتان در نتایج گوگل قرار دارد، با چه عبارت های سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده شده است و کاربران چقدر روی ان ها کلیک و وارد سایتتان شده اند و بسیاری موارد دیگر
 • دریافت آلارم و هشدار سریع زمانی که گوگل مشکلی در سایت شما پیدا می کند مثلا اسپم، مشکل فهرست شدن و …
 • به شما نشان می دهد که چه وب سایت هایی به شما لینک داده اند.
 • عیب یابی مشکلاتی که مربوط به نسخه AMP ، واکنشگرا بودن سایت و … می شوند

شما می‌توانید توسط این ابزار، عملکرد وب‌سایت خود را در نتایج جستجو گوگل، زیر نظر بگیرید و همچنین:

 1. اطمینان حاصل کنید که ربات گوگل به سایت شما دسترسی دارند و می‌توانند محتوای آن را بررسی کنند.
 2. به کمک کنسول جستجو می‌توانید به گوگل درخواست دهید مطالب جدیدی که در سایت منتشر کرده‌اید را بررسی کند و همچنین برای مطالبی که نمی‌خواهید در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شوند درخواست حذف آن‌ها را بدهید.
 3. ایجاد و نظارت بر محتواهایی که باعث ارائه نتایج جذاب و بصری در لیست نتایج جستجو گوگل خواهد شد.
 4. توسط این ابزار خواهید توانست سایت خود را حفظ و نگهداری کنید بدون اینکه اختلالی در وضعیت سایت در نتایج جستجو گوگل ایجاد شود.
 5. توسط کنسول جستجو می‌توانید مشکلاتی که ممکن است به صحت کارکرد و رتبه سایت ضربه می‌زنند را شناسایی و رفع کنید.

توسط کنسول جستجو می‌توانید ببینید که گوگل و بازدیدکنندگان چگونه سایت شمارا می‌بینند و:

 1. متوجه خواهید شد که با جستجوی چه کلماتی در گوگل، سایت شما برای کاربران نمایش داده می‌شود؟
 2. توسط کنسول جستجو خواهید دید که کدام‌یک از کلمات و عبارات باعث ورود بیشترین تعداد بازدیدکننده به سایت شما شده است؟
 3. توسط این ابزار می‌توانید بررسی کنید آیا مواردی چون قیمت محصولات، اطلاعات تماس و یا اطلاعاتی که توسط شما برای گوگل برچسب‌گذاری شده است، در نتایج جستجو به‌عنوان اطلاعات جانبی سایت شما، به کاربران نمایش داده می‌شود یا خیر؟
 4. توسط کنسول جستجو می‌توانید بررسی کنید که چه سایت‌هایی به سایت شما لینک داده‌اند؟
 5. کنسول جستجو به شما کمک خواهد کرد که متوجه بشوید سایت شما نسخه موبایل دارد؟ و آیا افرادی که با موبایل در وب جستجو می‌کنند و سایت شمارا می‌بینند، آیا وب‌سایت شما به‌خوبی در موبایل‌های ایشان نمایش داده می‌شود؟

گوگل وبمستر برای چه افرادی مناسب است؟

متناسب با نقش و نیازتان گوگل وبمستر را یاد بگیرید!

گوگل وبمستر برای هر شخصی و هر نوع وب سایتی مفید است، فرقی نمی کند که آن سایت، یک وب سایت کوچک و شخصی است یا یک فروشگاه اینترنتی بزرگ، همچنین فرقی نمی کند که مدیر آن، یک شخص عادی است و از سایت اطلاعات زیادی ندارد یا یک متخصص، فرقی نمی کند در این مسیر یک تازه کار است یا یک حرفه ای با تجربه

نحوه استفاده از کنسول جستجو گوگل بستگی دارد به اینکه شما چه نقشی دارید و متناسب با نیاز و موقعیتی که دارید، بخش مناسب خود را انتخاب و از آموزش های همان بخش که بیشترین بازدهی را برایتان می تواند داشته باشد استفاده کنید.

شروع استفاده از گوگل وبمستر

از کنسول جستجوی گوگل می توان‌ هم برای وب‌سایت‌ ها و هم برای اپلیکشن های موبایلی استفاده کرد. ثبت‌نام و عضویت در این ابزار ساده و رایگان بوده و می‌توانید هم‌اکنون از طریق لینک زیر به صفحه کنسول جستجو گوگل بروید و در آن ثبت‌ نام کنید.

آموزش قدم به قدم گوگل وبمستر

جلسه یک

لوگو گوگل وبمستر

مقدمه ای بر کنسول جستجو گوگل

گوگل سرچ کنسول یا گوگل وبمستر ابزار برای چه کاری است و چه افرادی از ان استفاده می کنند و هدف گوگل از ارائه این سرویس چیست؟

آموزش گوگل وبمستر

بخش دوم: نمایش ظاهری سایت در نتایج جستجو گوگل (Search Appearance)

Search Appearance: نمایش ظاهری سایت در نتایج جستجو گوگل

بخش سوم: ‘گزارش وضعیت ترافیک و بازدید سایت بر اساس کلماتی که کاربران جستجو می کنند (Search Traffic)

 

بخش چهارم: گزارش و عملیات مربوط به فهرست بندی و ذخیره کردن مطالب و صفحات پیدا شده ( Google Index )

بخش پنجم: گزارش و ابزار مربوط به پیدا و بررسی کردن و درک بهتر صفحات سایت توسط ربات های گوگل ( Crawl )

مطلع شدن از بروز رسانی ها

درصورتی که تمایل دارید از بروز رسانی مطالب مطلع شوید موبایل یا ایمیل خود را ثبت کنید

۲ دیدگاه. Leave new

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Call Now Button