Blocked Resources: منابع مسدود شده سایت برای دسترسی ربات گوگل

درصورتی‌که گوگل اجازه دسترسی به برخی از منابع سایت مانند فایل‌های css، تصاویر و … نداشته باشد نمی‌تواند صفحات و مطالب سایت را به‌خوبی تفسیر کند و این در نحوه فهرست کردن اطلاعات سایت توسط گوگل تأثیر منفی خواهد گذاشت.در گزارش‌ها این بخش از گوگل وبمستر منابعی از سایت که دسترسی به آن ها برای ربات گوگل مسدود شده است ارائه می گردد.

نحوه استفاده از گزارش ها ارائه‌شده در بخش Blocked Resources

ربات گوگل برای اینکه بتواند صفحات سایت را به صورت بهینه تجزیه‌وتحلیل کند و اطلاعات به دست آمده را فهرست بندی و ذخیره کنید نیاز دارد که به منابع موجود در صفحات سایت دسترسی کامل داشته باشد. به عنوان مثال فایل‌ها JavaScript, CSS و تصاویر باید برای ربات گوگل قابل دسترس باشند تا ربات گوگل نیز بتواند صفحات سایت را همان‌طور که یک کاربر عادی مشاهده می‌کند، ببیند.

اگر در سایتی دستورات موجود در فایل robots.txt اجازه دسترسی و بررسی منابع موجود در سایت را به ربات گوگل ندهد این محدودیت در نحوه تجزیه  تحلیل صفحات و فهرست بندی آن‌ها توسط گوگل اثرگذار خواهد بود و درنتیجه در رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو گوگل نیز تأثیرگذار خواهد بود.

همان‌طور که اشاره شد گزارش های ارائه شده در این بخش از کنسول جستجو، لیست منابعی است که در سایت استفاده شده‌اند اما دسترسی به آن‌ها برای ربات گوگل مسدود شده است (منابع مسدود شده انواع فایل‌هایی است که در سایت استفاده شده‌اند اما اجازه دسترسی به آن‌ها برای ربات گوگل توسط دستورات robots.txt محدود شده است). البته فقط منابعی گزارش می‌شوند که گوگل احتمال می‌دهد دسترسی‌های لازم به آن‌ها تحت مدیریت و کنترل شما است.

در تصویر زیر بخش‌های مختلف از گزارش‌های ارائه‌شده در صفحه Blocked Resources شماره‌گذاری شده‌اند که در ادامه به ترتیب توضیحات هر یک ذکرشده است:

گزارش منابع مسدود شده در گوگل وبمستر

  1. Status: آخرین تاریخی که گوگل سایت مربوطه را بررسی و اطلاعات و گزارش‌های مربوطه را در این بخش بروز رسانی کرده است.
  1. تعداد کل صفحاتی از سایت که حاوی منابع محدود شده برای ربات گوگل می‌باشند و درصورتی‌که با موس بر روی نمودار حرکت کنید، تعداد این صفحات را که گوگل در طول زمان در سایت مربوطه شناسایی کرده است را می‌توانید مشاهده کنید.
  1. Host: لیست سرویس‌دهنده ها و سایت‌هایی است که در آن ها منابعی وجود دارد که دسترسی ربات گوگل به آن‌ها توسط دستورات txt محدود شده است و از همین منابع در سایت موردنظر نیز به نوعی استفاده شده است.
برخی از منابع مسدود شده ممکن است در خود سایت و فضای هاست شما بارگذاری شده باشد و برخی ممکن است در فضای هاستینگ سایر سایت‌ها بارگذاری شده باشد.
  1. با کلیک بر روی هر یک از سرویس دهنده هایی که در ستون host قرار دارند، لیست کلیه منابع مسدود شده که در سایت شما استفاده شده‌اند و در فضای میزبانی آن سرویس‌دهنده قرار دارند نمایش داده می‌شود. در ستون Pages affected نیز تعداد کل صفحاتی از سایت که در آن‌ها به‌نوعی از آن منابع مسدود شده استفاده شده است، نمایش داده می‌شود.

پس‌ازآنکه به صفحه مربوط به لیست منابع مسدود شده هدایت شدید، با کلیک بر روی هر ردیف از منابع، تمامی صفحاتی از سایت که از آن منبع در آن‌ها استفاده شده است نمایش داده خواهد شد و با کلیک بر روی لینک مربوط به هر صفحه، راهنمایی و دستورالعمل‌های مربوطه جهت رفع مسدودی منبع مورداستفاده در آن صفحه ارائه می‌گردد. در ادامه این دستورالعمل‌ها تحت عنوان “نحوه رفع مسدودی منابع مورداستفاده در صفحات سایت” ارائه گردیده است که می‌توانید طبق آن عمل کنید تا منابع استفاده شده در صفحات سایت برای ربات گوگل نیز قابل‌دسترس باشد.

در تمامی مراحل این بخش و با باز کردن هر صفحه جدید از گزارش‌ها، یک لینک ناوبری جهت اطلاع از موقعیت فعلی در صفحه نیز به شما نمایش داده می‌شود که به ترتیب زیر خواهد بود:

منابع مسدود شده > سرویس‌دهنده حاوی فایل مسدود شده > نام فایل مسدود شده

رفع مسدودی منابع مورداستفاده در صفحات سایت

جهت رفع مسدودی منابع مورداستفاده در صفحات سایت مراحل زیر را انجام دهید:

  1. صفحه مربوط به بخش Blocked Resources را بازکنید و به جدول گزارش‌های پایین صفحه بروید تا در ستون Host لیست سرویس‌دهنده هایی را ببینید که از فایل‌ها و منابع موجود در آن‌ها در سایت شما استفاده شده است. ممکن است در این لیست غیر از سایت‌هایی که متعلق به خود شما است سایت‌هایی دیگری را نیز ببینید که اصلاً در اختیار و مالکیت شما نمی‌باشند، بنابراین کار را با سایت‌های شروع کنید که خود مالک آن‌ها هستید (آموزش تایید مالکیت سایت در گوگل وبمستر) و کنترل کامل بر روی آن‌ها دارید تا در صورت نیاز بتوانید مستقیماً دسترسی‌های موجود در فایل txt آن سایت‌ها را تغییر دهید.
  1. بر روی هاست موردنظر کلیک کنید تا لیست منابع مسدود شده‌ای که بر روی آن قرار دارد را ببینید. از میان لیست ارائه‌شده کار را با منابعی آغاز کنید که در نحوه نمایش مطالب و طرح‌بندی سایت تأثیر نسبتاً بالاتری دارند و زمان خود را بر روی منابعی نگذارید که تأثیر چندانی بر نحوه نمایش صفحات ندارند، به‌عنوان‌مثال شمارنده‌ها یا کدهای ره‌گیری که معمولاً این کد و منابع نیز از سرویس‌دهنده های تهیه و در سایت گذاشته می‌شود که هیچ کنترلی بر روی آن‌ها نیز نخواهید داشت.
  1. با کلیک بر روی لینک هر یک از فایل‌ها و منابع ارائه‌شده، لیست صفحاتی از سایت که منبع موردنظر در آن‌ها استفاده شده است نمایش داده می‌شود. بر روی لینک هر یک از صفحات که کلیک کنید یک پنجره جدید به‌صورت پاپ آپ باز می‌شود که شامل یک سری دستورالعمل است، با دنبال کردن و اجرای دستورالعمل‌ها می‌توانید عدم دسترسی به منبع و فایل محدود شده را در txt برطرف کنید. پس از انجام هر تغییر و بروز رسانی، توسط ابزار Fetch and render از کنسول جستجو مجدداً درخواست بررسی صفحه موردنظر را به گوگل بدهید تا ربات گوگل مجدداً صفحه موردنظر را بدون محدودیت دسترسی به منابع و فایل‌های موجود فراخوانی و بررسی کند.
  1. بروز رسانی سطح دسترسی فایل‌ها و منابع موجود بر روی هر سرویس‌دهنده را تا جایی ادامه دهید که ربات گوگل بتواند به‌تمامی فایل‌ها و منابع مهمی که برای پردازش صفحه به آن‌ها نیاز دارد، دسترسی‌های لازم را داشته باشد.
  1. برای فایل‌ها و منابعی که بر روی سایت یا هاست شما قرار ندارند و هر یک در نحوه نمایش صفحات سایت نیز تأثیر بالایی دارند، به مدیریت آن سایت و سرویس‌دهنده تماس بگیرید و درخواست کنید که دسترسی به این فایل‌ها و منابع را برای ربات‌های گوگل باز کنند. یا اینکه صفحات سایتتان را مجدداً بازبینی کنید و در تنظیمات صفحه تغییراتی بدهید که دیگر به آن فایل‌ها و منابع نیازی نباشد و یا آن فایل و منابع را مستقیماً در هاست خود بارگذاری کنید تا بتواند کنترل کامل بر روی آن فایل‌ها داشته باشد (صفحه موردنظر را از وابستگی به فایل‌های که تحت کنترل شما نیستند خارج کنید)

درصورتی‌که منبع مسدود شده تحت کنترل و مدیریت شما است (بر روی یکی دیگر از سایت و یا هاست های شما قرار دارد) ابتدا سایت موردنظر را به‌حساب کنسول جستجو خود اضافه کنید و پس از تائید مالکیت آن سایت به کمک ابزار robots.txt tester فایل robotx.txt را بررسی کنید تا خیلی سریع و دقیق بتوانید دستوری که باعث ایجاد این محدودیت دسترسی‌های شده است را شناسایی و سپس فایل robots.txt مربوط به آن سایت را بروز رسانی کنید.

 

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منابع مسدود شده برای ربات های گوگل
دسته بندی: سایت ها و ابزارهای مفید
۰
فهرست
Call Now Button