اصول و مقدمات سئو سایت

مقدمه و اصول سئو سایت

سئو، مقوله ای که امروزه در بحث بازاریابی اینترنتی بین تمامی روش های حاضر بسیار متمایز و خاص شده است،سئو که همیشه از آن به عنوان دست برتر بازاریابی یاد کرده ایم و به جرات می تواند در روند رشد هر کسب و کاری تاثیر بسیار بالایی داشته باشد.

با ما در سلام وبمستر همراه باشید تا ابتدا اصول اولیه و مقدمه ای در خصوص سئو داشته باشیم و با یک دید بسیار باز و حرفه ای بتوانید برای سئو سایت خود و داشتن رتبه هایی در صفحه اول گوگل قدم بردارید.

سیستم امتیاز دهی گوگل (سئو از دید گوگل)

سئو از دید گوگل

گوگل برای سنجش عملکرد الگوریتم های خود در رتبه بندی سایت ها از روش های مختلفی استفاده می کند که یکی از مهمترین آن ها “ارزیاب ها” یا اصطلاحا “ممیزها” است.
اشخاصی که کارمندان گوگل هستند و وظیفه آن ها این است که به صورتی دستی نتایج گوگل را بررسی کنند و طبق دستورالعمل ها و قوانینی که خود گوگل مشخص کرده است به صفحات سایت ها امتیاز دهی کنند.

در این بخش و قبل از اینکه بخواهیم درگیر مباحث فنی و تکنیکی سئو شویم بهتر است از این دید سئو را نگاه گنیم و بررسی کنیم که گوگل در سیستم ارزیابی خود چه قوانین و دستورالعمل هایی را مشحص کرده است.

سئو از دید ارزیاب ها

 • سیستم ارزیابی گوگل
 • دستورالعمل ارزیاب ها
 • کیفیت صفحات و مفهوم PQ Rating
 • معیار های سنجش و امتیاز دهی به PQ صفحات
 • درک نیاز کاربران موبایلی
 • برآورده شدن نیاز کاربران و و مفهوم NM Rating
 • معیارهای سنجش و امتیاز دهی به NM
تکنیکال پایه در شروع سئو سایت

سئو تکنیکال پایه ای

بعد از اینکه دید خوبی نسبت به سئو سایت پیدا کردید و متوجه شدید دیدگاه گوگل در رتبه بندی سایت ها چیست، باید یک بستر اولیه مستحکم را برای طراحی سایت خود ابتدا در نظر بگیرید.
این بستر اولیه شامل انتخاب، اعمال تنظیمات و رعایت نکات تاثیرگذار در رتبه بندی برای دامنه سایت، هاست، نرم افزار و قالب گرافیکی استاندارد برای سایت می باشد.

عدم توجه به این ۴ گزینه مهم اولیه می تواند روند سئو سایت شما و همه اقدامات فنی و تکنیکی که در ادامه بر روی سایت خود با هدف کسب رتبه در گوگل انجام می دهید را تحت شعاع قرار دهد.

سرفصل های سئو تکنیکال پایه

 • دامنه سایت و نکات تاثیر گذار در سئو سایت
 • انتخاب هاست
 • چک لیست فنی سئویی نرم افزار مدیرتی سایت
 • استاندارد های یک قالب برای سئو سایت
ابزار و استراتژی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی

انتخاب و داشتن استراتژی برای کلمات کلیدی مثل داشتن و توانایی کار با یک قطب نما در یک سفر است.
اگر شما کلمات کلیدی خود را به درستی انتخاب، فیلتر، دسته بندی و اولویت بندی نکنید، روند سئو سایت نه تنهای به خوبی پیش نخواهد رفت بلکه اگر رتبه هایی را هم درنتایج گوگل کسب کنید، کلمات غیر هدفمندی خواهد بود که شاید ترافیکی برای سایت شما حاصل کنند اما این ترافیک برای شما فروشی ایجاد نخواهد کرد.

همچنین در انتخاب کلمات کلیدی باید بتوانید اولویت بندی صحیحی را برای کلمات خود در نظر بگیرید، و همچنین بر اساس کلمات کلیدی انتخابی بتوانید آنالیز دقیقی انجام دهید از رقبایی که با آن کلمات، رتبه های صفحه اول گوگل را دارند.

انتخاب و استراتری کلمات کلیدی

 • تعریف کلمات کلیدی
 • ابزارهای انتخاب و توسعه لیست کلمات کلیدی
بهینه سازی محتوا در سئو سایت

بهینه سازی محتوا صفحات هدف

بعد از مشخص شدن کلمات کلیدی و جنس صفحات هدف بایستی نسبت به ساخت و بهینه سازی این صفحات هدف اقدام کنید.
صفحات هدف هر کدام شامل بخش های مختلفی هستند از جمله عنوان، متن، تصاویر، تیترهای صفحه، ویدئو، تگ های گوگل و … که باید به صورت حرفه ای نوشته و پیاده سازی شوند و نکات سئویی هر کدام رعایت شود تا هم بتواند یک تجربه کاربری خوب برای بازدید کننده رغم بزند و هم بتوانند سیگنال های هدفمندی برای ربات های گوگل صادر کنند.

سئو On Page صفحات هدف

تکنیکال سئو پیشرفته

تکنیکال سئو پیشرفته

در ادامه سئو سایت و همزمان که شما بر روی ساخت و بهبود صفحه هدف خود کار می کنید باید نکات فنی حرفه ای تری را هم در سایت خود رعایت کنید.
مثلا بهبود سرعت ساعت که به خاطر تاثیر بالایی که در تجربه کاربری سایت می گذارد، یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی سایت ها می باشد، ویا تنظیم نقشه سایت و معرفی آن به گوگل که کمک می کند ربات های گوگل از همه صفحات سایت شما مطلع شوند.
همچنین باید بتوانید فایل robots.txt سایت را نیز به خوبی تعریف و تنظیم کنید و هم مطمئن شوید که ربات های گوگل به سایت و صفحات شما دسترسی دارند.

سرفصل سئو تکنیکال حرفه ای

 • نقشه سایت (sitemap.xml)
 • فایل دسترسی ربات ها (robots.txt)
 • بهبود سرعت سایت
لینک سازی در سئو سایت

لینک سازی برای سئو سایت

لینک ها تنها روش ارتباط صفحات وب به یکدیگر هستند و کمک می کنند ربات ها نیز از سایر صفحات مطلع شوند.
به طور کلی همه انواع لینک ها (لینک های داخلی، خارجی و خروجی) از فاکتورهای بسیار پر اهمیت و تاثیرگذار در رتبه بندی سایت ها هستند خصوصا لینک های خارجی که به منزله رای و امتیاز سایر سایت ها به یک سایت می باشند.

در این بخش شما باید با تکنیک ها و استراتژی های صحیح لینک سازی آشنا شوید.

انواع لینک و تکنیک های لینک سازی

ابزارهای کاربردی در سئو سایت

ابزارها و سرویس های آنالیزی

وقتی شما در تلاش برای سئو سایت و کسب رتبه در صفحه اول گوگل هستید، ابزاراها، سرویس و نرم افزارهای بسیاری هستند که خیلی به شما کمک میکنند.

ابزارهایی مثل گوگل وبمستر یا گوگل آنالیتیک که توسط خود شرکت گوگل به صورت رایگان ارائه شده اند و کمک می کنند وبمسترها هم وضعیت سایتشان را از دید ربات های گوگل ببینند و متوجه خطاهای سایت خود شوند و هم آنالیز دقیقی از بازدید و رفتار کاربران در سایت خود داشته باشند.
از سوی دیگر شرکت های قدرتمند بسیاری مثل Alexa, Moz, Ahref و … نیز وجود دارند که با داشتن کروال های قدرتمند در سطح وب آنالیزها و آمارها دقیقی از سایت شما و حتی وب سایت های زقباء در اختیارتان قرار می دهند.

آموزش ابزار های کاربردی در سئو سایت

 • گوگل سرچ کنسول (Google webmaster)
 • گوگل آنالیتیکس
 • Alexa Pro
 • Ahref Pro
 • Moz Pro
تجربه کاربری و تاثیر آن در رتبه بندی

تاثیر تجربه کاربری در رتبه بندی

یکی از مهمترین معیارهای گوگل برای رتبه بندی سایت ها رفتار کاربران در سایت ها است و رفتارهایی که کاربران در بازدید و کلیک از یک سایت انجام می دهند به سادگی برای گوگل قابل سنجش است.

آیا کاربران روی لینک وب سایت شما در نتایج جستجو کلیک می کنند؟ آیا از نتیجه ارائه شده رضایت دارند و نیازشان کاملا برطرف شده است؟ و… این ها همگی فاکتورهایی هستند که در رتبه بندی سایت شما تاثیر گذار هستند و باید به آن ها توجه کرد

سئو وردپرس

سئو وردپرس

ووردپرس از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا طراحی سایت و طراحی فروشگاه اینترنتی می باشد، هسته و ساختار کدنویسی وردپرس استانداردهای لازم و اولیه را برای سئو دارد اما با این وجود یک سری تنظیمات اولیه باید انجام دهید.

همچنین برخی از قابلیت های که در روند سئو سایت های وردپرسی در خود وردپرس درنظر گرفته نشده به صورت حرفه ای توسط افزونه های مختلف فراهم شده است که در این قسمت آموزش کار با این افزونه های نیز ارائه شده است.

سرفصل آموزشی سئو وردپرس

۲ دیدگاه. Leave new

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Call Now Button