نکات ساخت لینک سازی خارجی
بدون دیدگاه
130

لینک سازی خارجی مانند یک شمشیر دو لبه است که اگر از آن ب درستی استفاده کنید به سئو سایت شما و دیده شدن برندتان کمک می‌کند. قبل از شروع لینک سازی خارجی باید بدانید که برای چه صفحات و عبارات کلیدی می‌خواهید بک لینک دریافت کنید. عموماً صفحاتی را باید در نظر بگیرید که معرفی کننده برند شما و نشان‌دهنده اعتبار کسب و کار شما باشند.

صفحات سایت خود را بر اساس سختی کلمه کلیدی، بازدید و ترافیک، جایگاه صفحه نسبت به رقبا اولویت‌بندی کنید. اگر نمی‌دانید از چه صفحاتی باید برای لینک سازی استفاده کنید می‌توانید از صفحاتی نمانند لندینگ پیج های مهم، صفحه اصلی سایت، صفحه محصول، مقالات بنیادین، صفحات درباره ما و صفحات تماس با ما و ریپورتاژ های منتشر شده کمک بگیرید.

پس از مشخص شدن صفحات، با برنامه بی‌نظم اما مدریت شده به لینک سازی خارجی برای صفحات بپردازید. فراموش نکنید که برای صفحات که رتبه خوبی دارند نیز لینک سازی کنید. لینک سازی باید به صورتی باشد که صفحات با اولویت زیاد تا کم با انکر تکست های متنوع را در برگیرد. قدم دوم که موضوع اصلی این مقاله است این است که در هنگام ساخت محتوا برای بک لینک چه نکاتی را در نظر بگیریم. لینک سازی خارجی باید به نحوی باشد که طبیعی و باکیفیت  مهم است تا درگیر جریمه‌های گوگل نشویم.

همان‌گونه که در مقاله لینک سازی خارجی و تاریخچه الگوریتم های آن شرح دادیم طبق الگوریتم پنگوئن دیگر کمیت بک لینک‌ها برای گوگل اهمیتی ندارد. پیج رنک صفحات سایت طبق بک لینک‌های طبیعی و باکیفیت سنجیده می‌شوند. به همین منظور ۷ نکته برای ساخت بک لینک‌های مفید عنوان می‌کنیم که می‌توانید به عنوان چک لیست در حین ساخت بک لینک‌ها رعایت کنید.

سایت لینک دهند باید ارتباط موضوعی با سایت مقصد داشته باشد.

در هنگام برنامه ریزی استراتژی لینک سازی خارجی حتماً سایت‌های را مد نظر داشته باشید که مرتبط با حوزه ی فعالیت سایت شما باشند. دریافت لینک از سایت‌های غیر مرتبط با سایت شما ( هر چند هم که معتبر باشند)، برای الگوریتم‌های گوگل غیر طبیعی است. اگر در حوزه کاری شما سایت‌های متنوع وجود ندارند می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید:

  • دریافت بک لینک در سایت‌های عمودی (سایت‌های که نزدیک‌ترین ارتباط را حوزه کاری شما دارند.)
  • برند منشن کردن در سایت‌هایی که اخبار روز حوزه شما منتشر می‌شود.
  • استفاده از لینک سازی لایه‌ای نیز در هنگامی‌که سایت‌های وابسته زمینه فعالیت شما اشباع است نیز کارساز است.

از سایت‌های معتبر و پویا بک لینک دریافت کنید.

اعتبار سایت لینک دهنده، در سئو خارجی و تعین پیج رنک اهمیت بالای دارد. برای تعیین اعتبار هر دامنه و صفحات، شاخص‌های زیر را در ان سایت بررسی کنید:

  1. بررسی روند انتشار محتوا و بروز رسانی محتواهای قدیمی
  2. معتبر بودن و باکیفیت بودن محتواهای منتشر شدن
  3. ایندکس شدن صفحات جدید سایت توسط گوگل
  4. سایت لینک داشتن(Sitelinks) سایت لینک دهنده
  5. شناخته شده بودن و رتبه داشتن دامنه مورد نظر

محتوا باکیفیت تهیه کنید.

محتوایی که برای لینک سازی تهیه می‌کنید باید کاربردی و دقیق و طبیعی (بدین معنی که از سوی کاربران لینک سازی انجام شده است.) باشد. تهیه یک محتوا خوب و جذاب یک عامل بسیار مهم در جذب مخاطبین جدید برای سایت است. همچنین در رتبه بندی گوگل از طریق انکر تکست، کلمات lis مؤثر است. حال به بررسی چهار فاکتور محتوا به ویژه بری ساخت ریپورتاژ می‌پردازیم:

موضوع محتوا: موضوع‌های را انتخاب کنید که برای کاربران چالش ‌برانگیز و جذاب باشد و در میانه مطلب به معرفی محصول یا خدمات خود بپردازید. برای انتشار آگهی خود حتماً مرتبط‌ترین رسانه را انتخاب کنید و افرادی را از سمت آگهی به سایت جذب کنید که به خدمات شما نیاز دارند. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که موضوعی را انتخاب کنید که خود سایت منتشرکننده برای ان موضوع رتبه نداشته باشد و در رنک پیج، رقیب شما محسوب نشود.

کیفیت محتوا: امروزه در دنیای زندگی می‌کنیم که مدام با محتواهای گوناگون متنی و تصویری روبه رو می‌شویم. در نتیجه متنی که برای ریپورتاژ آگهی تهیه می‌شود باید گیرا و کاربردی باشد و در کنار اطلاعات که درباره‌ی آن موضوع می‌دهید، محصول خود را به عنوان یکی از راه حل ان ارائه می‌کند. ریپورتاژ ها تراکت تبلیغاتی نیستند و برای تولید آن‌ها از مطالب جدید و خلاقانه استفاده کنید.

تعداد کلمه: طول محتوا کاملاً بستگی به موضوع نوشته و user intent دارد. در یک نوشته باید تمامی دغدغه‌های اصلی کاربرد در مورد ان موضوع پاسخ داده شود از پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای صرفه نظر شود. برای برخی از مقالات با موضوع عمومی متوان چند هزار کلمه نوشت و در مقابل برای برخی موضوعات خیلی تخصصی نمی‌توان محتوای بالا بلندی تهیه نمود.

لحن محتوا: لحن محتوا باید همسو با لحن سایت منتشرکننده باشد تا به نظر برسد کاربران آن سایت، محتوا را تولید کرده‌اند.

محتوای لینک سازی خارجی

انکر تکست لینک را بهینه انتخاب کنید.

متن لینک‌ها چه در سئو داخلی و چه در سئو خارجی بسیار مهم هستند. انکر تکست، به مخاطب و الگوریتم‌های گوگل موضوع صفحه مورد نظر را بیان می‌کند. باید بین موضوع صفحه لینک دهنده، متن لینک و موضوع صفحه مقصد ارتباط باشد. از انکر تکست های متنوع ولی کاملاً مرتبط با موضوع صفحه‌ی لینک داده‌ شده استفاده کنید تا موضوع صفحه مقصد برای گوگل کاملاً مشخص شود. البته توجه کنید که از متن لینک به موضوعات صفحات دیگر ارجاع داده نشود.

الگوریتم پنگوئن به ویژه‌ای لینک ه را بررسی و لینک‌های غیر طبیعی را شناسایی می‌کند و برای سایت جریمه در نظر می‌گیرد. پس در هنگام ساخت لینک‌ها و انتخاب متن انکر تکست از تکرار بیش از حد کلمه کلیدی اصلی و بهینه‌سازی بیش‌ازحد پرهیز کنید.

همچنین طبق الگوریتم bert که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، گوگل متن اطراف لینک را آنالیز می‌کند تا ارتباط مفهومی بین لینک و متن اطراف آن و انکر تکست پیدا کند و دقیق‌ترین و بهینه‌ترین محتوا را در اختیار کاربر قرار دهد. در نتیجه بهتر است از متن لنگرهای عمومی مانند بیشتر بخوانید، ادامه و کلیک کنید، استفاده نکنید تا درگیر پنالتی‌های این الگوریتم نشوید.

انواع انکر تکست در لینک سازی خارجی

از لینک‌های فالو و نوفالو هوشمندانه استفاده کنید.

اساس اتریبیوت فالو و نوفالو انتقال ارزش و معتبر کردن لینک برای گوگل است. هنگامی که شما از سایتی لینک فالو دریافت می‌کنید ارزشی از طریق ان لینک به سایت شما منتقل می‌شود و در صورتی که اتربیوت نوفالو قیدشده باشد امتیازی به سایت شما منتقل نمی‌شود اما اثر سوئی نیز نمی‌گذارد. در هنگام لینک سازی برای طبیعی جلوه کرده آن شما باید توأمان از لینک‌های فالو و نوفالو استفاده کنید و معیار دقیقی برای تعداد لینک فالو و نوفالو در نظر نگیرید.

اولویتتان دریافت بک لینک از دامنه‌های یکتا باشد.

در هنگام طراحی استراتژی سئو خارجی خود حتماً دامنه‌های گوناگون و منحصر به فردی را برای دریافت بک لینک انتخاب کنید. این کار، لینک سازی خارجی را طبیعی‌تر و موثق‌تر برای گوگل نشان می‌دهد. هر چند که با دریافت بک لینک از صفحات مختلف یک سایت نیز انتقال ارزش با الگوریتم پیج رنک صورت می‌گیرد و فاقد سود نیز نیستند.

تعداد لینک در هر بار لینک سازی خارجی

در هر ریپورتاژ آگهی بین سه تا پنج لینک می‌توانید قرار دهید اما اکثر متخصصین سئو توصیه می‌کنند که با توجه به استراتژی سئو خارجی و تعداد بک لینک‌های که می‌خواهید دریافت کنید آن‌ها را برنامه‌ریزی کنید. اگر شما از تمام ظرفیت لینک در هر ریپورتاژ استفاده کنید امتیاز ان صفحه بین لینک‌ها تقسیم شده و درنهایت امتیازی که به سایت خود از آن صفحه منتقل می‌کنید کمتر می‌شود. با توجه به آمار اخیر تریبون در مورد لینک ها در ریپورتاژها،  لینک دهی طبیعی و متنوع بیشتر از تعداد لینک مورد توجه سئوکاران است.

تعداد لینک در لینک سازی خارجی

در یک مطلب، گوگل تنها یکی از چندین لینکی که به یک صفحه داده می‌شود را محسوب می‌کند و مابقی را نادیده می‌گیرد. پس منطقی است که در هر ریپورتاژ یکبار به یک صفحه لینک دهی کنید.

نکته دیگر ی که باید وجه کنید، در هر بار اگهی تعداد یکسان لینک دهی نکنید، چرا که در مرور زمان برای گوگل نشانه غیر طبیعی بودن لینک دهی است.

زمان‌بندی دقیق برای انتشار محتوا نداشت باشید.

همان‌گونه که می‌دانید هدف از ساخت بک لینک‌های طبیعی است، پس باید دریافت بک لینک‌ها در یک مدت معین به‌صورت نامنظم باشد. در انتشار ریپورتاژ و یا سایر بک لینک‌ها از یک الگو مشخص و تکرار استفاده نکنید. مثلاً شنبه اول هر ماه را به انتشار ریپورتاژ اختصاص ندهید برخلاف انتشار محتوا سایت خودتان که باید یک تقویم محتوایی منظمی را داشته باشید.

به گفته جان مولر تعداد بک لینک‌های دریافتی برای یک سایت در رتبه بندی ان اهمیتی ندارد انچه مهم است کیفیت و ارزشمندی لینک‌ها است.

و در پایان

نتیجه‌بخش بودن لینک سازی خارجی به تداوم ان بستگی دارد. برای آنکه همیشه استراتژی سئو شما نتیجه‌بخش باشد آپدیت‌های گوگل و فعالیت سایت رقبای خود را پیگیری کنید و برنامه هوشمندانه‌ای را طراحی کنید. در های وبمستر سعی می‌کنیم تا اخبار به‌روز سئو را با شما در میان بگذاریم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.