تاریخچه بروزرسانی های الگوریتم پیج رنک گوگل
بدون دیدگاه
196

دریافت لینک‌های خارجی از سمت سایت‌های معتبر با دامنه‌های مختلف رأی تأییدی بر کیفیت محتوا صفحه سایت شما است. هر چه تعداد بک لینک‌های معتبر برای صفحات سایت ما بیشتر باشد، ارزش آن صفحات برای گوگل بیشتر می‌شود.

ارزیابی صفحات با لینک‌های خارجی داده‌شده به آن با الگوریتم پیج رنک شروع شد و اپدیت اخیر آن SpamBrain است، که توسط هوش مصنوعی اجرا می‌شود. گوگل از الگوریتم‌های متعددی استفاده می‌کند تا در هر لحظه و به تمام زبان‌های دنیا لینک‌های فاقد اعتبار را تشخیص دهند و با اعمال جریمه از گسترش آن‌ها جلوگیری کنند.

الگوریتم‌ها و به‌روزرسانی‌های گوگل، صحت بک لینک‌ها و اعتبار سایت‌های مبدأ و مقصد را ارزیابی می‌کند تا بتواند با منطق بیشتری بر اساس کیفیت بک لینک‌ها و نه کمیت آن‌ها، رتبه‌بندی صفحات را مشخص کند. در این مقاله از های وبمستر تاریخچه الگوریتم‌های صحت سنجی بک لینک، که تأثیری زیادی در سئو خارجی دارند را بررسی می‌کنیم.

اگر شما پس از لینک سازی خارجی دچار افت رتبه در برخی از صفحات خود شده‌اید و علت آن را در سرچ کنسول پیدا نمی‌کنید، با خواندن این مقاله به برخی از نتایج پنهان الگوریتم پیچ رنک و دلیل تنزیل رتبه آن‌ها آشنا می‌شوید.

تاریخچه الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی صفحات از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۲

اولین الگوریتم ارزیابی بک لینک‌ها، الگوریتم پیج رنک گوگل است که توسط لری پیج (Larry Page) و سرگی برین (Sergey Brin) در سال ۱۹۹۸ ارائه شد. نسخه اولیه پیج رنک، بک لینک‌هایی که به صفحات یک سایت داده می شد را ارزیابی می کرد. پیج رنک یک سایت یا دامنه عددی بین ۰ تا ۱۰ بود که بر اساس بک لینک های خارجی معتبر آن ارزیابی می‌شد .

 الگوریتم پیج رنک تحت به‌روزرسانی های متعددی قرار گرفت و در سال ۲۰۱۸ به بعد دیگر نسخه اولیه آن مورد استفاده قرار نگرفت. در آپدیت جدید الگوریتم پیج رنک، در هر زمینه سایت های پایه و مرجع معرفی شدند. ویژگی های اصلی سایت Seed معتبر بودن، متنوع بودن و داشتن بک لینک معتبر است. طبق این الگوریتم پیج رنگ هر صفحه با توجه به فاصله آن از صفحه سایت پایه مشخص می شود.

الگوریتم نسخه جدید موجب بهبود ارزیابی پیج رنک صفحات شد. با معرفی نسخه جدید پیج رنک و اهمیت تعداد بک لینک‌ها، خرید و فروش بک لینک جای محتوای باکیفیت را برای گرفتن رتبه بهتر گرفت. به همین دلیل گوگل برای جلوگیری از سواستفاده کاربران  اطلاعات پیج را از  آنها پنهان کرد.

از سال ۲۰۰۳ به بعد به‌روزرسانی‌های جدیدی مبنی بر افزایش کیفیت محتوا ، جلوگیری از گسترش لینک های اسپم و ساختگی ارائه شدند. هدف این به روز رسانی ها و ارائه الگوریتم های جدید مانند پنگوئن ، دقیق بودن نتایج جست و جو و افزایش کیفیت لینک های خارجی است.

به روز رسانی های گوگل در سال ۲۰۰۳

در سال ۲۰۰۳، سه به روز رسانی با نام های Cassandra و Dominic و Florida معرفی شدند. به روز رسانی Cassandra کیفیت یک لینک ها تمرکز دارد. در این الگوریتم هدف حذف لینک های دریافتی مخفی و محتواهای پنهان است. همچنین دریافت لینک خارجی از سمت سایت‌هایی که همگی متعلق به یک سازمان یا شخص هستند نیز مورد بررسی قرار می‌گرفتند.

به روز رسانی Dominic بر روی آمار و شمارش بک لینک متمرکز بوده . اما اطلاعات دقیقی در رابطه با ساز و کار آن موجود نمی باشد.

آپدیت فلوریدا بر اساس تجزیه و تحلیل لینک ها، یک صفحه را ارزیابی می‌کند. گوگل از طریق به روز رسانی فلوریدا ، میزان استفاده از کلمات کلیدی ، مخفی کردن متن و لینک، محتوا بی‌کیفیت و لینک های اسپم را بررسی می کند و از طریق نمودارهای آماری صفحات را رتبه بندی می کند.

تحقیقات پیشین الگوریتم فلوریدا

به روز رسانی گوگل در سال ۲۰۰۴

فعالیت های اسپم مانند دریافت بک لینک از مزرعه لینک ، پنهان کردن محتوا در صفحه ، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متا تگ باعث افت کیفیت محتوا در سطح وب می شود. به همین دلیل الگوریتم Update Austin برای سایت هایی که اشباع از این گونه فعالیت ها بودند، جریمه های سنگین در نظر می گرفت.

در به روز رسانی Brandy گوگل کلمات کلیدی جانبی یا هم خانواده (LSI) ، مرتبط بودن انکرتکست و عبارت های اطراف را مورد ارزیابی قرار دهد . به گفته وب مستران به وسیله این اپدیت تغییرات گسترده ایی در ایندکس صفحات و نتایج جست و جو ایجاد شد.

ارائه اترییبوت Nofollow  و دو بروزرسانی دیگردر سال ۲۰۰۵

برای مدیریت لینک های اسپم و فاقد اعتبار، اتریبیوت نوفالو معرفی شد. موتورهای جست و جوی گوگل، یاهو و مایکروسافت به کمک این ویژگی نوفالو کیفیت لینک های خارجی و لینک‌سازی‌های اسپم را کنترل می‌کنند. با قرار دادن کد نوفالو لینک مربوطه فاقد اعتبار می‌شود و گوگل آن را جز لینک های اسپم محسوب نمی‌کند.

ایندکس صفحات جدید و شمارش بک  لینک از جمله تغییرات بارز به روز رسانی Gilligan است. این به روز رسانی در سال ۲۰۰۵ تغییراتی را در شاخص های اصلی موتور جست و جو ایجاد کرد. جزئیات کامل این اپدیت در دسترس نیست و نمی توان اطلاعات دقیقی از آن منتشر نمود.

الگوریتم Giligan

در سال ۲۰۰۵ بسیاری از سایت لینک هایی را از سایت های غیر مرتبط با بک لینک از مزرعه لینک دریافت می کردند که توسط الگوریتیم Jagger شناسایی و جریمه شدند و الگوریتم Jagger به صورت ویژه‌ایی بک لینک را ارزیابی می‌نماید. ملاک های ارزیابی شامل انکرتکست، صفحه دریافت کننده لینک و سرعت دریافت لینک می‌باشند.

معرفی الگوریتم پنگوئن در سال ۲۰۱۲

الگوریتم پنگوئن در حال حاضر یکی الگوریتم های اصلی گوگل است. این الگوریتم صحت و غیر اسپم بودن بک لینک های یک صفحه را به طور دقیق بررسی می کند.

در نتیجه سایت هایی که می خواستند با تعداد زیادی بک لینک غیر متغییر رتبه خود را افزایش دهند، از طریق الگوریتم پنگوئن شناسایی و جریمه می شوند. به روز رسانی پنگوئن کیفیت و صحت بک لینک های صفحه تمرکز است.

جریمه الگوریتم پنگوئن

بروزرسانی فعالیت‌های اسپم در سال ۲۰۱۲

دو اپدیت به نام های Link Spam و Spam منتشر شد. در آپدیت لینک اسپم تمامی لینک های اسپم شناسایی می شوند و جریمه انها نیز تغییراتی در رتبه صفحات است. اپدیت Spam نیز برای مقابله با فعالیت های اسپم ارائه شد ، که نتیجه آن نمایش ۹۹ درصدی نتایج گوگل بدون هیچ اسپمی است.

بروز رسانی سال ۲۰۲۲ به کمک هوش مصنوعی

اخرین اپدیت ۲۰۲۲ به کمک هوش مصنوعی ارائه شد که نام آن SpamBrain است. الگوریتم SpamBrain با شناسایی لینک اسپم، سایت فروش بک لینک و سایت دریافت کننده آن را تشخیص می دهد. طبق این الگوریتم پس از تشخیص لینک اسپم، صفحه مربوطه را از نتایج برتر گوگل حذف می‌کند.

یادداشت پایانی

بک لینک‌ها از عناصر مهم سئو خارجی هستند. خرید بک لینک‌های انبوه و یا دریافت آن‌ها از مزرعه لینک به ظاهر میانبرهای عالی برای گرفتن اعتبار و تأییدیه صفحات سایت است؛ اما از زمانی که رتبه بندی در جست‌وجو گوگل با الگوریتم پیچ رنک شروع شد، الگوریتم‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید نیز ارائه شدند تا با فعالیت‌های اسپم مقابله کنند.

امروز نیز هوش مصنوعی به کمک الگوریتم‌ها گوگل آمده تا اعتبار و صحت لینک‌ها، سایت‌های مبدأ و مقصد را بررسی کنند. نتایج و تحلیل‌های آماری این الگوریتم‌ها تأثیر مستقیمی بر پیج رنک صفحات می‌گذارد. رد نتیجه دانستن آن‌ها در طراحی هوشمندانه استراتژی لینک سازی خارجی و دریافت بک لینک معتبر اهمیت دارد.

در مقاله لینک ساری خارجی به طور مفصل در رابطه با خرید بک لینک و اینکه از چه سایت‌های نباید بک لینک دریافت کرد، شرح داده‌ایم. خرید و ساخت بک لینک‌هایی که طبیعی جلوه کنند در رنکینگ صفحات مؤثرند؛ و در صورت اسپم یا مخفی بودن لینک‌های دریافتی، آن صفحه دچار جریمه‌های سنگینی می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.