پاسخ به شبهات سئو
بدون دیدگاه
118

کلمه سئو مفهوم جامع و کامل عبارت بهینه‌سازی موتور جست‌وجو را بیان نمی‌کند و به اصطلاح حق مطلب ادا نمی‌شود. افرادی که در سراسر دنیا در زمینه سئو فعالیت می‌کنند، آن‌ها تنها به افزایش رتبه سایت در نتایج جست‌وجو نمی‌پردازند. بلکه با پردازش نیاز و دغدغه‌های افراد و بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو دقیق‌ترین و نزدیک‌ترین پاسخ را در اختیار آن‌ها می‌گذارند.

در واقع متخصصین سئو با بهینه‌سازی صفحات و نتایج جست‌وجو، کاربری انسان‌ها از اینترنت و پاسخ‌گویی اینترنت به آن‌ها را توسعه و بهبود می‌بخشند. به همین سبب عبارت مناسب‌تری که مفهوم سئو را بیان می‌کند عبارت بهینه‌سازی نتایج جست‌وجو است.

اگر همچنان فکر میکنید نیازی به سئو سایتتان ندارید و قصد سرمایه گذاری برای بهبود رتبه سایتتان در نتایج جستجو ندارید، خواندن این مقاله به بسیاری از سوالات و ابهامات شما در مرود سئو پاسخ میدهد.

سئو سایت اصفهان

آیا تنها هدف از سئو سایت افزایش رتبه در نتایج جست‌و‌جو است؟

یکی از اهداف اولیه سئو، افزایش رتبه سایت شما در بین نتایج جست‌وجو و نشان دادن ان در بین ده سایت اول گوگل در صفحه اول است. دقت کنید که نگفتیم تنها هدف سئو افزایش رتبه سایت در بین نتایج گوگل است. افزایش رنکینگ سایت یکی از جنبه‌های بهینه‌سازی سایت است و نتایج دیگری مانند افزایش ترافیک ورودی سایت افزایش، نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری بالقوه که به موفقیت کسب‌وکار شما کمک می‌کند را در پی خواهد داشت.

مفهوم صحیح سئو

چرا سئو یک رشته بسیار تخصصی است و نمی‌توان صفر تا صد ان را توسط هوش مصنوعی انجام داد؟

پاسخ آن کاملاً روشن است. با فراگیر شدن اینترنت و آزاد بودن دسترسی اغلب افراد در هرکجای دنیا به منبع اطلاعات عظیم اینترنت، استفاده از آن جز انکارناپذیری از زندگی افراد شده است. روزانه بیش از ۷۰۵ بیلیون جست‌وجو در بیش از ۸۵۰۰۰ شاخه مختلف در اینترنت انجام می‌شود. در قرن بیستم، عموم مردم انتظار دارند که جواب سرچ خود را در کمتر از ۱ ثانیه بیابند.

با قدرت و هوشمندی موتورهای جستجو، اغلب می‌توانیم پاسخ هر چیزی را که می‌خواهیم در عرض یک یا دو دقیقه، یا حتی چند ثانیه پیدا کنیم. افراد جامعه در سنین مختلف با سطح سواد و علمی گوناگون می‌توانند از جستجو برای انجام بسیاری از فعالیت‌های خود مانند تحقیق و بررسی در مورد مسائل عمومی یا تخصصی، خرید، انجام کاره‌ای بانکی و تعاملات اجتماعی آنلاین استفاده می‌کنند.

کاربردهای فراگیر اینترنت شیوه زندگی و ارتباطات اجتماعی را در سطح جهانی را تغییر داده است؛ بنابراین، برای صاحبان وب‌سایت‌ها بسیار حیاتی است که تا جای ممکن میزان بازدید سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو افزایش دهند و بتوانند در عصر اینترنت و هوش مصنوعی کسب‌وکار خود را در فضای اینترنت حفظ کنند.

آیا برای سئو کردن یک سایت نیاز به اموزش حرفه ای است؟

به دست آوردن مکان مطلوب در نتایج جستجوی برای بلند مدت مسئله‌ای ساده نیست، اما هدف این سری از آموزش‌ها در سایت‌های وبمستر این است که بهینه‌سازی موتور جست‌وجو را به شیوه‌ای ساده برای صاحبان کسب‌وکار آنلاین و متخصصین سئو تجزیه و تحلیل کند. هر چالش و پیچیدگی‌ را در هنر توسعه موتورهای جستجو جو را برای شما به کاوش می‌کنیم و به زبان ساده توضیح خواهیم داد.

آیا می‌توان در بیهنه سازی یک سایت از سئو تکنیکال صرف نظر کرد؟

بیشتر کتاب‌های آموزش سئو SEO مختصر و کوتاه هستند و تنها بر جنبه‌های فنی سئو تمرکز دارند. درک و اجرای صحیح سئوی تکنیکال برای بهینه‌سازی سایت بسیار حیاتی است و نمی‌توان با آموزش‌های مبتدی، سئو فنی را انجام داد. سئو تکنیکال به گوگل کمک می‌کند در سایت شما بخزد و صفحات سایت را ایندکس کند. در واقع سئو تکنیکال مربوط به بهینه‌سازی و توسعه زیرساخت‌های سایت است و ربات‌های گوگل ان را جدا از محتوای متنی صوتی و تصویری بررسی و آنالیز می‌کنند.

اگر در هنگام بهینه‌سازی یک سایت به سئو فنی توجه نشود و صرفاً برای ان تولید محتوا شود، نباید انتظار چندانی برای جابه‌جایی رتبه آن در نتایج جست‌وجو داشته باشید. کاملاً روشن است سایتی که سرعت بارگذاری بالایی دارد و موضوع صفحات آن برای گوگل مشخص و در دسترس است، رتبه بالاتری نسبت به رقبای خود می‌گیرد.

هنگامی که صفحات شما قابل دسترسی برای گوگل نباشند یا نتواند نقشه سایت را به خوبی بخواند، با وجود اینکه محتوای سایت شما  عالی باشد، نمی‌توانید به جایگاه خوبی در نتایج جست و جو دست ‌یابید. متأسفانه، بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) و پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی به طور طبیعی برای SEO بهینه نشده‌اند و همین موضوع برای اکثر قالب‌های جاوا اسکریپت و تولیدکنندگان سایت استاتیک نیز صدق می‌کند.

اهمیت صحیح سئو تکنیکال

سئو فنی فقط گام اولیه و زیربنایی است و مزیت اصلی آن این است که صفحات شما می‌توانند برای رقابت با سایر سایت‌های رقیب در حوزه فعالیت شما، در لیست گوگل قرار گیرند. کیفیت و عمق محتوای سایت، شهرت و در دسترس بودن شما در سوشال مدیا، نقش تعیین‌کننده‌ ای در رتبه‌بندی شما دارد. اما همچنان سئو دارای یک جزء اصلی استراتژیک است.

چگونه باید موضوع تولید محتوا برای یک سایت انتخاب کنیم؟

بهینه‌سازی موتورهای جستجو نیازمند تفکر جامع و خلاقانه شما است. شما باید موضوعات به روز و ترند حیطه کاری خود و پرسونای بازار مخاطبتان را بشناسید و دائماً اطلاعات خود را به روز نگه‌دارید. در مورد جدیدترین اتفاقات و رویدادهای مرتبط با کسب و کارتان را در سطح کشوری و بین‌المللی تحقیق کنید. با تحلیل درست و هدفمند سایت‌ها و شرکت‌های رقیب، محتوای باکیفیت و کاربردی برای مخاطب هدف خود تولید کنید و سعی کنید از سایت‌های با ارزش بالا، معتبر و مرتبط با موضوع سایت خودتان لینک دریافت کنید.

موضوعات تولید محتوای خود و کلمات کلیدی را، از دیدگاه‌ها و زمینه‌های مختلف بررسی کنید و سعی کنید در جهت رفع نیازهای کاربران آن‌ها را بهینه کنید. در این شرایط میتوانید از طریق کلمات کلیدی هدفمند که برای آن‌ها هزینه می‌کنید، بتوانید نرخ تبدیل بالایی کسب کنید.

از ابتدا مسیر بهینه‌سازی سایت خود تمامی کارهای‌تان را مستند کنید تا بتوانید در فواصل زمانی مشخص، پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید. همه این‌ فعالیت زمانی مؤثر واقع می‌شوند که با متخصصان، طراحان و مدیرانی که کنترل جنبه‌های مختلف وب‌سایت را دارند، ارتباطات سودمندی برقرار کنید و از مهارت و دانش، آن‌ها استفاده کنید.

بررسی شبهات پر تکرار در مورد سئو سایت

در انواع زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ، گمان زنی‌های متعددی نسبت به سئو وجود دارد که متخصصین این رشته ها را درگیر خود کرده است.

در ادامه چند از شایع‌ترین‌ها در مورد سئو آورده شده است:

شایعه: بهینه‌سازی موتورهای جستجو فقط چند حقه و شگرد سری دارد.

حقیقت: بهینه‌سازی موتورهای جستجو یک فرآیند پیچیده، چند جانبه و پروسه‌ای مستمر است و نیازمند‌ آن است که زمان و تلاش مداوم به آن را اختصاص دهید تا بتوان به طور کامل از نتایج آن بهره‌مند شوید. تنها زمانی می‌توانید یک “پیشرفت چشمگیر” را مشاهده کنید که تلاش‌های زیادی و مستمری را انجام دهید.

ممکن است ابزارها یا تکنیک‌های کمتر شناخته شده‌ای وجود داشته باشند که با انها ره صد ساله را یک شبه طی کنید که اصطلاحاً به آن سئو کلاه سیاه میگویند؛ اما واقعاً هیچ رازی وجود ندارد. اگر شما از تکنیک‌های سئو سریع و کلاه سیاه استفاده کنید، زمانی که موتورهای جستجو آن‌ها را تشخیص دهند، احتمالاً هر رتبه‌ای که از آن‌ طریق کسب کرده‌اید را از دست خواهید داد و سایت شما شامل جریمه‌های گوگل و افت رتبه سایت خواهند شد.

علاوه بر این، بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو به معنای تقلب یا دست‌کاری نیست. بهینه‌سازی یک صفحه وب مانند بهینه‌سازی یک رزومه حرفه‌ای یا یک پروفایل در یک سایت دوست‌یابی است؛ هدف این است که وب‌سایت شما به سرعت و به‌راحتی توسط افراد مناسب پیدا شود، بدون اینکه خود را با دروغ یا معرفی نادرست، بی‌اعتبار کنید.

شایعه: تمام روش‌های بهینه‌سازی موتور جستجو بیهوده و غیراخلاقی تلقی می‌شوند.

حقیقت: در واقع، برخی از روش‌های غیراخلاقی بهینه‌سازی موتور جستجو وجود دارند که سعی در بهره‌برداری از نقاط ضعف در الگوریتم‌های موتور جستجو دارند. این روش‌ها عموماً قوانین یا رهنمودهای منتشرشده توسط موتورهای جستجو را عمداً نقض می‌کنند یا سیستم‌های طراحی شده برای شناسایی یا پیشگیری از تقلب در رتبه‌بندی نتایج جستجوی را فریب می‌دهند. ما در آموزش‌های وبمستر تکنیک سیاه» را آموزش نمی‌دهیم. در واقع، به شما نیز توصیه می‌کنیم که از انجام آن‌ها خودداری کنید.

شایعه: بهینه‌سازی موتورهای جستجو که اسپمی و غیراخلاقی نیست، فقط روشی جدید برای هدر دادن زمان و پول است.

حقیقت: تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در برخی موارد در مدت کوتاهی یک صفحه را به بالای نتایج جستجو می‌رسانند، اما مدت زیادی طول نخواهد کشید که صفحه مورد نظر توسط الگوریتم‌های پیچیده و هوشمند گوگل خوانده می‌شوند و صفحه شامل جریمه شده و از دسترس خارج می‌شود. زمانی که روش‌های بهینه‌سازی غیراخلاقی شناسایی می‌شوند، موتورهای جستجو سریع به جریمه سایت‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، می‌پردازند.

هیچ روش بهینه‌سازی معتبری وجود ندارد که به طور فوری یک صفحه جدید را برای یک عبارت کلیدی با ترافیک زیاد به رتبه بالا برساند. رقابت برای رسیدن به ۱۰ جایگاه‌ برتر در صفحه اول نتایج جست‌وجو، نیاز به زمان، تلاش و هزینه است. یک مثال برای آنکه بهتر متوجه شوید. مکمل‌های بدن‌سازی استروئیدی کمک می‌کنند که فرد در طی مدت کوتاهی عضله سازی سریعی داشته باشند اما در قبال این هزینه چه عوارض و خطراتی را به جان می‌خرند؟

بهینه سازی موتور های جست و جو

شایعه: برای انجام بهینه‌سازی موتورهای جستجو، باید یک توسعه‌دهنده وب یا یک متخصص IT باشید.

حقیقت: خوشبختانه امروزه برای داشتن یک سایت خوب مطابق با معیارهای گوگل و کاربرپسند نیازی به کد نویسی نخواهید داشت و می‌تواند از ابزارهای no code tools استفاده کنید و یک سایت با UX و UI حرفه‌ای ایجاد کنید.

 اگر شما به ‌تازگی وارد دنیای طراحی سایت و سئو شده‌اید، ابزارهایی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو وجود دارند (در مقالات بعدی به طور کامل ابزارهای سئو را معرفی خواهیم کرد) که می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات فنی سایت خود را پیدا کنید و آن‌ها را رفع کنید.

در صورتی که سایت شما نیاز به اصلاحات تخصصی دارد می‌توانید سایت خود را به وبمستر قابل‌ اعتماد بسپارید تا مشکلات و باگ‌های آن را رفع کند. یکی از مهارت‌هایی که در پیدا کردن مشکلات و فهمیدن ساختار صفحات سایت به شما کمک می‌کند آشنایی با HTML است. آموزش‌های بسیار برای یادگیری HTML در اینترنت و یوتیوب وجود دارند که نیازهای اولیه شما را بر طرف می‌کنند.

 شایعه: سئو فقط برای سایت‌های تجارت الکترونیک یا شرکت‌های بزرگ که در بازارهای بزرگ و جهانی رقابت می‌کنند، کاربرد دارد.

حقیقت: اگر می‌خواهید از طریق جستجو در وب مردم با شما اشنا شوند، بهینه‌سازی موتور جستجو برای صفحات مجازی شما بهترین گزینه است. هدف از ایجاد یک سایت لزوماً فروش خدمات یا محصولات شما نیست بلکه داشتن یک سایت با تعامل بالا، آورده ایی بیشتر از ارزش مادی فروش محصولات برای شما خواهد داشت. هنگامی که شما بتوانید از طریق سایت با مشتریان هدف خود، ارتباط برقرار کنید منبع داده عظیمی به دست خواهید آورد که در بخش توسعه محصول یا خدماتتان ، به شما کمک خواهند کرد.

سایت‌های افلیت مارکتینگ که عموماً سایت‌های شخصی و کوچکی هستند، برای کسب درامد نیاز به ترافیک ورودی بالایی دارند. آنچه که موجب رشد و افزایش ترافیک سایت‌های تبلیغاتی می‌شود، سئو و بهینه‌سازی سایت است.

اگر گمان میکنید که کسب وکار نو پای شما نیاز به سایت و بهنیه سازی آن ندارد، به پاسخ سوالات زیر فکر کنید!

  1. آیا نمی‌خواهید از طریق یک فرم یا نظرسنجی در وب‌سایتتان، سرنخ‌هایی برای فروش بهینه‌تر جمع‌آوری کنید؟
  2. آیا لیست ایمیلی از مخاطبین خود دارید که در فواصل زمانی، به مشتریان بالقوه خود دسترسی پیدا کنید و نام برند خود را در ذهن آن‌ها ماندگار کنید؟

شایعه: بهینه‌سازی سایت من به معنای مجبور شدن به پرداخت هزینه برای یک بازطراحی کامل، یا استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا متفاوت، یا هزینه کردن برای هاستینگ جدید است.

حقیقت: در برخی موارد، ممکن است نیاز داشته باشید تا تغییراتی در ظاهر سایت یا هاستینگ سایت خود انجام دهید تا مشکلات فنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو را حل کنید. برای سئو و بهبود یک سایت راهکارهای بهینه‌سازی گوناگونی وجود دارند و گزینه آخر پرداخت هزینه هنگفت برای تغییرات اساسی در سایت است. با این حال، اگر چنین اقدامی منجر به افزایش ترافیک و نرخ تبدیل مشتریان شما شود، قطعاً ارزش زحمت و هزینه کردن را دارد.

برای بهینه‌سازی یک سایت هیچ قانون و باید و نبایدی در مورد انتخاب نوع سیستم مدریت محتوا (CMS) وجود ندارد که بیان کند حتماً از Apache یا WordPress یا هر چیز دیگری استفاده کنید. سایت شما با هر سیستم مدیریت محتوایی که لانچ شده باشد، بر مبنای اصول سئو قابل بهینه‌سازی است.

تاثیر سیستم مدیریت محتوا بر سئو

شایعه: سئو نیازمند فعالیت در رسانه‌های اجتماعی و برقراری ارتباط با اینفلوئنسرها است.

حقیقت: یکی از بهترین راه‌های دریافت بک لینک برای سایتتان، گرفتن لینک از شبکه‌های اجتماعی و معرفی شدن توسط اینفلوئنسرها و بلاگرها است. دریافت بک لینک از طریق برند منشن راه خوبی برای بازگو شدن نام برند شما در دنیای وب و کسب اعتبار است. البته نکته مهم این است که مطابق با پرسونا و ذهنیتی که از کسب و کار خود در ذهن مخاطب‌ها ساخته‌اید این کار را انجام دهید. در صورتی که برند منشن شدن در سوشال مدیا متناسب با شرایط بیزینس شما نیست، مجبور به انجام آن نیستید.

 وب‌سایت‌هایی که به کمک محتوای باکیفیت خود از ترافیک خوبی برخوردار هستند و به ‌صورت خودجوش در فضای مجازی و وب معرفی شده و بک لینک دریافت می‌کنند، چنین وب‌سایت‌هایی نیازی به تعامل با بلاگرها و اینفلوئنسرها ندارند.

شایعه: خرید آگهی‌های گوگل (قرار دادن بنر تبلیغاتی گوگل در وب‌ سایت من) ارزان‌تر از بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (SEO) و به همان اندازه مؤثر است.

حقیقت: جستجوی پرداختی بدون شک بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به عدم انجام هیچ کاری به همراه خواهد داشت؛ اما در مقایسه سئو و افزایش بازدیدکننده از طریق خرید کمپین‌های گوگل ادز، برنامه‌های هدفمند بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو معمولاً بازدیدکنندگان بیشتری با بازدهی بهتر (ROI) نسبت به کمپین‌های پرداختی ارائه می‌دهند. البته توجه داشته باشید که کمپین‌های گوگل ادز تأثیر مستقیمی بر رتبه‌بندی‌های نتایج جست‌وجو ندارند.

 یکی از استراتژی‌هایی که اغلب دیجیتال مارکترها انجام می‌دهند این است که برای یکی از صفحات اصلی سایت در موقعیت زمانی ویژه‌ای از گوگل ادز برای افزایش ترافیک کمک می‌گیرند و امیدوار هستند که برخی از افرادی که روی آگهی‌ شما کلیک می‌کنند، سپس لینک‌ سایت شما را به اشتراک بگذارند. این استراتژی ممکن است به طور غیرمستقیم و مقطعی رتبه‌ سایت شما را  برای برخی از کلمات کلیدی افزایش دهد، اما هیچ ارتباط مستقیمی بین خرید آگهی گوگل و گرفتن رتبه بالاتر در نتایج جست‌وجو وجود ندارد.

تاثیر گوگل ادز بر سئو

اگر پرداخت برای تبلیغات جستجو در گوگل یا بینگ برای شما مؤثر بوده و بازده مناسبی داشته است، عالی است – ادامه دهید! اما چرا تلاشی برای بهبود و کسب رتبه بالا و ماندگار در نتایج جستجو جو نمی‌کنید؟

منطقی نیست هر بار که بخواهید جز اولین نتایج جست‌وجو باشید، هزینه‌ایی برای سرویس‌های مختلف گوگل بپردازید. به همین دلیل، بهینه‌سازی موتورهای جستجو به طور مستمر، بازدهی بالاتری نسبت به کمپین‌های جستجوی پرداختی ارائه می‌دهد.

گوگل ادز، منبع درآمد بزرگ‌ترین شرکت مادر، گوگل یعنی شرکت الفبای اینک هست. به طور کلی، قرار دادن جستجوهای پرداختی، در حوزه بهینه‌سازی موتورهای جستجو قرار ندارد. با این حال، داده‌های گوگل ادز می‌تواند برای اهداف تحقیق درباره کلمات کلیدی و برای آزمایش A/B صفحات لندینگ طبیعی مفید باشد. بسیاری از حرفه‌ای‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو از داده‌های گوگل ادز، از جمله داده‌های تبدیل و جذب کاربر، برای کمک به توسعه استراتژی بهینه‌سازی موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو نیازی به هزینه بالا ندارد. البته موارد خاصی به طور طبیعی هزینه زیادی دارند، مانند رقابت با شرکت‌های بزرگ برای کلمات کلیدی بسیار دشوار، تلاش برای بازسازی یک سایت که به دلیل شیوه‌های نامتقاعد قبلی ممنوع شده است، یا داشتن ده‌ها هزار صفحه با HTML آشفته. حتی اگر به یک مانع هزینه‌ای مانند یکی از این موارد برخورد کنید، می‌توانید هنوز راه‌حل‌های خلاقانه پیدا کنید یا به بهبود‌های تدریجی کوچک در طول یک دوره طولانی متعهد شوید.

 گوگل ادسنس بر بهینه سازی نتایج جست و جو چه تاثیری دارد؟

هاست کردن واحدهای Google AdSense بر رتبه‌بندی صفحات شما در نتایج رتبه بندی گوگل تأثیری نخواهد داشت. اگر هدف شما ایندکس شدن می باشد، بهتر است یک نقشه سایت XML را به Google Search Console ارسال کنید. اگر سایت شما یک سایت محتوایی است، احتمالاً استفاده از Google AdSense از نظر درآمدی ارزشمند می باشد، اما ممکن است تبلیغات رقبا نمایش داده شود. اگر هدف شما تبدیل‌ها (فروش، ثبت‌نام، سرنخ‌ها) است، پس چرا می‌خواهید برای آن‌ها تبلیغات نمایش دهید؟

برای ارتقای بازاریابی دیجیتال کسب و کارتان در کنار شما هستیم.

اگر شما جز افرادی هستید که دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهید یا مدیریت یک سایت، بر عهده شما است شاید هم یک متخصص سئو هستید، سایت‌ های‌وبمستر با جدیدترین مطالب سئو در سال ۲۰۲۴ به روزرسانی می‌شود و به شما کمک خواهد کرد مهارت‌های سئو خود را بهبود بخشید.

برای افراد مبتدیان یا متوسط، یا برای افرادی که در حوزه‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ (مانند مدیران محصول، بازاریابان، طراحان گرافیک، توسعه‌دهندگان وب، یا نقش‌های دیگری که هر چیزی با ایجاد، مدیریت یا حفظ وب‌سایت‌ها سر و کار دارد) فعالیت می‌کنند، آموزش‌ها پیوسته و مطابق با جدیدترین اپدیت‌های ۲۰۲۴خواهیم داشت تا بیاموزید چگونه  اصول سئو را در تمام زمینه‌های وظایف شغلی خود اعمال کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.