روش ها و تکنیک های سئو سایت

برای سئو سایت یک سری از اقدامات در داخل سایت انجام می شود و یک سری در خارج از سایت و این اقدامات به روش های قانونی و یا فریبکارانه می تواند پیاده سازی شود

روش های سئو

برای انجام سئو، شما باید یک سری از اقدامات را انجام دهید، این اقدامات با توجه به این که یا در داخل سایت انجام می شوند یا در خارج از سایت، به دو گروه دسته بندی می شوند، بهینه سازی داخلی و بهینه سازی خارجی و پیاده سازی و اجرای این بهینه سازی ها می تواند به ۳ روش مختلف انجام شود که با عنوان سئو کلاه سفید و کلاه سیاه و کلاه خاکستری شناخته می شوند.

اقدامات بهینه سازی داخل سایت یا On Page SEO

برخی از اقداماتی که در بهینه سازی سایت انجام می شود مربوط به خود سایت است مثلا سرعت سایت، واکنشگرا بودن قالب سایت، نوشتن تگ توضیحات برای نوشته ها و صفحات مختلف، لینک سازی های داخلی که بین مطالب مختلف انجام می شود، تگ گذاری های صحیح برای محتوا، اجازه دسترسی ربات ها به بخش های مختلف سایت و مواردی از این قبیل که همگی به صورت صد درصد تحت کنترل شما هستند و در داخل سایت انجام می شود این اقدامات را بهینه سازی داخلی یا On Page SEO می گوئیم.

اقدامات بهینه سازی خارج سایت یا Off Page SEO

 در روند سئو برخی از اقدامات و کارهای که انجام می شود به سایت شما مربوط نبوده و در خارج از سایت و در سطح وب انجام می شود مثلا لینک سازی خارجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، انتشار ویدئو در سایت های اشتراک ویدئو، حضور در انجمن های تخصصی مربوط به حیطه کاری و پاسخگویی به سوالات و مشکلات دیگران، ثبت سایت در سایت های دایرکتوری مشاغل و نیازمندی های آنلاین و مواردی از این قبیل که را بهینه سازی خارجی یا Off Page SEO گفته می شود.

تکنیک های سئو

همانطور که اشاره کردیم اقدامات ما در روند سئو یا داخل سایت است یا خارج از سایت و نحوه پیاده سازی این اقدامات با سه روش یا سه تکنیک مختلف انجام می شود:سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و خاکستری

سئو کلاه سفید یا White hat SEO

سئو کلاه سفید استفاده از تکنیک و ابزارهایی در بهینه سازی سایت است که هدف ارائه خدمات خوب و با کیفیت به مخاطبین آن سایت است و قوانین و دستورالعمل های موتورهای جستجو (گوگل) به طور کامل رعایت شده باشد.
به عنوان مثال از بهترین تکنیک های سئو کلاه سفید، تولید محتواهای دست اول و بسیار با کیفیت می باشد که به نحوه احسن برچسب گذاری شده باشند و در مطالب مرتبط به شکل صحیح و طبیعی لینک شده باشند. در سئو کلاه سفید از تکنیک هایی استفاده می شود که منطبق بر قوانین و دستورالعمل هایی است که توسط موتورهای جستجو برای مدیران سایت ها وضع شده است و رعایت کردن آنها نیز باعث می شود سایت شما یک روند رو به رشد خوب و طبیعی در نتایج موتور های جستجو داشته باشد.

در استفاده از روش های بهینه سازی کلاه سفید می توانید مطمئن باشید که هیچ خطر و جریمه ای متوجه سایت شما نمی باشد. سئو کلاه سفید تکنیک ها و روش های استانداردی هستند که مورد تائید موتورهای جستجو بوده و آن ها را به عنوان قسمتی از یک طراحی خوب و استاندارد به حساب می آورند.

در مورد سئو کلاه سفید هم سوالات و مباحث متعددی مطرح است از جمله:
 • تکنیک هایی سئو کلاه سفید چه مواردی هستند؟
 • آیا همه سایت هایی که در صفحه اول گوگل هستد همگی سئو کلاه سفید استفاده کرده اند؟
 • آیا در موضوعات رقابتی هم با سئو کلاه سفید می توانیم به صفحه اول گوگل بیائیم؟
 • از کجا بفمیم شرکت یا شخصی که خدمات سئو می دهد از روش های سفید سایت ما را بهینه می کند؟
 • و ….

 

 

سئو کلاه سفید تکنیک هایی که بر روی مخاطب سایت تمرکز دارند نه صرفا کسب رتبه بهتر در موتور های جستجو

در صورتی که برای بهینه سازی وب سایت خود تصمیم به استخدام یک سئو کار دارید، قبل از هر چیز از تکنیک ها و روش هایی که می خواهد برای بهینه سازی سایتتان استفاده کند سوال کنید و مطمئن شوید که از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده می کند. این را هم درنظر بگیرید که حتی باتجربه ترین سئو کار ها نمی توانند یک رتبه خاص را برای سایتتان به شما تضمین بدهند.

سیاه کلاه سیاه یا Black hat SEO

زمانی که شما اقدام به راه اندازی یک سایت می کنید اگر هدف فقط و فقط کسب رتبه های بالاتر در نتایج جستجو باشد و برای رسیدن به این هدف سعی کنید قوانین موتورهای جستجو را دور بزنید و یا با استفاده از تکنیک های نامتعارف بخواهید ربات های موتورهای جستجو را منحرف کنید، اصطلاحا شما از روش های سئو کلاه سیاه در حال استفاده هستید.

به عنوان مثال فرض کنید یک برند تولید کننده مواد غذایی به جای تمرکز بر روی کیفیت محصولات خود در سوپر مارکت ها با پرداخت درصد سود بالاتر از فروشندگان بخواهد که مشتریان را هنگام خرید و انتخاب بین محصولات مشابه از برند های مختلف ان ها را کامل تشویق و ترغیب به خرید آن برند خاص بکنند. همین مثال در سئو سایت نیز دقیقا صادق است یعنی وب سایت ها با توجه به این موضوع که داشتن لینک در سایر سایت ها یکی از فاکتورهای مهم موتورهای جستجو برای امتیاز دهی بالاتر به وب سایت ها می باشد اقدام به خرید لینک در سایر سایت ها بکنند.

همان طور که اشاره شد مهمترین چیز برای موتورهای جستجو کاربرانشان هستند و مهمترین موضوع برای کاربرانی که از موتورهای جستجو استفاده می کنند نیز زمانشان می باشد یعنی می خواهند در کمترین زمان به دقیق ترین و کاملترین نتایج مربوط به جستجو های خود دست پیدا کنند، بنابراین موتورهای جستجو همیشه در تلاش هستند سایت هایی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند را پیدا کرده و جریمه کنند، جریمه هایی که باعث از بین رفته نتایج کسب شده این سایت ها و افت شدید در نتایج جستجو خواهد شد.

سئو کلاه سیاهدر مورد سئو کلاه سیاه مباحث و سوالات متعددی مطرح می شود از جمله اینکه:

 • روش ها و تکنیک های سئو کلاه سیاه چه مواردی هستند؟
 • گوگل چگونه متوجه سئو کلاه سیاه می شود؟
 • جریمه های که گوگل برای سئوکارهای کلاه سیاه درنظر می گیرد چه مواردی هستند؟
 • آیا می توانیم سئو کلاه سیاه طوری استفاده کنیم که گوگل متوجه نشود؟
 • در سال ۲۰۲۰ آیا اقدامات جدیدی به لیست سئو سیاه اضافه شده است؟
 • آیا خود گوگل در مورد سئو کلاه سیاه صحبتی کرده است؟
 • و ….

تمامی سوالاتی که از این قبیل در مورد سئو کلاه سیاه مطرح می شود را به صورت مفصل در مقاله ” سئو کلاه سیاه چیست؟ ” پرداخته ایم. یادگیری و اطلاع از این تکنیک ها باعث می شود نسبت به آن ها آگاه باشید و به خاطر استفاده ناآگاهانه سایتتان جریمه نشود.

سئو کلاه خاکستری یا Gray hat SEO

سئو کلاه خاکستری در حقیقت بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه قرار دارد.

فرض کنید شما می خواهید در آزمون کنکور دانشگاه ها شرکت کنید، یک راهکار این است که صرفا کتب و منابع درسی معرفی شده را مطالعه کنید، روش دیگر نیز این است که در کنار مطالعه دقیق منابع درسی از کلاس های کمک آموزشی، تکنیک های تست زنی و… استفاده کنید. (البته این یک مثال است و شرکت در کلاس های کمک آموزشی و آشنایی با تکنیک های تست زنی و .. خلاف قوانین سازمان سنجش نمی باشد)

در سئو کلاه خاکستری، نه ۱۰۰% طبق قوانین موتورهای جستجو حرکت می کنیم و نه برخلاف آن ها، یعنی با توجه به احترام به قوانین و دستورالعمل های موتورهای جستجو و رعایت آن ها بر روی نکات و فاکتورهایی که برای رتبه بندی سایت ها توسط موتورهای جستجو مهم می باشد تمرکز می کنیم و بدون اینکه بخواهیم از این نکات سوء استفاده کنیم از آن ها جهت بالا بردن رتبه سایت خود کمک می گیریم.

رایج ترین مثالی که در این خصوص وجود دارد لینک های خارجی سایت می باشد، گوگل صراحتا اعلام می کند که شما نباید اقدامی جهت گرفتن لینک برای سایت خود بکنید به خصوص خرید لینک (به دیگران پول بدهید تا لینک سایت شما را در سایت خود منتشر کنند)  اما از آنجایی که یکی از فاکتورهای مهم در سئو و رتبه بندی موتورهای جستجو تعداد و کیفیت لینک های است که سایر سایت ها به ما داده اند، بنابراین ما منتظر نمی نشینیم که سایر سایت ها به ما لینک بدهند بلکه خود برای گرفتن لینک از سایر سایت ها اقدام می کنیم که البته خود این موضوع بسیار مفصل تر در فصل های بعد به آن پرداخته شده است.

می توان گفت اکثر سئو کارها جزء سئو کارهای کلاه خاکستری به حساب می آیند.
چون برای بهینه سازی سایت تمام تلاش خود را بر روی تقویت فاکتور ها و معیار هایی می گذارند که موتور های جستجو بر اساس آن ها، سایت ها را رتبه بندی می کنند. و هدف اصلی از بهینه سازیی، کسب رتبه بهتر در موتور های جستجو است، و نه تمرکز بر روی مخاطبین

 

اما در مورد سئو کلاه خاکستری نیز سوالات متعددی وجود دارد که در مقاله ” سئو کلاه خاکستری چیست؟ ” کامل به آن ها پرداخته ایم، سوالات و موضوعاتی از قبیل:

 • تکنیک های سئو کلاه خاکستری چه تکنیک و روش هایی هستند؟
 • آیا لینک سازی خارجی یک تکنیک کلاه خاکستری است یا کلاه سفید؟
 • گوگل برای سئو کلاه خاکستری چه جریمه هایی اعمال می کند؟
 • چگونه متوجه شویم اقداماتی که انجام می دهیم سئو کلاه خاکستری هستند یا کلاه سفید؟
 • و ….

آموزش سئو کلاه خاکستری کمک می کند بدانید روش هایی که برای بهینه سازی سایت استفاده می کنید آیا کلاه خاکستری هستند یا خیر؟ و چطور از آن ها استفاده کنیم تا گوگل ما را جریمه نکند!

 

توضیح:
اصطلاح کلاه سیاه در کامپیوتر و اینترنت به روش ها و یا اشخاصی اطلاق می شود که از دانش خود جهت تخریب و خرابکاری مانند هک کردن، تولید و انتشار ویروس و … استفاده می کنند و در مقابل آن اصطلاح کلاه سفید به روش ها و یا اشخاصی اطلاق می شود که قصد خرابکاری یا سوء استفاده از دانش خود را ندارند.

در صورتی که برای بهینه سازی وب سایت خود تصمیم به استخدام یک سئو کار دارید، قبل از هر چیز از تکنیک ها و روش هایی که می خواهد برای بهینه سازی سایتتان استفاده کند سوال کنید و مطمئن شوید که از تکنیک های سئو کلاسیاه استفاده نمی کند. این را هم درنظر بگیرید که حتی باتجربه ترین سئو کار ها نمی توانند یک رتبه خاص را برای سایتتان به شما تضمین بدهند.

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تکنیک های سئو
دسته بندی: آموزش سئو
۰
فهرست
Call Now Button