سئو تضمینی
بدون دیدگاه
1,505

رتبه بندی موتورهای جستجو یک مسابقه است، مسابقه ای که:

  • همه قوانین را نمی دانیم!
  • همه رقباء را نمی شناسیم!
  • هیچ تضمینی نیست که رقباء قوانین را رعایت کنند! حتی آن هایی که در حال حاضر در صدر نتایج هستند!

فرض کنید شما به ورزش وزنه برداری علاقمند هستید:

حالت۱: بدون توجه و آنالیز رقباء می خواهد مسابقه دهید و انتظار پیروزی دارد!
شما علاقمند به وزنه برداری هستید، تصمیم می گیرید که وزنه برداری را به صورت حرفه ای شروع کنید و مصمم  هستی در مسابقات مثلا جهانی یا المپیک وارد شوید و مدال بگیرید، روزانه به باشگاه می روید و تمرین می کنید، بدون مربی، بدون اطلاع از وضعیت رقباء، بدون اطلاع از رکوردهای زده شده در وزنی که ورزش می کنید و … از دید خودتان به بالاترین حد توانایی ممکن می رسید، اگر در مسابقات جهانی شرکت کنید، اینکه صرفا به بالاترین حد توانایی خودتان رسیده اید ضمانتی است که پیروز شوید و مدال کسب کنید؟

حالت۲: شما در مسابقات قبلی پیروز بودید و برای دوره جدید مسابقات شرکت می کنید!
شما یک وزنه‌بردار با تمرین‌های حرفه‌ای، با مربیان توانمند در طی سالیان متمادی در سبک و وزن خود به سطح توانایی بسیار بالایی می‌رسید، با اطلاع از وضعیت رقباء خود و زیر نظر گرفتن وضعیت جسمانی، تمرینی، آخرین نتایجی که کسب کرده اند و … در مسابقات جهانی شرکت می‌کند و موفق می‌شود مدال طلا کسب کند، آیا در سال‌ها و یا دوره‌های بعدی هم تضمینی هست که بتواند مدال طلا را کسب کند؟!

حالت ۳: شما قهرمان رشته ورزشی خودتان هستید، در دور جدید مسابقات یک رقیب جدید روبروی شما حاضر می شود!
شما یک وزنه بردار حرفه ای هستید که نتایج خوبی در کارنامه خودتان دارید همچینن در آمادگی کامل جسمانی و تمرینی به سر می برید و به صورت کامل رقباء خودتان را زیر نظر دارید برای دور جدید مسابقات شرکت می کند! آیا ممکن است رقیب جدیدی داشته باشید که تا دیروز هیچ اطلاع و شناختی از حضور او نداشتید!

حتی اگر شما خوب باشید یا حتی در مسابقات قبلی پیروز بوده باشید، نمی دانید در دور جدید مسابقات چه افرادی مقابل شما قرار خواهند گرفت! نمی دانید رقبایی که از قبل می شناختید با چه برنامه و توانایی جدیدی مقابل شما ظاهر می شوند و نمی دانید آیا رقیب جدیدی دارید،رقیبی که تا دیروز هیچ اطلاع و شناختی از حضور آن نداشتید!

این قضیه برای سئو سایت نیز صادق است، سئو سایت یک روند مداوم است نه‌فقط برای کسب رتبه‌های برتر بلکه برای حفظ آن و طبیعی است که نیاز به صرف زمان و هزینه دارد.بعد از کسب رتبه در گوگل هیچ تضمینی برای محفوظ بودن آن نیست و سئو سایت هیچ نقطه پایان و جایگاه امنی ندارد. اگر اقدامات خود را متوقف کنید جایگاه‌های خود را از دست خواهید داد.
یکی از دیدگاه‌های اشتباهی که در همین خصوص درزمینه سئو وجود دارد این است که مدیران و صاحبان سایت‌ها بعد از رسیدن به صفحه اول و حتی رتبه اول گوگل گمان می‌کنند کار تمام است و فعالیت‌های سئویی سایت خود را متوقف می‌کنند این خبر خوشی است برای شما که می‌خواهید سایتتان به صفحه اول گوگل بیاید اما دقیقاً برای شما نیز اتفاق خواهد افتاد و زمانی که به وقتی به صفحه اول گوگل رسیدید و تلاش خود را متوقف کردید بهترین فرصت برای رقبا شما است تا بتوانند از شما پیشه بگیرند.

همچنین شما نمی دانید چه سایت هایی با چه توانایی ها و چه پتانسیل هایی قرار است وارد گود شوند، سایت های جدیدی که ممکن است واقعا شما را سورپرایز کنند، سورپرایز از لحاظ ظاهر، زیبایی، محتوا، تعامل با کاربر، ایده پردازی، پتانسیل مالی تبلیغاتی و هزاران مورد دیگر

چرا شرکت ها معتبر سئو، تضمین کسب رتبه در نتایج جستجو نمی دهند!

یک موضوع دیگر اینکه وقتی شما در سطح جهانی اشخاص حرفه ای و شرکت های معتبری که در زمینه مشاوره سئو و خدمات سئو فعالیت می کنند هیچ صحبتی در خصوص ضمانت آمدن به صفحه اول گوگل نمی کنند و حتی این شرکت ها و افراد از موضوع “ضمانت و گارانتی” برای بازاریابی خدمات و سرویس های خود استفاده نمی کنند،

موتورهای جستجو صراحتا در مورد این گارانتی دادن هشدار می دهند

گوگل در بخش راهنما خود صراحتا موضوع “عدم تضمین رتبه یک گوگل” را تاکید می کند:

No one can guarantee a #1 ranking on Google.

همچنین گوگل اشاره می کند که مراقب اشخاصی باشید که رتبه ۱ گوگل را به شما تضمین می دهند، یا خود را به عنوان همکار رسمی گوگل معرفی می کنند که می توانند سایت شما را به صورت ویژه یا با اولویت بالا به گوگل معرفی کنند، هیچ روشی برای تعیین یا ارسال اولویت برای گوگل وجود ندارد و حتی معرفی سایتتان به گوگل را می توانید خودتان مستقیما و رایگان انجام دهید، اما تصمیم به نمایش در نتایج جستجو و اولویت بندی ها در تشخیص و اختیار گوگل می باشد.

رتبه بندی ذاتا ناپایدار است!

به عنوان مثال اگر من در اصفهان عبارت های “متخصص سئو” یا “متخصص سئو در اصفهانمتخصص سئو در اصفهان” را بهینه سازی کنم و رتبه اول گوگل را کسب کنم و سپس ۵ ساعت به سمت شمال کشور رانندگی کنم و بروم تهران یا ۵ ساعت به سمت جنوب کشور رانندگی کنم و بروم به شیراز و مجدد همین عبارت ها را جستجو کنم به احتمال زیاد ترتیب نمایش جستجو ها بسیار متفاوت با یک دیگر خواهد بود.
حتی اگر من وارد اکانت گوگل خودم شده باشم و در مرورگرم اکانت جیمیل من در حالت ورود باشد و همان جستجویی را انجام دهم باز هم نتایج می تواند متفاوت باشد، حتی اگر برای همین عبارت قبلا جستجو انجام داده باشم و روی برخی از لینک های سایر وب سایت ها کلیک کرده باشم و مجدد جستجو کنم همان کلیک های قبلی من در نمایش نتایج جستجو تاثیر گذار خواهد بود و می تواند نتایج و ترتیب های متفاوتی را به من نمایش دهد.

با توجه به ماهیت پیچیده ای که برای رتبه بندی سایت ها وجود دارد و اینکه این رتبه بندی با توجه به یک موقعیت خاص، یک دستگاه خاص، در یک مقطع زمانی خاص و خیلی موارد دیگر  متفاوت است و به نوعی دارای نوسان می باشد، اولا جای تعجب ندارد که شرکت ها و اشخاص حرفه ای و با تجربه سئو کار از دادن ضمانت های قطعی خودداری کنند. و شما به عنوان یک سئو کار یا شخصی که می خواهید سایت خود را بهینه سازی کنید و تصمیم دارید آن را به یک شرکت یا شخص سئو کار واگذار کنید باید با این موضوع کنار بیاید که تضمین قطعی و صد درصدی برای کسب رتبه یک گوگل وجود ندارد.

عدم تضمین رتبه بندی در گوگل

روی موضوعی که هیچ کنترلی روی آن نیست، هیچ تضمینی نمی توان داد!

برخی از محصولات یا برخی از خدمات با گارانتی و ضمانت حتی ۱۰۰ درصد ارائه می شوند، چرا؟ چون شخص یا شرکت ضمانت کننده بر روی کیفیت یا روند تولید یا نحوه و بستر ارائه خدمات خود کنترل کامل دارد، مثلا شما یک لیوان شیشه ای نشکن خریداری می کنید مسلما شرکت سازنده با توجه به مواد اولیه مصرفی و  تکنولوژی ساخت و موارد دیگری که روی همه آنها احاطه کامل دارد می تواند به شما ضمانت دهد که یک لیوان شیشه ای نشکن را به شما می دهد،
یا اگر شرکت پست به شما تضمین تحویل یک مرسوله را مثلا در ۲ روز می دهد یک تضمین قابل قبول و منطقی است چرا که شرکت پست بر بستر حمل و نقل خودش، زمانبندی های حرکت و .. احاطه دارد

اما در سئو این طور نیست و شما احاطه کامل روی همه موضوعات و فاکتورها ندارید. خصوصا اینکه بحث رقابت نیز مطرح است و اصلا روی رقیب خود کنترلی ندارید.

 

مطالب مرتبط

پاسخ به شبهات سئو

بررسی شبهاتی در مورد سئو

question_answer۰
206
کلمه سئو مفهوم جامع و کامل عبارت بهینه‌سازی موتور جست‌وجو را بیان نمی‌کند و به اصطلاح حق مطلب ادا نمی‌شود.…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.