بدون دیدگاه
598

ضعف های وردپرس در سئو و نیاز به افزونه های جانبی

سیستم مدیریت محتوا وردپرس از دید کلی یک سیستم سازگار با مباحث سئو است و در قدم اول که در قسمت های قبلی تحت عنوان تنظیمات سئو وردپرس نیز به آن ها اشاره شد وردپرسی برخی تنظیمات اولیه خوبی را دارد که اگر این تنظیمات به درستی در یک سایت وردپرسی تنظیم و پیاده سازی نشود، قطعا آن سایت با مشکلاتی مواجعه خواهد شد. همچنین شما باید درک صحیحی از منطق استفاده از قابلیت های این سیستم در روند طراحی سایت خود داشته باشید که مثلا به تفاوت دسته بندی ها و برچسب ها در سئو وردپرس اشاره کردیم و باد بدانید که چگونه از آن ها استفاده کنید.

با این وجود بسیاری از قابلیت ها و امکاناتی را که ما در روند بهینه سازی سایت وردپرسی خود نیاز داریم، به صورت پیش فرض در این سیستم وجود ندارد، مثلا:

 • نقشه سایت (Sitemap.xml)
 • فایل تعریف سطح دسترسی ربات ها (Robots.txt)
 • قابلیت تعریف متاتگ توضیحات (Meta description tag)
 • تنظیم ریدایرت های مورد نیاز برای لینک های حذف شده، تغییر لینک داده شده و … (Redirect 301 & 302 & 410)
 • مدیریت بخش های چند صفحه ای در سایت ( rel=next and rel=prev )
 • مدیریت لینک ها و صفحات تکراری (Canonical URLs)
 • مدیریت حرفه ای عنوان صفحات، مطالب، دسته بندی ها، برچسب ها و ..
 • تعریف دسترسی برای فهرست کردن و دنبال کردن یا نکردن برخی از صفحات سایت (index, noindex, nofollow, follow)
 • عدم انتقال اعتبار به لینک های خروجی سایت (rel=nofollow)
 • و ….

در این موارد نیز جای نگرانی برای مدیران وب سایت های وردپرسی وجود ندارد و برای وردپرس افزونه های متعدد و البته قدرتمندی نوشته شده است که به سادگی تمامی این قابلیت ها را به سایت شما اضافه می کنند و بدون این که نیاز باشد شما درگیر مباحث فنی و کد نویسی شوید می توانید سایت خود را برای ربات های جستجو گر بهینه کنید.

همچنین این افزونه ها روند بهینه سازی را هوشمندانه و در بسیاری از موارد به صورت اتوماتیک برای شما انجام می دهند مثلا به کارگیری سیگنال های هدفمند برای ربات ها با توجه به نوع صفحات ساخته شده در سایت و کلمات کلیدی مورد نظر برای آن صفحات سایت.

همچنین با توجه به روند رشد تکنولوژی های سمت وب، زمانی که تکنولوژی های جدیدی در بستر وب مطرح می شود و این تکنولوژی ها مورد توجه گوگل قرار می گیرند و آن ها را در رتبه بندی سایت ها لحاظ می کند، معمولا در زمانی کمی افزونه ها و یا کد نویسی های برای آن فاکتورها توسط توسعه دهندگان وردپرس نوشته و ارائه می شود و این کمک می کند تا شما بتوانید سایت خود را بر اساس تکنولوژی ها و حتی فاکتورهایی که خود گوگل در جهت رتبه بندی یا نمایش بهتر سایت از آن در نتایج جستجو خودش از ان ها استفاده می کند، بهینه سازی کنید و بتوانید نتایج خود را در گوگل حفظ و ارتقاء ببخشید.

در مقاله بعدی این افزونه ها را خدمات شما معرفی می کنیم و آموزش نحوه استفاده و کاربر هر کدام را ارائه خواهیم کرد تا بتواند در روند سئو سایت وردپرسی خود به نحو احسن از آن ها استفاده کنید.

و این را هم مد نظر قرار دهید که قرار نیست به تنهایی با نصب این افزونه ها سایت شما به سرعت در نتایج جستجو گوگل پیشرفت کند و یک شبه نتایج عالی را برای سایت شما رقم بزنند، همه این ها همان طور که از اسم شان مشخص است افزونه و ربات هستد و شخصی که باید بدانید چگونه از آن ها استفاده کند شما هستید.

افزونه های سئو وردپرس

برای سئو وردپرس افزونه های متعددی وجود دارد که حتی برخی کارایی یکسانی دارند اما توسط شرکت ها و اشخاص مختلف نوشته و توسعه داده شده اند. در ادامه افزونه هایی پیشنهادی که در روند سئو سایت وردپرسی خود می توانید از آن ها استفاده کنید و البته آموزش کار با آن ها در سایت منتشر خواهد شد را می توانید ملاحضه کنید:

 1. افزونه Yoast SEO افزونه قدرتمند شرکت یوست برای سئو وردپرس
 2. افزونه Yoast Video SEO جهت سئو ویدئو های وردپرس
 3. افزونه Yoast Local SEO جهت سئو لوکال یا سئو محلی
 4. افزونه Yoast WooCommerce SEO plugin برای سئو فروشگاه ساز ووکامرس وردپرس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.