مهاجرت سئو کارها و دیجیتال مارکترها
بدون دیدگاه
1,557

اگر متخصص سئو یا دیجیتال مارکتر هستید و می خواهید مهاجرت کاری داشته باشید، در این مقاله از سلام وبمستر صحبت ها و تجربیات آقای آروین دستنبو که از متخصص های سئو و دیجیتال مارکترهای خوب و با سابقه ایرانی هستند که مهاجرت کاری به ایرلند داشته اند را می توانید مطالعه کنید.

آقای آروین دستنبو یک لایو با موضوع مهاجرت سئو کارها و دیجیتال مارکترها داشته اند که می توانید از صفحه ایشان در یوتیوب به صورت کامل این لایو را ملاحضه کنید (فرصت های مهاجرت کاری برای سئو کارها بخش اولبخش دوم) و در این بخش خلاصه ای از مهمترین صحبت های ایشان ارائه شده است.

مهاجرت به خارج از ایران بسیار متفاوت است نسبت به مهاجرت از یک شهر به شهر دیگر داخل ایران، مثلا شما اگر از مشهد به تهران مهاجرت کاری داشته باشید، شاید بیاید در نقطه صفر اما باید بدانید که وقتی مهاجرت می کنید به یک کشور دیگر شما به نقطه صفر نمی رسید، بلکه به زیر صفر می روید اما وقتی به نقطه صفر برسید خیلی سریعتر از پیشرفتی که در ایران داشتید، می توانید پیشرفت کنید.

فرصت مهاجرت کاری برای فعالین سئو و دیجیتال مارکتینگ

سابقه کار

سابقه کار می تواند سابقه بیمه و سابقه کار تخصصی شما باشد با این تفاوت که سابقه بیمه معمولا بیشتر برای سفارت ها مهم است تا کارفرما ها و سابقه تخصصی شما برای کارفرما ها مهم است.

 • سابقه کار مرتبط داشتن بسیار مهمتر از سابقه کار داشتن است و پیوستگی در سابقه کار بسیار مهم است.
 • تعداد پروژه زیاد اصلا خوب نیست و حتی برخلاف ایران یک امتیاز منفی محسوب می شود. شما در چند جا (یک یا دو شرکت) کار کرده باشید اما پیوسته بوده باشد یک امتیاز خوب برای شما می باشد.
 • در نوشتن رزومه کاری سعی کنید پله، پله بودن رزومه کاری را نشان دهید و این نشان دادن پیشرفت در رزومه بسیار مهم می باشد. مثلا رزومه و گذر زمان نشان دهد که شما Junior بوده اید، سال دوم senior شدید و سال های بعد مثلا manager بخش خودتان بوده اید.
 • یک نکته منفی در سابقه کار این است که شما ده سال سابقه در یک زمینه کاری داشته باشید اما در شرکت های متعدد یعنی مدام محل کار خود را عوض کرده اید.

مراحل مهاجرت کاری

 1. نوشتن یک رزومه کامل و آماده کردن یک cover letter که باید تخصصی نوشته شود و بسیار مهم است.
 2. ارسال رزومه برای شرکت هایی که لیست آن ها را می توانید از سایت های مختلف تهیه کنید.
 3. اگر رزومه مورد قبول باشد بعد از یک هفته تا ده روز به شما جواب می دهند و زمان مصاحبه عمومی را مشخص می کنند.
 4. در مصاحبه اول مسئول منابع انسانی شرکت با شما صحبت می کند، چند نکته را در این مرحله باید توجه کنید:
  1. نیاز دارید که انگلیسی خوبی داشته باشید.
  2. باید واقعیت ها را صحبت کنید و موضوعات را کامل جواب دهید.
  3. مهم است که شمرده صحبت کنید.
 5. بعد از این، یک مصاحبه با مدیر عامل یا شخص اول شرکت خواهید داشت.
 6. مصاحبه بعدی یک مصاحبه فنی است که با مدیر مارکتینگ خواهید داشت. در مصاحبه های فنی معمولا از سوالات عمومی شروع می شود و هرچقدر جلوتر می روید سوالات تخصصی و سخت تر مطرح می شود مثلا سوالات PPC یا در سئو ممکن است در خصوص الگوریتم ها پرسیده شود و اینکه چگونه کار می کنند. (نمونه این سوالات را داخل اینترنت می توانید جستجو کنید و آمادگی قبلی داشته باشید. (یا مثلا اگر در یک صفحه هم لینک فالو و هم لینک نوفالو به یک سایت بدهیم، چه اتفاقی می افتد؟ و البته سوالاتی از این قبل نیز پرسیده می شود که “چالش بزرگ و مهمی که در یک سایت داشته اید و آن را حل کرده اید را بگویید” یا “مشکلی که هنوز درگیر آن هستید و هنوز آن را حل نکرده اید را بگویید”
 7. اگر در مصاحبه فنی امتیاز لازم را بگیرید که نتیجه آن بعد از ۵ الی ۱۰ روز مشخص می شود، از شما تست های شخصیت شناسی و روانشناسی و حتی تست هوش میگیرند، این مرحله نیز مهم است و اصلا سعی نکنید دروغ بگوئید چرا که سوالات به نحوی تنظیم و چیدمان شده است که در ادامه و در تست های بعدی گیر می کنید و تناقض های زیادی ایجاد می شود و مشخص می شود که دروغ گفته اید.
 1. اگر در تست روانشناسی و شخصیت شناسی تائید و قبول شدید، مشغول به کارکردن آزمایشی می شوید، و این کارکردن آزمایشی یک نشانه خوب است و معمولا با این سوال همراه است که حقوق مورد نظر شما چقدر است. این یک سوال بسیار مهم است و باید بدانید چگونه جواب دهید.

یک نشانه خوب که با این سوال از شما پرسیده می شود:

حقوق مورد نظرشما چقدر است؟

یک اشتباه بزرگ که معمولا افراد انجام می دهند، گفتن حقوق پائین است. این سوال یک سوال فنی مهم است و باید جواب آن را بدانید. اما چگونه به این سوال پاسخ دهیم؟ در سایت های payscale.com و glassdoor.com با انتخاب کشور، شهر و پوزیشن کاری می توانید حقوق ها را ملاحضه کنید. شما در پوزیشن کاری خود باید حقوق یکJunior و senior و manager را بدانید و حتی این احتمال وجود دارد که در مراحل اولیه مصاحبه و استخدام این سوال از شما پرسیده شود.

شما اگر حقوق پایین بگوئید نه تنها زرنگی نکرده اید بلکه باختید، باید میانگین را بگوئید و حتی نزدیک به سقف. توجه داشته باشید که اگر استخدام نشوید بهتر از این است که با حقوق پائین استخدام شوید.

در خصوص کارآموزی هم باید بگویم که چیزی به اسم کارآموزی وجود ندارد، چون می خواهند برای شما ویزای کاری صادر کنند و البته برای برخی از شرکت ها این کارآموزی به این شکل است که شما چند ماه از داخل ایران برایشان کار می کنید. خود من (آروین دستنبو) ۳ الی ۵ ماه از راه دور و از داخل ایران برایشان کار کردم.

در هر سطحی باشید در خارج از کشور سطح شما بسیار پائین تر خواهد بود مگر اینکه رزومه بسیار عالی داشته باشید و زبان شما هم بسیار بسیار عالی باشد.

کشور ایرلند:

ایرلند تنها کشور اروپایی انگلیسی زبان است و البته هنوز مهاجر را به خوبی قبول نکرده اند.

مهاجرت کاری خود را در دو یا سه مرحله می توانید برنامه ریزی کنید مثلا کشور کانادا رقابت بسیار بیشتری برای مهاجرت در ان وجود دارد و شرایط و روال امتیاز بندی سخت تری هم دارد؛ و مهاجرت در ۲ یا ۳ مرحله خیلی ساده تر و بهتر خواهد بود.

کشور ایرلند برای مهاجرت کاری مدرک زبان نمی خواهد. اما چالش اصلی توانایی انگلیسی صحبت کردن است، آن هم صحبت کردن با تسلط، چرا که اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی نداشته باشید، از پس مصاحبه ها بر نمی آیید. (البته اگر انگلیسی را بتوانید مسلط صحبت کنید و متوجه شوید یعنی می توانید آیلتس ۵، ۶ یا حتی ۷ را بگیرید.)

چگونه برای مهاجرت کاری اپلای کنیم؟

قدم اول: باید کشور مقصد را مشخص کنید

انتخاب کشور خیلی بستگی به زبان شما دارد. توصیه ای که به ایرانی ها می کنیم این است که چون معمولا دانش زبان انگلیسی دارند تا سایر زبان ها، کشورهای انگلیسی زبان را در اولویت خود قرار دهید و قبلا از هر چیز کشور مورد نطر خود را مشخص کنید و در مورد آن کشور تحقیق کنید، این تحقیق می تواند شامل خیلی موارد باشد حتی وضعیت آب و هوا و اینکه آیا با آب و هوای آن کشور می توانید سازگار باشید یا خیر و حتی می توانید ۲ کشور را مد نظر داشته باشید و در خصوص هر دو کشور تحقیق کنید.

قدم دوم: موقعیت شغلی مورد نظر را مشخص کنید.

برای موقعیت شغلی که می خواهید در آن پوزیشن مشغول کار شوید باید اطلاعات آن شغل را بدانید و برای این کار می توانید در سایت های مثل ایندید یا لینکدین یا از سایت فوق العاده angel.co که یک سایت فوق العاده برای استارت آپ ها هستش job description ها را با دقت بخوانید یا حتی می توانید از پروفایل های لینکدین افرادی که در ان شرکت استخدام هستند یا قبلا کار کرده اند اطلاعاتی را کسب کنید.

قدم سوم : نوشتن cover letter

Cover letter یا نامه پوششی یا معرفی نامه، نامه ای است که همراه رزومه ارسال می شود و معمولا یک نوشته کوتاه و چند خطی است و در ان باید بنویسید که چرا من برای ان شغل می توانم مناسب باشم. در حقیقت به شما این امکان را می دهد که درخواست شغلی خود را بهتر ارائه کنید.

توجه داشته باشید که اگر شما مثلا سابقه کار روی سایت یا شرکت بیمه ای را داشته اید و شغلی که می خواهید اپلای کنید هم در مورد بیمه است یا در مورد بیمه نیرو می خواهند (منظور سئو کاری است که تجربه کار روی سایت های بیمه ای دارد) حتما آن را در اولویت اپلای خود قرار دهید و در over letter خود نیز به این موضوع اشاره کنید.[/vc_column_text]

نوشتن رزومه کاری

 • اگر سابقه کار با یک شرکت بین المللی را داشته اید حتما به آن اشاره کنید.
 • رزومه را خیلی جامع و البته مختصر بنویسید. چرا که هیچ کس حوصله خواندن رزومه های چند صفحه ای را ندارد.
 • اولین کسی که رزومه شما را می خواند HR شرکت است و HR اصلا برایش مهم نیست که شما مثلا رتبه فلان کلمه را از کجا به کجا رسانده اید.
 • جدیدترین سابقه کاری های شما باید در بالای رزومه نوشته شود.
 • تطابق زمانی میان پروژه ها را حتما مد نظر قرار دهید.
 • در لیست خود اصلا نیازی نیست که صد پروژه لیست کنید و اصلا و به هیچ عنوان هم این کار را انجام ندهید. انجام این کار و داشتن این لیست این دید را می دهد که شما آنجا هم که استخدام شدید می خواهید پروژه های خودتان را پیش ببرید.
 • در خصوص هر جایی که مشغول بودید یک چکیده مختصر و کوتاه بنویسید و در مورد موفقیت هایی هم که آنجا به دست آورده اید نیز بنویسید.
 • اصلا به کار فریلسری اشاره نکنید. و بهتر است که اگر در یک بازه زمانی گپ ایجاد شده، آن بازه زمانی را با کارهای فریلنسری پر کنید، یک پروژه کوتاه مثلا چند ماهه که نشان دهد بی کار نبوده اید. اما اصلا به این تکیه نکنید که کلا شما یک فریلنسر بوده اید. اینکه همزمان با چند جا کار کرده اید برایتان مشکل ساز خواهد بود .
 • در رزومه خودتان زیاده نویسی نکنید که این کار باعث ignore شدنتان می شود.
 • در رزومه کاری خود اگر نکات منفی را نمی گویید، فقط روی مثبت ها هم متمرکز نباشید و فقط به به و چه چه نکنید. که کارفرما این حس را بکند که شما فقط دارید از خودتان تعریف می کنید.
 • روزمه خود را با مدارک متعدد و حتی بی ربط به موقعیت شغلی مورد نظر، پر نکنید.
 • اگر رزومه را خیلی پر کنید و در مورد هر تخصصی بنویسید، یعنی اینکه شما یک متخصص همه کار هستید که درحقیقت هیچ کاره اید و با این کار over qualify می شوید.
 • رزومه افرادی که در شرکت مورد نظر شما استخدام هستند را بررسی کنید و ببینید چگونه رزومه نوشته اند که این کار را می توانید با بررسی صفحه لیندکین این افراد انجام دهید. توجه داشته باشید که اصلا نیازی نیست و نباید با این افراد ارتباط برقرا کنید و صرفا رزومه هایشان را بررسی کنید. اگر مدام به این افراد پیام دهید یک امتیاز منفی محسوب می شود چون شما دارید می گوئید، من،من، من و موی دماغ شده اید و می فهمند که شما خیلی راغب به گرفتن این پوزیشن شغلی هستید. (این را هم بدانید که حتی اگر شما افرادی که در ان شرکت استخدام هستند را پیدا کنید و بخواهید که نمونه رزومه شان رابرایتان بفرستند، اصلا این کار را نخواهند کرد، چرا که طبق قراردادی که با بسته اند، اجاره انجام این کار را ندارند و کاملا محرمانه است و باز هم تاکید می کنم اصلا نیازی به این کار و این درخواست نمی باشد.)
 • داشتن رزومه فقط در لینکدین کافی نیست و باید رزومه کامل به صورت pdf داشته باشید و هم رزومه pdf و هم رزومه لیندکین شما باید آپدیت باشد، برای نوشتن رزومه خود هزینه کنید که با انگلیسی درست و با رعایت گرامر، قواعد درست و حتی رعایت علائم نگارشی نوشته شود.

قوانین اروپا و مهاجرت کاری به اروپا

خیلی از افراد نگران قوانین اروپا هستند. باید بگویم شما نگران قوانین اروپا نباشید که مثلا اولویت یک شغل برای افراد همان کشور است و بعد برای اروپایی ها و بعد برای خارج اروپا.

اگر شرکتی شما را بخواهد خودش آن قوانین را حل می کند و شما فقط باید نگران خودتان و مواردی که به شما مربوط است باشید و تمام تمرکز خود را بگذارید روی مواردی که خوتان باید انجام دهید مثل نوشتن رزومه، انجام مصاحبه و …

شرکتی که بعد از کلی مصاحبه و طی مراحل زیاد شما را استخدام می کند، قطعا ترجیحش این است که شما را نگه دارد و در این راستا هم حتما از شما یک یا دو سال تضمین کار می گیرد.

وقتی شرکت اروپایی می خواهد از خارج اروپا شخصی را استخدام کند روی آن بیشتر حساس هستند، چون می دانند این افراد در روال استخدام و مصاحبه ها معمولا نمی توانند بیایند آنجا و ببینندش، برای همین سخت گیری بیشتری هم می کنند و البته شرکت با شرکت هم فرق می کند، مثلا شرکتی که تا به حال هیچ مهاجری را استخدام نکرده نسبت به شرکتی که چند مهاجر استخدام کرده شرایط و سخت گیری های متفاوتی را می توانند داشته باشند.

سابقه کار در آژانس های تبلیغاتی

کار کردن در شرکت های تبلیغاتی (آژانس های دیجیتال مارکتینگ) یک نکته مثبت است. حتی حضور در این شرکت ها چون افراد تحت فشار بیشتری بوده اند و روی پروژه های بیشتری کار شده است یک نکته مثبت می باشد و این موضوع با اینکه خودتان نزد شرکت های مختلف و متعددی بوده اید و کار کرده اید بسیار فرق می کند.

آیا نیاز به گذراندن دوره خاصی است؟

گذراندن دوره های آموزش سئو و داشتن مدرک ها معتبر در حد معقول اوکی است و اصلا رزومه خود را با کلی دوره پر نکنید. متناسب با پوزیشنی که می خواهید استخدام شوید مثلا PPC دوره های خوب و معتبری هست که می توانید سرچ کنید و اقدام کنید برای گرفتن مدارک مربوطه مثلا آکادمی گوگل ، گوگل اسکیل شاپ، دوره گوگل انالیتیکس

حقوق و مزایا و قوانین کاری

حقوق یک متخصص سئو متفاوت است (حتی در یک کشور مثل ایرلند) حقوقی که پرداخت می شود، شرکت با شرکت، استان با استان، Junior نسبت بهsenior فرق می کند. به طور کلی میانگین، اروپا ۲۷۰۰۰ یورو در سال می باشد که حداقل حقوق می باشد و البته کمتر از این مبلغ هم ویزای کار نمی دهند.

در سایت payscale اگر مشخصات را دهید میانگین حقوق ها را می توانید مشاهده کنید

تا سقف ۴۴۰۰۰ یورو برای یک شخص مجرد ۲۰% برای مالیات کسر می شود و از ۴۴۰۰۰ یورو به بالا مابه التفاوت با ضریب ۴۰% محاسبه می شود.

وقتی در خارج از کشور با شرکتی مشغول به کار هستید و پروژه ای دارید نمی توانید با یک شرکت دیگر وارد کار شوید و از لحظه ورود به شرکت اگر:

 • اطلاعات شرکت را به بیرون نشر دهید.
 • از وسایل شرکت برای کار شخصی استفاده کنید.
 • با شرکت دیگری همزمان کار کرده باشید.

طبق قانون از لحظه ای که این کارها را انجام داده باشید یا با شرکت دیگری وارد کار شده باشید:

 1. اول از همه اخراج می شوید.
 2. از ان تاریخ محاسبه می کنند چقدر به شما حقوق داده اند، طبق قانون تمام آن را از شما می گیرند.

شما نمی توانید مثل ایران با سایر سئو کارها در ارتباط باشید و پروژه بگیرید، قیمت بدهید و … حتی در سایت هایی مثل freelanser.com هم بخواهید فعالیت کنید و پروژه بگیرید باید حتما به شرکت و مدیر خود این موضوع را بگوئید. چرا که در پایان سال فرم و صورتحساب وضعیت مالی شما کاملا مشخص است و شرکت ان را می بیند و آن پولی که مالیاتش پرداخته شده است را متوجه می شود. حتی اگر اصلا به اداره مالیات هم نگوئید که چنین پولی را درآمد داشته اید جدای از اخراج، جریمه های سنگینی حتی تا چندین برابر بیشتر را از شما می گیرند.

جمع بندی:

 1. هدفتان را از مهاجرت مشخص کنید.
 2. اول کشور را انتخاب کنید و در انتخاب کشور حتی به کوچکترین موارد مثلا آب و هوا، نرخ بیکاری، تورم و … توجه داشته باشید و اطلاعات لازم را کسب کنید.
 3. رزومه خود را طبق نکات گفته شده آماده کنید.
 4. حقوقتان را با توجه به موقعیت شغلی، کشور و شهر مورد نظر در سایت com بررسی کنید.
 5. پوزیشن کاری که مد نظر دارید را سرچ کنید و در مورد آن در سایت هایی مثل linkedin.com، payscale.com، glassdoor.com اطلاعات کسب کنید.
 6. سایت co را بررسی کنید و با توجه به job description ها اطلاعات خوبی در خصوص موقعیت شغلی خود به دست بیاورید.
 7. لینکدین افرادی که در آن شرکت کار می کنند را برسی کنید و ببینید چه دوره هایی گذرانده اند و سعی کنید رزومه و توضیحات مشابه به آن ها را داشته باشید.
 8. رزومه خود را نه آنقدر طولانی بنویسید که باعث ignore شما شود و نه آنقدر خلاصه بنویسید که نشان از بی تجربگی شما باشد.

مطالب مرتبط

طراحی سایت دایرکتوری (بانک مشاغل)

question_answer۰
262
طراحی سایت دایرکتوری | سئو سایت دایرکتوریطراحی، سئو و درآمدزایی از سایت های دایرکتوری (نیازمندی ها) سایت های دایرکتوری، نیازمندی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.