گوگل ترندز (Google Trends) چیست؟

گوگل ترندز (Google Trends) که معمولا در فارسی گوگل ترند گفته می شود، یکی دیگر از سرویس های گوگل است که امکان مشاهده  و بررسی روند (Trend) جستجوی های که مردم در سراسر دنیا انجام داده اند را  فراهم می کند.
توسط گوگل ترند می توانید ببینید که روند جستجو یک عبارت در طول یک بازه زمانی خاص چگونه بوده است، آیا مردم به جستجو آن عبارت علاقه مند بوده اند و این علاقه مندی در طول زمان بیشتر و بیشتر شده و درنتیجه جستجو آن عبارت یک روند صعودی داشته، یا اینکه علاقه مردم به جستجو یک عبارت کم و کمتر شده و یک روند نزولی داشته یا اینکه هیچ تغییری در حجم جستجوهای مردم برای یک عبارت خاص نبوده و جستجو آن عبارت در طول زمان یک روند ثابت و اصطلاجا رنج را داشته است.

شما می توانید آمار روندهای جستجو را از سال ۲۰۰۴ به این طرف در گوگل ترند مشاهده و بررسی کنید. البته این سرویس در سال ۲۰۰۶ تحت عنوان Insights for Search عرضه و در سال ۲۰۱۲ با گوگل ترندز ادغام شد.
گوگل در ابتدا اطلاعات گوگل ترندز را زیاد به‌روزرسانی نمی‌کرد؛ به‌عنوان‌مثال، از ماه نوامبر سال ۲۰۰۶ تا مارس ۲۰۰۷ هیچ آمار جدیدی در این سیستم ثبت نشد، اما از ماه ژوئن ۲۰۰۷ اطلاعات این سیستم به‌طور منظم به‌روز شده است.
همچنین شرکت گوگل در سال ۲۰۱۳، قابلیت مشاهده روندهای جستجو مردم در  یوتیوب و بخش جستجوی تصاویر و Google Shopping را نیز به گوگل ترندز اضافه کرد و از سال ۲۰۱۷ اطلاعات گوگل ترندز به‌صورت فوری و در لحظه به‌روز می‌شود.

مفهوم Trend در سرویس گوگل ترند

همان طور که اشاره کردیم واژه‌ی Trend به معنای روند است. بنابراین وقتی از ترند صحبت می‌کنیم، آمار و ارقام لحظه‌ای برای ما اهمیت نداشته و مهم نیست که یک عبارت مثلا ۱۰۰ جستجو ماهیانه دارد یا ۵۰۰۰، بلکه چگونگی روند جستجو ها و روند تغییرات و روند علاقه مندی مردم به یک موضوع در طول زمان است که برای ما مهم می باشد.

چند مثال از روندهای صعودی، نزولی و رنج جستجوهای مردم در گوگل

در ادامه می توانید روند جستجو ۳ عبارت مختلف را بر اساس گزارش های گوگل ترند ملاحضه کنید، که هر کدام روند کاملا متفاوتی دارند.

  • برای نمایش روند صعودی عبارت “متخصص ارتودسی” را انتخاب کرده ایم و همانطور که ملاحضه می کنید از سال ۲۰۰۸ به بعد میزان جستجو و علاقه مندی مردم به جستجو این عبارت در گوگل کاملا صعودی بوده است.
  • برای نمایش روند نزولی عبارت “خرید کارت شارژ” را انتخاب کرده ایم که ملاحضه می کنید از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ یک روند صعودی بوده و از آن به بعد یک روند کاملا نزولی داشته تا حدی که در حال نزدیک شدن یه صفر می باشد، که طبیعی است، چون به قدری بسترها و امکانات فروش کارت شارژ زیاد و در دسترس شده اند که دیگر شخصی برای خرید اینترنتی کارت شارژ آن را از طریق گوگل جستجو نمی کند.
  • برای نمایش یک روند ثابت و البته دارای پیک، عبارت “چهارشنبه سوری” را انتخاب کرده ایم، اگر نمودار را ملاحضه و به تاریخ ها دقت کنید دقیقا می توانید متوجه بشوید که چه اتفاقی برای این عبارت و روند جستجو آن در گوگل در حال افتادن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button