بدون دیدگاه
293
گوگل آنالیتیکس

هدف ما از راه‌اندازی سایت و بودن در صفحه اول گوگل، کسب ترافیک یا همان بازدید و بازدیدکننده است که نتیجه آن (اگر ترافیک هدفمند و درستی جذب کرده باشیم) طبیعتاً فروش است. پس خیلی مهم است که ما آمار و اطلاعات دقیقی از بازدیدکنندگان سایت و رفتارهای ایشان در سایت داشته باشیم. رفتارهایی که گوگل از بسیاری از آن‌ها برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده می‌کند و همان‌طور که بارها اشاره کردیم از روی این رفتارها می‌تواند میزان رضایت کاربران از سایت را متوجه شود.

رفتارهای کاربران که گوگل به کمک الگوریتم‌ها و ربات‌ها خود محاسبه و آنالیز می‌کند و توسط سرویس گوگل آنالیتیکس خودش آن‌ها را در اختیار وبمسترها قرار می‌دهد. در این سرویس شما می‌توانید جواب تمام سؤالات زیر را در مورد سایت خود بیابید:

  • چند نفر در روز، ماه و یا سال از سایت بازدید می‌کنند؟
  • بازدیدکنندگان چند ثانیه یا دقیقه در ‌سایت وقت می‌گذرانند؟
  • بازدیدکنندگان سایت از کدام شهر و یا کشورها هستند؟
  • بازدیدکنندگان از چه سخت‌افزار و فن‌آوری استفاده می‌کنند؟
  • بازدیدکنندگان در چه ساعاتی از شبانه‌روز از سایت دیدن می‌کنند؟
  • بازدیدکنندگان از چه طریقی جذب سایت می‌شوند؟
  • صفحات محبوب و منفور سایت شما برای بازدیدکنندگان کدم‌اند؟
  • چند درصد از بازدیدکنندگان جدید و چند درصد تکراری هستند؟
  • رفتار کاربران جدید در سایت چگونه است، رفتار کاربرانی که قبلاً از سایت دیدن کرده‌اند و الآن مجدد بازگشت کرده‌اند چگونه است؟

تعداد بازدیدها و روند ثابت، صعودی و یا نزولی بازدیدها می‌تواند هم به شما نشان دهد که آیا اقداماتی که در حال انجام هستید، اقدامات مفید در جذب ترافیک هستند یا خیر؟ (از سئو سایت یا هر نوع حرکت تبلیغاتی دیگر) و هم برای گوگل می‌تواند سیگنال مشخصی از فعالیت شما در جذب ترافیک باشد.

تعداد بازدیدها بسیار مهم است اما مهم‌تر از آن زمان هر بازدید است و این میانگین زمان حضور کاربران در سایت هم یک معیار خوب برای شما است که متوجه شوید آیا سایت و محتوا شما هم ازلحاظ کیفیت محتوا و هم ازلحاظ نحوه ارائه به‌گونه‌ای بوده که کاربر برای آن زمان بگذارد و حتی آیا موضوع محتوا و نوع تبلیغی که برای جذب محتوا انجام‌شده همان چیزی بوده که کاربر می‌خواسته، یا نه صرفاً یک در باغ سبز یا در اشتباهی بوده که به کاربر نمایش داده‌شده و بعد از ورود به سایت نه‌تنها زمان حضور بسیار پایینی داشته بلکه حتی هیچ لینک یا صفحه‌ای دیگری از سایت شمارا هم ملاحظه نکرده است.

به همین سادگی از روی همین آمار، گوگل نیز می‌تواند خوب یا بد بودن سایت شمارا تشخیص دهد و با همین رفتارهای کاربران در سایر سایت‌ها مقایسه کند و با آنالیز این آمار و ارقام شما می‌تواند به‌خوبی روند بهینه‌سازی و اقدامات خود را بسنجید و بهبود ببخشید.

حتی اطلاعات این ابزار می‌تواند کمکی فراتر برای کسب‌وکار آنلاین شما باشد. به‌عنوان‌مثال اینکه شما بدانید بازدیدکنندگان سایتتان از چه شهرهایی هستند، این موضوع چقدر می‌تواند به تولید محتوای اختصاصی و متناسب برای شهروندهای یک شهر به شما کمک کند.

مبحث سئو سایت را لحظه‌ای کنار بگذارید و به آن فکر نکنید، به این توجه کنید که این اطلاعات و آمار را چگونه و در چه بستری یا در چه روش تبلیغاتی دیگری می‌توانید از مشتریان خودتان داشته باشید؟ کدام ابزار، نرم‌افزار، سیستم و یا هر چیزی دیگری این‌طور حرفه‌ای می‌تواند به شما در شناسایی رفتار و بهبود تجربه و لذت کاری مشتریانتان کمک کند؟

این‌ها فقط برخی از نکات و قابلیت‌هایی بود که در خصوص سرویس گوگل انالیتیکس به آن اشاره شد و در روند سئو سایت دقیقاً توسط این آمار و اطلاعات می‌توانید نه‌تنها استراتژی‌های سئو خود را بهبود یا تغییر دهید بلکه روی بسیاری از روش‌های دیگری که در جذب ترافیک برای سایت خود دارید نیز اشراف کامل داشته باشید و به‌سادگی متوجه شوید کدام‌یک یک از بسترهای تبلیغاتی و مارکتینگی که در وب در حال استفاده کردن هستید مفید است یا خیر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.