گزاش لینک های خارجی سایت در گوگل وبمستر

یکی از معیارهای بسیار مهم در تعیین رتبه یک سایت توسط گوگل، تعداد و کیفیت لینک های موجود در سایر سایت هایی است که به آن سایت هدایت می شوند و اصطلاحاً به این لینک‌ها، لینک های خارجی یا بک لینک (Back links) گفته می شود.

گوگل در این بخش از کنسول جستجو گزارش کاملی را در خصوص لینک‌های خارجی سایت در اختیار مدیران وب‌سایت ها قرار می  دهد.

گوگل در ابزار کنسول جستجو خود در بخش “Links to Your Site” گزارش‌های بسیار کاملی را از سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را در اختیارتان قرار خواهد داد. این اطلاعات توسط ربات‌های گوگل در هنگام بررسی کردن سایت‌ها و صفحات وب جمع‌آوری و ارائه می‌شود و درنتیجه گزارش‌های این بخش به‌صورت مداوم در حال تغییر و بروز رسانی است.

گزارشات ارائه شده در این بخش از کنسول جستجو شامل موارد زیر می باشد

گزارش‌های بخش Links to Your site

۱- Who links the most

در این قسمت لیست وب سایت هایی که به سایت شما لینک داده‌اند به ترتیب بیشترین تعداد لینک داده شده نمایش داده می شود. با کلیک بر روی لینک هر یک از این وب سایت‌ها می توانید صفحات مربوط به سایت خود که به آن ها لینک دهی انجام شده است را به همراه گزارش های مربوطه ملاحظه کنید.

گزارش بک لینک های دریافتی از یک سایت خاص در گوگل وبمسترA: آدرس وب سایتی که سایت شما از آن بک لینک دریافت کرده است.

B: مجموع کل بک لینک هایی که از آن سایت به سایت شما داده‌شده است.

C: تعداد صفحاتی از سایت شما که بک لینک‌ها دریافت کرده‌اند.

D: لیست و آدرس صفحاتی از سایت که بک لینک دریافت کرده‌اند.

E: تعداد بک لینک‌های داده‌شده به هر یک از صفحات.

اگر دقت کنید می بینید که از برخی سایت‌ها (مانند نمونه ارائه‌شده در تصویر فوق) تعداد بک لینک های دریافت شده بسیار زیاد است و علت این است که مطالب یا بخش هایی از آن سایت که به شما لینک داده‌اند در صفحات نسبتاً زیادی از همان سایت تکرار شده‌اند و گوگل تکرار لینک سایت شما در هر صفحه از آن سایت را به عنوان یک بک لینک محاسبه و شمارش می کند.

 

۲- Your most linked content

توسط گزارش ها ارائه ‌شده در این قسمت متوجه خواهید شد که کدام یک از صفحات سایتتان بیشترین تعداد بک لینک را دارند. با کلیک بر روی هر صفحه، لیست کلیه سایت هایی که به آن صفحه لینک داده‌اند نمایش داده می شود و با کلیک روی هر سایت، لیست صفحاتی از آن سایت که در آن ها، لینک سایت شما نیز درج شده است ارائه می گردد.

گزارش جزئیات مربوط به لینک‌ های خارجی به یک صفحه سایت

در این بخش همان‌طور که در شکل نمونه فوق مشاهده می کنید گزارش‌ها ارائه‌شده شامل:

A: آدرس صفحه‌ای از سایت که گزارش‌های مربوط به بک لینک‌های آن را در حال مشاهده هستیم.

B: مجموع کل بک لینک هایی که به این صفحه از سایت داده ‌شده است.

C: تعداد کل وب‌سایت های که به این صفحه لینک داده‌اند.

D: لیست و آدرس وب سایت هایی که به صفحه موردنظر ما لینک داده‌اند.

E: تعداد بک لینک های که هر سایت به صفحه موردنظر داده است.

 

۳- How your data is linked

گزارشی که در این بخش ارائه می گردد نشان می دهد که کلمات و عبارت سایت شما چگونه لینک داده‌ شده‌اند به عبارتی در این بخش کلمات و عبارت های داخل سایت که به صورت لینک شده (anchor texts) استفاده شده‌اند ارائه می گردد.

چنانچه از سایتی بک لینک دارید و انتظار دارید که گزارش‌های مربوط به آن را در این بخش ببینید اما هیچ گزارشی از آن ارائه نشده باشد، یکی از علل آن می‌تواند فهرست شدن سایت شما در گوگل توسط با آدرس دیگر باشد.

به عنوان مثال اگر در حال بررسی بک لینک‌های سایت http://www.example.com هستید ابتدا مطمئن شوید که آدرس http://example.com (بدون پیشوند www) را نیز به‌حساب کنسول جستجو خود اضافه کرده‌اید و سپس گزارش های مربوط به آن را نیز بررسی کنید. البته پیشنهاد گوگل در این موارد این است که یکی از آدرس ها سایت را به عنوان دامنه اصلی خود مشخص کنید که این کار از بخش تنظیمات کنسول جستجو و توسط گزینه”Preferred Domain”  قابل انجام است.

اگر اشخاص بواسطه ریدایرکت شدن از یک لینک واسط به صفحه‌ای از سایت شما هدایت شوند، اطلاعات مربوط به آن لینک واسط نیز در گزارش‌های این بخش ارائه خواهد شد.

ممکن است تمامی لینک‌های خارجی به‌صورت کامل در این بخش ارائه نشوند که این امر کاملاً طبیعی است. همچنین گوگل اخیراً در خصوص نحوه جمع‌آوری و ارائه اطلاعات مربوط به لینک‌های سایت بهبودهایی را انجام داده است. (به عنوان مثال هم اکنون شمارش تعداد لینک های سایت شامل لینک های ریدایرکت شده توسط ریدایرکت های ۳۰۱ و ۳۰۲ نیز میباشد.) بنابراین در تعداد لینک های خارجی که برای سایت مور نظر ارائه میگردد ممکن است تغییراتی را ملاحظه کنید و علت این تغییرات میتواند یکی از موارد زیر باشد:

  • همان‌طور که اشاره شد گزارش های ارائه‌شده در این بخش مربوط به مطالب و محتواهایی است که ربات گوگل در مرحله بررسی خود در سطح وب آن‌ها را پیدا و بررسی کرده است. حال اگر دسترسی به صفحه‌ای از سایت توسط فایل robots.txt برای ربات گوگل مسدود شده باشد، لینک های خارجی مربوط به این صفحه، در لیست گزارش های این بخش از کنسول جستجو گوگل ارائه نخواهد شد.

 

  • درصورتی که گوگل به بک لینک های خراب و نامعتبر از یک سایت برخورد کند، آن لینک ها را در گزارش های این بخش از کنسول جستجو ارائه نخواهد کرد. پیشنهاد می شود که گزارش‌های ارائه‌شده در بخش Crawl Errors را به‌دقت بررسی کنید و خطاهای ۴۰۴ را که ربات گوگل هنگام بررسی سایت با آن‌ها برخورد کرده است را بررسی و رفع کنید.

 

  • گوگل بر روی اطلاعات جمع آوری شده یک سری پردازش ها را انجام دهد و درنتیجه‌ این پردازش ها ممکن است خیلی از لینک‌ها یکی شوند و درنتیجه تعداد کل لینک های که نمایش داده می شود کمتر باشند. به‌عنوان‌مثال:

حذف برخی از پارامترهای خاص مثل sessionID

اضافه کردن یک پروتکل پیش‌فرض برای لینک‌هایی که هیچ پروتکلی برای آن‌ها تعریف‌نشده باشد، به‌عنوان‌مثال لینک www.example.com/xyz.html به‌صورت http://example.com/xyz.html در نظر گرفته می‌شود.

اضافه کردن یک اسلش (/) به انتهای برخی از لینک ها

به‌عنوان‌مثال لینک http://www.google.com/webmasters/tools به‌صورت لینک  http://www.google.com/webmasters/tools/  در نظر گرفته می شود:

  • سایت شما ممکن است تحت یک نام دیگر مورد بررسی قرارگرفته باشد. به عنوان مثال اگر لینک‌های خارجی مورد انتظار خود را برای http://www.example.com نمی بینید پیشنهاد می شود که لینک ها و گزارش های مربوط به http://example.com را نیز بررسی کنید و برای این کار بایستی هر دو آدرس سایت (با www و بدون www) را به‌حساب کنسول جستجو خود اضافه کرده باشید، چرا که ممکن است گوگل لینک های خارجی را با آن یکی آدرس شناسایی کرده باشد.

وقتی سایت‌ها و صفحات جدید به سایت شما لینک می‌دهند تا زمانی که ربات گوگل مجدداً آن‌ها را بررسی و اطلاعات جدید یا بروز شده آن‌ها را فهرست بندی نکند، گزارش‌های مربوط به لینک های خارجی سایت شما نیز تغییری نخواهد داشت و به محض کشف لینک های جدید اطلاعات و گزارش های مربوط به سایت شما در بخش Links to Your Site نیز بروز رسانی خواهند شد.

منبع : کتاب آموزش گوگل وبمستر

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گزارش لینک های خارجی ( بک لینک ) در گوگل وبمستر
دسته بندی: سایت ها و ابزارهای مفید
۰
فهرست
Call Now Button