نحوه استفاده از Data Highlighter

برای شروع کار و استفاده از ابزار Data Highlighter در گوگل وبمستر اولین قدم ساخت page set است. کنسول جستجو امکان ساخت دو نوع page set را به شما می‌دهد و مراحل ساخت هریک نیز متفاوت است:

 • ساخت page set که فقط شامل یک صفحه است.
 • ساخت Page set که شامل چندین صفحه است.

ساخت Page Set با یک صفحه

شما زمانی می‌توانید یک page set با یک صفحه ایجاد کنید که مثلاً همه محصولات یا رخدادهای که داخل سایت خود دارید همگی در یک صفحه ارائه‌شده باشد.

مراحل ساخت page set که فقط شامل یک صفحه است:

 1. در صفحه نخست از حساب کنسول جستجو خود، سایت موردنظر را انتخاب کنید.
 2. از منوی سمت چپ گزینه Search Appearance و سپس گزینه Data Highlighter را انتخاب کنید.
 3. حال باید صفحه موردنظر از سایت را انتخاب کنید، برای این منظور روی گزینه Start Highlighting کلیک کنید. پنجره‌ای جدیدی باز می‌شود.
 4. در پنجره بازشده ابتدا آدرس صفحه موردنظر از سایت خود را وارد کنید، به‌عنوان‌مثال:

www.example.com/events/details/101112.html

لینک صفحاتی که وارد می‌کنید، باید دقیقاً با نام دامنه‌ای که در کنسول جستجو گوگل وارد و مالکیت آن را تائید کرده‌اید مطابقت داشته باشد به‌عنوان‌مثال اگر دامنه شما www.example.com است لینک صفحاتی که برای page set وارد می‌کنید بایستی با همین دامنه www.example.com آغاز شود (شروع دامنه با www  یا بدون www نیز مهم بوده و باید از این لحاظ نیز تطابق داشته باشد)

 1. از منوی کشویی، نوع داده موجود در صفحه که می‌خواهید برچسب‌گذاری کنید را انتخاب کنید: این داده‌ها می‌تواند: مقاله، کتاب، وقایع و حوادث، تجارت‌های محلی، فیلم، محصولات و کالاها، رستوران‌ها، برنامه‌های نرم‌افزاری و یا سریال تلویزیونی باشد.
 2. برای برچسب‌گذاری داده انتخاب‌شده فقط در همان صفحه تکی، گزینه “Tag just this page” را انتخاب کنی و بر روی دکمه گزینه “ok” کلیک کنید.

ساخت page set با یک صفحه در گوگل وبمستر

 1. در این مرحله، گوگل پیش‌نمایشی از صفحه موردنظر را نمایش می‌دهد و در ستون سمت راست صفحه تحت عنوان “My Data Items” فیلدهای مربوط به نوع داده‌ای که انتخاب کرده‌اید را لیست می‌کند. این فیلدها، اطلاعاتی هستند که شما باید آن‌ها را در صفحه انتخابی برای گوگل برچسب‌گذاری کنید تا درک بهتری از اطلاعات موجود در صفحه داشته باشد. برای این منظور کافی است با موس کامپیوتر عکس‌ها و یا متن‌های موردنظر را انتخاب کنید سپس از پنجره‌ای که به‌صورت پاپ آپ باز می‌شود نوع اطلاعاتی که انتخاب کرده‌اید را مشخص کنید و همین کار را تا تکمیل کلیه فیلدهای موردنیاز و موجود در صفحه انجام دهید.

کلیه اطلاعات موجود در صفحه که برچسب‌گذاری می‌شوند در ستون “My Data Items” در روبروی آیتم مربوطه اضافه می‌شوند که می‌توانید هر یک را ویرایش و یا حذف کنید.

درصورتی‌که کنار آیتم‌های برچسب‌گذاری شده علامت هشدار نمایش داده‌شده است، بر روی آن کلیک کنید تا صفحه موردنظر به داده برچسب شده اسکرول شود، حال می‌توانید یکی از دو کار زیر را انجام دهید:

 1. اگر برچسب‌گذاری به‌اشتباه انجام‌شده باشد با کلیک روی علامت ضربدر روبروی آن آیتم، داده انتخاب‌شده را حذف کنید و مجدد داده صحیح مربوط به آن آیتم را از صفحه انتخاب و برچسب‌گذاری کنید.
 2. درصورتی‌که برچسب‌گذاری انجام‌شده صحیح است بر روی آلارم مربوطه کلیک کنید و گزینه “Clear warning” را انتخاب کنید تا هشدار مربوطه غیرفعال شود.

پس اتمام کار روی گزینه Publish کلیک کنید. Data Highlighter به‌صورت خودکار صفحه موردنظر را منتشر خواهد کرد و در دفعات بعدی که گوگل صفحه موردنظر را بررسی کند. داده‌های که شما در صفحه موردنظر توسط این ابزار برچسب‌گذاری کرده‌اید در صفحه گزارش‌های structured data نمایش داده خواهد شد؛ و البته نمایش این اطلاعات و داده‌ها به‌صورت Rich snippets در نتایج جستجو ممکن است کمی زمان ببرد.

چند نکته در هنگام برچسب‌گذاری داده‌های موجود در صفحه

 • در ستون “My Data Items” چنانچه روبروی هر آیتم پیغام “required” نمایش داده شود یعنی برچسب‌گذاری اطلاعات مربوط به آن آیتم الزامی و بایستی که تکمیل شود.

 

 • درصورتی‌که در صفحه موردنظر اطلاعات مربوط به برخی از آیتم وجود نداشته باشد (خصوصاً آیتم‌های که تکمیل اطلاعات برای آن‌ها الزامی است) باید یک مقدار پیش‌فرض برای آن‌ها مشخص کنید. برای این منظور بر روی آیکون موجود در صفحه کلیک و گزینه “Add missing data” را انتخاب کنید. در پنجره بازشده نوع آیتم موردنظر را انتخاب و اطلاعات مربوط به آن را به‌صورت دستی تکمیل کنید.

 

 • چنانچه از یک الگوی ثابت برای برچسب‌گذاری یک یا چند نوع آیتم مشابه استفاده کنید، خود ابزار Data Highlighter به‌صورت خودکار بر اساس الگوی ثابتی که پیش‌گرفته‌اید سایر آیتم‌های مشابه موجود در صفحه را برچسب‌گذاری می‌کند. به‌عنوان‌مثال اگر یک تاریخ و یا عنوان را دو بار برچسب‌گذاری کنید، Data Highlighter به‌صورت خودکار سایر عنوان‌ها و یا تاریخ‌های موجود در صفحه را برچسب‌گذاری می‌کند.

 

 • درصورتی‌که شما نام یک واقعه و رخ داد (event) که به‌صورت لینک شده است را برچسب‌گذاری کنید. Data Highlighter به‌صورت خودکار از همان لینک برای آیتم URL مربوط به آن رخ داد استفاده خواهد کرد.

 

 • درصورتی‌که اطلاعات مربوط به تاریخ و زمان به‌صورت چند قطعه مجزا در صفحه استفاده‌شده باشند (به‌عنوان‌مثال: تاریخ سال مربوطه بالای صفحه باشد و ماه و روز در پایین صفحه درج‌شده باشند) می‌توانید هر یک از آیتم‌ها مربوط به تاریخ را به‌صورت جداگانه برچسب‌گذاری کنید، فقط کافی است پس از انتخاب هر بخش از تاریخ موردنظر روبری گزینه “Date” و سپس زیر منوی “Advanced” بروید و آیتم تاریخ و زمان موردنظر را جداگانه و به‌صورت دقیق برچسب‌گذاری کنید.

 

 • درصورتی‌که آیتم امتیاز و رتبه‌بندی مطالب یا محصولات و… نیز به‌صورت چند قطعه مجزا در صفحه استفاده‌شده باشد (به‌عنوان‌مثال میانگین کل امتیازات داده‌شده در وسط صفحه و بهترین و بدترین امتیاز داده‌شده در پائین صفحه باشد) در این حالت نیز می‌توانید با انتخاب هر بخش و از طریق زیر منوی “Advanced” از آیتم مربوط به امتیازدهی، هر یک از بخش‌ها و قطعات مجزا را به‌صورت جداگانه برچسب‌گذاری کنید.

ساخت page set با چندین صفحه طی چهار مرحله

یک page set می‌تواند ۵۰۰،۰۰۰ صفحه را شامل شود؛ و درصورتی‌که می‌خواهید اطلاعات بیش از این تعداد صفحه را از سایت خود استخراج و برچسب‌گذاری کنید باید چندین page sets بسازید.

جهت ایجاد یک page set با چندین صفحه مختلف از طریق بخش Data Highlighter بایستی ۴ مرحله زیر را انجام دهید:

ساخت page set در گوگل وبمستر با چندین صفحه طی چهار مرحله

 1. انتخاب یک صفحه برای شروع و برچسب‌گذاری آن
 2. مشخص کردن سایر صفحات مشابه با صفحه اول و ایجاد page set
 3. تائید و یا اصلاح برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده توسط Data Highlighter برای چند صفحه مشابه دیگر
 4. بررسی نهایی و انتشار page set ایجادشده

در ادامه به بررسی جزئیات و توضیحات مربوط به هر یک از مراحل فوق خواهیم پرداخت:

انتخاب یک صفحه برای شروع و برچسب‌گذاری آن

اولین قدم در ساخت یک page set این است که به Data Highlighter نشان دهید که سایت شما چگونه اطلاعات را ارائه می‌کند و شما می‌خواهید که چه اطلاعاتی به‌عنوان Rich Snippet ها مورداستفاده قرار بگیرند.

مهم‌ترین بخش در این مرحله انتخاب یک صفحه مناسب از سایت به‌عنوان صفحه شروع است که در حقیقت به‌نوعی نماینده و شاخص سایر صفحات سایت است.

حالت ایده ال برای انتخاب صفحه شروع این است که تا حد ممکن اطلاعات و داده‌های مربوط به آیتم‌های که می‌خواهیم برچسب‌گذاری کنیم در آن صفحه به کار گرفته‌شده باشد. به‌عنوان‌مثال اگر داده‌های از نوع مقالات (Article) را می‌خواهیم برچسب‌گذاری کنیم بهتر است که صفحه انتخابی داده‌های مربوط به آیتم‌های: عنوان مقاله، نویسنده، تاریخ انتشار، تصویر، دسته‌بندی مربوطه و میانگین امتیاز و رتبه داده‌شده به آن مقاله را داشته باشد. در حقیقت برچسب‌گذاری داده‌ها در صفحه نخست به‌عنوان یک الگو و معیاری برای Data Highlighter جهت برچسب‌گذاری سایر صفحات است.

مشخص کردن اولین صفحه و برچسب‌گذاری آن

پس از انتخاب صفحه موردنظر، کلیه اقدامات و کارهایی که در این مرحله نخست باید انجام شود، کاملاً مشابه مراحل و توضیحات ارائه‌شده در بخش “ساخت Page Set با یک صفحه” است، فقط با این تفاوت که به‌جای گزینه “Tag just this page” بایستی گزینه “Tag this page and others like it” را انتخاب کنید و مانند ایجاد page set با یک صفحه، مراحل را تا آخر بروید.

ساخت page set با چندین صفحهپس از اتمام برچسب‌گذاری آیتم‌های مربوطه با کلیک بر روی گزینه  به مرحله دوم هدایت می‌شوید، مرحله‌ای که باید صفحات مشابه را مشخص یا انتخاب کنید.

مشخص کردن صفحات مشابه با صفحه اول و ایجاد page set

پس از اتمام برچسب‌گذاری آیتم‌های مربوطه در صفحه شروع و کلیک بر روی گزینه “DONE” نوبت به مشخص کردن سایر صفحات مشابه با صفحه شروع می‌رسد.

در اکثر سایت‌ها، لینک‌های مورداستفاده برای صفحات مشابه معمولاً از یک الگوی مشابه نیز پیروی می‌کنند، به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که در سایت خود مطالبی در زمینه رخدادهای مختلف ارائه می‌کنید ممکن است لینک‌های موردنظر به‌صورت http://www.example.com/events شروع شوند و ممکن است بعدازآن /music/ بیاید که برای اخبار و رویدادهای مربوط به حوزه آهنگ و موسیقی استفاده شود یا بعد از آن /speaking/ بیاید که مربوط به رخدادهای مربوط به حوزه کنفرانس‌ها و همایش‌های مختلف باشد.

پس از تائید برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده برای صفحه شروع، ابزار Data Highlighter شروع به بررسی صفحات سایت می‌کند و مجموعه‌ای از صفحات سایت را که می‌توانند در این page set قرار بگیرند به شما پیشنهاد می‌دهد. همان‌طور که در شکل می‌بینید بیش از ۷۰ صفحه که مشابه صفحه شروع می‌باشند توسط گوگل شناسایی و پیشنهاد شده‌اند و برای همه این صفحات از یک الگوی ساده استفاده‌شده است:

http://www.example.com/content/*/*

مجموعه‌ای از صفحات که می‌توانند در یک page set قرار بگیرندData Highlighter این صفحات را بر اساس الگوی مشابهی که در لینک‌های سایت استفاده‌شده است انتخاب و پیشنهاد می‌دهد. یک الگوی ساده که از قوانین زیر پیروی می‌کند:

 1. شروع با همان لینک اصلی وب‌سایت.
 2. استفاده از قسمت‌هایی از لینک‌ها که حساس به حروف کوچک و بزرگ نمی‌باشند برای تطابق‌های دقیق.

استفاده از کاراکتر * برای قسمتی‌های از لینک‌ها که متغیر هستند.

به‌عنوان‌مثال لینک http://www.example.com/events/music/* تمامی صفحاتی را شامل می‌شود که مستقیماً زیرشاخه/music/ قرار می‌گیرند، مانند دو لینک زیر:

http://www.example.com/events/music/123.html

http://www.example.com/events/music/456.html

و یا لینک http://www.example.com/events/*/* تمامی صفحاتی را شامل می‌شود که زیرشاخه /events/ قرار دارند، به‌علاوه صفحاتی که زیرشاخه /events/music/ و /events/speakers/ قرار می‌گیرند مثل لینک‌های زیر:

http://www.example.com/events/music/123.html

http://www.example.com/events/music/456.html

http://www.example.com/events/speakers/789.html

http://www.example.com/events/speakers/012.html

اگر صفحات پیشنهاد داده‌شده توسط گوگل مناسب نیستند و یا می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید بر روی گزینه “Custom” کلیک کنید و با درج یک الگوی مناسب اقدام به ساخت page set دلخواه خود بکنید.

برای تعریف یک الگوی مناسب می‌توانید از همان قوانین ساده مورداستفاده Data Highlighter استفاده کنید. البته این را نیز توجه داشته که حداکثر سه مرتبه از کاراکتر * در الگوی خود می‌توانید استفاده کنید و همچنین از کاراکتر * برای مشخص کردن قسمتی از یک لینک نمی‌توانید استفاده کنید مثلاً اجازه به‌کارگیری الگویی مانند *-music را در الگوی خود ندارید.

انتخاب page set سفارشیپس از انتخاب الگوی مناسب بر روی گزینه “Check page set” کلیک کنید تا الگوی شما بررسی شود. اگر Data Highlighter هیچ صفحه‌ای از سایت که با الگویی موردنظر تطابق داشته باشد را پیدا نکند، پیغامی مبنی بر تصحیح الگوی مربوطه نمایش می‌دهد که باید الگوی موردنظر را اصلاح و مجدد گزینه “Check page set” را کلیک کنید و درصورتی‌که صفحات مشابه با الگوی موردنظر شمارا پیدا کند، برخی از آن صفحات را به‌عنوان نمونه به شما نمایش می‌دهد که می‌توانید در پایین صفحه یک نام برای page set موردنظر انتخاب و سپس بر روی گزینه “Create page set” کلیک کنید تا به مرحله بعدی هدایت شوید.

تائید یا اصلاح برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده در چند صفحه مشابه

Data Highlighter صفحات مشخص‌شده را موردبررسی قرار می‌دهد و سپس به‌صورت خودکار داده‌های موجود در برخی از این صفحات را به‌صورت نمونه برچسب‌گذاری می‌کند و نتایج حاصله را صفحه به صفحه به شما نمایش می‌دهد. برخی از این صفحات کاملاً مشابه صفحه شروعی هستند که شما خودتان داده‌های آن را برچسب‌گذاری کرده‌اید و برخی از این صفحات نیز متفاوت می‌باشند.

کاری که در این مرحله باید انجام دهید این است که هر صفحه را بررسی کنید و یکی از اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. درصورتی‌که برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده صحیح می‌باشند بر روی گزینه “Next” کلیک کنید و به صفحه بعد بروید.
 2. اگر برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده اشتباه می‌باشند از طریق ستون سمت راست که کلیه آیتم‌های مربوطه و برچسب‌گذاری‌ها انجام‌شده نمایش داده می‌شود، با کلیک بر روی علامت X روبروی هر یک از آیتم‌ها، داده برچسب‌گذاری شده را حذف کنید و سپس به‌صورت دستی توسط موس کامپیوتر داده‌های موردنظر را برچسب‌گذاری کنید و پس از اتمام کار روی گزینه “Next” کلیک کنید.
 3. درصورتی‌که کنار آیتم‌های برچسب‌گذاری‌های شده آلارم هشدار ( ) نمایش داده می‌شود اما برچسب‌گذاری صحیح است، بر روی خود آیکون هشدار ( ) کلیک کنید و گزینه Clear warning را انتخاب کنید تا علامت هشدار غیرفعال شود. پس از بررسی و تصحیح کلیه برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده روی گزینه “Next” کلیک کنید.
 4. درصورتی‌که صفحات نمونه ارائه‌شده هیچ نوع داده مرتبطی ندارند که بخواهید آن‌ها را برای گوگل برچسب‌گذاری کنید کافی است گزینه “Remove page” را انتخاب کنید.

معمولاً Data Highlighter تعداد ۵ صفحه نمونه را جهت برچسب‌گذاری و درک کامل از داده‌های موجود در سایت را درخواست می‌دهد، اما درصورتی‌که همچنان درک صحیحی از داده‌های موردنظر در سایت شما پیدا نکرده باشد چند صفحه نمونه دیگر را نمایش می‌دهد و مجدد از شما خواسته می‌شود که برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده در آن صفحات را نیز بررسی کنید و در صورت نیاز اصلاح و تائید کنید.

بررسی نهایی و انتشار page set ایجادشده

پس از تائید آخرین صفحه نمونه یک پیش‌نمایش از کلیه صفحات و برچسب‌گذاری‌های انجام‌شده به شما نمایش داده می‌شود که بایستی وقت بگذارید و یک بازبینی مجدد انجام دهید و مطمئن شوید که Data Highlighter داده‌های موجود در سایت را به‌درستی درک کرده است، سپس توسط گزینه “Publish” page set موردنظر را منتشر کنید.

درصورتی‌که در صفحه بازبینی نهایی خطاها و مشکلاتی وجود داشته باشد، می‌توانید page set موردنظر را منتشر نکنید و انتشار آن را به هرزمانی که آمادگی لازم را دارید موکول کنید.

 

منبع: مرکز پشتیبانی و راهنمایی گوگل وبمستر

برگرفته از کتاب آموزش گوگل وبمستر

دانلود pdf مقاله : نحوه استفاده از Data Highlighter

 

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شروع کار و نحوه استفاده از Data Highlighter
دسته بندی: سایت ها و ابزارهای مفید
۰
فهرست
Call Now Button