خطاهای مربوط به نقشه سایت

در گزارش‌های بخش Sitemaps از کنسول جستجو ممکن است خطاها و یا هشدارهایی در خصوص نقشه‌های سایت ارائه شود که در ادامه فهرستی از این خطاها به همراه راهنمایی لازم جهت رفع آن‌ها اشاره شده است:

 • URLs not accessible

این خطا نشان می‌دهد زمانی که گوگل می‌خواهد یکی از لینک‌های ارائه‌شده در نقشه سایت را بخواند با خطا مواجه شده است. برای رفع این خطا موارد زیر را بررسی کنید:

 1. مطمئن شوید در لینک مربوطه، فایل یا صفحه‌ای وجود دارد.
 2. توسط ابزار txt tester از کنسول جستجو بررسی کنید که چه فایلی در آن لینک مسدود شده است.
 3. توسط ابزار Fetch as Google از کنسول جستجو بررسی کنید که دسترسی به آن لینک توسط فایل txt مسدود نشده باشد.
 4. مطمئن شوید که خود لینک‌های داخل نقشه سایت به‌صورت صحیح و کامل فهرست بندی و ارائه‌شده‌اند.
 • URLs not followed

چنانچه لینک‌هایی از سایت شامل ریدایرکت های بسیاری باشند و ربات گوگل برای بررسی صفحات سایت مجبور به دنبال کردن همه این ریدایرکت ها باشد، ممکن است بررسی آن لینک‌ها را رها کند و درنتیجه این پیغام خطا نمایش داده می‌شود و معمولاً این مفهوم را می‌رساند که گوگل نتوانسته پردازش نقشه سایت را به‌طور کامل انجام دهد.

پیشنهاد می‌شود لینک‌هایی که به لینک‌های متعددی دیگری ریدایرکت می‌شوند تا نهایتاً به صفحه مقصد برسند را مستقیماً با لینک صفحه مقصد جایگزین کنید.

همچنین ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد تا لینکی‌هایی که ریدایرکت می‌شوند را نتوان دنبال کرد. برخی از این دلایل و راه‌حل مربوطه عبارت‌اند از:

 1. ازآنجایی‌که خیلی از موتورهای جستجو وب‌سایت‌ها را همان‌گونه که یک مرورگر متنی نشان می‌دهد، می‌بینند، پیشنهاد می‌گردد توسط یک مرورگر متنی مانند Lynx سایت خود را تست کنید، درصورتی‌که در آن سایت از امکاناتی مانند Javascript,cookies session IDs, frames, DHTML و یا Flash استفاده شده باشد ممکن است نتوانید کل سایت را در این مرورگر متنی مشاهده کنید؛ بنابراین ربات‌های موتورهای جستجو نیز ممکن است در خواندن و بررسی کردن سایت با مشکل مواجه شوند.
 2. درصورتی‌که برحسب نیاز مجبور به استفاده دائم از ریدایرکت های مختلف در سایت خود هستید، برای ریدایرکت از یک صفحه به صفحه دیگر، این ریدایرکت را به‌طور مستقیم و به‌صورت دائمی انجام دهید. سعی کنید از روش‌هایی مانند استفاده از کدهای جاوا اسکریپت برای ریدارکت لینک‌ها استفاده نکنید.
 3. تا جایی که امکان دارد به‌جای استفاده از لینک‌های نسبی از لینک‌ها کامل و مطلق استفاده کنید، به‌عنوان‌مثال وقتی به صفحه‌ای دیگر داخل سایت خود می‌خواهید لینک دهید، مستقیماً به https://www.example.com/mypage.html لینک دهید به‌جای اینکه به آدرس نسبی html/ لینک دهید.
 • URL not allowed

اگر نقشه سایت شامل لینک‌هایی باشد که این لینک‌ها یا در یک سطح دیگری نسبت به آدرس نقشه سایت قرار داشته باشند یا دامنه‌ای که برای نقشه سایت آدرس‌دهی شده است با دامنه مربوط به لینک‌های داخل نقشه سایت متفاوت باشد این خطا گزارش می‌شود.

اصطلاحاً به لینک‌های که در سطوح متفاوتی باشند Higher level گفته می‌شود و به لینک‌هایی با دامنه‌های متفاوت Different domain گفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال:

Higher level:

اگر نقشه سایت در آدرس http://www.example.com/mysite/sitemap.xml قرار داشته باشد لینک‌های نمونه زیر جزء لینک‌هایی در سطوح مختلف بوده و برای نقشه سایت نامعتبر می‌باشند:

 • http://www.example.com/ (این لینک در یک سطح بالاتر از نقشه سایت قرار دارد)
 • http://www.example.com/yoursite/ (این لینک در یک شاخه دیگر موازی با نقشه سایت قرار دارد)

Different domain:

باید بررسی کنید که همه لینک‌های که در نقشه سایت ارائه می‌شوند، دقیقاً با همان دامنه‌ای شروع شوند که برای آدرس‌دهی نقشه سایت استفاده شده است. به‌عنوان‌مثال اگر نقشه سایت در آدرس http://www.example.com/sitemap.xml قرار داشته باشد لینک‌های زیر همگی برای استفاده در این نقشه سایت نامعتبر هستند:

 • http://example.com/ (عدم وجود www در ابتدای دامنه)
 • example.com/ (نبود http)
 • https://www.example.com/ (استفاده از https به‌جای http)
 • Compression error

این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که فایل نقشه سایت به‌صورت فشرده باشد و گوگل هنگامی‌که می‌خواهد آن را از حالت فشرده خارج کند با خطا مواجه شود. برای رفع این خطا، نقشه سایت را مجدداً فشرده کنید (از ابزارها و فرمت‌هایی مانند gzip استفاده کنید) و فایل فشرده‌شده جدید را در سایت خود بارگذاری کنید و دوباره درخواست معرفی و ثبت نقشه سایت را به گوگل بدهید.

 • Empty sitemap

اگر داخل نقشه سایت هیچ لینکی وجود نداشته باشد این خطا گزارش می‌شود. نقشه سایت را بررسی کنید ببینید آیا لینکی در آن وجود دارد یا خیر. همچنین بررسی کنید نقشه سایت طبق استانداردهای مربوطه پیاده‌سازی شده باشد و لینک‌های ارائه‌شده به‌درستی برچسب‌گذاری شده باشند.

 • Sitemap file size error

اگر حجم فایل نقشه سایت زمانی که از حالت فشرده خارج می‌شود بیشتر از حد مجاز یعنی ۱۰ مگابایت باشد این خطا نمایش داده خواهد شد. اگر حجم نقشه سایت بیشتر از اندازه مجاز است آن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید و سپس همه آن را در یک فایل فهرست نقشه سایت قرار دهید و سپس این فایل فهرست بندی را ثبت و به گوگل معرفی کنید.

 • Invalid attribute value

اگر در کد نویسی نقشه سایت مقادیر نامعتبری برای صفات برچسب‌های XML استفاده شده باشد این پیغام خطا نمایش داده می‌شود. باید نقشه سایت را بررسی کنید و مطمئن شوید که فقط از صفات مجاز در نقشه سایت استفاده شده باشد و با توجه به مشخصه نقشه سایت از مقادیر مجاز برای هرکدام استفاده شده باشد. همچنین بررسی کنید در صفات برچسب‌ها و مقادیر مربوطه غلط تایپی وجود نداشته باشد.

 • Invalid date

این خطا نشان از این دارد که در نقشه سایت تاریخ‌های نامعتبر استفاده شده است. تاریخ‌ها باید بر اساس فرمت استاندارد مربوط به تاریخ و زمان تعریف‌شده باشند. مطمئن شوید تاریخ‌های استفاده شده در نقشه سایت مطابق یکی از فرمت‌ها و استانداردهای زیر باشند:

۲۰۰۵-۰۲-۲۱

۲۰۰۵-۰۲-۲۱T18:00:15+00:00

درج زمان کاملاً اختیاری است (فرمت پیش‌فرض زمان: ۰۰:۰۰:۰۰Z) و در صورت استفاده از زمان در تاریخ‌ها، بایستی حتماً یک منطقه زمانی نیز مشخص شود.

 • Invalid tag value

اگر در نقشه سایت یک یا چند برچسب با مقادیر غیر معتبر مقداردهی شده باشند این پیغام خطا نمایش داده می‌شود.

 • Invalid URL

این خطا نشان می‌دهد که یکی از لینک‌های داخل نقشه سایت نامعتبر است. علت این خطا موارد مختلفی مثل کاراکترهای نامعتبر، فاصله و یا کاراکترهایی مانند علامت نقل‌قول می‌باشد و یا استفاده از فرمت‌های غلط آدرس‌دهی مثلاً استفاده از htp//: به‌جای http://

برای رفع این خطا باید نقشه سایت را بررسی کنید و مطمئن شوید که لینک‌های سایت صحیح، سالم و طبق فرمت‌های استاندارد نوشته شده باشند. همچنین می‌توانید لینک موجود در نقشه سایت را داخل مرورگر خود کپی کنید و بررسی کنید که آیا صفحه مربوطه به‌درستی نمایش داده می‌شود یا خیر؟

 • Invalid URL in sitemap index file: incomplete URL

اگر در سایتی از فایل فهرست نقشه سایت برای آدرس‌دهی چندین نقشه سایت مختلف استفاده شده باشد اما لینک نقشه‌های سایت لیست شده کامل نباشد این خطا نمایش داده خواهد شد.

زمانی که گوگل برای وب‌سایتی فایل فهرست نقشه سایت را ببیند در همان شاخه به دنبال فایل‌های نقشه‌های سایت که در فایل فهرست لیست شده‌اند می‌گردد. به‌عنوان‌مثال اگر فایل فهرست نقشه سایت در آدرسی مانند http://www.example.com/folder1/sitemap_index.xml قرار داشته باشد و در این فایل فهرست یک فایل نقشه سایت به نام sitemap.xml وجود داشته باشد گوگل در آدرس http://www.example.com/folder1/sitemap.xml دنبال این نقشه سایت خواهد گشت و اگر آن را پیدا نکند، این خطا اعلام می‌شود.

برای رفع این خطا باید فایل فهرست بندی نقشه‌های سایت را مجدد بروز رسانی کنید به‌نحوی‌که آدرس هر نقشه سایت که در آن قرار دارد به‌صورت کامل و دقیق و در همان شاخه ذکرشده باشد. سپس مجدداً درخواست ثبت و معرفی آن را به گوگل بدهید.

 • Invalid XML: too many tags

چنانچه در نقشه سایت چندین برچسب تکراری استفاده شده باشد این پیغام خطا نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال نمونه کد زیر را ملاحظه کنید، به خاطر اینکه برچسب <loc> دومرتبه تکرار شده است باعث بروز این خطا خواهد شد:

<url>

<loc>http://www.example.com/</loc>

<loc>http://www.example.com/page1.html</loc>

<lastmod>2005-01-01</lastmod>

<changefreq>monthly</changefreq>

<priority>0.8</priority>

</url>

این خطا برچسبی که باعث ایجاد مشکل شده است را به همراه شماره خط مربوطه در کد نقشه سایت نمایش می‌دهد، برای رفع این خطا برچسب تکراری را حذف کنید و مجدداً درخواست ثبت و معرفی نقشه سایت را به گوگل بدهید.

 • Missing XML attribute

این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که در کدهای XML نقشه سایت، برای یکی از برچسب‌ها، صفت الزامی مربوط به آن ازقلم‌افتاده است. برای رفع این خطا باید نقشه سایت خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که صفات الزامی مربوط به برچسب‌ها به‌درستی ذکرشده‌اند.

 • Missing XML tag

در این خطا، برای یک یا چند تا از ورودی‌های نقشه سایت، برچسب‌های الزامی مربوطه ازقلم‌افتاده است. همراه با گزارش این خطا شماره خطی از کد نقشه سایت که باعث این خطا شده است نیز گزارش می‌شود. باید طبق اصول نقشه سایت بررسی کنید کدام برچسب‌ها ازقلم‌افتاده و آن‌ها را تکمیل کنید.

 • Missing thumbnail URL

چنانچه در فایل نقشه سایت لینک یک فایل ویدئوئی درج شده باشد اما هیچ لینکی برای عکس کوچک پیش‌نمایش آن ویدئو وجود نداشته باشد این پیغام خطا گزارش می‌شود. برای رفع این خطا مطمئن شوید که برای معرفی فایل‌های ویدئویی در نقشه سایت، برچسب <video:thumbnail_loc> به‌درستی و با لینک صحیح مقداردهی شده باشد.

 • Missing video title

چنانچه در فایل نقشه سایت فایل‌های ویدئوئی نیز معرفی شده باشند، اگر برای آن‌ها برچسب عنوان وجود نداشته باشد این پیغام خطا گزارش می‌شود. برای رفع این خطا مطمئن شوید که برای فایل‌های ویدئویی موجود در نقشه سایت برچسب <video:title> مقداردهی شده باشد.

 • incorrect sitemap index format: Nested sitemap indexes

اگر در فایل فهرست نقشه سایت لینک یک فایل فهرست دیگر نیز ذکرشده باشد و یا به‌اشتباه لینک خود همان فایل فهرست بندی مجدداً داخل خودش استفاده شده باشد این خطا گزارش می‌شود.

توجه داشته باشید که در فایل فهرست بندی نقشه سایت فقط فایل‌های نقشه سایت می‌تواند بیاید و اگر چندین فایل فهرست بندی برای نقشه‌های سایت خود داشته باشید نمی‌توان لینک آن‌ها در سایر فایل‌های فهرست بندی قرار داد. باید این نوع ورودی‌ها را از داخل فایل فهرست بندی خود پاک کنید و مجدداً درخواست ثبت و معرفی به گوگل دهید.

 • Parsing error

اگر گوگل نتواند فایل xml نقشه سایت را تجزیه‌وتحلیل کند این خطا نمایش داده می‌شود. معمولاً این خطا به خاطر استفاده از کاراکترهای غیراستاندارد در لینک نقشه سایت رخ می‌دهد. همان‌طور که در فایل‌های xml برای برخی کاراکترهای خاص مانند & ‘ ” < > باید از کاراکترهای گریز معادل آن‌ها استفاده کرد برای لینک‌ها نیز این مورد باید رعایت شود؛ بنابراین با مشاهده این خطا لینک‌های سایت را نیز بررسی کنید.

 • Temporary error

این خطا نشان می‌دهد گوگل با یک خطای موقتی مواجه شده که مانع از پردازش نقشه سایت شده است. در صورت مواجه با این خطا نیاز به انجام کار خاصی، حتی درخواست معرفی مجدد نقشه سایت نیست، گوگل مجدداً به بررسی نقشه سایت خواهد پرداخت. اگر این خطا بعد از چندین ساعت همچنان وجود داشت، مجدداً درخواست ثبت و معرفی نقشه سایت خود را بدهید.

 • Too many sitemaps in sitemap index file

اگر در فایل فهرست بندی نقشه‌های سایت بیش از ۵۰،۰۰۰ نقشه سایت معرفی‌شده باشد این خطا نمایش داده خواهد شد. در این حالت باید فایل فهرست بندی نقشه سایت را به چند فایل فهرست بندی مجزا تقسیم‌بندی کنید و البته هیچ‌کدام نباید بیش از ۵۰،۰۰۰ نقشه سایت را شامل شوند.

 • Too many URLs in sitemap

اگر خود فایل نقشه سایت بیش از ۵۰،۰۰۰ لینک را شامل شود این خطا گزارش می‌شود. در این حالت نیز باید فایل نقشه سایت را به چند فایل نقشه سایت مجزا تقسیم کرد به‌نحوی‌که در هر یک نیز بیش از ۵۰،۰۰۰ لینک از سایت وجود نداشته باشد و همه این نقشه سایت‌ها را در یک فایل فهرست بندی نقشه‌های سایت، آدرس‌دهی و مدیریت کرد.

 • Unsupported format

اگر نقشه سایت بر اساس فرمت استاندارد قابل پشتیبانی ایجاد نشده باشد این خطا گزارش می‌شود. نقشه سایت باید بر اساس فرمت  XML باشد.

خطاهای متداول در XML :

 1. در نقشه سایت باید از عناوین صحیحی استفاده شده باشد. به‌عنوان‌مثال اگر در نقشه سایت اطلاعاتی در خصوص فایل‌های ویدئویی استفاده شده در سایت وجود داشته باشد باید ابتدا پروتکل‌ها و عنوان نمونه زیر در نقشه سایت ذکرشده باشد:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″

xmlns:video=”http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1″>

 

 1. فضای نام مورداستفاده در عنوان باید به‌صورت زیر باشد:

“http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9”

 

 1. تمامی صفت‌هایی که در فایل XML تعریف می‌شوند باید در بین یک نقل‌قول تکی (‘) یا نقل‌قول دوتایی (“) محصور شده باشند. این علامت‌های نقل‌قول باید به‌صورت ساده و استاندارد باشند، در برخی نرم‌افزارهای ویرایشگر متن مثل نرم‌افزار وورد ماکروسافت از نقل‌قول‌ها با اشکال مختلف استفاده می‌شود که این باعث خطا می‌شود.
 • Path mismatch: Missing www

این خطا زمانی رخ می‌دهد که آدرس مربوط به نقشه سایت بدونwww  اولیه باشد (برای مثال: http://example.com/sitemap.xml) اما لینک‌هایی موجود در داخل نقشه سایت با www هستند. (برای مثال: http://www.example.com/myfile.html)

درصورتی‌که می‌خواهید نقشه سایت را بدون www ذکر کنید اما لینک داخل آن را با www  بیاورید. باید آدرس سایت با www را به‌عنوان دامنه اصلی در بخش تنظیمات کنسول جستجو تعریف کنید. در غیر این صورت باید www را از اول کلیه لینک‌های داخل نقشه سایت حذف کنید تا همگی با آدرس خود نقشه سایت هماهنگ شوند.

 • Path mismatch: Includes www

این خطا تقریباً برعکس خطای قبلی است یعنی نقشه سایت شما با پیشوند www آمده است اما لینک‌های داخل نقشه سایت پیشوندwww  را ندارند

در این حالت نیز اگر می‌خواهید نقشه سایت را با پیشوند www ذکر کنید اما لینک‌های داخل آن بدون پیشوند www باشند، باید آدرس سایت بدون www را به‌عنوان دامنه اصلی تنظیم کنید. در غیر این صورت باید نقشه سایت را ویرایش کرده و پیشوند www را به اول کلیه لینک‌های داخل نقشه سایت اضافه کنید تا همگی با آدرس نقشه سایت یکسان شوند.

 • Incorrect namespace

گزارش این خطا نشان می‌دهد که در نقشه سایت فضای نام[۱] به‌درستی تعریف نشده است یا فضای نام ارائه‌شده اشتباه و نامعتبر است یا دارای لینک اشتباه و یا دارای یک غلط تایپی می‌باشد.

مطمئن شوید برای انواع فایل‌های مختلف از فضای نام صحیحی استفاده کرده‌اید.

به‌عنوان‌مثال فضای نام برای:

 1. یک فایل نقشه سایت:

xmlns=http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9

 1. یک ویدئو فایل نقشه سایت

xmlns:video=http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1

 1. یک فایل فهرست نقشه سایت:

<sitemapindex xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

 • HTTP error [specific code]

زمانی که گوگل جهت دانلود و بررسی فایل نقشه سایت تلاش می‌کند ممکن است با یکی از خطاهای HTTP مواجه شود که این خطا به همراه کد خطای مربوطه نمایش داده می‌شود (مثلاً خطای ۴۰۴)

جهت رفع این خطا مطمئن شوید که لینک نقشه سایت به‌درستی درج شده باشد و خود فایل نقشه سایت نیز در مسیر تعریف شده قرار داشته باشد، سپس مجدداً درخواست ثبت و معرفی نقشه سایت را بدهید.

 • Thumbnail too large

اگر در فایل نقشه سایت فایل ویدئوئی نیز معرفی شده باشد و عکس کوچک پیش‌نمایش آن ویدئو بیش از اندازه بزرگ باشد این پیغام خطا نمایش داده می‌شود.

باید عکس پیش‌نمایش ویدئو مربوطه را به سایز ۱۶۰x120px تغییر دهید.

 • Thumbnail too small

این خطا برخلاف خطای قبل نشان از کوچک بودن بیش از اندازه عکس پیش‌نمایش فایل ویدئویی است. برای رفع این خطا نیز عکس پیش‌نمایش فایل ویدئویی را در اندازه ۱۶۰x120px تنظیم کنید.

 • Video location and play page location are the same

در یک نقشه سایت ویدئویی، لینک خود فایل ویدئو و لینک برنامه پخش‌کننده نمی‌توانند یکسان باشند. درصورتی‌که هم  <video:player_loc> و هم <video:content_loc>را در نقشه سایت خود استفاده کرده‌اید لینک‌های هرکدام باید متفاوت از یکدیگر باشد، در غیر این صورت این پیام خطا نمایش داده می‌شود.

 • Video location URL appears to be a play page URL

در یک نقشه سایت ویدئویی لینک  <video:content_loc> به‌جای اینکه مسیر خود فایل ویدئویی را مشخص کند ظاهراً به صفحه‌ای که پخش‌کننده فایل ویدئویی در آن قرار دارد اشاره می‌کند و درنتیجه این پیغام خطا نمایش داده می‌شود.

 • Googlebot is blocked by robots.txt

این خطا زمانی رخ می‌دهد که گوگل به نقشه سایت یا به همه محتواهای موجود در نقشه سایت دسترسی نداشته باشد، چون دسترسی آن توسط فایل robots.txt بسته شده است.

توسط ابزار robots.txt tester دسترسی به نقشه سایت را بررسی کنید و ببینید توسط کدام بخش این دسترسی مسدود شده است سپس فایل robots.txt را ویرایش کرده و اجازه دسترسی لازم

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button