کلمات کلیدی در سئو چیست؟

اگر تصمیم به طبیعت‌گردی یا کوهنوردی داشته باشید، قطب‌نما یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که هر یک از طبیعت گردان باید با خود همراه داشته باشند و مهم‌تر از همراه داشتن این است این قطب‌نما سالم باشد و همچنین طریقه استفاده از آن را نیز بدانند. قطب‌نمایی که جهت را نشان می‌دهد و شما می‌توانید طبق جهت نمایش داده‌شده حرکت کنید و خوب انتظار داشته باشید به‌درستی به مقصد خود برسید.

در سئو سایت نیز شما تلاش می‌کنید که سایت بهینه‌ای برای ربات‌ها داشته باشید اما اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است با جستجو چه کلمات و عبارت‌هایی قرار است سایت شما در نتایج برتر گوگل به کاربران نمایش داده شود.

در نگاه سطحی اولیه ممکن است این مورد از دید شما خنده‌دار جلوه کند و بگوید خوب در هر شغلی یا برای هر محصول و خدماتی مشخص است که با چه عبارت یا کلمه‌ای می‌خواهیم سایت خود را در صفحه اول گوگل داشته باشید اما باید بگویم برخلاف این تصور، تحقیق و انتخاب هوشمندانه کلمات کلیدی و داشتن دیدگاه‌های صحیح در خصوص کلمات کلیدی مهم‌ترین اقدامی است که شما در نقطه شروع بهینه‌سازی سایت خود باید انجام دهید

اگر کلمه و عبارت‌هایی را به‌عنوان هدف نداشته باشید مثل طبیعت‌گردی است که قطب‌نمایی همراه خود نداشته باشد، علا رغم حرکت بسیار و پیمودن مسافت‌های طولانی شما به مقصد موردنظر نخواهید رسید و شاید به‌جایی برسید اما آن نقطه هدف شما نبوده و اگر این کلمات را انتخاب کنید اما نه به‌درستی و نه هوشمندانه و نه با بررسی همه جوانب، مانند همان طبیعت‌گردی خواهید بود که قطب‌نما همراه خود دارد و قطب‌نما نیز جهتی را به ایشان نمایش می‌دهد اما قطب‌نما خراب است و بااینکه جهتی را نمایش می‌دهد اما هرگز به مقصد موردنظر نخواهید رسید.

کلمات کلیدی یا “keywords” به کلمات یا عبارت‌های گفته می‌شود که اشخاص در موتورهای جستجو وارد می‌کنند تا اطلاعاتی درباره آن موضوع پیدا کنند و در حقیقت این کلمات کلیدی، اهداف ما در سئو سایت هستند که می‌خواهیم بر اساس آن‌ها جایگاهی را در نتایج جستجو داشته باشیم. کلمات کلیدی هم می‌توانند تک‌کلمه‌ای باشند و هم تعدادی از کلمات دنبال هم که یک عبارت کلیدی نامیده می‌شوند و زمانی که صحبت از کلمات کلیدی می‌شود صرفاً منظور تک کلمات نیست بلکه می‌تواند جمله‌ها و یا عبارت‌ها را نیز شامل شود.

نقطه شروع استفاده از اینترنت برای اکثر کاربران با نوشتن و جستجو کردن کلمات و عبارت موردنظرشان در گوگل آغاز می‌شود، بنابراین نقطه شروع و مهم‌ترین اقدام اولیه‌ای که هر مدیر وب‌سایتی باید انجام دهد این است که آگاهانه اهداف سایت را که انتخاب کلمات کلیدی مناسب است، مشخص کند.

تحقیق و پژوهش در خصوص انتخاب کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین کارهایی است که در خصوص بازاریابی از طریق موتورهای جستجو باید انجام شود چراکه هدف ما از سئو سایت این نیست که صرفاً بازدیدکننده بالاتری داشته باشیم، یا بر اساس هر کلمه و عبارتی سایتمان در صفحه اول گوگل نمایش داده شود، بلکه هدف این است که بازدیدکنندگان کاملاً هدفمند و مرتبط با موضوع شغلی خود در سایت داشته باشیم.

بنابراین کاری که باید انجام دهیم این است که کلمات کلیدی مربوط به شغل خود را به‌درستی انتخاب و سپس مراحل بهینه‌سازی داخلی و بهینه‌سازی خارجی سایت را شروع کنیم و درنتیجه می‌توان مطمئن بود که هم‌زمان که رتبه سایت در نتایج جستجو بهبود پیدا می‌کند، با کلماتی به صدر نتایج جستجو خواهیم آمد که درنتیجه آن مشتریانی به سایت وارد خواهند شد که نهایتاً از محصولات و یا خدمات ما خرید خواهند کرد؛ اما در طرف مقابل اگر کلمات کلیدی سایت را به‌اشتباه انتخاب کنید مهم نیست که چقدر روی بهینه‌سازی داخلی یا خارجی سایت خود وقت بگذارید و هزینه کنید، سایت شما هرگز وب‌سایت موفقی نخواهد شد چراکه بازدیدکنندگان مرتبط و هدفمندی را در سایت خود نخواهد داشت و به خریدی منتهی نخواهند شد.

زمانی که در خصوص کلمات کلیدی تحقیق و جستجو می‌کنید نه‌تنها اهداف دقیق خود را برای سایتتان به دست می‌آورید و هدفمند روی سئو سایت کار خواهید کرد، بلکه یک دید خوب و روشنی نسبت به رفتارها و درخواست‌های مخاطبین و مشتریان خود نیز پیدا خواهید کرد. در تاریخ بازاریابی هرگز چنین قابلیت و امکانی تاکنون وجود نداشته که شما دقیقاً در هر حوزه‌ای هرچند بسیار کوچک و تخصصی بتوانید با این دقت و با جزئیات در خصوص درخواست‌های افراد مختلف مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button