سئو “متن پیوند” ها (Anchor text) در صفحات سایت

زمانی که برای کلمه یا عبارتی، لینکی را تعریف می کنید، به نحوی که افراد با کلیک بر روی آن به صفحه‌ای دیگر هدایت شوند، آن کلمه یا عبارت قابل کلیک را متن پیوند یا متن لینک شونده یا اصطلاحاً anchor text می‌گویند؛ مانند عبارت “دوره آموزشی سئو سایت” در لینک زیر که به‌صورت عادی فقط این عبارت در ظاهر سایت برای اشخاص نمایش داده می شود و با کلیک بر روی آن به صفحه مربوطه هدایت می شوند.

<a href=”https://hiwebmaster.org/seo-course/” >

دوره آموزشی سئو سایت

</a>

در ویرایشگرهای متن در سیستم های مدیریت سایت کافی است متن مورد نظر را انتخاب کنید و به سادگی از ابزار لینک دهی موجود در این ویرایشگرها لینک مورد نظر را بر روی متن دلخواه خود تنظیم کنید.

انتخاب متن قابل کلیک مناسب، خود به تنهایی معنا و مفهوم کل صفحه مقصد و مطلب لینک داده شده را می‌رساند. این متن های قابل کلیک هم به موتورهای جستجو و هم به کاربران کمک می کنند تا بدانند صفحه‌ای که به آن لینک داده شده در خصوص چه موضوعی است.

متن های قابل کلیک یکی از سیگنال ها قوی برای ربات های جستجوگر می باشند.
موتورهای جستجو می توانند با متن و لینک مربوطه موضوع صفحه لینک داده شده را به خوبی درک کنند و بر اساس متن لینک داده شده، صفحه مربوطه را در فهرست بندی های خود ذخیره کنند.

در تصویر زیر صفحات مختلف یک سایت تور و گردشگری را ملاحظه می کنید که در صفحات متفاوت با یک عبارت به صفحه‌ای از سایت که در خصوص “تورهای کیش” است لینک داده شده است و نتیجه این می شود که هم کاربران و هم موتورهای جستجو به سادگی متوجه خواهند شد که صفحه نهایی در خصوص معرفی و ارائه تور کیش است.

متن پیوند و تاثیر آن در سئو سایتمتن لینک شونده یک نشانه مهم برای کاربران و ربات های جستجوگر برای پی بردن به موضوع صفحه لینک شده می باشند

 

نکات مهم در خصوص متن لینک ها در روند سئو سایت:

  1. از متن های توصیفی و واضح استفاده کنید.

متنی که برای لینک دهی استفاده می کنید حتماً باید بیانگر موضوع صفحه و مطلب لینک داده شده باشد، به نحوی که شخص با دیدن متن لینک، تشخیص دهد که صفحه مربوطه در خصوص چه موضوعی است.

توجه:
* از نوشتن متن های عمومی برای لینک دهی ها اکیداً خودداری کنید به عنوان مثال: “اینجا کلیک کنید” یا “مقاله مربوطه” و یا “اطلاعات بیشتر” و …
* از متن های که هیچ ارتباطی با موضوع صفحه مقصد ندارند برای لینک دهی ها استفاده نکنید.
* ترجیحاً از خود لینک صفحه مقصد به‌صورت مستقیم استفاده نکنید مگر اینکه آن لینک بسیار کوتاه و خاص باشد یا لینک یک سایت دیگر باشد.
  1. از متون کوتاه و مختصر استفاده کنید.

همیشه برای متن های که برای لینک دهی های خود استفاده می کنید سعی کنید از چند کلمه یا عبارت های کوتاه استفاده کنید و همین کلمات یا عبارت کوتاه می توانند کلمات کلیدی باشند که برای کسب رتبه در نتایج جستجو آن ها را انتخاب کرده‌اید. (سعی کنید از جملات طولانی و یا پاراگراف برای لینک دهی ها استفاده نکنید)

 

  1. از یک فرمت سفارشی برای نمایش ظاهری کلمات لینک شده استفاده کنید.

کلمات لینک شده را به نحوی در صفحات و خصوصاً بین متون خود به کارگیری کنید که وقتی شخصی در حال خواندن متن است، به سادگی متوجه شود که آن عبارت یک لینک است و با کلیک بر روی آن به یک صفحه دیگر هدایت خواهد شد.

نکته:
* عبارات لینک شده را از لحاظ ظاهری نسبت به سایر جملات و متن صفحات متمایزتر کنید، مثلاً رنگ متفاوت یا درشت بودن یا وجود خط زیر عبارت یا ترکیبی از این موارد.
* در قالب سایت از css ها یا استایل هایی استفاده نکنید که باعث شود کلمات و عبارت های لینک دار دقیقاً مشابه سایر متن های صفحه، نمایش داده شوند.
  1. کلمات مربوط به متن لینک‌ دهی های داخلی را با دقت و حساسیت انتخاب کنید.

متن های قابل کلیک هم به اشخاص و هم به ربات ها کمک می کنند که منظور و موضوع صفحه لینک داده شده را به‌خوبی متوجه شوند، بنابراین در انتخاب نوع کلمات و عبارت های که برای لینک دهی ها استفاده می کنید دقت کنید.

 

نکته:
* هرگز صفحات سایت را صرفاً با هدف کسب رتبه بالاتر با کلمات کلیدی لینک دار پر نکنید. این کار بهینه سازی بیش ازاندازه محسوب می شود که تجربه بدی را برای اشخاصی که از سایت استفاده می کنند به همراه خواهد داشت.* هیچ نیازی نیست که کلمات کلیدی داخل یک متن که به خود همان مطلب مربوط می شود را مجدد به همان مطلب لینک دهید. این کار نه تنها کاربرپسند نیست و هیچ کمکی به کاربران جهت هدایت به صفحات مرتبط و مفید سایت نخواهد کرد بلکه به تصور اشتباه بسیاری از افراد هیچ کمکی نیز به بهینه سازی سایت نخواهد کرد.

 

 

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

انکر تکست یا متن پیوند
دسته بندی: سئو
۰
فهرست
Call Now Button