چرا سئو؟ ارزش صفحه اول گوگل

سئو دست برتر بازایابی و فروش

اینکه می‌گوییم سئو دست برتر بازاریابی است، اغراق و بزرگ‌نمایی نیست.
نمی‌دانم برای معرفی خودتان و یا فروش محصولاتتان از چه روش‌های تبلیغاتی یا بازاریابی استفاده می‌کنید: روزنامه، پیامک، بنر و تراکت، تبلیغات سطح شهری، بیلبورد، تبلیغات تلویزیونی و یا رادیویی، بازاریابی تلفنی یا مراجعه‌های حضوری و …. همچنین نمی‌دانم شغل، تخصص یا محصول شما چیست، اما با اطمینان می‌گویم که مشتریان و فروش‌هایی که از بودن در صفحه اول گوگل می‌تواند برای شما رقم‌ زده شود قابل‌مقایسه با هیچ کدام یک از روش‌های مثال زده‌شده نیست و به دست آوردن آن‌ها از هرکدام یک از روش‌های ذکرشده و متداولی که وجود دارد غیرممکن است یا با هزینه‌های بسیار بالای همراه است.

نمی‌خواهم بگویم همه تبلیغات و روش‌های مارکتینگ و برندینگ خود را کنار بگذارید، اما زمانی که شما بر روی سایت و سئو خود تمرکز کنید و نتایج خوبی بگیرید بسیاری از این روش‌ها را کنار خواهید گذاشت و یا به حداقل خودش خواهید رساند.

گوگل شاهراه ترافیک دنیا

اینکه چرا سئو و بودن در صفحه اول گوگل این‌همه موردتوجه مدیران وب‌سایت‌ها و به‌نوعی کسب‌وکارها قرارگرفته، مسلماً به پتانسیل این قضیه و تعداد مشتریانی که می‌تواند برای شما رقم بزند برمی‌گردد.

فکر می‌کنید در هرسال، ماه، هفته، روز، دقیقه یا اصلاً در هر ثانیه مردم چه تعداد جستجو در گوگل انجام می‌دهند؟

به‌صورت میانگین ۶۳۰۰۰ جستجو در هر ثانیه در گوگل انجام می‌دهند؛ یعنی اگر شما یک کارمند داشته باشید و این کارمند ۸ ساعت بدون وقفه جواب تلفن و تماس بدهد و در هر ۱۰ ثانیه یک تماس را به‌صورت کامل جواب دهد تقریباً به‌اندازه یک ورزشگاه آزادی پر از تماشاگر شما کارمند نیاز دارید تا بتوانید درخواست‌هایی که فقط در یک ساعت در گوگل انجام می‌شود را پاسخ دهید. تقریباً ۷۸،۷۵۰ نفر کارمند برای این کار نیاز دارید؛ و این روند جستجوها نیز با یک روند کاملاً صعودی در حال افزایش است.

آیا جای بهتر، قدرتمندتر و پایدارتر دیگری را می‌شناسید که چنین ترافیکی از مراجعات مردمی وجود داشته باشد؟

شاید بگویید هرچند تعداد جستجوهای انجام‌شده در گوگل بسیار زیاد است اما این تعداد مربوط به سراسر دنیا، همه زبان‌ها و همه مشاغل و موضوعات مختلف است که کاملاً صحیح است اما با اطمینان به شما می‌گوییم که اگر جستجوهایی که به زبان فارسی، در ایران و شهرهای مختلف و در حیطه کاری شما انجام می‌شود را بررسی کنید بااینکه قسمتی هرچند کوچک از این آمار بالا را تشکیل می‌دهد خواهید دید که همین آمار بسیار بالا و تأمل‌برانگیز است حتی اگر شغل یا محصولات شما بسیار خاص با مخاطبین ویژه باشد.

سرویس‌ها و سایت‌های زیادی هستند که می‌توان از آن‌ها میانگین و آمار جستجو عبارت‌های مختلف را استخراج کرد، به‌عنوان‌مثال در سرویسی به نام کیورد پلنر که توسط شرکت گوگل ارائه می‌شود اگر موضوع خود را بررسی کنید، ملاحظه خواهید کرد که چه عبارت‌ها و کلمات بسیار متنوعی در خصوص همان موضوع کاری شما هستند که افراد آن‌ها را جستجو می‌کنند و هرکدام چه تعداد جستجو ماهیانه دارند.

نکته جالب‌توجه دیگر روند رشد جستجوهای مردم در طی سالیان گذشته است که این روند جستجوها را نیز گوگل توسط سرویس گوگل ترند خودش به شما نمایش می‌دهد، سرویسی که در آن می‌توانید روند جستجوهای افراد را در طی سال‌های گذشته (از سال ۲۰۰۴ تا الآن) ملاحظه کنید و ببینید که روند آن صعودی، نزولی یا ثابت بوده.

در بسیاری از مشاغل وقتی محصولات و یا خدمات متداولی که به آن حیطه مربوط می‌شود را بررسی می‌کنیم روندهای بسیار زیبای صعودی را ملاحظه می‌کنیم که نشان از تغییر اولویت‌های مردم برای تحقیق و خرید محصولات و خدماتشان از روال‌های سنتی و قدیمی به روال‌های جدید و کاملاً مبتنی بر اینترنت و گوگل است.

این اهمیت و تأثیرگذاری و نفوذ بسیار بالای موتورهای جستجو و گوگل است؛ و این اعداد و ارقام سالانه در حال رشد می‌باشند؛ بنابراین هر مدیر وب‌سایتی تمام تلاشش را می‌کند که گوگل را قانع کند که وب‌سایتش را در صفحه اول خود و در صدر نتایج به کاربران نمایش بدهد. تا بتواند از این حجم کاربران و درخواست‌ها که تعداد بسیار بالایی از آن‌ها هم مربوط به شغل و کار ایشان هستند نفع ببرد و بتواند خدمات و محصولات خودش را ارائه کند.

اگر هنوز در حال بررسی و کلنجار رفتن با این قضیه هستید که آیا شغل و تخصص و خدمات یا محصول شمارا کسی در اینترنت ارائه کرده است یا خیر، آیا کسی آن را جستجو می‌کند یا خیر و آیا کسی از طریق این جستجو در اینترنت آن را سفارش می‌دهد یا خیر؛ و هزار دلیل داشته باشید که محصولات شما خاص هستند و در اینترنت جستجو نمی‌شوند چه برسد کسی سفارش دهد، یا محصولات ما اگر هم جستجو شود حتماً باید حضوری توسط مشتریان خریداری شود باید بگویم کسب‌وکار شما در آینده بسیار نزدیک نابود خواهد شد.

و این جمله معروفی از آقای بیل گیتس هست که می‌گوید:

if your business is not on the internet, then your business will be out of business

اگر کسب‌وکار شما در اینترنت نباشد، از بازار خارج خواهید شد.

اگر شما اهمیت و پتانسیل موتورهای جستجو و خصوصاً گوگل را درک کنید می‌توانید اهمیت سئو را درک کنید و وقتی می‌گویم به‌اندازه یک ورزشگاه آزادی شما کارمند نیاز دارید تا فقط درخواست‌هایی که در یک ساعت به گوگل ارسال می‌شود را پاسخ دهید، یعنی چه قدرتی پشت این قضیه است و چقدر مشتری علاقه‌مند که یک خدمات یا محصول را در گوگل جستجو می‌کنند.

هزینه تبلیغ شما در گوگل

در بخش اول از مقاله ارزش بودن در صفحه اول گوگل به میزان جستجوهایی گوگل که در هر ثانیه توسط کاربران انجام می شود اشاره کردیم و جالب است بدانید یکی از منابع اصلی درآمد شرکت گوگل از نمایش تبلیغات به همین کاربرانی است که در گوگل جستجو می کنند.
گوگل توسط سیستم تبلیغاتی خود که گوگل ادوردز یا گوگل ادز نام دارد، تبلیغات و لینک درخواستی افراد را متناسب با کلمات و عبارت هایی که می خواهند در صدر نتایج جستجو های خودش نمایش می دهد و بایت هر کلیکی که کابران بر روی این لینک ها می کنند، هزینه ای را دریافت می کند.

فکر می کنید درامد گوگل از بخش تبلیغات و سیستم گوگل ادز سالیانه چقدر است؟

درآمد گوگل در سال ۲۰۱۸ از بخش تبلیغات تقریبا ۱۱۶ میلیارد دلار بوده، که قسمت اعظم ان از نمایش تبلیغات در صفحه نتایج جستجوی بوده، و این روند تصاعدی درآمدی گوگل از ادورز از سال ۲۰۰۱ تا به امروز را می توانید در نمودار زیر ببینید، درآمدی که فقط ۰.۰۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ بوده و در سال ۲۰۱۸ به ۱۱۶.۳۲ میلیارد دلار رسیده !!!

درآمد گوگل ادورز از 2001 تا 2018

حال به نظر شما اگر بودن در صفحه اول گوگل ارزشش را نداشت آیا افراد و شرکت های مختلف این همه پول بابت آن پرداخت می کردند؟ و از همه مهمتر آیا این روند درامدی گوگل از ادورز این طور صعودی بود؟

شما نیز با یک بررسی ساده از طریق شرکت های که خدمات ادورز می دهند، متوجه خواهید شد که برای تبلیغ در سیستم ادورز گوگل چقدر باید به طور میانگین هزینه کنید! یا بهتر بگویم برای هر کلیکی که روی لینک وب سایت شما انجام می شود، متناسب با موضوع و رقبایی که دارید چقدر باید بابت هر کلیک هزینه پرداخت کنید.
پیشنهاد می کنم حتی اگر تصمیم به تبلیغات ادورز گوگل ندارید این کار را انجام دهید تا ببینید ارزش هر کلیک روی لینک وب سایت شما متناسب با موضوعی که دارید چقدر است و این شما را مصمم می کند که برای آمدن به صفحه اول گوگل و داشتن لینک طبیعی در صدر نتایج جستجو گوگل لحظه ای درنگ نکنید.

حال یک سوال مهم و یک نتیجه گیری بسیار قابل توجه:

فکر می کنید نتایح اورگانیک بیشترین کلیک را دارند یا لینک های ادورز؟

این سوال را مطرح کردم چون شاید با توجه به بحثی که در این مطلب شد و آماری که در مورد تبلیغات گوگل اعلام شد این ذهنیت اشتباه را برای شما ایجاد کند که “وقتی سرویس ادورز گوگل وجود دارد و افراد به راحتی و با پرداخت پول لینک هایشان را در صدر نتایج گوگل قرار می دهند، خوب بیشتر یا همه کلیک ها روی این لینک های تبلیغاتی انجام می شود که اولا چنین درآمدی برای گوگل رقم می خورد و دوما سایر لینک های که طبیعی هستند و به صورت اورگانیک در نتایج ۱ تا ۱۰ صفحه اول معمولا بعد از نتایج طبیعی قرار دارند، کلیک و ورودی خوب و قابل قبولی نخواهند داشت!! “

تبلیغات ادورز (ppc) فقط ۱۰% از کلیک های کاربران را دریافت می کنند!

با این که متناسب با موضوعات مختلف این آمار می تواند کمی متفاوت باشد اما حدود و نهایت کلیک های کاربران روی لینک های تبلیغاتی صفحه اول گوگل ۱۰% می باشد.

شما می توانید در کمتر از ۳۰ دقیقه کمپین تبلیغاتی ادورز خودتان را راه اندازی کنید و لیک سایتتان برای کلمات کلیدی که می خواهد در صفحه اول گوگل قرار بگیرد اما نهایتا ۱۰% ورودی و کلیک از جستجوهای کاربران را خواهید داشت.

توجه داشته باشید که در اینجا نمی خواهیم در مورد مقایسه سئو و ادورز صحبت کنیم و بگوییم کدامیک بهتر یا برتر است.
هدف فقط توجه شما به این موضوع است که بودن در صفحه اول گوگل چقدر می تواند هزینه داشته باشد و زمانی که شما سایت خود را بهینه سازی می کنید و به صورت اورگانیک در صدر نتایج جستجو قرار می گیرید جدایی از ترافیک بسیار بالایی که برایتان رقم می خورد جایگاهی را به خود اختصاص داده اید که شرکت ها و افراد مختلف بابت حضور در ان محل برای هر کلیکی که برای شما به صورت رایگان اتفاق می افتد باید هزینه های نسبتا بالایی را پرداخت کنند.
همچنین با اینکه تعداد کلیک های کاربران روی ادورز بسیار  بالا است، انقدر بالا که سهم بسیاری از درآمدی میلیارد دلاری گوگل را ایجاد می کند اما در مقابل کلیک های افراد روی لنک های طبیعی و اورگانیک بسیار ناچیز و حدود ۱۰% است و بودن در لیست اورگانیک گوگل که از سئو سایت می تواند برای شما رقم زده شود چقدر با ارزش خواهد بود.

شما می توانید با رعایت یک سری اصول و با تلاش مستمر جایگاه خود را حفظ کنید اما سایرین که از ادورز استفاده می کنند تا زمانی که هزینه می کنند می توانند حضور داشته باشند و از این ترافیک استفاده کنند.

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اهمیت سئو، مزایا سئو
دسته بندی: آموزش سئو
۰
فهرست
Call Now Button