برخی از دستورالعمل‌های کلی جهت ایجاد نقشه سایت

برای ایجاد نقشه سایت نیاز داریم تا از دستورالعمل های ایجاد نقشه سایت آگاه شویم. برای آشنایی بیشتر در این باره تا انتهای مطلب با سلام وبمستر با چند سال سابقه سئو در اصفهان همراه باشید.

  1. لینک‌ها را به‌صورت کامل و دقیق استفاده کنید.

گوگل لینک‌ها موجود در نقشه سایت را دقیقاً به همان نحوی که نوشته شده‌اند بررسی خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال اگر آدرس وب‌سایت شما http://www.example.com/ است. از آدرس مانند http://example.com/  که بدون www است استفاده نکنید. یا مثلاً از آدرس‌های نسبی مانند /mypage.html استفاده نکنید و آدرس صفحات سایت را دقیق و کامل ذکر کنید.

  1. لینک‌ها را بدون session ID های مربوطه بنویسید.

در نقشه سایت لینک‌ها را بدون session ID ها استفاده کنید تا بررسی‌های تکراری گوگل از آن لینک‌ها کاهش پیدا کند.

  1. فایل نقشه سایت باید بر اساس استاندارد UTF-8 باشد.
  2. نقشه سایت را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید.

یکی دیگر از دستورالعمل های ایجاد نقشه سایت تقسیم نقشه سایت به قطعات کوچکتر است. اگر نقشه سایت هم ازلحاظ حجم فایلی و هم تعداد لینک‌هایی که در خود جای داده بسیار بزرگ است آن را به چند نقشه سایت کوچک‌تر تقسیم کنید. این کار باعث می‌شود زمانی که گوگل فراخوانی متعدد و مکرری را برای خواندن نقشه سایت به سرور سایت ارسال می‌کند، بار و فشار اضافی بر روی سرور سایت نیاورد. هر فایل نقشه سایت نباید بیش از ۵۰،۰۰۰ لینک در خود داشته باشد و همچنین حجم خود فایل نقشه سایت نیز در حالت غیر فشرده نباید بیشتر از ۱۰ مگابایت باشد.

  1. برای چندین فایل نقشه سایت از یک فایل فهرست بندی نقشه سایت استفاده کنید.

اگر چندین فایل نقشه سایت دارید به‌جایی اینکه تک‌تک فایل‌ها را به گوگل معرفی کنید از یک فایل فهرست بندی نقشه سایت استفاده کنید و همین فایل تکی را به گوگل معرفی کنید.

  1. فقط از یک نقشه سایت برای دامنه اصلی و ارجح‌تر خود استفاده کنید.

اگر سایت شما هم با www و هم بدون www قابل‌دسترس است به کمک روش‌های استاندارد و متداولی که وجود دارد یکی را به‌عنوان دامنه اصلی سایت مشخص کنید و آن را به گوگل معرفی کنید و فقط از یک نقشه سایت برای معرفی لینک‌های سایت تحت همان دامنه استفاده کنید.

  1. از کاراکترها غیر انگلیسی و غیر الفبای در نقشه سایت استفاده نکنید.

گوگل نیاز دارد که نقشه سایت بر اساس استاندارد UTF-8 باشد که هنگام زمان ذخیره کردن فایل مربوطه می‌توانید این مورد را مشخص کرد؛ مانند تمام فایل‌های XML برای کلیه داده‌ها، ازجمله لینک‌ها باید برای کاراکترهایی که در جدول زیر نوشته شده‌اند از کدهای معادل آن‌ها استفاده کرد.

نقشه سایت فقط می‌تواند شامل کدهای اسکی[۱] باشد و نمی‌توان در آن از یک سری کدهای کنترلی و یا کاراکترهای خاصی مثل * یا {} استفاده کرد و درصورتی‌که از این کاراکترها در نقشه سایت استفاده شده باشد زمانی که می‌خواهید نقشه سایت خود را معرفی و اضافه کنید با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

 

Character Escape Code
Ampersand & &
Single Quote '
Double Quote "
Greater Than > >
Less Than < &lt;

 

علاوه بر این، همه لینک‌های سایت حتی لینک‌های که در نقشه سایت استفاده می‌شوند باید به نحوی نوشته و کدگذاری شوند که توسط سروری که بر روی آن قرار دارند قابل خواندن باشند. با این ‌وجود اگر از اسکریپت یا ابزارهایی استفاده می‌کنید که لینک‌ها را به‌صورت خودکار تولید می‌کنند این کار معمولاً برای شما انجام خواهد شد. (هر چیزی به‌جز اینکه لینک‌ها را به‌صورت دستی تایپ کنید)

اگر هنگام معرفی نقشه سایت با این خطا مواجه شدید که گوگل برخی لینک‌های را نمی‌توانید پیدا کند، مطمئن شوید که لینک‌ها طبق استاندارد RFC-3986 و استانداردهای XML می‌باشند.

به‌عنوان‌مثال در لینک زیر از کاراکتر غیر اسکی ü و همچنین یک کاراکتر & استفاده شده است:

http://www.example.com/ümlat.html&q=name

همان لینک فوق بر اساس استاندارد کدگذاری ISO-8859-1 برای قرار گرفتن در سروری که از این نمونه کدگذاری استفاده می‌کند:

http://www.example.com/%FCmlat.html&q=name

همان لینک فوق بر اساس استاندارد کدگذاری UTF-8 برای قرار گرفتن در سروری که از این نمونه کدگذاری استفاده می‌کند:

http://www.example.com/%C3%BCmlat.html&q=name

همان لینک فوق به‌صورت کدگذاری شده:

http://www.example.com/%C3%BCmlat.html&q=name

 

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button