آشنایی با URL Parameters

آشنایی با URL Parameters

به کمک این ابزار می‌توان پارامترهای مختلف مورداستفاده در لینک‌های سایت را برای گوگل تشریح کرد و درنتیجه گوگل می‌تواند سایت را بسیار دقیق‌تر و کارآمدتر بررسی کند.

توجه: قبل از اینکه بخواهید از ابزار URL Parameters استفاده کنید به این نکته توجه داشته باشید که ربات گوگل مشکلی جهت پوشش سایت شما ندارد و هیچ الزامی برای انجام تنظیمات و پیکربندی لینک‌های سایت توسط این ابزار وجود ندارد، مگر اینکه واقعاً این کار لازم باشد، چراکه هرگونه تنظیمات اشتباه در این بخش می‌توانید رتبه سایت و صفحات شمارا در نتایج جستجو گوگل به‌شدت کاهش دهد.

[vc_message message_box_style=”solid” message_box_color=”blue”]از ابزار URL Parameters زمانی استفاده کنید که به نحوه کار پارامترهای موجود در لینک‌های سایت تسلط و آشنایی کافی دارید، استفاده نادرست از این ابزار می‌تواند باعث از بین رفتن لینک‌های سایت در نتایج جستجوهای گوگل شود.[/vc_message]

اهمیت و تأثیر لینک‌های تکراری در سایت

برخی از سایت‌ها ممکن است توسط session ID ها یا پارامترهای مربوط به لینک‌ها، برای برخی از محتواهای سایت چند لینک تولید کنند و با هر یک از لینک‌ها آن محتوا قابل‌دسترس باشد.

به‌عنوان‌مثال session ID ها در یک سایت فروشگاهی اجازه می‌دهند اشخاص مختلفی که به‌صورت هم‌زمان در سایت حضور دارند، بدون اینکه هیچ تداخلی با یکدیگر داشته باشند، هرکدام یک یا چند محصول خاص و موردنظر خود را در سبدهای خرید خود داشته باشند و همچنان در حال گشت زدن در سایر بخش‌های فروشگاه باشند. در همین حال پارامترهای موجود در لینک‌های سایت نسبت به درخواست‌های مشتریان به شکل خاص و از قبل مشخص‌شده هم نیستند، مثلاً وقتی شخصی در یک فروشگاه لباس یک “تک‌پوش” را جستجو می‌کند، می‌تواند نتیجه جستجو خود را بر اساس قیمت، سایز، رنگ، جنس و … مرتب و یا فیلتر کند. هر جستجو و یا فیلتری که شخص انجام می‌دهد باعث می‌شود یک لینک مخصوص به آن جستجو تولید شود (در حقیقت به لینک اصلی یک سری پارامتر یا رشته جدید اضافه می‌شود) تا نتیجه موردنظر برای او نمایش داده شود، هرچند که ممکن است محتوا و نتایجی که نمایش داده می‌شود همگی مشابه یا تکراری باشند اما لینک‌های مربوط به هرکدام متفاوت‌تر از دیگری است.

به نمونه لینک‌های زیر دقت کنید، هرکدام به محتواهای یکسانی اشاره می‌کنند. همگی مجموعه‌ای از لباس‌های سبزرنگ را نمایش می‌دهند، اگرچه بعضی از این صفحات ممکن است نسبت به دیگری کمی متفاوت‌تر دسته‌بندی‌شده باشد و یا در جستجوها فیلتر دیگری نیز اعمال شده باشد:

http://www.example.com/products/women/dresses/green.htm

http://www.example.com/products/women?category=dresses&color=gree

http://example.com/shop/index.php?product_id=32&highlight=green+dress&cat_id=1&sessionid=123&affid=431

زمانی که گوگل در سایتی محتواهای تکراری پیدا می‌کند (مانند صفحاتی که در مثال قبل اشاره شد) الگوریتم گوگل لینک‌های تکراری را در یک گروه مشخص دسته‌بندی می‌کند و سپس بررسی می‌کند که کدام لینک می‌تواند بهترین نماینده بین تمام لینک‌های این گروه باشد تا آن را در نتایج جستجو نمایش دهد. (به‌عنوان‌مثال ممکن است لینکی را انتخاب کند که شامل بیشترین محتوا باشد) سپس گوگل سعی می‌کند هر آنچه را که در خصوص لینک‌های این گروه می‌داند جمع‌آوری کند مثلاً محبوبت کدام لینک بیشتر است تا یک لینک را با دقت بیشتری بتواند ارائه کند و نهایتاً رتبه صفحات و نتایج جستجویی که به اشخاص ارائه می‌کند را بهبود ببخشد.

با این وجود ممکن است گوگل نتواند همه لینک‌هایی که در یک گروه قرار می‌گیرند را پیدا کند یا نتواند لینکی که شما ترجیح می‌دهید را به‌عنوان بهترین نماینده آن گروه انتخاب کند، اینجاست که می‌توانید از ابزار URL Parameters استفاده کنید و اطلاعاتی را در خصوص نحوه دسته‌بندی لینک‌های که دارای پارامترهای خاصی هستند را به گوگل بدهید.

فراموش نکنید که استفاده از ابزار URL Parameters نیازمند تجربه کافی در این خصوص و اطلاع دقیق از نحوه عملکرد لینک‌ها و پارامترهای موجود در آن‌ها است. درصورتی‌که در گروه‌بندی لینک‌های سایت و معرفی محتواهای تکراری که نمی‌خواهید توسط گوگل بررسی شوند، به‌اشتباه اطلاعاتی را در اختیار گوگل قرار دهید، ممکن است گوگل بررسی صفحاتی که می‌خواهید در نتایج جستجو نمایش داده شود را متوقف و اصلاً آن‌ها را بررسی نکند. به‌عنوان‌مثال اگر توسط این ابزار به گوگل درخواست دهید لینکی با پارامتر “food که در آن مقدار food=savory است را فقط بررسی کند درنتیجه ممکن است گوگل لینکی از سایت که در آن food=sweet می‌باشد را اصلاً بررسی نکند و درنتیجه صفحاتی از سایت که حاوی “savory” می‌باشند در نتایج جستجو گوگل یافت نخواهند شد.

 

مطالب مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button