خرید لینک خارجی ! بله یا خیر ؟

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش به دست آوردن لینک‌های خارجی (هم باکیفیت و هم زیاد) خریدن بک لینک است، پول بدهیم و سایت‌ها هم لینک ما را در سایت خودشان منتشر کنند. برای هر سایت و هر موضوع شغلی و هر کلمه کلیدی که مدنظر دارید نیز امکان‌پذیر است. خرید بک لینک زمانی جذاب‌تر می‌شود و توجیه مالی نیز پیدا می‌کند که به ازای کلمات کلیدی موردنظر به رتبه‌های بالاتری در گوگل برسیم و مشتریان و درنتیجه درآمدهای بالاتری نیز حاصل شود.

حتماً پیش خود فکر می‌کنید، چه چیزی از این بهتر! هزینه می‌کنیم و بدون دردسر خیلی سریع چند لینک می‌خریم و به نتایج بالای گوگل می‌رسیم، اما قضیه به این سادگی هم نیست، اولین مشکل این است که خرید بک لینک برای کسب رتبه بالاتر در نتایج گوگل خلاف قوانین گوگل بوده و گوگل این مورد را بارها متذکرشده است که اگر افراد به خاطر تأثیری که لینک های خارجی روی رتبه بندی سایت‌ها دارند اقدام به خرید لینک کنند با آن‌ها برخورد می‌کند.

از دیدگاه گوگل خرید بک لینک مانند خرید رأی است! یعنی در یک انتخابات شما به اشخاصی که می‌توانند رأی دهند و این رأی‌ها هستند که نتیجه انتخابات را مشخص می‌کنند پول دهید و آن‌ها به نفع شما رأی دهند. از این دیدگاه که خرید بک لینک به خرید رأی تشبیه شده کاری غیراخلاقی محسوب می‌شود و برای همین گوگل شدیدا با خرید و فروش لینک مخالفت می کند و آن را جزء خط قرمزهای خود می داند.

خرید لینک جهت دست‌کاری در معیارهای رتبه‌بندی سایت‌ها و کسب رتبه‌های برتر در نتایج جستجو خلاف قوانین گوگل بوده و درصورتی‌که سایتی به خرید بک لینک اصرار زیادی داشته باشد و مداوم بر این کار ممارست کند و توسط گوگل تشخیص داده شود گوگل آن سایت را جریمه یا اصطلاحاً پنالتی می‌کند، که نتیجه جریمه شدن توسط گوگل می‌تواند برای هر سایتی بسیار گران تمام شود. پنالتی شدن توسط گوگل باعث می‌شود تمامی کلمات و لینک‌های بسیاری که در نتایج جستجو دارید را از دست بدهید. حتی اگر خرید لینک‌های خارجی خود را متوقف هم کنید بازهم ممکن است به‌جایگاهی که قبلاً در نتایج جستجو داشته‌اید برنگردید. و این را هم مدنظر داشته باشید که سایتی که توسط گوگل جریمه می‌شود حتی اگر از این جریمه هم خارج شود همچنان این برچسب و سابقه جریمه شدن را نزد گوگل برای همیشه همراه خود خواهد داشت.

مهم‌ترین هدف ما کسب رتبه در نتایج گوگل است و گوگل است که بازدیدکننده بسیاری را برای سایت ما خواهد فرستاد پس قوانین را هم او مشخص می‌کند و طبق توضیحات داده شده اگر قوانین گوگل را رعایت نکنیم مستقیماً توسط خودش جریمه خواهیم شد و این جریمه می‌توانند به جایگاه فعلی سایت در نتایج گوگل لطمه بزرگی وارد کند. پس با توجه به همه این توضیحات جواب یک کلمه است “خیر” و شما نباید لینک بخرید.

اما موضوع به جمله قبلی و “نخریدن لینک” ختم نمی‌شود! چراکه بسیاری از سایت‌ها و مشاغل مختلف از بزرگ و کوچک اقدام به خرید لینک می‌کنند و این خرید لینک نیز به‌خوبی کار می‌کند و بازدهی بالایی را هم برای ایشان دارد و به کمک همین لینک‌ها به‌خصوص برای موضوعات رقابتی و پرمخاطب است که بسیاری از سایت‌ها رتبه‌های خوبی را در نتایج جستجو کسب کرده‌اند و هرگز هم توسط گوگل در طی سالیانی که اقدام به خرید لینک کرده‌اند جریمه  نشده‌اند.

بله این موضوع خریدن یا نخریدن لینک یک موضوع بسیار پیچیده است و دقیقاً مانند یک دوراهی است و از طرف دیگر در سطح وب میلیاردها لینک وجود دارد و تشخیص اینکه برای کدام لینک پولی پرداخت شده و کدام لینک طبیعی و به اختیار و صلاحدید خود اشخاص و مدیران سایت‌ها ایجاد شده است کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است.

همان‌طوری که گوگل به کاربران خود بی‌نهایت اهمیت می‌دهد، مدیران و صاحبان سایت‌ها نیز جایگاه ویژه‌ای نزد گوگل دارند، اگر گوگل با تشخیص‌های اشتباه در لینک‌های پولی یا طبیع، سایت‌ها را جریمه کند توجه و اعتماد مدیران سایت‌ها را از دست خواهد داد. از طرف دیگر بسیاری از سایت‌ها برای معرفی و فروش محصولات خود در سطح وب اقدام به تبلیغ دادن در سایت‌های متعدد می‌کنند که کاملاً طبیعی است، این تبلیغات می‌تواند به‌صورت بنر یا به‌صورت متن و در سایت‌های متعدد حتی غیر مرتبط باشد و بازهم تشخیص این مورد برای الگوریتم‌های گوگل نسبتاً سخت خواهد بود. البته همان‌طور که ابتدای کتاب عرض شد برخی از موارد ازجمله نکاتی که در این خصوص در حال ارائه هستیم به‌صورت مطلق نبوده و هرکدام از این دیدگاه‌ها می‌تواند به چالش کشیده شود.

درصورتی‌که شما بک لینک‌هایی برای سایت خود خریداری کنید که این لینک‌ها بسیار طبیعی باشند و در سایت‌های نرمالی نیز قرارگرفته باشند ریسک تشخیص گوگل به‌عنوان سایتی که قوانین را زیر پا گذاشته است بسیار پایین است و احتمال جریمه شدن نیست . همچنین بسیاری از سایت‌های که اقدام به فروش لینک می‌کنند، لینک‌ها را در داخل مطالب و جزئی از محتوا سایت خود قرار می‌دهند و آن را  در کناره‌ها یا فوتر سایت قرار نمی‌دهند و در تمامی صفحات نیز تکرار نمی کنند و یا فقط به موضوعات مرتبط لینک می‌دهند یا فروش لینک و تبلیغات را به‌صورت افراطی و به باقیمت‌های پایین به تعداد سایت‌های بی‌شمار انجام نمی‌دهند و خود این موارد تشخیص را برای ربات‌ها و الگوریتم‌های گوگل بسیار سخت می‌کند و البته این‌چنین سایت‌ها معمولاً هزینه‌های بالایی برای خرید بک لینک دارند که معمولاً به‌صورت ماهانه نیز می‌باشند.

در این میان باوجود لینک های خارجی  گران‌قیمت و باارزش، بسیاری از سایت‌ها بک لینک‌های بی‌کیفیتی را نیز با هزینه‌های بسیار پایین می‌فروشند، حتی این بک لینک‌ها به‌صورت پکیج هم ارائه می‌شود مثلاً ۱۰۰ بک لینک در ۱۰۰ سایت با مبالغ حتی ۲۰ و ۳۰ هزار تومان. که واقعاً (به نظر من) هیچ ارزشی ندارند و ممکن است در رتبه‌بندی شما کارایی بسیار پایینی داشته باشند و یا حتی باعث جریمه شدن سایت شما شوند.

این سایت‌ها معمولاً نه‌تنها از شما، بلکه از بسیاری از سایت‌ها و موضوعات شغلی متفاوت لینک‌هایی را در سایت‌ها یا وبلاگ‌های خودشان قرار می‌دهند، لینک‌های که هرکدام مربوط به یک شغل و یک موضع متفاوت است و همگی در کناره‌های سایت یا فوتر سایت در کنار یکدیگر چیدمان شده‌اند و همچنین این سایت‌ها معمولاً محتواهای بسیار کم و ضعیف دارند که اکثراً هم کپی می‌باشند، پیدا کردن این سایت‌های بی‌ارزش و کاملاً اسپم برای ربات‌های گوگل کار بسیار ساده‌ای است و دیر یا زود این سایت‌ها توسط گوگل جریمه و کنار گذاشته می‌شوند و مطمئناً بر روی رتبه سایت‌هایی هم که لینک اسپم در این سایت‌ها خریداری کرده‌اند تأثیر خواهد گذاشت.

بنابراین اگر شما واقعاً می‌خواهید که هیچ ریسک و خطری را به خاطر خرید لینک متوجه نشوید جواب سؤال خرید لینک خارجی، خیر است. و شاید هزینه و بودجه‌ای که می‌خواهید برای خرید لینک اختصاص دهید را بهتر باشد برای تولید محتواهای حرفه‌ای، باکیفیت و بیشتر هزینه کنید.

اما موضوع ریسک و خطر کردن در خصوص خرید لینک به نظر من مانند این است که شخصی برای شغل خود، در همین دنیای فیزیکی نخواهد هیچ تبلیغات و بازاریابی جهت معرفی و بیشتر دیده شدن خودش بکند، مثلاً هزینه چاپ کاتالوگ یا بروشور ندهد، در نمایشگاه‌های مربوطه شرکت نکند، پیامک یا ایمیل‌های تبلیغاتی ارسال نکند فقط به این دلیل که همه این موارد ریسک هزینه کردن و رفتن پول و عدم برگشت یا بازدهی مناسب را داشته باشد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که نباید هزینه خرید لینک‌های بی‌کیفیت باقیمت‌های پایین بکنید، اما خرید لینک در سایت‌های باکیفیت می‌تواند در روند بهینه‌سازی سایت و کسب رتبه‌های بالاتر بسیار تأثیرگذار باشد.

به‌هرحال شما با خرید بک لینک عملاً این ریسک را قبول می‌کنید که از قوانین گوگل در حال تخطی کردن هستید و ریسک جریمه شدن و از دست دادن موقعیت فعلی خود در نتایج جستجو را قبول می‌کنید.

با این وجود در صورتی که برای کلمات کلیدی و موضوعات رقابتی خود نیاز به تبلیغات و دادن لینک در سایر سایت ها دارید، نکات زیر حتماً را رعایت کنید:

  1. از سایت‌ها یا افرادی که بک لینک به‌صورت پکیجی با قیمت های پایین می‌فروشند اکیداً خودداری کنید.
  2. به‌صورت مستقیم با سایت‌هایی که می‌خواهید از آن‌ها لینک خریداری کنید وارد مذاکره شوید.
  3. از خرید لینک از سایت‌هایی که علنی در سایت خود تبلیغ فروش لینک می‌کنند، خودداری کنید.
  4. لینک خارجی را فقط از سایت‌های خریداری کنید که به کاملا به موضوع شغلی و سایت شما مربوط می‌شوند.
  5. سعی کنید از لینک‌های درون محتوا که معمولاً به‌عنوان ریپورتاژ خبری از آن‌ها یاد می‌شود استفاده کنید، به‌جای اینکه لینک شما مستقیماً در ستون‌های کناری یا فوتر سایت ها نوشته شود.
  6. لینک خریداری شده لازم نیست در تمامی صفحات سایت موردنظر تکرار شده باشد، بلکه یک صفحه از سایت فروشنده را انتخاب کنید، صفحه‌ای که مربوط به موضوع مورد نظر باشد و از اعتبار و رنک بالایی در نتایج جستجو برخوردار باشد.
  7. سایت و صفحه‌ای که اقدام به خرید لینک از آن می‌کنید را بررسی کنید که به تعداد زیادی از افراد و خصوصاً سایت‌های متنوع لینک نفروخته باشد.
  8. خرید لینک برای مدت طولانی از یک سایت مرتبط و باکیفیت را در اولویت قرار دهید تا خرید لینک از چندین سایت در دوره زمانی‌های کوتاه.
  9. سعی کنید از سایت‌های که منبع درآمد آن‌ها فقط فروش لینک است، لینک خریداری نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.