عوامل تأثیرگذار در کیفیت بک لینک‌ها

هر لینک خارجی برای بهبود رتبه سایت تأثیرگذار نیست، و ارزش هریک از لینک‌های خارجی سایت نیز یکسان نمی‌باشد، برخی از لینک‌ها باعث بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو می‌شوند، برخی هیچ تأثیری درنتیجه رتبه‌بندی سایت ندارند و برخی از لینک‌های خارجی حتی باعث جریمه شدن و تأثیر منفی در رتبه سایت خواهند شد. بنابراین در روند لینک سازی برای سایت باید تمرکز خود را بر روی جذب لینک‌های باکیفیت برای سایت بگذارید.

برای لینک‌های خارجی و میزان تأثیر آن‌ها در سئو سایت، فاکتورهای متعددی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است. هرچقدر یک لینک خارجی تعدادی بیشتری از این فاکتورها را در خود داشته باشد مسلماً تأثیرگذاری آن بالاتر خواهد بود و لینک خارجی ایدئال‌تری خواهد بود. البته انتظار نداشته باشید که برای تمامی بک لینک‌های که برای سایت خود ایجاد می‌کنید همه این فاکتورها وجود داشته باشد یا اگر خیلی از فاکتورها در لینک خارجی وجود نداشته باشد یک لینک بی‌تأثیر یا بی‌کیفیت است. قطعاً هرچقدر این موارد بیشتر در یک لینک خارجی وجود داشته باشد تأثیر و ارزش آن بیشتر خواهد بود. بنابراین در لینک سازی‌های که برای سایت خود انجام می‌دهید سعی کنید فاکتورهای که در ادامه اشاره شده‌اند را مدنظر قرار دهید:

 1. گرفتن لینک از سایت‌های مرتبط

مرتبط بودن بدین معناست که سایتی که برای گرفتن بک لینک از آن می‌خواهید اقدام کنید ازلحاظ موضوعی با سایت شما در یک راستا و یک رسته قرار داشته باشد، به‌ عنوان مثال اگر یک سایت درزمینه تور و گردشگری دارید، بک لینکی که از سایت یک هتل یا یک سایت رزرو بلیط دریافت می‌کنید می‌تواند تأثیر بیشتری نسبت به لینک دریافتی از یک سایت ساختمانی یا صنعتی، داشته باشد. همان‌طور که اشاره شد لینک‌های خارجی از دید گوگل مانند رأی دادن است، فرض کنید برای خرید یک ماشین از دو نفر می‌خواهید نظرخواهی کنید، شغل یکی از این افراد مکانیک خودرو است و شغل دیگر نقاش ساختمان، دیدگاه و نظر کدام‌یک بر روی تصمیم و انتخاب شما در خرید خودرو تأثیرگذارتر است؟

مفهوم ارتباط سایت‌ها از نکاتی است که توسط گوگل قابل تجزیه‌وتحلیل و شناسایی است و حتی موضوع کل سایت یا صفحه‌ای لینک دهنده و یا متنی که لینک موردنظر در آن قرار دارد (جملات قبل و بعد لینک) همگی می‌توانند در میزان تأثیر لینک‌های خارجی اثرگذار باشند.

تجربه شخصی من تا این لحظه (توجه کنید که قوانین گوگل و هوشمندی الگوریتم‌ها و گوگل کامل در حال تغییر می‌باشند) نشان از این داشته است که داشتن لینک خارجی حتی از سایت‌هایی با موضوع‌های متفاوت نیز در بهینه‌سازی سایت تأثیرگذار است و البته که هرچقدر سایت لینک دهنده با سایت هدف در یک راستا بوده‌اند شدت و سرعت این تأثیرگذاری بسیار بیشتر بوده است.

توجه:

برای لینک سازی خارجی، سایت‌هایی مرتبط و هم‌راستا با سایت خود را انتخاب و در استراتژی لینک سازی خود آن‌ها را در اولویت بالاتری قرار دهید.

 1. گرفتن لینک از سایت‌ها مطمئن، قابل‌اعتماد با رتبه‌های بالا

لینک‌های خارجی باکیفیت، لینک‌های هستند که از سایت‌ها باکیفیت بالا به دست می‌آیند و سایت‌های باکیفیت بالا را می‌توان در درجه اعتماد بالا این سایت‌ها دانست. درجه اعتماد بالای هر سایت را هم می‌توان در تعداد لینک های خارجی و تعداد بازدیدکنندگان بالا و البته دائمی آن سایت‌ها دانست. هرچقدر سایت لینک دهنده دارای رتبه و اعتبار بالاتری باشد، لینکی که به یک سایت از طریق آن داده می‌شود نیز دارای ارزش و جایگاه بالاتری در رتبه‌بندی آن سایت دارد و گرفتن لینک از چنین سایت‌هایی به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود مثلاً سایت ویکی‌پدیا یا مثلاً سایت‌های خبرگزاری‌ها و یا سایت‌های دولتی و یا سایت‌های مرجعی که معمولا در هر زمینه شغلی وجود دارند.

 1. گرفتن لینک از صفحات پرترافیک

ارزش لینک گرفتن از تمامی صفحات یک سایت نیز یکسان نیست و صفحاتی که بازدیدهای بسیار بالاتری نسبت به سایر صفحات سایت دارند، تأثیر به‌مراتب بالاتری را بر کیفیت آن لینک خارجی خواهند گذاشت. به ‌عنوان مثال اگر شما از دو مکانیک خودرو بخواهید برای خرید خودرو نظرخواهی کنید و مکانیک اول بسیار معروف‌تر بوده و تعداد افرادی بسیار بیشتری نسبت به مکانیک دوم برای تعمیر ماشین خود به ایشان مراجعه می‌کنند، شما برای نظر کدام‌یک اعتبار و اهمیت بیشتری قائل می‌شوید؟

البته به‌جز تأثیر و اعتبار در لینک دهی، دریافت چنین لینک‌هایی از صفحات پربازدید یک سایت مسلماً ورودی و ترافیک بالایی را نیز برای سایت شما به همراه خواهد داشت.

 1. مرتبط بودن کلمه و یا عبارت لینک شونده

کیفیت یک لینک خارجی و میزان تأثیر آن در سئو سایت زمانی بالاتر می‌رود که متن قابل کلیکی که برای لینک دهی استفاده می‌شود با کلمات کلیدی سایت مرتبط و در یک راستا باشد.

البته دقت نمایید، چنانچه متن قابل کلیکی که برای لینک‌های خارجی استفاده می‌شود در همه‌جا یکسان و مشابه باشد و حتی با کلمات کلیدی سایت شما نیز تطابق کامل داشته باشد احتمال اینکه گوگل شما را جریمه کند بالاتر می‌رود، چون طبق قوانین گوگل لینک‌های خارجی باید به‌صورت کاملاً طبیعی و توسط خود افراد به شما داده شده باشند و مسلماً افراد مختلف به‌صورت طبیعی از یک کلمه یا عبارت یکسان برای لینک دهی به سایر سایت‌ها استفاده نخواهند کرد پس احتمال این بالا می‌رود که خود شخص اقدام به لینک سازی کرده که از دید گوگل تخلف است. راهکاری که برای لینک دهی‌های خارجی (و حتی لینک‌های داخلی) که خودتان اقدام به ساخت آن‌ها می‌کنید این است که در متن‌ها به‌صورت کاملاً طبیعی و برحسب جمله استفاده‌شده کلمات و عبارات را لینک دهید که درنتیجه خود کلمات کلیدی می‌توانند در قسمتی از یک عبارت دیگر قرار بگیرند با کلمات یا حروف اضافه متفاوت‌تر، فاصله بین کلمات و جمله‌بندی‌های متفاوت باشند.

 1. قرار داشتن لینک سایر سایت‌های معتبر در کنار لینک‌های خارجی شما

موتورهای جستجو از ارتباط‌های زیادی برای تشخیص اعتبار یک لینک استفاده می‌کنند، یکی دیگر از این موارد این است که بک لینک سایت شما در کنار چه نوع لینک‌های دیگری قرار دارد. آیا در صفحه‌ای که لینک خارجی سایت شما در آن قرار دارد لینک‌های خارجی دیگری به سایت‌های با رتبه بالا و حتی هم‌رسته با سایت شما نیز وجود دارد؟ یا سایت‌هایی که کنار سایت شما به آن‌ها لینک دهی انجام شده است همگی سایت‌های تازه تأسیس، با رتبه‌های پایین و یا اسپم هستند. شاید اگر کنار لینک شما لینک دهی به سایت‌های بی‌کیفیت و اسپم هم انجام شده باشد،گوگل تأثیر منفی در رتبه‌بندی سایت شما ندهد و فاکتورهای دیگری را برای تشخیص اعتبار سایت بررسی کند اما وجود سایت‌های معتبری کنار لینک‌های سایت شما می‌تواند در نشانه‌گذاری و دسته‌بندی سایت شما از دید گوگل تأثیرگذار باشد. بنابراین در هنگامی که برای لینک سازی سایت خود تلاش می‌کنید دقت کنید که در چه سایت‌ها و در چه صفحاتی لینک خود را می‌خواهید منتشر کنید.

 1. دریافت لینک از منابع مختلف

بین تعداد سایت‌های مختلفی که به یک سایت لینک می‌دهند و امتیاز و رتبه‌ای که گوگل بابت آن‌ها برای آن سایت در نظر می‌گیرد ارتباط بالایی وجود دارد. هرچقدر منابع لینک دهنده به یک سایت متنوع و متفاوت باشند تأثیر آن لینک‌ها و درمجموع رتبه‌ای که برای آن سایت در نظر گرفته می‌شد بسیار بالاتر خواهد بود.

منظور از منابع مختلف این است که سایت‌های لینک دهنده به سایت شما دارای دامنه، هاست و سرورهای متنوع باشند:

 • داشتن لینک‌های خارجی از دامنه‌های مختلف بسیار تأثیرگذارتر از حالتی است که تعداد بالای لینک خارجی فقط از یک دامنه داشته باشید. همچنین پسوندهای مختلف دامنه‌ها مانند .com .net .org و… و یا دریافت لینک از دامنه‌های با پسوند دو سیلابی مانند .co.ir & .ac.ir & .edu.ir & .gov.ir نیز کیفیت و تأثیرگذاری لینک‌های خارجی را بسیار بالا می‌برد. به‌خصوص دامنه‌های دو سیلابی چراکه ثبت این سایت‌ها به‌سادگی و برای هر شخصی امکان‌پذیر نبوده و درنتیجه گرفتن لینک از چنین سایت‌هایی نیز به‌سادگی امکان‌پذیر نیست.
 • داشتن لینک‌های خارجی در سایت‌های مختلف در سرورهای متفاوت بسیار تأثیرگذارتر از لینک‌های خارجی هستند که از سایت‌های که بر روی یک سرور میزبانی می‌شوند به سایت شما داده شوند.

تفکر اشتباهی که در این خصوص وجود دارد این است که افراد تعداد زیادی وب سایت‌ در یک سیستم وبلاگ دهی یا در یک هاست یا یک سرور با یک آی پی مشخص ایجاد می‌کنند و از همه آن‌ها برای لینک سازی به سایت خود استفاده می‌کنند، بدون توجه به این مورد که وقتی لینک‌های زیادی از یک هاست و یک سرور به سایتی هدایت می‌شوند این برداشت را برای گوگل به همراه خواهد داشت که همه این لینک‌ها ساختگی بوده و توسط یک شخص ایجاد شده‌اند.

 • موقعیت‌های متفاوت سرورها در دیتاسنترهای مختلف در سراسر جهان نیز از مواردی است که تأثیر لینک‌های خارجی را بالاتر می‌برد.

همه این فاکتورها را گوگل به خاطر این در نظر می‌گیرد و به آن‌ها اهمیت می‌دهد که احتمال اینکه شخصی خودش بتواند در همه این سایت‌ها با دامنه‌ها و هاست ها و سرورهای مختلف لینک سازی کند احتمال پایین‌تری دارد و این یعنی اینکه سایرین معمولاً خودشان به سایت شما لینک داده‌اند.

 1. لینک‌هایی که ترجیحاً درنتیجه تبادل لینک نباشد.

لینک‌های دوطرفه یا اصطلاحاً تبادل لینک به این معناست که مدیریان سایت‌ها با توافق هم در مقابل دریافت لینک از دیگری، لینک سایت طرف مقابل را در سایتشان قرار دهند.

تبادل لینک از مواردی است که گوگل انجام دادن آن را نهی کرده است اما جزء مواردی نیست که گوگل به خاطر آن بخواهد شما را جریمه کند. لینک‌های متقابل هرچند اندک اما در رتبه‌بندی سایت تأثیرگذار خواهند بود.

به‌طورکلی پیشنهاد می‌شود برای داشتن لینک‌های خارجی باکیفیت صرفاً به دنبال تبادل لینک نباشید. البته این گزینه را می‌توانید برای سایت‌هایی که از اعتبار و جایگاه خوبی برخوردار هستند در استراتژی لینک سازی خود قرار دهید.

 1. به دنبال گرفتن لینک از صفحاتی که لینک خروجی زیادی دارند، نباشید

درصورتی‌که بک لینک شما در سایت و صفحه‌ای باشد که در آن صفحه تعداد بک لینک‌های زیادی وجود داشته باشد، مسلماً از دید گوگل گرفتن لینک از آن سایت یا صفحه کار نسبتاً ساده‌تری بوده که تعداد بک لینک زیادی در آن وجود دارد، همچنین هرچه تعداد لینک‌های خارجی در یک صفحه بیشتر باشد اعتباری که برای لینک‌های خارجی در نظر گرفته می‌شود به‌نوعی بین آن لینک‌ها تقسیم می‌شود و درنتیجه هرچه قدر تعداد لینک‌های خارجی موجود در یک صفحه بیشتر باشد اعتباری که گوگل برای هر لینک خارجی در نظر می‌گیرد کمتر خواهد بود.

 1. لینک‌های که به‌سادگی قابل دست یافتن نمی‌باشند.

هر لینک خارجی که بتوانید به‌سادگی و به سهولت برای سایت خود به دست آورید به همان میزان ارزش آن نیز کمتر است. اگر به دست آوردن یک لینک خارجی به‌سادگی چند کلیک و یا گذاشتن چند دقیقه وقت باشد مسلماً هزاران نفر قبل از شما برای لینک‌های خارجی خود از آن استفاده کرده‌اند و هزاران نفر بعد از شما نیز از آن روش برای لینک سازی برای سایت خود استفاده خواهند کرد و این لینک‌ها ارزش چندانی نخواهد داشت.

اگر رقبای شما با بررسی بک لینک‌های که برای سایت شما وجود دارد بتوانند به‌سادگی و الگو گیری از آن‌ها برای خودشان در آن سایت‌ها نیز لینک سازی کنند، از دید ربات‌های جستجوگر ارزش آن لینک‌ها هم برای شما هم برای رقیب شما بسیار پایین (در حد خنثی) می‌آید، چون لینکی که به‌سادگی و با الگو گیری از رقبا قابل دست یافتن باشد معیار خوب و مناسبتی برای سنجش اعتبار و تأثیر در رتبه‌بندی سایت‌ها نخواهد بود.

 1. لینک‌های که بابت آن‌ها پول پرداخته نشده باشد

گوگل عملاً خرید هرگونه لینک با هدف افزایش رتبه را شدیداً نهی کرده و آن را خلاف قوانین می‌داند و اشاره کرده است که سایت‌هایی که اقدام به خرید لینک کنند تا صرفاً رتبه‌های بالاتری در نتایج جستجو کسب کنند را جریمه خواهد کرد.

موضوع خریدن یا نخریدن لینک خارجی و جریمه شدن یا نشدن سایت‌ها به خاطر خرید و فروش لینک کمی پیچیده است که در ادامه به آن پرداخته‌ایم. البته برای کسب رتبه خوب برای برخی موضوعات و کلمات کلیدی سخت و پرقابت نیاز به خرید لینک از سایت‌های مرتبط و باکیفیت بالا است و باید نکاتی را در این خصوص رعایت کنید که در بخش‌های بعدی به آن‌ها اشاره شده است.

 1. تعداد لینک‌ها

هر چه تعداد لینک‌های خارجی که به سایتی داده می‌شود بیشتر باشد میزان تأثیرگذاری این فاکتور بسیار بالاتر می‌رود. تعداد لینک بالاتر یعنی افراد بیشتری در مورد آن سایت صحبت کرده‌اند و به آن لینک داده‌اند و این از دید گوگل یعنی محبوبیت بیشتر.

از دنیای فیزیکی اگر به این فاکتور نگاه کنید، می‌بینید که هر چه تعداد افراد بیشتری در خصوص یک شخص یا مثلاً یک فروشگاه یا یک محصول صحبت کنند، باعث برند سازی و تأثیر بیشتر آن موضوع در ذهن و تصمیم‌گیری سایر افراد برای استفاده از آن خدمات یا محصولات را خواهد داشت.

اما نکته‌ای که بایستی به آن دقت کنید این است که تعداد لینک‌ها بسیار تأثیرگذار است به شرطی که کلیه فاکتورهای قبلی نیز در لینک سازی‌های خارجی در نظر گرفته شوند.

نتیجه‌گیری از فاکتورهای مؤثر در ارزش لینک‌های خارجی:

این  فاکتورها در کنار یکدیگر تأثیرگذار هستند و شما نمی‌توانید با تمرکز بر روی روش‌های لینک سازی که فقط به یکی از این فاکتورها توجه می‌کند انتظار کسب رتبه و جایگاه بسیار خوب و سریعی را در نتایج جستجو داشته باشید. نکته دیگر هم اینکه در خصوص میزان تأثیرگذاری هر یک از این فاکتورها ذهن خود را درگیر آمار و ارقام نکنید که هریک از فاکتورهای ذکر شده یا کلاً لینک‌های خارجی چقدر در سئو سایت تأثیرگذار هستند، ۲۰، ۳۰، ۷۰ یا ۹۰ درصد؟؟ سعی کنید با برنامه‌ریزی و داشتن استراتژی با درنظر گرفتن و رعایت معیارهای گفته شده جهت بهینه‌سازی و لینک سازی خارجی با کیفیت و ماندگار برای سایت خود اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.