لینک های خارجی

لینک‌های خارجی که اصطلاحاً به آن‌ها Back Links نیز گفته می‌شود لینک‌هایی هستند که از سایر سایت‌ها به سایت شما اشاره می‌کنند.

لینک‌های خارجی جزء یکی از فاکتورهای بسیار تأثیرگذار در رتبه‌بندی سایت‌ها می‌باشند. چراکه از دید گوگل لینک های خارجی نشان از محبوبیت یک سایت در نزد سایر سایت‌ها دارد و هرچه این محبوبیت بالاتر باشد تأثیر بیشتری در رتبه‌بندی سایت خواهد داشت.

از دید گوگل لینک‌های خارجی و لینک دادن یک سایت به سایت دیگر به معنای رأی دادن به آن سایت است و هرچه تعداد رأی‌های افراد به سایتی بیشتر باشد در رتبه‌بندی سایت تأثیرگذارتر خواهد بود، همچنین هر چه سایت لینک دهنده دارای اعتبار و جایگاه بالاتری نزد گوگل باشد گوگل ارزش و اعتباری بالاتری برای آن رأی (لینک) قائل می‌شود.

لینک های خارجی

انواع لینک های خارجی

لینک‌های خارجی را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد:

  1. لینک‌های خارجی طبیعی

لینک‌های که سایر افراد خودشان به‌صورت طبیعی در مطالب و یا هر بخشی از سایتشان به سایت شما می‌دهند را لینک‌های خارجی طبیعی می‌گویم. این لینک‌ها بهترین نوع لینک‌های خارجی هستند که می‌توانید برای سایت خود داشته باشید و بیشترین تأثیر را در رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجو خواهند داشت.

سایت باید محتوا و مطالب یا خدماتی باارزش را در حال ارائه کردن باشد تا سایرین خودشان با کمال میل (به هر دلیلی) به مطالب یا سایت شما لینک دهند.

  1. لینک‌های خارجی اسپم

سایت‌های اسپمی وجود دارند که به‌صورت خودکار مطالب و یا لینک صفحات سایر سایت ها را منتشر می‌کنند. این سایت‌ها نه‌تنها صفحات سایت شما بلکه هر مطلب یا صفحه‌ای که در وب پیدا می‌کنند را به‌صورت خودکار در سایت خود کپی و منتشر می‌کنند. (اینکه به چه دلیل این کار را انجام می‌دهند دلایل بسیار زیادی دارد که موضوع صحبت ما نیست)

بسیاری از این سایت‌ها از دید گوگل اسپم بوده و لینک دهی این سایت‌ها نه‌تنها هیچ تأثیری بر روی بهبود رتبه سایت نخواهند داشت بلکه ممکن است باعث جریمه سایت نیز بشوند. البته نگران نباشید، برای الگوریتم‌های گوگل چنین سایت‌هایی به‌سادگی قابل‌شناسایی هستند و سایت‌های لینک داده شده در این سایت‌ها تحت تأثیر جریمه‌های گوگل قرار نخواهند گرفت و البته توسط گزارش‌های کنسول جستجو گوگل می‌تواند لیست تمامی سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را مشاهده کنید و حتی درخواست بی‌تأثیری و در نظر نگرفتن برخی سایت‌های اسپم که به شما لینک داده‌اند را مستقیماً برای گوگل ارسال کنید، که این کار توسط ابزار “Disavow links” از کنسول جستجو امکان‌پذیر است.

توسط ابزار Disavow links  از کنسول جستجو می‌توانید درخواست بی‌اثر کردن بک لینک‌های اسپمی که هیچ کنترلی روی آن‌ها ندارید را به گوگل بدهید. لینک دسترسی به این ابزار:

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

چه کسانی به سایت ما لینک داده‌اند؟

گوگل در ابزار کنسول جستجو خود در بخش “Links to Your Site” گزارش‌های بسیار کاملی را از سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را در اختیارتان قرار خواهد داد. این اطلاعات توسط ربات‌های گوگل در هنگام بررسی کردن سایت‌ها و صفحات وب جمع‌آوری و ارائه می‌شود.

چنانچه از سایتی بک لینک دارید و انتظار دارید که گزارش‌های مربوط به آن را در این بخش ببینید اما هیچ گزارشی از آن ارائه نشده باشد، یکی از علل آن می‌تواند فهرست شدن سایت شما در گوگل توسط یک آدرس دیگر باشد.

به‌عنوان‌مثال اگر در حال بررسی بک لینک‌های سایت http://www.example.com هستید ابتدا مطمئن شوید که آدرس http://example.com (بدون پیشوند www) را نیز به‌حساب کنسول جستجو خود اضافه کرده‌اید و سپس گزارش‌های مربوط به آن را نیز بررسی کنید. البته پیشنهاد گوگل در این موارد این است که یکی از آدرس‌ها سایت را به‌عنوان دامنه اصلی خود مشخص کنید که این کار از بخش تنظیمات کنسول جستجو و توسط گزینه”Preferred Domain”  نیز قابل انجام است.

  1. لینک‌های خارجی دستی

در مقوله بهینه‌سازی سایت با توجه به تأثیر بالایی که لینک‌های خارجی بر روی سئو سایت و کسب نتایج برتر در نتایج جستجوها دارند، ما خود نیز به‌صورت دستی اقدام به تبلیغات و درج لینک سایت خود در سایر سایت‌ها می‌کنیم، این نمونه لینک‌هایی که همگی مستقیماً توسط خود ما برای سایت ایجاد می‌شوند را لینک‌های خارجی دستی می‌گوییم، لینک سازی دستی می‌تواند یک ثبت‌نام ساده در یک شبکه اجتماعی و درج لینک سایت در آن باشد تا لینک سازی‌های حرفه‌ای در سایت‌های متعدد.

در لینک سازی‌های دستی، بایستی نهایت دقت را داشته باشید چراکه از دید قوانین گوگل هرگونه اقدام به لینک سازی خارجی خلاف قوانین گوگل است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.