تنظیمات سئو وردپرس – پیوندهای یکتا و لینک های سئو شده

قبل از اینکه بخواهیم در مورد پیوندهای یکتا در وردپرس و ساختار استاندارد و سئو شده لینک های صفحات سایت صحبت کنیم، باید یک تعریف مختصر داشته باشیم از لینک های بهینه و اینکه به چه لینکی، لینک سئو شده گفته می شود. (مقاله کامل آموزش: سئو لینک های صفحات سایت)

درلینک های سئو شده کلماتی استفاده شده که به وضوح موضوع آن صفحه و مطلب از سایت را می رساند و به سادگی توسط اشخاص و ربات ها قابل خواندن می باشد.و شانس بالاتری دارند که در نتایج جستجو ها رتبه های بالاتری بگیرند.

به عنوان مثال لینک زیر یک لینک سئو شده خوب می باشد:

http://hiwebmaster.org/6211/wordpress-site-title-and-tagline/

اما لینک زیر را ملاحضه کنید، این یک لینک غیر سئو شده است:

http://hiwebmaster.org/?p=6211

البته در حال حاضر در نسخه های جدید وردپرس (بعد از ورژن ۴٫۲) این مشکل حل شده است و شما می توانید لینک های سئو شده استانداری را برای صفحات سایت خود استفاده کنید.

یکی از قابلیت های پایه ای که در وردپرس وجود دارد، قابلیت تنظیم و تعریف لینک های صفحات مختلف سایت است. وردپرس به شما این قابلیت را می دهد که ساختاردلخواهی برای پیوند‌های یکتا و صفحات بایگانی ایجاد نمایید. ساختار دلخواه میتواند زیبایی، کاربرد و قابلیت انتقال پیوندهای شما را بهبود ببخشد. هر نوشته یا برگه در سایت یک آدرس URL منحصر‌ به فرد دارد که اصطلاحا   پیوند یکتا یا Permalinks   نامیده می شود به نوعی لینک دائمی و ثابت یک صفحه است که تغییری نمی کند.

پیوندهای یکتابه صورت پیش فرض لینک صفحات سایت در وردپرس مانند نمونه زیر است:

http://YourSite.com/?p=123

که این حالت ساده نمایش لینک های صفحات مختلف در وردپرس می باشد. و شماره اختصاص داده شده به هر مطلب یا صفحه ID اختصاص داده شده به ان صفحه در دیتابیس می باشد.

آیا صرفا با مشاهده لینک فوق می توان متوجه شد که موضوع صفحه مربوطه چه چیزی است؟ جواب: قطعا خیر

البته حالت های مختلف دیگری نیز برای تعیین پیوند یکتا یک صفحه می تواند وجود داشته باشد که در ادامه هریک را به صورت کامل توضیخ می دهیم مثلا لینک یک صفحه می تواند مانند نمونه زیر باشد:

http://hiwebmaster.org/seo-training/

که در لینک فوق قسمت انتهای لینک صفحه مورد نظر توسط خود نویسنده مطلب تنظیم و تعریف شده است که چه چیزی باشد.

آیا صرفا با مشاهده لینک فوق می توان متوجه شد که موضوع صفحه مربوطه چه چیزی است؟ جواب: قطعا بلی، چون از پیوند یکتا “seo-training” دقیقا مشخص می شود که موضوع و مطالب صفحه فوق در خصوص آموزش سئو باید باشد.

بنابراین این پیوند یکتا قسمتی از آدرس سایتتان است که در ادامه دامنه سایتتان می‌آید و با توجه به نمونه مثال های فوق متوجه شدیم که در لینک سازی های سیستم وردپرس این قابلیت وجود دارد که بتواند پیوند یکتا مربوط به هر صفحه از سایت را خودمان تنظیم و تعریف کنیم که به چه شکلی باشد یا شامل چه کلمات و عبارت هایی باشد.

اما مهمترین نکته بخش پیوندهای یکتا و ارتباط آن با سئو سایت به صورت خلاصه این است که ما باید تغییراتی را در این پیوندها ایجاد کنیم تا خواننده (کاربر) و موتورهای جستجو قبل حتی با مشاهده لینک صفحات سایت متوجه موضوع و محتوای صفحه مربوطه بشوند.

لینک های صفحات سایت یکی از بخش هایی از هر سایت و هر صفحه هستند که می توانند سیگنالی خوب و البته قوی برای ربات های جستجو گر باشد تا بتوانند از خود لینک نیز متوجه منظور و موضوع یک صفحه از سایت بشوند بنابراین لینک های کاربرپسند و بهینه شده (سئو شده) برای موتورهای جستجو لینک های هستند که خواندن آن‌ها ساده و روان باشد و کلماتی در لینک ها استفاده شده باشد که بامعنا و مفهوم باشند و دقیقاً با خواندن آن بتوان به موضوع صفحه یا مطلب مربوطه پی برد.

حالت های مختلفی که برای پیوندهای یکتا در وردپرس وجود دارد شامل:

 • پیوند یکتا ساده: در این پیوند از id شناسه مطلب یا صفحه مربوطه لینک صفحه ساخته می شود که این یک انتخاب بهینه و سئو شده نمی باشد و اصلا توصیه نمی شود از این ساختار استفاده کنید.
 • پیوند یکتا روز و نام: در این پیوند یکتا از تاریخ انتشار مطلب مانند /۲۰۱۸/۰۴/۱۳/ به همراه عنوان آن مطلب استفاده می شود. این حالت تا حدودی سئو شده می باشد اما لینک صفحات سایت حداقل ۱۱ کاراکتر طولانی می شود و اگر سایت و موضوع شما به گونه ای نیست که نیازی به نمایش تاریخ ایجاد مطالب و صفحات در لینک ها داشته باشید این نوع پیوند یکتا نیز توصیه نمی شودو علاوه بر این وقتی که شما از این سبک لینک سازی استفاده می کنید بعد از مدتی به نظر می آید که مطلب شما خیلی قدیمی شده است هرچند که مطلب را به صورت منظم بروز رسانی کنید و این در رفتار کاربران در مشاهده و مطالعه آن مطلب از سایت می تواند تاثیر بگذارد که مسلما تاثیر خوبی برای سئو سایت نخواهد بود و می تواند برای کاربر این طور به نظر برسد که یک مطلب منقضی شده و قدیمی را پیش رو خود دارد. (این گزینه فقط برای سایت های خبری و خبرگذاری مفید باشد که در این حالت حداقل وجود تاریخ در لینک صفحه باعث می شود کاربر این تجربه و حس خوب را داشته باشد که خبر مربوط به چه تاریخی را در حال مطالعه کردن است)
 • پیوند یکتا ماه و نام: این ساختار نیز مانند ساختار قبلی است و تاریخ انتشار مطلب که شامل ماه و سال است به صورت /۲۰۱۸/۰۴/ به همراه عنوان آن مطلب استفاده می شود. این ساختار و ساختار قبلی برای سایت های خبری می توانند گزینه های خوبی باشند اما اگر سایت شما یک سایت آموزشی، علمی،خدماتی، شرکتی است (سایت های که محتوا آن ها وابسته به یک زمان خاصی نبوده) بهتر است از انتخاب این حالت برای لینک های سایت دوری کنید.
 • پیوند یکتا عددی: این نوع آدرس دهی در وردپرس با استفاده از شناسه در ابتدای لینک و سپس کلمه بایگانی در انتهای آدرس استفاده می شودو این حالت نیز توصیه نمی شود.
 • پیوند یکتا نام نوشته: با انتخاب این حالت شما می توانید پیوند یکتا اختصاصی خود را برای هر نوشته یا صفحه تنظیم کنید، پیوند های زیبا و مختصر و البته با حداکثر کاراکتر ممکن با شانس بالا برای نمایش کاملدر نتایج جستجو؛ و توصیه می شود از این حالت استفاده کنید.
 • پیوند یکتا ساختار دلخواه: توسط این حالت و برچسب های موجود شما می توانید یک ساختار دلخواه برای لینک دهی های سایت خود تنظیم کنید که برای موضوع های متفاوت و سایت هایی با کاربری متفاوت می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و لینک های استاندارد و بهینه خوبی را داشته باشید و با توجه به موضوعات و استراتژی های شما در لینک سازی صفحات سایت از این حالت نیز می توانید به صورت سفارشی استفاده کنید.

  • %year% : سالی که نوشته ارسال شده است.
  • %monthnum% : ماهی که نوشته در آن ماه ارسال شده است.
  • %day% : روزی که نوشته ارسال شده است.
  • %minute% : دقیقه ای که نوشته ارسال شده است.
  • %second% : ثانیه ای که نوشته ارسال شده است.
  • %post_id% : شماره آی دی  هر نوشته.
  • %postname% : نام یا عنوان نوشته. اگر عنوان نوشته همراه با فضای خالی بود، فضاهای خالی به خط تیره تبدیل می شود.
  • %category% : دسته ای که نوشته در آن قرار گرفته که شامل زیر دسته ها هم می شود.
  • %tag% : برچسب نوشته مورد نظر
  • %author% : نام نویسنده نوشته

در تعیین و تنظیم پیوند یکتا می توانید از هر کدام از برچسب های فوق برای ساختار بندی آدرس صفحات سایت استفاده کنید..

چند پیشنهاد جهت استفاده از گزینه های پیوند یکتا در راستای سئو بهتر سایت

 • به طور کلی و عمومی گزینه “نام نوشته” یکی از بهترین حالت های پیوند یکتا وردپرس می باشد و بهترین گزینه برای داشتن لینک های سئو شده می باشد..

/%postname%/

 • اگر سایت مجله ای و خبری دارید، به گونه ای که حجم مطالب بسیار زیاد است و مطالب متعددی روزانه در سایت منتشر می شود پیشنهاد می شود از نمونه فرمت زیر برای ساختار پیوند های یکتا سایت استفاده شود:

/%post_id%/%postname%/

در نمونه حالت فوق، ID نوشته در قسمت ابتدای پیوند یکتا قرار می گیرد و بعد از آن شما می توانید ساختار و کلمات دلخواه خود را در پیوند یکتا هر مطلب تنظیم کنید.

 • اگر محتوا و مطالب سایت شما بسیار زیاد است و چنانچه دسته بندی های دقیق و منظمی برای مطالب سایت دارید می توانید از نمونه فرمت زیر برای ساختار پیوند های یکتا استفاده کنید. که این گزینه هم یک حالت بهینه شده و استاندارد برای لینک های مطالب سایت است.

/%category%/%postname%/

در نمونه حالت فوق، نام دسته بندی که مطلب مورد نظر در آن قرار می گیرد در قسمت ابتدای پیوند یکتا قرار می گیرد و بعد از آن شما می توانید ساختار و کلمات دلخواه خود را در پیوند یکتا هر مطلب تنظیم کنید. البته توجه داشته باشید که اگر دسته بندی های تو درتو متعددی داشته باشید در لینک هر مطلب زیر شاخه های دسته بندی ها به صورت کامل نمایش داده می شوند


بعد از انتخاب یکی از حالت های فوق و ذخیره کردن صفحه، تغییرات مورد نظر همان لحظه روی فایل httaccess.  اعمال می شود و لینک های سایت بر اساس قواعد جدید بارگذای می شوند و البته زمانی که می خواهید یک نوشته جدید ایجاد کنید، می توانید به سادگی مشخص کنید که در پیوند یکتا مربوط به آن صفحه چه کلمات و عبارت هایی استفاده شود.

البته در قسمت دسته بندی ها یا برچسب ها و …. فیلد مربوطه که بتوانید پیوند یکتا آن را مشخص کنید تحت عنوان “نامک” نامگذاری شده است.

مبحث دیگری که هست، انتخاب خود پیوند یکتا می باشد که فارسی باشد یا انگلیسی؟ به چه نحوی نوشته شود؟چه نکاتی رعایت شود ؟ و … که پیشنهاد می شود مقاله “لینک های صفحات و نکات مهم و تاثیر گذار در سئو سایت” را مطالعه کنید. در این مطلب به کلیه نکاتی که مربوط به سئو لینک صفحات سایت می باشد اشاره شده است.

 هشدار:  تغییر ساختار پیوندهای یکتا زمانی که سایت فعال است و مطالب متعددی از قبل منتشر شده است.

نکات گفته شده فوق برای انتخاب ساختار پیوند یکتا برای زمانی است که سایت شما در حال راه اندازی است یا به تازگی راه اندازی شده و هنوز رتبه های خوبی در نتایج جستجو کسب نکرده اید و تعداد مطالب سایت خیلی نیست

چرا که اگر شما در حال حاضر سایت فعالی داشته باشید و مثلا ساختار پیوند به صورت ساده باشد، بعد از تغییر پیوند یکتا مطالب، آدرس کلیه صفحات سایت به مدل جدید تغییر پیدا خواهد کرد و تمامی لینک های قبلی که در گوگل ایندکس شده یا در سایت های دیگر به آن ها لینک داده شده است همگی ازبین رفته و پیغام خطای ۴۰۴ (صفحه پیدا نشد) خواهند داشت. و خوب این می تواند برای رتبه بندی و جایگاه سئو سایت و صفحات شما در نتایج جستجو گوگل لطمه وارد کند.

البته یک استثنا برای این قانون وجود دارد. اگر سایت شما از URL های ساده استفاده می کند، (حالت پیش فرض وردپرس) مهم نیست چقدر سایتتان قدیمی است، شما باید ساختار URL را برای جستجوگرها حتما بهینه و به روز کنید، که مزایای به مراتب بسیار بیشری را برای شما به همراه خواهد داشت.

البته در چنین مواردی (به طور کلی تغییر ساختار لینک ها) قبل از این تغییرات می توانید اطمینان حاصل کنید که بعد از تغییر ساختار، لینک های قدیمی به لینک های جدید ریدایرکت بشوند، و این کار با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ امکان پذیر است. و باید با توجه به روش های که از طریق هاست امکان پذیر است یا افزونه های که ریدایرکت ۳۰۱ انجام می دهند مانند افزونه ریدایرکت ۳۰۱ برای وردپرس(simple 301 redirects) یا افزونه های حرفه ای سئو برای وردپرس مانند یوست سئو (Yoast SEO) که این ریدایرکت های ۳۰۱  را برای شما تنظیم می کند، و می توانید با خیال راحت تغییر ساختار لینک ها را انجام دهید.

تنظیم ساختار لینک های دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس

یکی دیگر از تنظیماتی که در بخش پیوند های یکتا، سیستم وردپرس در اختیار شما می گذارد، این است که اجازه می دهد ساختاری دل خواه برای نشانی دسته ها و برچسب ها استفاده کنید. برای نمونه٬ از topics استفاده کنید اگر دوست دارید پیوند دسته هایتان چیزی شبیه به این باشد:

http://hiwebmaster.org/topics/uncategorized/

اگر این قسمت را خالی بگذارید همان مقادیر پیش‌فرض یعنی category  استفاده خواهند شد. برای برچسب ها نیز کلمه پیش فرض مورد استفاده tag می باشد که در صورت نیاز می توانید آن را نیز تغییر دهید.

اگر سایت شما به صورت کاملا تخصصی فقط روی یک موضوع فعالیت می کند شاید ایده خوبی باشد که این دوساختار و کلمه را تغییر دهید.

حتی برخی اشخاص تمایل دارند که کلا کلمه category را از ساختار لینک های دسته بندی های خود تغییر دهند. اما به نظر من (محسن رجبی) بهتر است که این پیشوند را از ساختار لینک های دسته بندی های خود حذف نکنید.

ساختار پیشفرض دسته بندی ها و به کارگیری کلمه category باعث می شود که هم موتورهای جستجو و هم کاربران به سادگی بتوانند پست ها، صفحات و دسته بندی های سایت را از یکدیگر تشخیص دهند. اما زمانی که شما این پیشوند را حذف می کنید کاربران و ربات های جستجو گر نمی توانند این موارد را از یکدیگر متمایز کنند و تشخیص هند که صفحه مورد نظر یک دسته بندی مطالب است یا یک برگه از سایت، و این تجربه خوبی را برای کاربران به همراه نخواهد داشت.

از طرف دیگر برای حذف category شما باید از پلاگین های جانبی استفاده کنید و همچنین اگر حالت پیوند های یکتا روی %postname% هم باشد و شما دسته بندی و برگه با نام یکسان داشته باشید باعث می شود صفحات به درستی و صحیح باز نشوند و حتی حلقه های تکرار اشتباهی در سایت به وجود آید.

در خصوص برچسب ها و پیشوند tag هم روال به همین صورت است، ترجیحا نیازی به تغییر یا حذف این موارد از لینک ای سایت نمی باشد. مگر با توجه به شرایط و موضوع سایت که دو کلمه جایگزین بسیاره ایده ال تری بتوانید استفاده کنید که در روند سئو بهتر لینک های سایت شما باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.