تکنیک ها و روش ها سئو سایت

جهت بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو هم روش ها استاندارد و قانونی زیادی وجود دارد، هم روش ها و تکنیک های غیر استاندارد و فریبکارانه، که البته خیلی از مدیران وب سایت ها یا سئو کارها ممکن است از همین روش های فریبکارانه برای کسب رتبه بهتر و البته سریعتر در موتور های جستجو استفاده کنند.

سئو کلاه سیاه Black hat SEO

زمانی که شما اقدام به راه اندازی یک سایت می کنید اگر هدف فقط و فقط کسب رتبه های بالاتر در نتایج جستجو باشد و برای رسیدن به این هدف سعی کنید قوانین موتورهای جستجو را دور بزنید و یا با استفاده از تکنیک های نامتعارف بخواهید ربات های موتورهای جستجو را منحرف کنید، اصطلاحا شما از روش های سئو کلاه سیاه در حال استفاده هستید.

به عنوان مثال فرض کنید یک برند تولید کننده مواد غذایی به جای تمرکز بر روی کیفیت محصولات خود در سوپر مارکت ها با پرداخت درصد سود بالاتر از فروشندگان بخواهد که مشتریان را هنگام خرید و انتخاب بین محصولات مشابه از برند های مختلف ان ها را کامل تشویق و ترغیب به خرید آن برند خاص بکنند. همین مثال در سئو سایت نیز دقیقا صادق است یعنی وب سایت ها با توجه به این موضوع که داشتن لینک در سایر سایت ها یکی از فاکتورهای مهم موتورهای جستجو برای امتیاز دهی بالاتر به وب سایت ها می باشد اقدام به خرید لینک در سایر سایت ها بکنند.

همان طور که اشاره شد مهمترین چیز برای موتورهای جستجو کاربرانشان هستند و مهمترین موضوع برای کاربرانی که از موتورهای جستجو استفاده می کنند نیز زمانشان می باشد یعنی می خواهند در کمترین زمان به دقیق ترین و کاملترین نتایج مربوط به جستجو های خود دست پیدا کنند، بنابراین موتورهای جستجو همیشه در تلاش هستند سایت هایی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند را پیدا کرده و جریمه کنند، جریمه هایی که باعث از بین رفته نتایج کسب شده این سایت ها و افت شدید در نتایج جستجو خواهد شد.

سئو کلاه سفید White hat SEO

در مقابل سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید قرار دارد یعنی روش ها و تکنیک هایی که فقط بر روی کاربران و مخاطبین سایت تمرکز دارند و به طور کامل قوانین و دستورالعمل های موتورهای جستجو را رعایت می کنند. در استفاده از این روش شما می توانید مطمئن باشید که هیچ خطر و جریمه ای متوجه سایت شما نمی باشد اما دو نکته قابل توجه است یکی اینکه ناخواسته بسیاری از کارها و اقداماتی که مربوط به سئو کلاه سیاه است را ممکن است در سایت خود انجام دهید و دیگر اینکه صرفا با تکنیک های سئو کلاه سفید برای بسیاری از موضوعات پرمخاطب و رقابتی به نتیجه نخواهید رسید و نخواهید توانست جایگاهی در صدر نتایج جستجو پیدا کنید و اینجا است که سئو کلاه خاکستری به وجود می آید که درحقیقت بین سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید قرار می گیرد.

سئو کلاه سفید تکنیک ها و روش های استانداردی که موتورهای جستجو خود نیز آن ها را مشخص کرده اند و آن ها را به عنوان قسمتی از یک طراحی خوب و استاندارد به حساب می آورند.

سئو کلاه خاکستری Gray hat SEO

سئو کلاه خاکستری در حقیقت بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه قرار دارد.

فرض کنید شما می خواهید در آزمون کنکور دانشگاه ها شرکت کنید، یک راهکار این است که صرفا کتب و منابع درسی معرفی شده را مطالعه کنید، روش دیگر نیز این است که در کنار مطالعه دقیق منابع درسی از کلاس های کمک آموزشی، تکنیک های تست زنی و… استفاده کنید. (البته این یک مثال است و شرکت در کلاس های کمک آموزشی و آشنایی با تکنیک های تست زنی و .. خلاف قوانین سازمان سنجش نمی باشد)

در سئو کلاه خاکستری، نه ۱۰۰% طبق قوانین موتورهای جستجو حرکت می کنیم و نه برخلاف آن ها، یعنی با توجه به احترام به قوانین و دستورالعمل های موتورهای جستجو و رعایت آن ها بر روی نکات و فاکتورهایی که برای رتبه بندی سایت ها توسط موتورهای جستجو مهم می باشد تمرکز می کنیم و بدون اینکه بخواهیم از این نکات سوء استفاده کنیم از آن ها جهت بالا بردن رتبه سایت خود کمک می گیریم.

رایج ترین مثالی که در این خصوص وجود دارد لینک های خارجی سایت می باشد، گوگل صراحتا اعلام می کند که شما نباید اقدامی جهت گرفتن لینک برای سایت خود بکنید به خصوص خرید لینک (به دیگران پول بدهید تا لینک سایت شما را در سایت خود منتشر کنند)  اما از آنجایی که یکی از فاکتورهای مهم در سئو و رتبه بندی موتورهای جستجو تعداد و کیفیت لینک های است که سایر سایت ها به ما داده اند، بنابراین ما منتظر نمی نشینیم که سایر سایت ها به ما لینک بدهند بلکه خود برای گرفتن لینک از سایر سایت ها اقدام می کنیم که البته خود این موضوع بسیار مفصل تر در فصل های بعد به آن پرداخته شده است.

می توان گفت اکثر سئو کارها جزء سئو کارهای کلاه خاکستری به حساب می آیند.
چون برای بهینه سازی سایت تمام تلاش خود را بر روی تقویت فاکتور ها و معیار هایی می گذارند که موتور های جستجو بر اساس آن ها، سایت ها را رتبه بندی می کنند. و هدف اصلی از بهینه سازیی، کسب رتبه بهتر در موتور های جستجو است، و نه تمرکز بر روی مخاطبین

توضیح:
اصطلاح کلاه سیاه در کامپیوتر و اینترنت به روش ها و یا اشخاصی اطلاق می شود که از دانش خود جهت تخریب و خرابکاری مانند هک کردن، تولید و انتشار ویروس و … استفاده می کنند و در مقابل آن اصطلاح کلاه سفید به روش ها و یا اشخاصی اطلاق می شود که قصد خرابکاری یا سوء استفاده از دانش خود را ندارند.

دانلود pdf مقاله : تکنیک های سئو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.