دید کلی نسبت به سئو سایت

در این مقاله می خواهم در مورد یک دید کلی که شما باید برای سئو سایت خودتان داشته باشید صحبت کنیم.

جدایی از تمامی بحث های تکنیکی و فنی که در زمینه سئو سایت وجود دارد که شما در زمان بهینه سازی و بروز رسانی سایت باید به آن ها توجه کنید و آن ها را در سایت خودتان لحاظ کنید، مهمه که شما یک دید کلی نسبت به تمامی اقداماتی که تصمیم می گیرید در سایتتان انجام می دهید داشته باشید.

این دید کلی سایر بحث های تکنیکی، فنی و فلسفه کارهایی که در سئو سایت باید انجام دهید را برای شما ساده تر می کند و به نظر من با یک دید قشنگ تر و البته حرفه ای تر سایتتان را پیش خواهید برد، با ما در این مقاله آموزشی از مجموعه مقالات سئو سایت همراه باشید.

شما باید از دو دید مختلف به سئو سایت و کل روند بروز رسانی و بهینه سازی سایت خود نگاه کنید. یا بهتر است اینطور بگویم، از دو جایگاه باید به سایتتان و روند بهینه سازی آن نگاه کنید:

ربات ها و کاربران در سئو سایت

 • از جایگاه و دید کاربران و مخاطبین سایت

یعنی هر اقدامی که می خواهید در سایتتان انجام دهید باید خودتان را جای کاربران سایت بگذارید و از دید کاربر به قضیه نگاه کنید، آیا کاری که انجام می دهم تجربه بهتری برای کاربر سایت من رقم می زند؟ آیا سرعت هاست و سایت مناسب هست و صفحات سایت به سادگی و به سرعت برای کاربران باز می شود؟ آیا مطلبی که برای سایت قرار می دهد واقعا کاربر از خواندن ان لذت می برد؟ آیا تمامی سوالاتش را در خصوص آن موضوع جواب می دهم؟ آیا فونت و ظاهر و پاراگراف ها و حتی علائم نگارشی را به گونه ای رعایت کرده ام که کاربر راحت تر محتوا و مطلب من را بخواند؟ آیا قیمت محصولاتم به روز هست و کاربر متوجه این به روز بودن قیمت ها می شود  و ….

 • از جایگاه و دید ربات های موتورهای جستجوگر

برای ربات ها نیز همین قانون را داریم، ما باید خودمان را جای ربات های گوگل قرار دهیم و از دید ربات ها نیز به سایت و هر اقدامی که می خواهیم انجام دهیم نگاه کنیم، آیا ربات ها می توانند سایت و صفحه جدیدی که در سایت ایجاد می کنیم را پیدا کنند؟ آیا ربات ها مفهوم و منظور سایت ما را درک می کنند؟ آیا ربات ها موضوع و حتی محتوا فرمت های مختلف داده ها را متوجه می شوند و …

اجازه دهید که کمی با جزئیات این ۲ دیدگاه را بررسی کنیم و بگویم منظورم دقیقا چه مواردی است

سئو سایت از دیدگاه ربات های گوگل

3 موضوع مهم در سئو برای ربات های گوگلدر سئو سایت از دیدگاه ربات های موتورهای جستجو ۳ موضوع مهم وجود دارد

 • قابل دسترس بودن

 • پیدا کردن صفحات، اجازه دسترسی به صفحات سایت، قابل خواندن محتویات سایت برای ربات ها

در دنیای وب و اینترنت روزانه و حتی ثانیه ای سایت ها و صفحات بسیاری زیادی ساخته می شوند و به وب اضافه می شوند. زمانی که شما سایت خود را راه اندازی می کنید یا صفحه جدیدی در سایت خود ایجاد می کنید، مثلا یک مقاله یا نوشته جدید می نویسید یا یک محصول جدید به فروشگاه اینترنتی خودتان اضافه می کنید در درجه اول مهمه که ربات ها و موتورهای جستجو از سایت و این صفحات جدید مطالع بشوند و بتوانند آن را پیدا کنند.
در درجه دوم باید مطمئن شوید که این ربات ها اجازه دسترسی به صفحات و بخش های مختلف سایت شما را دارند، چرا که ممکن است مثلا توسط محدودیت هایی از سمت سرور یا تنظیم اشتباه متا تگ های مربوط به ربات ها، دسترسی ربات ها به صفحات یا بخش های از سایت محدود شده باشد.
در مرحله بعد باید مطمئ شوید که ربات ها می توانند محتویات صفحات شما را بخوانند. برخی از سبک های ارائه محتوا مثلا تکنولوژی قدیمی فلش که محتویات ان برای ربات ها قابل خواندن نمی باشد. را باید دقت کنید که در سایت خود استفاده نکنید.

 • قابل فهم بودن

 • درک موضوع سایت، دریافت سیگنال های متعدد و مناسب در خصوص موضوع سایت و صفحات، قابل فهم بودن انواع فرمت های مختلف محتواها

زمانی که گوگل سایت شما را پیدا کرد و شروع کردن به بررسی و خواندن اطلاعات صفحه، حال مهمترین موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که آیا گوگل موضوع سایت و صفحات سایت من را به خوبی متوجه می شود؟
آیا سیگنال های مناسبی را در سایت و صفحات خود به کار برده ام که متوجه موضوع و منظور دقیق سایت من بشود؟ مثلا متوجه شده که سایت من خدمات قالیشویی ارائه می کند و نه فروش قالی و فرش؟
همچننی آیا فرمت های مختلف محتوایی که در سایت استفاده می کنیم را متوجه می شود؟ مثلا موضوع تصاویر یا مشخصات فایل های ویدئویی و یا اگر دز سایت خود از عدد “۱۳۹۸” در جایی استفاده کرده ام آیا سیگنال و تگ گذاری های به درستی انجام شده تا گوگل متوجه شود منظور من از ان ۱۳۹۸ چی است؟ آیا سال ۱۳۹۸ منظور من است یا ۱۳۹۸ هزار تومان قیمت محصول من است؟ یا شاید این عدد تعداد نظرات و امتیاز دهی کاربران به یک مطلب است یا تعداد بازدید های که از یک مطلب انجام شده؟

 • قابل رقابت بودن

 • مطلع بودن از فاکتورهای مقایسه ای و منطق الگوریتم های گوگل، تلاش برای بهترین و کاملترین بودن در وب در خصوص موضوع مربوطه (تبدیل شدن به یک مرجع)

گوگل سایت شما را پیدا کرده، محتویات را به صورت کامل بررسی و فهرست بندی کرده و درک درستی نیز از موضوع سایت شما داشته، اما همانطوری که کاملا واضح است سایت ها و صفحات بسیار متعدد و مشابه نیز وجود دارد و اینجا گوگل باید این سایت و صفحات را برای نمایش دادن به کاربران اولویت بندی کند.
بنابراین باید از این دید به روند بهینه سازی و سئو سایت خود نیز دقت کنید که آیا سایت شما قابلیت رقابت با سایر سایت ها و صفحات را دارد یا خیر؟ و نکته مهم اولیه این است که بدانید این فاکتورهای رقابتی و مقایسه ای چه فاکتورهایی هستند و چگونه آن ها را زیر نظر بگیرید و آن ها را بهبود ببخشید.
همچنین این را باید بدانید که گوگل زمانی که صفحات جدید سایت شما را پیدا و بررسی کرد، آن را زیر نظر می گیرد و بررسی می کند ببنید آیا این صفحه در حال تغییر و بهینه شدن و بهتر شدن هست یا خیر، آیا این صفحه جدیدی که شما به سایتتان اضافه کرده اید نسبت به سایر صفحات مشابه از سایر سایت ها می تواند کاربری که به دنبال آن موضوع است را کاملا راضی کند هم از لحاظ زیبایی، سرعت دسترسی، کامل و جامع بودن محتوا و…،
مثلا یکی از فاکتورهای که گوگل به ان توجه می کند و اعتمادش نسبت به سایت شما جلب می شوند این است که در دنیای وب در مورد سایت و صفحات شما آیا صحبتی شده است یا نه؟ آیا کاربران مختلف حاضر به اشتراک گذاری آن صفحه با دیگر افراد در شبکه های اجتماعی شداند؟ یا حاضر شدن لینک صفحات شما را در سایت خودشان یا در سایت های دیگر به سایر افراد نیز معرفی کنند؟

مهم این جاست که شما باید تمام تلاش خود را بکنید که اعتماد گوگل را جلب کنید و تا زمانی که گوگل از اعتبار و عالی بودن یک صفحه از سایت از هر لحاظ مطمئن نشود اعتبار خودش را با قرار دادن ان صفحه در نتایج صفحه اول خود و ارسال هزاران کاربر و بازدید به آن صفحه خراب نخواهد کرد.

 • از این دید قابل رقابت بودن اگر می خواهید به سایت و صفحاتی که در سایتتان ایجاد می کنید نگاه کنید، این سوال را همیشه از خودتان بپرسید: آیا صفحاتی که در سایت ایجاد می کنم و در هر صفحه در خصوص موضوعی صحبت می کنم آیا می تواند یک مرجع کامل در سطح وب برای ان موضوع باشد؟!

سئو سایت از دیدگاه کاربران

سئو سایت از دید کاربراندر سئو سایت از دیدگاه کاربران نیز ۳ موضوع مهم وجود دارد که با ۳ موضوع مهمی که برای ربات های گوگل مطرح شد مطابقت موضوعی دارد و به طور کلی در تمامی مراحل و اقداماتی که برای سایت خود انجام می دهید باید خود را جای کاربر سایت بگذارید و از دید او به سایت و صفحات و محتواهای خود نگاه کنید،

کاربر و رفتار او در مواجه با سایت است، که مشخص می کندآیا سایت شما لیاقت بودن در صفحه اول گوگل را دارد یا خیر!
 • دسترسی راحت و سریع

 • سرعت سایت، نمایش مناسب در دستگاه های مختلف و دسترسی به صفحات و بخش های مختلف سایت

کاربرانی که به سایت شما هدایت می شوند (مهم نیست از چه طریقی و از کجا) آیا در این عصری که حوصله افراد بسیار کم است و مردم هم چیز را به سرعت و سریع می خواهند، سایت شما سرعت مناسبی دارد یا صفحات به کندی و با تاخیر بالا باز می شوند؟
آیا کاربرانی که هر کدام از کامپیوترها، لپ تاپ ها، تبلت ها و خصوصا گوشی های مختلف موبایلی استفاده می کنند، سایت شما در همه این دستگاه های مختلف به صورت استاندارد و بهینه نمایش داده می شود؟
آیا بازدید کنندگان سایت به لینک ها و بخش های مختلف سایت دسترسی دارند؟ یا باید کلی جستجو کنند تا یک صفحه را پیدا کنند؟ یا هیچ گاه از وجود برخی از صفحات و بخش های داخلی سایت شما مطلع نخواهند شد.

 • محتوا عالی

 • محتوایی که جامع و مرجع است و بسیار زیبا و حرفه ای ارائه شده است

هر آن چیزی که شما در سایت خود ارائه می کنید یک محتوا محسوب می شود، یک متن، تصویر، صوت، قیمت یک محصول و به طوری کلی اعداد و ارقام  و یا یک ویدئو؛ و افراد برای این محتوا است که وارد سایت شما می شوند و حاضر می شوند در سایت شما وقت بگذارند و مجدد به آن برگردند

پس هر محتوایی که در سایت خود قرار می دهید به این فکر کنید که محتوای شما کاملا مرتبط با موضوع مورد نظر و موضوع آن صفحه یا بخش از سایت باشد.
باید با این دید نگاه کنید که محتوایی شما یک محتوا مرجع باشد و نسبت به سایر محتواهای مشابه کامل تر، دقیق تر، جامع تر باشد و این محتوا به قدری زیبا و قشنگ در سایت ارائه شده باشد که کاربر از دیدن، خواندن، گوش دادن به آن و به طور کلی وقت گذاشتن برای آن محتوا و صفحات سایت شما لذت ببرد.

 • قابل اعتماد

اگر بتوانید اعتماد کاربرانی که وارد سایتتان شده اند را جلب کنید، ۹۹% از مسیر رفتن به صفحه اول گوگل و حتی رتبه ۱ گوگل را طی کرده اید!

باز هم خود را جای کاربر و بازدید کننده سایتتان قرار دهید و از دید او به این موضوع نگاه کنید، آیا کاربر شما حاضر هست یک پیشنهاد حتی رایگان را در سایت شما قبول کند و اطلاعات اولیه خودش را به شما بدهد و تجربه یک تعامل بدون ریسک و بدون پرداخت هزینه را با شما داشته باشد؟
آیا کاربران سایتتان حاضر هستند با معرفی سایت و محتواهای سایت شما به اعتبار خودشان اضافه کنند؟ یعنی با کمال میل و رغبت سایت شما را معرفی کنند (چه کلامی چه لینک دادنی) و این معرفی باعث ایجاد اعتبار برای خود آن ها شود؟ یعنی سایت شما چطور باشد که کاربر تازه با سایت شما و معرفی آن بخوهد برای خودش اعتبار کسب کند؟ آیا محتوا یا خدمات شما در سایتتان انقدر جذاب و حرفه ای هست که ان را در شبکه های اجتماعی خودش منتشر کند؟ و آیا بازدیدکنندگان حاضر هستند مجدد به سایت شما برگردند ؟ آیا دلیلی برای بازگشت آن ها وجود دارد؟ آیا حاضر هستند شما را در اینستاگرام، فیسبوک، توئیتر و یا سایر شبکه های اجتماعی دنبال کنند؟


در پایان این نکته را هم باید متذکر شوم که این دو دیدگاهی که شما در روند سئو سایت باید داشته باشید دو دیدگاه مجزا از یکدیگر نیستند، شاید مختلف باشند اما مرتبط، هم راستا و کاملا گره خورده با یکدیگر هستند.ارتباط کاربران و ربات ها در سئو سایت

شما نمی تواند فقط با دید رباتی و گوگلی سایت را پیش ببرید چرا که اگر فقط با این دید به قضیه نگاه کنید در دام سئو  افزاطی (Over optimization) خواهید افتاد و به جرات می توان گفت اصلا سایتی کاربر پسند نخواهید داشت و همچنین امروزه ربات ها و الگوریتم های گوگل بسیار بسیار هوشمند عمل می کنند و به سادگی بسیاری از رفتارهای مصنوعی شما را متوجه خواهند شد و تشخیص خواهند داد که فقط به هدف رتبه گرفتن در گوگل سایت را بروز رسانی می کنید و مطلب می نویسید.

با اینکه مهمترین هدف ما در راه اندازی و بهینه سازی سایت کاربرانمان هستند اما فقط از دید و جایگاه کاربران نگاه کردن هم صحیح نیست، و باید به ربات های گوگل هم توجه کنید و سایتتان را هم برای ربات ها قابل دسترس و قابل فهم کنید و بدانید فاکتورهای رقابتی و مقایسه ای که گوگل درنظر میگیرد چه مواردی هستند و بر روی تقویت این فاکتورها برنامه و استراتژی داشته باشید.

پیشنهاد می کنم حتی جمع بندی نهایی این نکات را به عنوان یک چک لیست سئویی همیشه  مد نظر قرار دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.