دامنه و فاکتورهای تأثیر گذار در سئو سایت

علاوه بر تولید محتوا و لینک سازی یکی از فاکتور های تأثیر گذار دیگر در بحث seo  دامنه سایت است . در ادامه به بررسی تأثیر فاکتور های مربوط به دامنه بر روی سئو سایت می پردازیم .

دامنه برای سایت مانند اسم و هویت برای هر موجود و شیء است و می‌تواند نقش بسیار مهمی را در موفقیت یک محصول و یا یک شغل ایفا کند، در مبحث سئو و تبلیغات تحت وب نیز انتخاب اسم جایگاه ویژه‌ای دارد چراکه اشخاص شما را با نام برند و وب‌سایتتان خواهند شناخت و نقطه شروع هر وب‌سایتی جدا از اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت دارد، نام آن وب‌سایت است و بنابراین خود دامنه سایت و فاکتورهای متعددی که مستقیم و غیرمستقیم به دامنه سایت مربوط می‌شوند می‌توانند از موارد مهم و تأثیرگذار در سئو سایت باشند.

برای اینکه سایتتان به نتایج اول گوگل برسد باید بسیار تلاش کنید و وقت و انرژی بالایی بگذارید، حال اگر سایتی آن‌قدر قانع‌کننده باشد که شخص بخواهد مجدد به آن سایت مراجعه کند یکی از فاکتورهای مهم نام وب‌سایت است که در مراجعات بعدی اشخاص به سایت نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

حال با فرض اینکه شما دامنه خوبی را انتخاب و خریداری کرده‌اید در ادامه فاکتورهایی که می‌تواند در سئو سایت تأثیرگذار باشد را اشاره کرده‌ایم:

بررسی تأثیر فاکتورهای مربوط به دامنه روی سئو سایت

زمان انقضاء دامنه

از مشخصه‌های هر دامنه زمان ثبت و انقضاء آن است که توسط سایت‌های مختلف مانند سایت نمونه زیر می‌توانید تاریخ انقضاء دامنه خود را بررسی کنید.

http://whois.domaintools.com

ازآنجایی‌که زمان انقضاء دامنه سایت یک مقدار کاملاً مشخص است، اگر فرض بگیریم که دو وب‌سایت ازلحاظ تمامی شرایط یکسان باشند (که امکان‌پذیر است) یا فرض بگیرید برای سئو هیچ قانون و ملاکی نباشد جزء تاریخ انقضاء دامنه، چون یک مقدار مشخص برای این فاکتور وجود دارد، مسلماً گوگل به این موضوع توجه خواهد کرد که شما برای فعالیت آنلاین و سایت خود چقدر ارزش قائل هستید و تا چند سال آینده دامنه خود را تمدید کرده‌اید، و حتماً این گزینه می‌تواند در رتبه‌بندی سایت شما تأثیرگذار باشد و مسلماً دامنه‌ای رتبه بهتری خواهد داشت که تاریخ انقضاء درازمدت‌تری داشته باشد. بنابراین با توجه به نکات زیر تاریخ انقضا دامنه خود را برای چندین سال آینده تمدید کنید و پیشنهاد می‌ شود این تمدید را برای ۵ سال انجام دهید و یک سال مانده به زمان انقضاء مجدد تمدید را انجام دهید.

دامنه سایت را برای چند سال آینده تمدید کنید.

همچنین اگر برای سایت خود یک برنامه درازمدت دارید که باید هم همین‌گونه باشد بنابراین نیازی نیست که بخواهید منتظر باشید تا دامنه سایت به یک روز مانده به زمان انقضاء خود نزدیک شود سپس آن را تمدید کنید.

همچنین با پرداخت تمدید دامنه خود برای چند سال متوالی، معمولاً می‌توانید با هزینه کمتری نسبت به تمدید سالیانه دامنه خود را یک‌مرتبه برای چند سال آینده تمدید کنید. بنابراین از طریق حساب مدیریتی دامنه یا از طریق شرکت ثبت‌کننده دامنه، درخواست تمدید چند ساله دامنه خود را بدهید.

جدا از بحث سئو و رتبه‌بندی اگر شما دامنه زیبایی دارید که بسیاری از فاکتورهای یک دامنه خوب با قابلیت برندینگ را دارد، اصلاً نگذارید دامنه‌تان زمان انقضاء آن حتی به کمتر از یک سال برسد و حداقل برای دور بودن از هر احتمالی که شاید در روز یا مدت‌زمان انقضاء نتوانید دامنه خود را تمدید کنید آن را پیشاپیش تمدید کنید.

قابل‌رؤیت بودن مشخصات ثبت‌کننده دامنه

این مورد برای دامنه‌های غیر ir است و برای دامنه‌های با پسوند ir اطلاعات ثبت‌کننده و مالک دامنه برای همه قابل‌مشاهده است، اما در خصوص دامنه‌های مانند com و … برخی از افراد یا ثبت‌کنندگان دامنه اطلاعات ثبتی خود مانند نام، ایمیل، آدرس و …. را مخفی می‌کنند، که از طریق همان سایتی که در بخش قبلی اشاره شد، می‌توانید بررسی کنید که اطلاعات دامنه ثبت‌شده قابل‌مشاهده است یا خیر.

اگر اطلاعات ثبت‌کننده و مالک دامنه قابل‌مشاهده است که شما یکی از فاکتورهای تأثیرگذار بر سئو که به دامنه سایت مربوط است را رعایت کرده‌اید و اگر قابل‌مشاهده نیست از داخل حساب مدیریتی مربوط به دامنه یا از طریق شرکت ثبت کننده دامنه خود بخواهید که اطلاعات مالک و ثبت‌کننده دامنه برای همگان قابل‌مشاهده باشد، که به طبع برای ربات‌های گوگل نیز قابل‌رؤیت خواهد بود.

اجازه دهید اطلاعات شما به‌عنوان مالک و ثبت‌کننده دامنه برای عموم و درنتیجه ربات‌های موتورهای جستجو ازجمله گوگل قابل‌مشاهده باشد.

اینکه این فاکتور چرا می‌تواند حائز اهمیت باشد را با یک مثال ساده بیان خواهم کرد، فرض کنید شما برای همکاری یا استفاده از خدمات یک شخص نیاز به رزومه کاری ایشان داشته باشید تا بتوانید با خیال راحت‌تری کار خود را به ایشان محول کنید اما از سوی ایشان هیچ گزینه‌ای برای جلب اعتماد شما ارائه نمی‌شود آیا ترجیح نمی‌دهید در همکاری با ایشان با احتیاط بیشتری اقدام کنید؟

بنابراین اجازه دهید که ربات‌های جستجوگر و صدالبته تمامی کاربران در وب بتوانند هویت شخصی که مدیر و مالک یک سایت است را کامل ببینند. ربات‌های گوگل و البته بسیاری از سایت‌های که به‌نوعی به‌مانند یک بایگانی و تاریخ‌نگار عمل می‌کنند تمامی اطلاعات مربوط به ثبت‌کننده‌های مختلف را نگهداری می‌کنند و مسلماً شخصی نمی‌خواهد مشخصات ثبتی آن قابل‌مشاهده باشد که جای از کار مشکل دارد یا سابقه خوبی در وب نداشته است.

ثبت دامنه سایت با پسوندهای مختلف

زمانی که دامنه‌ای را انتخاب می‌کنید یکی از فاکتورهایی که بایستی مدنظر قرار دهید این است که  پسوندهای .com و .ir آن دامنه هر دو آزاد باشد و هر دو را ثبت کنید. اگر در حال حاضر دامنه خود را فقط با یکی از پسوندهای ذکرشده ثبت کرده‌اید، بررسی کنید که دامنه سایتتان با پسوند دیگر آزاد است یا خیر و در صورت آزاد بود همین الآن نسبت به ثبت آن نیز اقدام کنید.

اگر شما یک سایت چندزبانه دارید و یا کاربران مخاطب سایت شما از سراسر دنیا می‌باشند دامنه اصلی خود را با پسوند .com انتخاب کنید و اگر هدف شما کاربران داخل ایران هستند پسوند .ir را انتخاب کنید. و دامنه دیگر را بر روی دامنه اصلی خود ریدایرکت کنید. توجه کنید نباید مطالب و صفحات سایت شما با هر دو آدرس قابل‌دسترس باشند (اصطلاحاً به این کار پارک کردن دامنه گفته می‌شود یعنی سایت شما با هر دو پسوند قابل‌دسترس است) بلکه باید وقتی دامنه دوم شما را شخصی در مرورگر خود وارد می‌کند به آدرس اصلی سایت شما هدایت شود.

دامنه سایت را با هر دو پسوند .com و .ir ثبت کنید. یکی را به‌عنوان دامنه اصلی سایت انتخاب و دیگری را بر روی دامنه اصلی ریدایرکت کنید به‌نحوی‌که سایت شما فقط با یک آدرس قابل‌دسترس باشد و کاربران با واردکردن آدرس دوم به آدرس اصلی، هدایت شوند.

اینکه دامنه سایت را با پسوندهای دیگر ثبت و بر روی دامنه اصلی ریدایرکت کنید، تا چه حد بر روی سئو سایت تاثیر دارد یا اصلا جزء فاکتورهای گوگل برای دادن امتیاز و رتبه به یک سایت محاسبه می شود یا خیر را نمی توان با قطعیت بیان کرد اما این کار چند مزیت برای شما خواهد داشت:

  1. در آینده کسی از نام وب‌سایت شما با یک پسوند دیگر سوءاستفاده نخواهد کرد.
  2. به‌جزء مورد سوءاستفاده امکان اینکه شخصی با پسوند دیگر سایتی داشته باشد وجود ندارد.
  3. برای معرفی سایت خود به دیگران نیازی به تأکید پسوند دامنه سایت به مشتریان خود نمی باشد.
  4. درصورتی‌که اشخاص به‌اشتباه دامنه شما را با پسوند دیگری وارد کردند (خصوصاً ir و com که خیلی‌ها طبق عادت و پیش‌زمینه‌های خود سایت‌ها را با پسوند پیش فرضی که در ذهن خود دارند، وارد می‌کنند) همچنان به سایت شما هدایت خواهند شد.
  5. اشخاص مختلف ممکن است در سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و … به سایت شما لینک بدهند اما با یک پسوند دیگر، که با این کار کاربرانی که از طریق آن لینک‌ها به سایت شما هدایت می‌شوند همچنان از دست نخواهید داد.

انتخاب و تنظیم دامنه با یکی از حالت های با www یا بدون www

دامنه سایت می‌تواند هم با پیشوند www باشد هم بدون آن و شاید تاکنون به این موضوع دقت نکرده باشد و طبق عادت سایت‌ها را با پسوند www یا بدون آن وارد کرده باشید و البته امروزه بسیاری از افراد با توجه به اینکه سایت بدون www ساده‌تر و کوتاه‌تر است برای وارد شدن به یک سایت از آدرس بدون www استفاده کنند. در خصوص این گزینه ‌اینکه افراد چگونه سایت را وارد می‌کنند مهم نیست و حتی اینکه شما دوست دارید سایتتان با کدام حالت نمایش داده شود نیز مهم نیست و کاملاً سلیقه‌ای است و می‌توانید هر حالتی را که تمایل دارید به‌عنوان حالت پیش‌فرض برای سایت خود انتخاب کنید، اما کاری که باید انجام دهید این است که از دید گوگل آدرس سایت با www یا بدون www دو آدرس متفاوت است و اگر مطالب یا صفحاتی از سایت با هر دو آدرس قابل‌دسترسی باشد از دید گوگل یک محتوای تکراری محسوب می شود، یعنی محتوایی که با دو حالت آدرس‌دهی متفاوت قابل‌دسترس است که به سئو سایت لطمه وارد خواهد کرد، بنابراین باید برای گوگل و البته سایر موتورهای جستجو یک حالت را به‌عنوان دامنه اصلی باید انتخاب کنید.

برای اینکه راحت تصمیم بگیرد که کدام حالت را انتخاب کنید می تواند طبق نکات زیر اقدام کنید:

  1. اگر در حال ساخت و راه‌اندازی اولیه سایت خود هستید، به‌صورت سلیقه‌ای هر حالت که تمایل دارید را انتخاب کنید.
  2. اگر تصمیم و برنامه‌ریزی سایت شما به نحوی هست که می‌خواهید در آینده یک سایت بزرگ با بخش‌های متعددی داشته باشید. بخصوص تصمیم به داشتن زیر دامنه‌های متعدد در سایت خود دارید. سایت خود با پیشوند www را انتخاب کنید.
  3. اگر زمان زیادی از راه‌اندازی سایت شما می‌گذارد و مطالب و مقالات زیادی در سایت خود دارید. دو دستور زیر را در گوگل جستجو کنید:

Site:www.Example.com  و  Site:Example.com

به‌جای example.com نام سایت خود را وارد کنید و یک‌بار این بررسی را با www و یک‌بار هم بدون www انجام دهید و سپس بررسی کنید در هرکدام از این حالت‌ها چه تعداد صفحه و مطلب از سایت شما در گوگل فهرست بندی شده است، هرکدام تعداد بالاتری داشت، همان حالت را به‌عنوان دامنه اصلی خود انتخاب کنید.

برای تنظیم دامنه اصلی خود نیز چند راهکار وجود دارد:

  1. توسط سیستم نرم‌افزاری مدیریت سایت خود بررسی کنید که آیا این قابلیت وجود دارد که یکی را به‌عنوان دامنه اصلی انتخاب کنید یا خیر به ‌عنوان مثال در سیستم مدیریت محتوا ووردپرس این قابلیت به‌صورت پیش‌فرض در خود سیستم وجود دارد و هر آدرسی که شما تنظیم کنید، ریدایرکت های موردنظر خودکار انجام می‌شود اما در سیستم مدیریت محتوا جوملا بایستی نمونه کد زیر را در فایل htaccess خود کپی کنید.

انتخاب دامنه بدون پیشوند www به عنوان دامنه اصلی و ارحج تر:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} www.site.com

RewriteRule (.*) http://site.com/$1 [R=301,L]

انتخاب دامنه با پیشوند www به عنوان دامنه اصلی و ارحج تر:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^site.com [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://www.site.com/$1 [L,R=301]

اگر در حال حاضر وب سایتی دارید و به این مباحث فنی تسلط ندارید و نمی دانید که آیا صفحات سایت شما فقط با یک حالت قابل دسترس هستند یا خیر، فقط کافی است یک لینک از سایت خود را در یک مرورگر در هر دو حالت با www یا بدون www باز کنید اگر در هر دو حالت سایت شما با همان وضعیتی که وارد کرده‌اید باز می‌شود یعنی این گزینه برای سایت شما تنظیم نیست اما اگر در هر دو وضعیت سایت شما فقط با یک حالت (یا با www یا بدون www) نمایش داده می‌شود یعنی این گزینه به‌درستی تنظیم شده است. از مسئول فنی و یا طراحی سایت خود درخواست دهید که این حالت را برای سایت شما تنظیم کنند. و اگر به این موارد اصلاً دسترسی ندارید و به هر دلیلی امکان‌پذیر نیست از راهکار دوم استفاده کنید.

  1. وارد حساب کنسول جستجوی خود شوید (گوگل وبمستر) و هر دو آدرس سایت خود را به‌عنوان دو سایت مجزا در کنسول جستجو اضافه و تائید کنید، سپس از بخش تنظیمات و توسط گزینه Site Settings در بخش Preferred domain دامنه اصلی خود را با www یا بدون آن انتخاب کنید.

تنظیم این حالت در کنسول جستجو بسیار ساده است و به‌سادگی توسط خود شما امکان‌پذیر است اما این را در نظر بگیرد شما این دامنه ارجح‌تر را فقط برای گوگل مشخص کرده‌اید و برای سایر موتورهای جستجو و کاربران این تنظیم انجام نشده است و همچنان سایت با هر دو حالت قابل‌دسترس خواهد بود اما بااین‌حال این تنظیم، فاکتور مؤثری در سئو و رتبه دهی سایت شما در گوگل به‌حساب می‌آید.

همچنین پیشنهاد می‌شود حتی درصورتی‌که توسط ریدایرکت ۳۰۱ یا توسط قابلیت‌های سیستم مدیریت محتوای خود این تنظیم و انتخاب دامنه ارحج تر را انجام داده‌اید، از طریق کنسول جستجو نیز این تنظیم را برای گوگل و سایت خود تعریف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.