لینک های خروجی

در مقالات قبل در مورد لینک های خارجی (Back links) و لینک های داخلی صحبت کردیم . در این مقاله قصد داریم در مورد لینک های خروجی صحبت کنبم . لینک های خروجی به لینک‌هایی گفته می‌شود که از سایت شما به سایر سایت‌ها هدایت می‌شوند.

لینک های خروجیلینک‌های خروجی می‌توانند هم تأثیر مثبت و هم تاثیر منفی در رتبه‌بندی سایت ها بگذارند و حتی باعث جریمه شدن سایت نیز شوند. بنابراین در لینک دهی به سایر سایت‌ها باید به‌دقت عمل کنید و نکات مربوطه را رعایت کنید.

آشنای با برچسب Rel=”nofollow”

قبل از اینکه به موضوع لینک‌های خروجی از سایت بپردازیم باید با برچسب rel=”nofollow”  که در خصوص لینک‌های خروجی سایت زیاد کاربرد دارد آشنا بشویم:

به‌طورکلی دو نوع لینک خروجی داریم، یا به عبارتی دو صفتی که می‌توانند همراه با لینک‌ها مورد استفاده قرار بگیرند که عبارتند از:

  1. لینک‌های Dofollow
  2. لینک‌های Nofollow

لینک‌های فالو یا اصطلاحاً dofollow لینک‌های معمولی هستند که به‌صورت عادی استفاده می‌شوند و برای این نوع لینک‌ها هیچ کد اضافه یا برچسب خاصی تعریف نمی‌شود. هرزمانی که شما لینکی را به‌صورت عادی ایجاد می‌کنید آن لینک اصطلاحاً لینک فالو یا dofollow است.

زمانی که ربات‌های گوگل به لینک‌های عادی در سایت‌های مختلف برخورد می‌کنند هم آن لینک را در لیست خود قرار می‌دهند که بررسی کنند و هم اعتباری را از صفحه مبدأ به صفحه مقصد منتقل می‌کند (البته این بدان معنا نیست که از اعتبار و رتبه فعلی سایت لینک دهنده کسر و به سایت مقصد اضافه شود)

در مقابل لینک‌های عادی، لینک‌هایnofollow  وجود دارند که برچسب rel=”nofollow” برای آن لینک مانند نمونه زیر تعریف می‌شود:

<a href=”http://www.siteA.com” rel=”nofollow”>sign in</a>

این لینک‌ها نه‌تنها هیچ اعتبار و امتیازی را به رتبه و اعتبار صفحه مقصد منتقل نمی‌کنند بلکه به موتورهای جستجو نیز اعلام می‌کنند که آن لینک را دنبال نکنند.

موارد قابل‌استفاده برای برچسب nofollow

  1. لینک‌های که توسط سایرین در سایت منتشر می‌شوند.

اگر بخش‌هایی در سایت خود دارد که سایرین می‌تواند در آن قسمت‌ها مطلبی بنویسند و لینک‌هایی را منتشر کنند و کنترل کامل و دقیقی روی همه آنها ندارید از برچسب nofollow برای لینک‌هایی که در این بخش‌ها منتشر می‌شود استفاده کنید، مانند بخش نظرات که خیلی از افراد به‌خصوص اسپمر ها با انتشار نظرات بی‌ربط و اسپم فقط سعی دارند که لینک سایت خود را با کلمات کلیدی موردنظر از طریق آن بخش در سایت شما منتشر کنند. یا بخش پروفایل اعضا و …..

ازآنجایی‌که شاید نتوان کنترل کاملی بر روی این بخش‌ها داشت یا تمامی لینک‌های منتشرشده را تک‌به‌تک بررسی کرد، بایستی سیستم خود را به نحوی تنظیم کنید که لینک‌های که در این قسمت‌ها منتشر می‌شود با برچسب nofollow مشخص شوند و گوگل بدانید که لینک مربوطه از طرف شما هیچ تائید اعتباری نداشته و شما تمایلی به انتقال امتیاز یا اعتبار به آن سایت را ندارید.

بخشی‌های از سایت مانند بخش نظر دهی کاربران که در آن اشخاص می‌توانند لینک‌های خود را در آن بخش از سایت قرار دهند را به نحوی تنظیم کنید که همه لینک‌های آن بخش‌ها برچسب nofollow داشته باشند.

  1. معرفی سایت‌های که خودتان لینک می‌دهید اما هیچ شناختی نسبت به آن‌ها ندارید.

ممکن است شما در بخش‌هایی از سایت خود بخواهید سایتی را معرفی کنید (به هر دلیلی) یا بخشی از محتوا و مطلب خود را به صفحه یا سایتی به‌جز سایت خود ارجاع دهید اما هیچ شناختی در خصوص اعتبار آن سایت ندارید و یا اصلاً نمی‌خواهید هیچ امتیاز و اعتباری از سمت شما به آن سایت منتقل شود و یا تصمیم دارید در بخشی از سایت خود هشداری در خصوص یک سایت یا یک صفحه اسپم بدهید و ازآنجایی‌که باید لینک آن سایت را نیز در سایت خود استفاده کنید برای این نمونه لینک باید از برچسب nofollow استفاده کرد.

همان‌طور که اشاره شد از دید گوگل لینک دهی به سایر سایت‌ها مانند رأی دادن و معرفی کردن است، حال اگر در سایت شما لینک به یک سایت اسپم وجود داشته باشد و آن سایت مقصد برای گوگل به‌عنوان یک سایت اسپم شناخته‌شده باشد، زمانی که در سایت شما یک لینک عادی به آن سایت داده‌شده باشد این احتمال وجود دارد که گوگل سایت شما را با حساسیت بیشتری زیر نظر بگیرید و بر روی رتبه و جایگاه سایت شما نیز تأثیر منفی بگذارد چون شما در حال لینک دادن (ارجاع دادن سایرین) به آن سایت اسپم هستید.

درصورتی‌که می‌خواهید به سایت یا صفحه‌ای خارج از سایت خود لینک دهید و هیچ شناخت یا اعتمادی در خصوص عملکرد و اعتبار آن سایت ندارید و نمی‌خواهید گوگل اعتبار و امتیازی توسط این معرفی به سایت مقصد بدهد می‌توانید از برچسب rel=”nofollow” برای آن لینک استفاده کنید.

برخی از نکات مهم در به‌کارگیری لینک‌های خروجی در سایت

  • لینک‌های خروجی که در سایت خود استفاده می کنید را به‌صورت nofollow به کارگیری کنید مگر اینکه سایت یا صفحه معرفی‌شده دارای اعتبار و جایگاه بالایی باشد.
  • عدم تکرار لینک‌های خروجی در همه صفحات سایت
  • سعی کنید بی‌دلیل به معرفی و لینک دهی به سایر سایت‌ها نپردازید، خصوصاً سایت‌هایی که هیچ ارتباطی با موضوع سایت و موضوع شغلی شما ندارند.
  • لینک‌های خروجی که در سایت خود استفاده می کنید را به نحوی تنظیم کنید که با کلیک اشخاص صفحه مربوطه در یک تب جدید (target=”_blank”) باز شود تا اشخاص با کلیک بر روی آن لینک از سایت شما خارج نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.