نحوه ارسال و اطلاع‌رسانی فایل به‌روز شده robots.txt برای گوگل

در صفحه مربوط به ابزار Tester robotx.txt در کنار ویرایشگر موجود در این بخش گزینه‌ای تحت عنوان Submit وجود دارد که توسط آن می‌توان به‌سادگی ارسال و اطلاع‌رسانی فایل به‌روز شده robots.txt برای گوگل را بدهید. با کلیک بر روی این گزینه یک پنجره جدید باز خواهد شد که حاوی دستورالعمل‌های مربوطه است:

1-1. نحوه ارسال و اطلاع‌رسانی فایل به‌روز شده robots.txt برای گوگل

در پنجره بازشده برای ارسال و اطلاع‌رسانی فایل به‌روز شده robots.txt برای گوگل مراحل زیر را انجام دهید:

  1. توسط گزینه “Download” فایل ویرایش شده txt را دانلود کنید.
  2. فایل txt دانلود شده را در ریشه و شاخه اصلی سایت خود با همین نام و با همین فرمت متنی بارگذاری کنید. (لینک دسترسی به این فایل دقیقاً باید مانند: www.Example.com/robots.txt باشد)

اگر دسترسی به هاست و شاخه اصلی مربوط به دامنه سایت خود ندارید و نمی‌توانید فایل robots.txt را در شاخه اصلی سایت بارگذاری کنید بایستی با مدیر سرور و فضای میزبانی سایت خود تماس بگیرید تا این تغییرات را برای شما انجام دهد.

مثلاً اگر آدرس صفحه اصلی سایت شما subdomain.example.com/site/example/ باشد به‌احتمال زیاد نمی‌توان فایل robots.txt را در آدرس subdomain.example.com/robots.txt بروز رسانی کنید مگر اینکه مالک و مدیر example.com/ تغییرات لازم را انجام دهد.

  1. پس از بروز رسانی و آپلود فایل جدید txt روی گزینه “view uploaded version” کلیک کنید تا بتوانید فایل robots.txt موجود بر روی سرور سایت را به‌صورت زنده ببینید و مطمئن شوید که این فایل همان فایل جدیدی است که می‌خواهید گوگل آن را بررسی کند.
  2. در آخر با کلیک روی گزینه “submit” می‌توانید درخواست بررسی مجدد فایل txt را برای گوگل ارسال کنید و به گوگل اعلام کنید که تغییرات موردنظر روی فایل robots.txt انجام‌شده است.
  3. جهت یک تست نهایی و برای اینکه مطمئن شوید فایل جدید txt با موفقیت توسط گوگل بررسی‌شده است. مجدد صفحه مربوط به ابزار robots.txt tester را در مرورگر خود باز کنید و دستورات tobots.txt را در ویرایشگر این بخش چک کنید. همچنین بعد از باز کردن مجدد این صفحه در بالای صفحه یک برچسب زمانی نمایش داده می‌شود که با کلیک روی آن می‌توانید تاریخ آخرین باری که گوگل فایل robots.txt سایت را بررسی کرده است را ملاحظه کنید.

در ارسال و اطلاع‌رسانی فایل به‌روز شده robots.txt برای گوگل  دقت کنید که دسترسی بخش‌ها یا منابعی از سایت که گوگل برای بررسی بهینه سایت به آن‌ها نیاز دارد را مسدود نسازید و این را به خاطر داشته باشید که هیچ الزامی به داشتن فایل robots.txt برای سایت وجود ندارد. ربات‌های جستجو وقتی به سایتی می‌رسند برای اینکه بدانند اجازه دسترسی و بررسی چه بخش‌ها یا فایل‌هایی از سایت را ندارند، ابتدا بررسی می‌کنند که آن سایت فایل robotx.txt در شاخه اصلی خود دارد یا نه. چنانچه سایتی اصلاً این فایل را نداشته باشد، ربات‌ها همچنان طبق روال عادی و روند کاری خود کلیه بخش‌ها و محتویات سایت را بررسی و فهرست بندی خواهند کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.