دلایل اهمیت لینک داخلی و تأثیر آن در سئو سایت

لینک‌های داخلی هم برای بازدیدکنندگان سایت حائز اهمیت هستند و هم برای ربات‌های موتورهای جستجو. لینک‌های داخلی هم به کاربران و هم به ربات‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند به صفحات مختلف سایت دسترسی داشته باشند و بین صفحات مختلف سایت حرکت کنند.

ساده‌ترین روشی که برای لینک دهی‌های داخلی یک سایت وجود دارد یک ساختار هرمی شکل است که صفحه اصلی سایت در رأس این هرم قرار دارد و از آن به ترتیب به سایر صفحات و مطالب لینک دهی انجام می‌شود:

دلایل اهمیت لینک داخلی

البته همان‌طور که اشاره شد این ساده‌ترین حالت لینک دهی داخلی صفحات است و لینک دهی‌های داخلی می‌تواند بسیار پیچیده‌تر از نمونه قبل باشد مانند نمونه زیر، به‌نحوی‌که لینک دهی‌های داخلی بسیار گسترده‌ای بین صفحات مختلف سایت انجام پذیرید، به‌نحوی‌که در هر صفحه یا مطلبی اگر نیاز بود به سایر صفحات مربوطه لینک دهی انجام شود تا کاربر به‌راحتی بتوانند به سایر صفحات به‌سادگی دسترسی داشته باشد:

لینک های داخلی و تأثیر آن در سئو سایت

فاکتور های مهم لینک های داخلی

در خصوص کلیه لینک‌ها (داخلی، خارجی و خروجی) ۲ فاکتور مهم وجود دارد: یکی متنی که برای لینک دهی‌ها استفاده می‌شود و دیگری صفحه‌ای که به آن لینک داده می‌شود. در لینک‌های داخلی شما بر روی هر دو این فاکتورها کنترل کامل دارید (برخلاف لینک‌های خارجی) و به‌سادگی می‌توانید متن لینک‌ها و صفحات مقصد را به‌صورت کامل مدیریت کنید و تمرکز خود را بر روی صفحاتی بگذارید که می‌خواهید رتبه خوبی در نتایج جستجو برای آن‌ها کسب کنید.

یکی از معیارهای مهم گوگل برای پی بردن به میزان اهمیت یک صفحه، تعداد لینک‌های داخلی است که از صفحات مختلف همان سایت به آن صفحه داده‌شده است. در گزارش‌های بخش Internal Links از کنسول جستجو گوگل، لیست کاملی از صفحات سایت به ترتیب بیشترین تعداد لینک ورودی که هر صفحه از سایر صفحات داخلی سایت دریافت کرده است، ارائه می‌گردد. اگر لینک صفحات مهم سایت در گزارش‌های این بخش نیست و یا برعکس صفحات با درجه اهمیت پایین، در صدر لیست گزارش‌ها و با تعداد لینک‌های داخلی بالا قرار داشته باشند، بایستی که حتماً در روال کاری و برنامه خود جهت لینک سازی‌های داخلی تجدیدنظر کنید و یا ساختار سایت و قوانین مربوط به سیستم مدیریت محتوا سایت خود را جهت تولید لینک‌های داخلی بررسی کنید.

دلایل اهمیت لینک های داخلی و تأثیر آن در سئو سایت

 

  • همان‌طور که اشاره شد پروسه بررسی صفحات وب توسط ربات‌های گوگل بر اساس فهرستی از لینک‌ها است که این لینک‌ها را از بررسی صفحات قبلی استخراج و فهرست بندی کرده‌اند، بنابراین به‌کارگیری لینک‌های داخلی به ربات‌های گوگل کمک می‌کنند که از صفحات مختلف و جدید سایت مطلع شوند و نسبت به بررسی آن‌ها اقدام کنند.
  • متن و عبارتی که برای لینک دهی‌ها استفاده می‌شود کمک می‌کنند که ربات گوگل در خصوص موضوع آن مطلب یا صفحه اطلاعاتی را کسب کنند.
  • لینک دهی‌های داخلی باعث انتقال اعتبار بین صفحات مختلف سایت می‌شود.
  • لینک‌های داخلی باعث تجربه خوبی برای کاربران و رضایتمندی بیشتر ایشان خواهد شد، و به‌سادگی کاربران را به سایر صفحات و مطالب موردنیاز ایشان هدایت می‌کند.
  • لینک‌های داخلی باعث بهبود رتبه سایر صفحات در نتایج جستجوها خواهد شد.
  • درصورتی‌که لینک سازی‌های داخلی به‌خوبی انجام شده باشد، کاربران به صفحات بیشتری از سایت رجوع می‌کنند و درنتیجه باعث پایین آمدن نرخ خروج از سایت می‌شود که یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجو است.
  • لینک‌های داخلی باعث می‌شوند که کاربر زمان بیشتری را در سایت سپری کند و درنتیجه معیار مدت‌زمان حضور کاربر در سایت نیز بالاتر برود و این زمان حضور بیشتر کاربر در سایت نیز یکی دیگر از سیگنال‌های قوی برای گوگل است که درنتیجه آن متوجه خواهد شد که سایت مربوطه مطلب و محتوایی مناسب و باکیفیت ارائه کرده است که باعث شده است کاربر زمانی بیشتری از وقت خود را در آن سایت سپری کند.
  • لینک‌های داخلی و ترغیب کلیک و باز کردن سایر صفحات سایت باعث افزایش تعداد صفحاتی از سایت می شود که کاربر ملاحظه کرده است، و این فاکتور نیز یکی از موارد تأثیرگذار در رتبه‌بندی سایت‌ها است.

لینک‌های داخلی یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در سئو سایت می‌باشند و پیش‌نیاز داشتن لینک‌های داخلی خوب، وجود محتواهای متعدد و هم‌راستا در سایت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.