Manual Action : جرایم دستی گوگل

115

گوگل در راستای ارائه خدمات دقیق تر و سریع تر به درخواست های جستجو کاربران یک سری قوانین و البته آموزش هایی را برای مدیران سایت ها ارائه کرده است تا از یک طرف هم محتوا با کیفیت در سطح وب تولید و منتشر شود و از طرف دیگر مدیران سایت ها با رعایت این قوانین در پیدا کردن صفحات و سایت های جدید، بررسی و رتبه بندی آن ها به گوگل کمک کنند.

چنانچه سایتی این قوانین و دستورالعمل ها را رعایت نکند یا هدف آن فریب گوگل و کاربران باشد و بخواهد با روش های غیرمجاز و فریبنده (سئو کلاه سیاه) رتبه های بالاتری در نتایج جستجو کسب کند، ممکن است به صورت مستقیم توسط کارمندان گوگل به صورت دستی جریمه شود.

اگر سایتی به صورت دستی توسط گروه اسپم گوگل جریمه شود، گزارش های مربوطه در این بخش از کنسول جستجو ارائه می گردد.

جرائم گوگل و گزارش های ارائه شده در بخش Manual Actions

الگوریتم های گوگل آن قدر قوی هستند که می توانند اکثر قریب به‌اتفاق سایت های اسپم که فقط قصد کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجو را دارند و قوانین را رعایت نمی کنند تشخیص داده و همگی را به‌صورت خودکار جریمه و رتبه آن ها را در نتایج جستجو پایین بیاورند. برای مابقی سایت های اسپم نیز گوگل به صورت مستقیم وارد عمل می شود و توسط کارمندان خود به‌صورت دستی سایت ها و صفحات را بررسی می کند و سایت هایی که قوانین و دستورالعمل های مربوطه را رعایت نکرده‌اند، علامت گذاری می کند. سایت های شناسایی شده یا رتبه شان در نتایج جستجو کاهش پیدا کند و یا کلاً از لیست نتایج جستجو گوگل حذف خواهند شد.

در بخش Manual Actions از کنسول جستجو، گزارش و لیست کلیه مواردی که توسط گوگل و گروه مبارزه با اسپم آن شناسایی شده است به همراه اطلاعات و راهنمایی های لازم جهت رسیدگی و رفع مشکل و جریمه های اعمال شده ارائه می گردد.

گزارش جریمه دستی گوگل در گوگل وبمستردر صورتی که رتبه سایتی به خاطر کارهای غیرقانونی و اسپم و توسط جریمه دستی گوگل افت کند، از طریق ایمیل و درج پیغام در بخش پیام های کنسول جستجو (Messages)، موضوع به اطلاع مدیر سایت رسانده خواهد شد.

اگر سایتی دارید که قبلاً در نتایج جستجو گوگل نمایش داده می‌شده است و رتبه‌بندی خوبی نیز داشته، اما دیگر در لیست نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شود و یا آن جایگاه و رتبه‌ای که قبلاً داشته است را دیگر ندارد، اولین کاری که باید انجام دهید بررسی گزارش های بخش جرائم دستی گوگل یا همان manual action است و اگر گزارشی مبنی بر جریمه اعمال شده توسط گوگل بر روی سایت خود مشاهده کردید بایستی طبق راهنمایی ها و دستورالعمل های ارائه‌شده، قدم به قدم پیش بروید تا مشکل حل شود. پس ازاینکه مشکل سایت خود را برطرف کردید و مطمئن شدید که دیگر هیچ دلیلی برای اسپم شناخته شدن سایت شما از سمت گوگل وجود ندارد و مطمئن شدید که تمامی قوانین و راهنمایی های گوگل را طبق دستورالعمل های خودش رعایت کرده‌اید، می‌توانید مستقیماً از همان بخش Manual Action یک درخواست برای بازبینی مجدد سایتتان برای گوگل ارسال کنید.

البته این نکته توجه را نیز داشته باشید که دنیای وب مانند یک اکوسیستم همیشه در حال تغییر است و درنتیجه نمایش سایت شما در نتایج جستجو نیز به‌طور مداوم در حال تغییر و نوسان خواهد بود و درنتیجه اگر درخواست تجدیدنظر شما پذیرفته شود و جرائم اعمال شده برداشته شوند، بازهم ممکن است سایت شما رتبه‌ای بالاتر یا کمتر نسب به آنچه قبلاً داشته است را کسب کند.

قوانین و دستورالعمل های گوگل که رعایت نکردن آن ها در سایت باعث اعمال این جریمه ها توسط گوگل می شود در بخشی تحت عنوان “Webmaster Guidelines” به‌صورت کامل توسط گوگل ارائه شده است، برای جزئیات دقیق تر و بیشتر می توانید به بخش راهنمای گوگل برای وبمسترها مراجعه کنید.

https://support.google.com/webmasters

در صفحه گزارش های بخش Manual Action دو نوع اقدام نمایش داده می شود:

۱- Site-wide matches :

شامل لیست اقداماتی که بر روی کل سایت تأثیر می گذارد.

۲- Partial matches

شامل لیست اقداماتی که فقط بر روی برخی از لینک ها یا بخش های سایت تأثیر می گذارند. این جرائم دستی گوگل که فقط بر روی برخی از لینک‌ها و یا صفحات سایت های عمومی و محبوب اعمال می شود، یک موضوع کاملاً طبیعی است، به خصوص اگر پلتفرم آن سایت به گونه‌ای باشد که سایر افراد و یا صاحبان مشاغل مختلف بتوانند مطالب خود را در آن منتشر کنند. اگر مشکلات و رعایت نکردن قوانین فقط مربوط به برخی از بخش ها و یا صفحات تکی سایت باشد به نحوی که از کل سایت مجزا باشند، در این صورت جرائم دستی فقط برای آن بخش ها اعمال می شود و تأثیری بر روی کل سایت نخواهد داشت.

هر یک از بخش های فوق شامل اطلاعات زیر است

    • Reason: دلایلی که گوگل به خاطر آن ها آن اقدام به جریمه سایت مورد نظر کرده است.
    • Affects: لیست حداکثر ۱۰۰۰ موردی از آن قسمت هایی از سایت که درنتیجه جرائم اعمال شده تحت تأثیر قرارگرفته‌اند گزارش و نمایش داده می شود.

گوگل و مباحث اسپم

هم زمان با به وجود آمدن موتورهای جستجو، افرادی نیز بوده‌اند که در همیشه در تلاش‌اند با روش‌های خلاف و با فریب موتورهای جستجو رتبه‌های بالایی را در نتایج جستجو برای سایت خود کسب کنند. این موضوع که باعث می‌ شود سایت‌های خوب و مفید در رتبه‌های پایین تر نتایج جستجو قرار بگیرند و در مقابل سایت هایی که هیچ محتوای مرتبط و مفیدی با نتایج جستجوهای اشخاص در رتبه های بالای نتایج جستجو قرار بگیرند، نه تنها برای اشخاصی که در موتورهای جستجو به دنبال موضوعی می گردند بسیار بد و ناخوشایند است بلکه برای مدیران سایت های مفید نیز ناخوشایند و دلسرد کنند است، زیرا برخلاف تمام تلاشی که می کنند سایتشان خیلی سخت تر در موتورهای جستجو پیدا می شود.

به خاطر همه این دلایل گوگل از همان ابتدای کار خود، سخت روی این موضوع کار کرده که با سایت های اسپم شدیداً مبارزه و برخورد کند تا هم به اشخاص مختلفی که موضوعی را در گوگل جستجو می کنند کمک کند که نتایج دقیق و کاملاً مرتبط را پیدا کنند و هم برای سایت های مفیدی که مدیرانشان برای تولید محتواهای مفید و کاربردی تلاش بسیار می کنند، ترافیک و بازدید بالایی را از سمت جستجو کاربران هدایت کند.

گوگل همواره در تلاش است که نتایج جستجو را بهبود ببخشد و از آنجایی که کل کاری که انجام می دهد بر مبنای داده ها است، برای اینکه کیفیت جستجو خود را به صورت مداوم ارتقاء دهد، تحلیل گران، محققان و کارشناسان آماری را برای ارزیابی کیفیت جستجوها خود استخدام و به کارگیری می‌کند. هرگونه تغییری در الگوریتم های گوگل قبل از این که منتشر شود ابتدا به‌صورت کامل در سطح وسیعی ارزیابی و تست می شود.

الگوریتم‌های گوگل در تشخیص سایت‌های اسپم و غیرمفید بسیار خوب و حرفه‌ای عمل می کنند و در اکثر مواقع به صورت خودکار این سایت ها را پیدا و از نتایج جستجو گوگل حذف می کنند؛ اما بازهم برای اینکه گوگل بتواند تضمین بهتری برای کیفیت سایت ها و محتواهای که بررسی و فهرست بندی می کند بدهد، به صورت مستقیم توسط کارمندان و متخصصان خود وارد عمل می‌شود و با جرائم دستی که برای برخی سایت های اسپم در نظر می گیرد تلاش می کند که این سایت‌ها را از نتایج جستجوی خود حذف کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.