تنظیمات سئو وردپرس – فهرست شدن در گوگل

در بخش تنظیمات وردپرس، منوی خواندن گزینه ای وجود دارد تحت عنوان “نمایش به موتورهای جستجو” که به صورت چک باکس می باشد و می تواند فعال یا غیر فعال باشد..

noindex , follow در وردپرسبا فعال بودن این گزینه کد نمونه زیر به بخش head صفحات سایت شما اضافه می شود

<meta name='robots' content='noindex,follow' />

بررسی مفهوم تگ های noindex و follow

ابتدا اجازه بدهید مقادیر مربوط به این برچسب را بررسی کنیم:

  • noindex: این تگ جهت برای ربات های جستجو گر این معنا را دارد که صفحات مربوطه را نباید فهرست بندی (ایندکس کردن) کنند و نباید در نتایج جستجو خود نمایش دهند. البته در این حالت ربات های جستجو همچنان اجازه دیدن و خزیدن در صفحات و بررسی یا همان crawl کردن سایت شما را دارند و حتی رتبه بندی صفحه مربوطه را هم لحاظ می کنند فقط با توجه به این دستور صفحات را فهرست بندی نمی کنند. و ربات های موتورهای جستجو حتی این را درنظر میگیرند که مجدد به این صفحات برگردند و وضعیت این دستور (ایندکس کردن یا نکردن) را مجددا بررسی کنند.
  • follow: اضافه شدن این تگ در کد بالا درحقیقت به ربات های موتورهای جستجو می گوید در صفحه ای مربوطه می تواند همه لینک های موجود در آن صفحه را دنبال کند و آن ها را مورد بررسی قرار دهد. (و البته که به صفحات بعدی که هدایت می شود مطابق دستورات و برچسب های آن صفحه رفتار می کند.)
بنابراین توجه داشته باشید که این تیکت برای سایتتان فعال نباشد، چراکه با فعال بودن این گزینه هیج یک از لینک های سایت شما در فهرست جستجو گوگل نمایش داده نخواهد شد.

البته در کنار این تنظیم جمله زیر نیز نمایش داده شده است

این برعهده موتورهای جستجو است که به پیشنهاد شما احترام بگذارند.

و این بدین معنا است که ممکن است برخی از موتورهای جستجو و برخی ربات ها به این قوانین و دستورالعمل ها احترام نگذارند و با پیداکردن و دیدن سایت شما اگر حتی این تنظیم را فعال کرده باشید سایت شما را بررسی و در نتایج خود فهرست بندی هم بکنند. که البته ربات های گوگل و یاهو این دستورات و قوانین را در بررسی صفحات مربوطه رعایت می کنند.


سوال : آیا حالتی وجود دارد که  صفحه ای تگ noindex داشته باشد اما باز هم در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شود؟

جواب: بله، 😀

اگر صفحه مورد نظر توسط دستورات فایل robots.txt برای ربات های گوگل مسدود شده باشد، ربات های گوگل اصلا اجازه بررسی کدهای صفحه مربوطه را نخواند داشت و در نتیجه دستور Noindex که در آن صفحه تنظیم شده است توسط ربات ها دیده نخواهد شد و در این حالت ممکن است لینک آن صفحه حتی با وجود تگ noindex در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شود مثلا با لینک دهی که یک سایت یا یک صفحه دیگر به صفحه مورد نظر.

در این حالت گوگل لینک مربوط به صفحه مورد نظر را می بیند و در فهرست بندی های خود هم قرار می دهد اما چون دستورات robots.txt کلا دیدن آن صفحه را مسدود کرده است اصلا آن صفحه را بررسی نخواهد کرد که بخواهد به دستور Noindex آن صفحه احترام بگذارد.

چه زمانی نیاز است از دستور فهرست نشدن صفحه یا بخشی از سایت در گوگل استفاده کنیم؟

اینکه شما تصمیم بگیرید صفحه یا بخشی از سایت یا حتی کل سایت را از فهرست شدن در نتایج گوگل خارج کنید کاملا به خود شما و اهداف و شرایط سایتتان بر می گردد، شاید به دلایل شخصی تمایل نداشته باشید کل سایت یا صفحه ای از سایتتان در نتایج جستجو نمایش داده شود و یا ممکن است شما صفحات با محتوا کوتاه و ناقص داشته باشید که نمی خواهید ربات های گوگل آن صفحات را فهرست بندی کنند و یا ممکن است سایت شما یک وبلاگ شخصی باشد که نمی خواهید در نتایج گوگل لینکی از صفحات سایتتان قرار بگیرد یا حتی ممکن است سایت شما فقط یک نویسنده داشته باشد (فقط خودتان) در این حالت هم نیازی نیست که صفحه مربوط به بایگانی نوشته های نویسنده فهرست بندی شود، چون دقیقا همان مطالبی در آن صفحه لیست شده که در آرشیو سایت لیست شده است و ….

نکته مهم دیگر در خصوص این گزینه این است که، فعال کردن این گزینه بر روی تمامی صفحات سایت اعمال می گردد و اگر هدفتان فقط فهرست نشدن یکی از صفحات سایتتان است اصلا از این گزینه استفاده نکنید و باید به کمک افزونه های موجود فقط برای آن صفحه این کد و دستورالعمل را فعال کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.