سئو “لینک ها” صفحات سایت

لینک های ساده و قابل ‌فهم خود به ‌تنهایی می تواند به درک بهتر و سریع اطلاعات موجود در صفحات سایت کمک کنند. استفاده از نام گذاری های توصیفی و بامعنا برای دسته‌بندی های مختلف موجود در سایت و همچنین لینک های مربوط به هر صفحه از سایت علاوه بر اینکه به سازمان دهی و مدیریت بهتر سایت کمک می کند به ربات های موتورهای جستجو نیز کمک می کند تا بهتر بتوانند مطالب سایت را پیدا، بررسی و فهرست بندی کنند.

هرچقدر لینک های سایت ساده و بامعنا و مفهوم باشند، افرادی که می خواهند به صفحه یا مطلبی از سایت شما لینک بدهند خیلی ساده تر و بدون خطا این کار را انجام خواهند داد و معمولاً لینک های بسیار طولانی و عجیب غریب خود عاملی است که کاربر نخواهد از آن لینک درجایی استفاده کند، زیرا لینک های طولانی که شامل کاراکترها و حروف عجیب و غریب هستند تا حدودی برای کاربران مرموز و گیج کننده می باشند. حتی خواندن چنین لینک های برای کاربران بسیار سخت است و حتی ممکن است فکر کنند خیلی از بخش های لینک ها غیرضروری است و وقتی می خواهند به صفحه مورد نظر لینک دهند، آن لینک دهی را ناقص انجام داده و نهایتاً یک لینک خطادار ایجاد شود که هیچ سودی برای سایت شما نیز نخواهد داشت.

توجه:

لینک های کاربرپسند و بهینه شده (سئو شده) برای موتورهای جستجو لینک های هستند که خواندن آن‌ها ساده و روان باشد و کلماتی در لینک ها استفاده شده باشد که بامعنا و مفهوم باشند و دقیقاً با خواندن آن بتوان به موضوع صفحه یا مطلب مربوطه پی برد.

استفاده از لینک ها سئو شده باعث می شود اشخاص آن لینک ها را بهتر و ساده تر به خاطر بسپارند و همچنین در جاهای مختلف از آن استفاده کنند و به صفحات و مطالب شما لینک دهی کنند. همچنین لینک های بهینه برای موتورهای جستجو نیز قابل فهم تر می باشند، به خصوص اینکه از طریق لینک های بهینه و بامعنا متوجه موضوع محتوای صفحه نیز خواهند شد و مطلب مورد نظر هدفمندتر در موتورهای جستجو فهرست بندی خواهد شد.

در ادامه دو نمونه از لینک دهی های خوب و ایدئال و لینک دهی غیر بهینه را برای صفحات سایت می توانید ملاحظه کنید:

www.example.com/category-keyword/subcategory-keyword/primary-keyword.html

در لینک فوق

 • category-keyword: نام یکی از شاخه های اصلی و سطح بالای سایت است
 • subcategory-keyword: شاخه فرعی سایت است که زیرشاخه category-keyword قرار دارد
 • primary-keyword: نام لینک مطلب یا صفحه موردنظر است.

به عنوان مثال لینک زیر، شاخه مربوط به تمامی مطالبی از سایت است که در خصوص شعر و ترانه ‌های انگلیسی در شاخه آموزش زبان انگلیسی برای کودکان است:

http://MrZaban.com/english-for-children/poetry-songs

و در لینک زیر مطلبی از سایت به نام “alphabets-A” را نمایش می‌دهد که مربوطه به آموزش حرف A برای کودکان به‌صورت شعر و آهنگ است

http://MrZaban.com/english-for-children/poetry-songs/alphabets-A

این نمونه لینک ها برای کاربران و هم برای ربات های جستجوگر به‌سادگی و به‌صورت کامل قابل‌خواندن و درک کردن است، یعنی فقط با نگاه به لینک صفحه مربوطه می‌توان دقیقاً پی برد که موضوع مطلب ارائه شده چیست.

در نمونه لینک زیر یک لینک بسیار نامفهوم و گیج‌کننده را مشاهده می‌کنید:

http://www.example.com/index.shtml/category/061121/interview?Ne=292&N=461

لینک فوق نه برای کاربران و نه برای ربات های جستجوگر هیچ معنا و مفهومی نداشته و هیچ کمکی به سئو سایت نیز نخواهد کرد و چه بسا افراد مختلفی که می خواهند به هر نحوی از لینک این صفحه از سایت استفاده کنند دچار خطا شوند.

همچنین بسیاری از کاربران در هنگام لینک دادن ممکن است مستقیم به جای متن لینک شده (Anchor text) مستقیماً از لینک خود صفحات استفاده کنند، حال اگر این متن لینک شده که خود لینک سایت است دارای کلمات بامعنا و خصوصاً در راستای کلمات کلیدی باشد می‌تواند به سئو و رتبه بندی سایت شما کمک بسیاری کند اما اگر یک لینک با کاراکترها و اعداد و کلمات بی معنا باشد برای موتورهای جستجو هیچ معنا و مفهومی نخواهند داشت.

نمایش لینک های سایت در صفحه نتایج جستجو

یکی دیگر از عواملی که سبک لینک دهی ها را دارای اهمیت می‌کند و می توان نتیجه گرفت که نوع لینک دهی های سایت در سئو تأثیرگذار هستند این است که لینک مطالب و صفحات سایت نیز جزء یکی از سه قسمت اصلی هر نتیجه جستجویی است که در صفحه نتایج گوگل زیر عنوان نمایش داده می شود.

نمایش لینک های سایت در نتایج جستجو گوگلهمچنین کلماتی که کاربر جستجو کرده است درصورتی که در لینک صفحه مورد نظر نیز وجود داشته باشند با فونت درشت در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شوند؛ که خود باعث جلب توجه بیشتر کاربر به آن لینک خواهد شد.

نکات مهم در خصوص لینک های صفحات و مطالب سایت

 • از کلمات بامعنا و مفهوم (خصوصاً کلمات کلیدی) در لینک های صفحات استفاده کنید.

آدرس هایی از سایت که از کلمات بامعنا و مرتبط به محتوای سایت ایجاد می شوند بسیار کاربرپسند تر می‌باشند، این لینک ها برای کاربران قابل فهم تر بوده و بهتر به خاطر سپرده می‌شوند و امکان این که از این لینک ها برای لینک دهی به سایت شما بخواهند استفاده کنند خیلی بیشتر است.

توجه:

 • از لینک های طولانی با کاراکترهای نامفهوم و غیرضروری خودداری کنید.
 • از نام‌های عمومی برای آدرس‌دهی صفحات استفاده نکنید مانند page1.html
 • لینک صفحه یا مطلب خود را از کلمات کلیدی پر نکنید به عنوان مثال:

Language-Learning-LanguageLearning-learning-english.html

 •  از یک ساختار ساده برای شاخه بندی های سایت استفاده کنید.

از یک ساختار ساده برای دسته بندی مطالب و آدرس دهی آن ها در سایت استفاده کنید، به نحوی که هرگاه شخصی لینک های سایت را مشاهده می کند دقیقاً متوجه شود که در چه بخش و مسیری از سایت قرار دارد و با دیدن هر لینک از سایت بتواند تشخیص دهد که مطلب یا صفحه مربوطه متعلق به چه دسته و چه شاخه‌ای از سایت است.

توجه:

 • برای دسته بندی و آدرس دهی نهایی مطالب از دسته بندی ها و زیرشاخه های بسیار تودرتو پرهیز کنید. به عنوان مثال: “…/dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/page.html”
 • از نام گذاری هایی که هیچ ارتباطی بین نام لینک و مطلب مربوطه وجود ندارد پرهیز کنید و از کلماتی برای لینک دهی صفحات مورد نظر استفاده ‌کنید که دقیقاً به محتوا صفحه مربوط باشد.

 

 • برای دسترسی به هر صفحه از سایت فقط یک لینک وجود داشته باشد.

یکی از نکاتی که در سئو سایت همیشه باید مدنظر قرار دهید این است که هر صفحه از سایت فقط با یک لینک قابل دسترس باشد. (از طریق چند لینک متفاوت نتوان یک صفحه از سایت را باز کرد) این موضوع تا حدودی به تنظیمات سیستم مدیریت محتوای سایت و همچنین تنظیماتی که برای لینک سازی های سایت خود در نظر گرفته‌اید، مربوط می شود.

همچنین اگر صفحاتی از سایت با چند لینک مختلف قابل‌ دسترس هستند و کاربران نیز از لینک های متنوعی برای لینک دهی به آن‌ ها استفاده کرده‌اند باید یک حالت (یکی از لینک ها) را به‌عنوان لینک اصلی خود انتخاب کنید و توسط ریدایرکت ۳۰۱ لینک های غیر اصلی را برای همیشه به لینک اصلی و ارجح تر ریدایرکت کنید.

درصورتی‌که لینک های سایت را به‌صورت انگلیسی استفاده می‌کنید، همیشه به صورت حروف کوچک باشد

www.example.com/sample-page.html

www.example.com/SAMPLE-PAGE.html

سیستم‌ های مدیریت محتوا که لینک های بهینه تولید می کنند بایستی خود سیستم تمامی حروف موجود در لینک ها را به حروف کوچک تبدیل و ذخیره کنند و حتی لینک‌ های سایت یا حروف بزرگ و یا ترکیب هر دو قابل دسترس نباشد، یعنی اگر کاربری لینکی از سایت را با حروف کوچک و بزرگ وارد کرد، خود سیستم، شخص را به لینک های بهینه‌شده هدایت کند.

توجه:

 • دقت کنید در سایت خود زیر دامنه های نداشته باشید که بر اساس آن زیر دامنه ها نیز مطالب سایت قابل دسترس باشند. به عنوان مثال:

"domain.com/page.htm" و "sub.domain.com/page.htm"

 • سایت خود را با پیشوند www یا بدون www تنظیم کنید به نحوی که سایت فقط با یک حالت قابل دسترس باشد و همچنین از بخش تنظیمات کنسول جستجوی گوگل حالت ارجح نر را برای ربات های گوگل تنظیم کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.