سئو “برچسب توضیحات” صفحات سایت

61

توسط برچسب توضیحات می توان توضیحات مختصری را در خصوص هر صفحه یا مطلبی از سایت در اختیار ربات ‌های گوگل و البته سایر موتورهای جستجو قرار داد. (این توضیحات برای کاربران نمایش داده نمی شود)

درحالی‌که عنوان صفحات معمولاً مختصر و کوتاه در حد چند کلمه یا یک جمله است، توضیحات هر صفحه از سایت می تواند در حد چند پاراگراف کوتاه یا چند جمله باشد. (در ابزار گوگل وبمستر، بخشی تحت عنوان HTML Improvement وجود دارد که گزارش کاملی در خصوص برچسب ‌های توضیحات که در صفحات مختلف سایت استفاده شده‌اند را در اختیار شما می گذارد و درصورتی که توضیحات صفحات بسیار کوتاه، طولانی یا تکراری باشد، می توانید نسبت به بهینه کردن آن ها اقدام کنید.)

برچسب توضیحات در بخش <Head> صفحه مانند نمونه زیر قرار می گیرد:

<meta name=”description” content=“توضیحات سایت”>

البته در اکثر سیستم های مدیریت محتوا برای تعریف و تنظیم توضیحات هر صفحه از سایت نیازی به دانش کد نویسی و یا قرار دادن مستقیم این برچسب داخل کدهای html سایت وجود ندارد و در بخش های که مربوط به توضیحات صفحات یا مطلب است، وقتی مقدار مورد نظر را تعریف کنید، به صورت خودکار این تگ در داخل کدهای سایت قرار خواهد گرفت.

 

دلایل اهمیت استفاده و تکمیل برچسب توضیحات برای کلیه صفحات سایت

برای کلیه مطالب و صفحاتی که در سایت خود ایجاد می کنید مقدار مربوط به تگ توضیحات را به دقت و بر اساس نکاتی که در ادامه اشاره شده اند تکمیل کنید، دلایل مهم برای استفاده از این برچسب عبارت‌اند از:

  • توضیحات درج شده در این برچسب یکی از سیگنال های قوی برای ربات های گوگل برای تشخیص موضوع هر مطلب یا صفحه از سایت است.
  • گوگل از مقداری که در این برچسب تعریف شده است ممکن است برای توضیحاتی مختصری که زیر هر نتیجه ‌ای که در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می ‌شود استفاده کند، (البته ممکن است گوگل به ‌جز مقدار تگ توضیحات از خود متن صفحات نیز برای تهیه این توضیحات مختصر جهت نمایش در نتایج جستجو استفاده کند و با توجه به جستجو های کاربران توضیحات خاصی را از هر صفحه انتخاب و نمایش دهد.)بنابراین با دقت این متن را انتخاب کنید. چراکه کاربران با دیدن و خواندن این خلاصه تصمیم می‌ گیرند که روی لینک مورد نظر کلیک کنند و وارد سایت بشوند یا کلیک نکنند و سایر نتایج را ببینند؛ بنابراین مقداری که برای برچسب توضیحات می نویسید تأثیر مستقیمی در نرخ کلیک نسبت به نمایش (CTR) سایت دارد.
  • کلمات جستجو شده توسط کاربران در توضیحات ارائه شده در زیر هر لینک در صفحه نتایج جستجو گوگل به ‌صورت درشت نمایش داده می شود تا کاربر با دید بهتری بتواند کلماتی که جستجو کرده است را در توضیحات مربوط به هر صفحه ملاحظه کند و بتواند جملات توضیحی مربوط به هر نتیجه را بخواند و تصمیم بگیرد که روی آن لینک کلیک کند یا خیر.

نکات مهم در خصوص سئو برچسب توضیحات

  1. توضیحات هر صفحه باید خلاصه‌ای از کل محتوایی ارائه شده در آن صفحه باشد.

باید توضیحات مربوط به هر صفحه یا مطلبی از سایت را به نحوی بنویسید که هم یک آگاهی کامل در خصوص محتوای صفحه مورد نظر بدهد و هم اشخاص را ترغیب کند که برای دیدن و خواندن کل مطلب روی لینک آن صفحه کلیک کنند.

توجه:

برچسب توضیحات می تواند هر طولی داشته باشد، اما موتورهای جستجو به کمتر از ۱۶۰ کاراکتر آن را خلاصه می‌کنند و توصیه می شود که طول بهینه‌ای بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر (پیشنهاد: ۱۵۵ کاراکتر) برای توضیحات صفحات سایت انتخاب کنید.

ازآنجایی که توضیحات این قسمت در زیر لینک صفحه در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شود این توضیحات را کاملاً مرتبط به محتوای صفحه مربوطه بنویسید چرا که اگر صرفاً یک توضیحات جذاب بنویسید ممکن است کاربر جذب شود و بر روی لینک سایت شما کلیک کند، اما پس از ورود به سایت و دیدن اینکه محتوای صفحه چیز متفاوت ‌تری است از سایت خارج خواهد شد و این باعث افزایش نرخ خروج از سایت (Bounce Rate) خواهد شد.

توجه:

* هرگز توضیحاتی را برای صفحات و مطالب سایت ننویسید که هیچ ربطی به کل مطلب و محتوای ارائه شده در آن صفحه نداشته باشد.

* از ارائه توضیحات کلی برای تکمیل برچسب توضیحات صفحات استفاده نکنید.

* از توضیحات مبهم مثل: “این یک صفحه از سایت است و …” خودداری کنید.

* توضیحات صفحات را صرفاً با کلمات کلیدی پر نکنید و اصلاً نیازی نیست که کلمات کلیدی کل صفحه یا کل سایت را پشت سر هم در بخش توضیحات صفحات وارد کنید.

* از کپی کردن بخشی از مطلب موجود در صفحه یا کپی عنوان صفحه به صورت مستقیم در بخش توضیحات صفحه خودداری کنید.

* توضیحات صفحه را به‌صورت یک جمله توضیحی با رعایت قواعد نگارشی بنویسید.

  1. از توضیحات منحصربه فرد برای هر صفحه از سایت استفاده کنید.

استفاده از توضیحات متفاوت برای هر صفحه از سایت می‌تواند هم برای کاربران مفید باشد و هم برای موتورهای جستجو و هر دو دقیقاً متوجه موضوع هر صفحه از سایت خواهند شد. بخصوص در نتایج جستجو زمانی که کاربران مثلاً با دستور site:operator عبارتی را در سطح یک دامنه جستجو می‌کنند و خوب صفحات متنوعی از یک سایت نمایش داده می شود اگر توضیحات همه صفحات یکسان و تکراری باشد باعث سردرگمی کاربران در انتخاب صفحه مورد نظر خواهد شد.

توجه:
* از توضیحات یکسان و تکراری برای تکمیل برچسب توضیحات همه صفحات سایت یا حتی تعدادی از آن ها خودداری کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.