مقایسه ای بین جمع آوری داده ها برای صفحات مختلف و کل سایت در گزارش های گوگل وبمستر

درصورتی که داده های ارائه‌شده را بر اساس دسته بندی صفحات (Pages) گروه بندی، فیلترگذاری و یا مقایسه کنید،(دسته بندی داده ها در گزارشات سرج آنالیتیک از گوگل وبمستر) تمام معیارهای قابل اندازه گیری که در گزارش ها ارائه می شود، همگی بر اساس صفحات محاسبه و ارائه می‌شود و در غیر این صورت تمامی مقادیر بر مبنای کل سایت محاسبه و ارائه می گردد.

 

محاسبه مقادیر مربوط به تعداد نمایش ها

در گزارش ها بخش Search Analytics در گوگل وبمستر با توجه به اینکه در حال مشاهده گزارش ها مربوط به‌کل سایت هستید یا گزارش‌های مربوط به هر یک از صفحات سایت، مقدار تعداد نمایش ها متفاوت خواهد بود.

گاهی با جستجو موضوعی در گوگل، دو صفحه متفاوت از یک سایت در لیست نتایج به اشخاص نمایش داده می شود، در این حالت برای مقادیر مربوط به گزارش های کل سایت تعداد نمایش ها فقط یکی محاسبه و شمارش می شود اما زمانی که داده ها بر اساس صفحات دسته‌بندی می شود، تعداد نمایش مربوط به هر یک از صفحات به‌صورت جداگانه محاسبه و به مقدار یک نمایش برای هرکدام اضافه می‌شود.

به‌عنوان‌مثال در تصویر زیر یکی از نتایج جستجو گوگل را در قالب کارت های گرافیکی اطلاعاتی (Knowledge Graph card) می‌بینید که شامل چندین لینک و تصویر است:

نمایش چندین لینک برای یک نتیجه جستجو در گوگل

چنانچه گزارش های ارائه شده در بخش سرچ آنالیتیک از کنسول جستجو را بر اساس سایت دسته‌ بندی و ملاحظه کنید، تعداد نمایش ها را فقط ۱ نمایش خواهید دید:

  • example.com- تعداد نمایش: ۱

با این وجود اگر گزارش ها را بر اساس کلیه صفحات سایت دسته بندی و مشاهده کنید، ۵ صفحه از سایت را خواهید دید با تعداد ۱ نمایش برای هر صفحه:

  • example.com – تعداد نمایش: ۱
  • example.com/rain – تعداد نمایش: ۱
  • example.com/rainbow – تعداد نمایش: ۱
  • example.com/shamrock- تعداد نمایش: ۱
  • example.com/lightning- تعداد نمایش: ۱

می بینید که حتی صفحاتی از سایت با لینک یکسان که چند بار نیز نمایش داده‌شده‌اند، تعداد نمایش مربوط به آن صفحات فقط یک بار شمارش شده است.

 

محاسبه مقادیر مربوط به تعداد کلیک ها

برای محاسبه کلیک ها نیز اگر با جستجو موضوعی، سایتی دو بار در لیست نتایج گوگل ظاهر شود و شخصی روی یکی از لینک ها کلیک کند و مجدداً به نتایج جستجو برگردد و بر روی لینک دیگر نیز کلیک کند، ازآنجایی که سایت مقصد یکی است در حالت دسته بندی اطلاعات برای کل سایت فقط تعداد یک کلیک شمارش و محاسبه می شود؛ اما در حالت دسته بندی بر اساس صفحات، هر کلیکی که بر روی لینک هر یک از صفحات انجام می شود، یک واحد به تعداد کلیک مربوط به هر صفحه اضافه می شود.

محاسبه موقعیت نمایش و رتبه لینک های سایت در نتایج جستجو

زمانی که داده ها برای کل سایت جمع‌ آوری می‌شود بالاترین موقعیتی که هر یک از لینک‌های سایت در نتایج جستجو کسب کرده باشند، آن موقعیت در گزارش ها ارائه می شود اما زمانی که داده‌ها بر اساس صفحات دسته‌بندی می شوند بالاترین رتبه‌ای که هر صفحه در نتایج جستجو کسب کرده باشد برای رتبه مربوط به آن صفحه ثبت و ارائه می‌شود.

به خاطر روش‌های محاسباتی متعددی که وجود دارد، وقتی اطلاعات برای کل سایت جمع آوری و ارائه می گردد اگر چندین صفحه مختلف از یک سایت در نتایج جستجو نمایش داده شود مقادیر مربوط به نرخ کلیک و میانگین رتبه سایت مقادیر نسبتاً بالاتری خواهند داشت. به عنوان مثال فرض کنید که برای جستجو عبارت “کتاب آموزش سئو” فقط سه لینک زیر برای اشخاص ارائه شود و هر سه لینک نیز مربوط به یک سایت بوده و اشخاص نیز هر یک از این لینک ها را به یک اندازه کلیک کنند.

نتایج جستجو در گوگل محاسبه معیارها اندازه‌گیری برای سایت محاسبه معیارها اندازه‌گیری برای صفحات

shop.example.com/Book

shop.example.com/Film

shop.example.com/Music

 

نرخ کلیک: ۱۰۰%

توضیح: همه کلیک‌های که بر روی لینک‌های سایت انجام‌شده با یکدیگر ترکیب شده و فقط ۱ کلیک محاسبه می‌شود

نرخ کلیک: ۳۳%

توضیح: سه صفحه از سایت در نتایج نمایش داده‌شده که مقدار CTR می‌شود ۱/۳ کلیک برای هر صفحه

 

میانگین رتبه در صفحه: ۱

 

توضیح: بالاترین موقعیت نمایش سایت در نتایج جستجو محاسبه می‌شود.

 

میانگین رتبه در صفحه: ۲

 

توضیح: میانگین موقعیت نمایش صفحات سایت در نتایج جستجو محاسبه می‌شود.

(۱ + ۲ + ۳) / ۳ = ۲

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.