گزارش‌ های ارائه‌ شده در بخش AMP گوگل وبمستر

همان‌ طور که در مقاله معرفی و آشنایی با تکنولوژی amp اشاره شد درصورتی‌ که گوگل در سایت شما صفحاتی که با AMP طراحی‌شده باشند را پیدا کند، گزارش‌های مربوط به کلیه این صفحات (چه صفحاتی که به‌صورت صحیح و درست توسط فرمت AMP پیاده‌سازی شده‌اند و چه صفحاتی که دارای خطاهای مربوط به پیاده‌سازی بر اساس AMP هستند) را در بخش AMP از کنسول جستجو ارائه می‌کند.

  • مشاهده خطاها بر اساس نوع خطا

در صفحه اصلی گزارش‌های AMP لیست خطاهای AMP بر اساس نوع خطاها لیست شده‌اند و در صورتی‌ک ه بر روی سطر مرتبط به هر خطا کلیک کنید، لیست صفحاتی که آن نوع خطا را دارند به شما نمایش داده می‌شود.

  • مشاهده همه خطاهای مربوط به یک صفحه خاص

جهت مشاهده کلیه خطاهای مربوط به استفاده از داده‌های ساختاریافته در هر صفحه از سایت (ازجمله خطاهای مربوط به فرمت AMP) کافی است که صفحه موردنظر را توسط ابزار تست گوگل که در لینک زیر قابل‌دسترس است بررسی کنید:

در صورتی‌ که می‌ خواهید فقط خطاهای مربوط به استفاده از AMP را برای یک صفحه بررسی کنید دو راهکار وجود دارد:

  1. استفاده از ابزار تست آنلاین در سایت رسمی مربوط به پروژه AMP که از طریق لینک زیر قابل‌دسترس است: (به‌جای عبارت url_to_test کافی است لینک صفحه موردنظر از سایت خود را وارد کنید)

https://validator.ampproject.org/#url=<url_to_test>

  1. لینک صفحه‌ای از سایت را که با AMP پیاده‌سازی شده است را در مرورگر خود بازکنید و عبارت: #development=1 را به لینک خود اضافه کنید و سپس کنسول مربوط به اشکال‌زدایی مرورگر خود را بازکنید. (توسط کلیدهای میانبر Ctrl+Shift +J می‌توانید مستقیماً این کنسول را بر روی مرورگر خود بازکنید)

توجه داشته باشید که پس از رفع خطای موجود ممکن است خطای برطرف شده همچنان در کنسول جستجو گوگل نمایش داده شود و باید صبر کنید تا گوگل مجدد سایت شمارا بررسی کند و بررسی‌هایی که گوگل از سایت‌ها انجام می‌دهد بر اساس برنامه زمان‌بندی و الگوریتم‌های خاص خودش در دوره‌های زمانی متناوب و متفاوت برای هر سایت می‌باشد. یا اینکه می‌توانید توسط ابزار Fetch as Google درخواست بازبینی مجدد سایت را به‌صورت دستی برای گوگل ارسال کنید.

عدم وجود گزارش از صفحات AMP در گوگل وبمستر

در صورتی‌ که شما در سایت خود صفحاتی بر اساس فرمت AMP آماده و منتشر کرده‌اید اما همچنان هیچ گزارشی از آن‌ها در کنسول جستجو وجود ندارد موارد زیر را بررسی کنید:

  • ابتدا آدرس دقیق سایتی را که در کنسول جستجو اضافه کرده‌اید را با آدرس سایت خود مطابقت دهید (نحوه اضافه کردن سایت در گوگل وبمستر و نحوه اضافه کردن سایت در گوگل وبمست) ببینید یکسان هستند یا خیر؟! یکی از اشتباهات متداولی که ممکن است افراد انجام دهند این است که صفحات AMP را برای آدرس سایت با www منتشر کرده‌اند اما در کنسول جستجو سایت خود را بدون www اضافه کرده‌اند و آن را چک می‌کنند یا صفحات AMP موردنظر را بر روی آدرس https سایت خود اضافه کرده‌اند حال آن‌که در آدرس http سایت خود در کنسول جستجو به دنبال گزارش‌های مربوطه می‌باشند.

 

  • آیا زمان کافی به جهت بررسی صفحات AMP سایت به گوگل داده‌اید؟! معمولاً چند روزی زمان می‌ برد تا گوگل صفحات جدید یا ویرایش شده را مجدد بررسی کند، باید کمی صبور باشید و چند روزی به گوگل فرصت دهید تا صفحات سایت را مجدد بررسی کند و نتیجه تغییرات جدید را در گزارش‌ های خود منعکس کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.