دسته بندی سایت‌ها در کنسول جستجو گوگل

شما می‌توانید سایت‌های خود را در کنسول جستجو توسط قابلیت “property set” در مجموعه‌های دلخواه دسته‌بندی کنید. هر مجموعه می‌تواند شامل هر یک از وب‌سایت‌ها یا اپلیکشن هایی که در حساب کنسول جستجو خود اضافه کرده‌اید باشد؛ و هر مجموعه می‌تواند تا سقف ۲۰۰ وب‌سایت یا اپلیکشن را در خود جای دهد.

یک “property set” مجموع اطلاعات مربوط به هریک از سایت‌هایی که در آن مجموعه دسته‌بندی‌شده است را نمایش می‌دهد. دسته‌بندی‌های ایجادشده نیز در صفحه اول از حساب کنسول جستجو، در کنار سایر سایت‌ها نمایش داده می‌شود.

قوانین حاکم بر دسته‌بندی سایت ها در گوگل وبمستر

 1. امکان دسته‌بندی یک مجموعه در داخل یک مجموعه دیگر وجود ندارد.
 2. یک وب‌سایت می‌تواند در چند مجموعه مختلف قرار بگیرد.
 3. فقط وب‌سایت‌هایی را می‌توان دسته‌بندی و در یک مجموعه قرارداد که مالکیت آن‌ها احراز شده باشد.
 4. به مجموعه‌های ایجادشده فقط مالک اصلی می‌تواند دسترسی داشته باشد و امکان دسترسی دادن و به اشتراک گذاشتن گزارش‌ها یک مجموعه برای سایر اشخاص وجود ندارد.
 5. برای مجموعه‌های ایجادشده، گزارش‌ها و ابزارهای که برای تک‌تک سایت‌ها توسط کنسول جستجو ارائه می‌شود، محدودتر بوده و به‌صورت کامل ارائه نمی‌شود.
 6. اطلاعات و گزارش‌ها ارائه‌شده برای یک مجموعه به‌صورت مجموع اطلاعات کلیه سایت‌های داخل آن مجموعه است، به‌عنوان‌مثال اگر گزارش تعداد نمایش‌های مربوط به این مجموعه را در نتایج جستجو (impressions) شامل وب‌سایت‌های X, Y و Z باشد را می‌بینید، در حقیقت این اطلاعات مربوط به مجموع هر سه سایت است یعنی X+Y+Z و اگر می‌خواهید تعداد نمایش‌های فقط سایت X را در نتایج جستجو گوگل مشاهده کنید بایستی که به‌صورت مستقیم فقط سایت X را از حساب کنسول جستجو خود انتخاب و گزارش‌ها مربوط به آن را مشاهده کنید.
 7. با ایجاد دسته‌بندی برای چند سایت، همچنان هر سایت به‌صورت مجزا در لیست وب‌سایت‌های شما در کنسول جستجو باقی خواهد ماند؛ و می‌توانید به اطلاعات و گزارش‌ها مختص هر سایت همچنان دسترسی مستقیم داشته باشید.
 8. چنانچه دسترسی یا پروسه تائیدیه شما به هر یک از سایت‌های موجود در کنسول جستجو قطع شود، به مجموعه‌های که آن سایت را دربر دارند، دیگر دسترسی نخواهید داشت، البته جمع‌آوری اطلاعات برای کلیه سایت‌های که داخل مجموعه هستند همچنان ادامه خواهد یافت اما زمانی مجدد می‌توانید به گزارش‌ها مربوط به آن مجموعه دسترسی داشته باشید که به همه سایت‌های مجموعه دسترسی داشته باشید و مراحل تائیدیه و احراز مالکیت هر یک از سایت‌ها همچنان فعال و پابرجا باشد

نحوه ایجاد، ویرایش و حذف مجموعه‌ای از سایت‌ها در کنسول جستجو

ایجاد مجموعه‌ای از سایت‌ها:

 1. در صفحه نخست از حساب کنسول جستجوی خود بر روی گزینه “Create a set” کلیک کنید.
 2. در فیلد “Set name” یک نام برای مجموعه موردنظر انتخاب کنید.
 3. در قسمت “Members in set” از لیست کشویی که کلیه سایت‌هایی تائید شده شما در آن قرار دارد، هریک از سایت‌هایی که می‌خواهید در این مجموعه قرار بگیرند را انتخاب کنید که با انتخاب هر یک، آن سایت به‌صورت خودکار به لیست شما اضافه خواهد شد.
 4. در پایان روی گزینه “Save” کلیک کنید.
پس از ایجاد مجموعه از سایت‌ها معمولاً چند روزی طول می‌کشد تا اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به آن مجموعه آماده و ارائه شود، حتی اگر تک‌تک سایت‌هایی که در مجموعه اضافه کرده‌اید از قبل در کنسول جستجو تعریف و تائید شده باشند و برای هرکدام نیز اطلاعات و گزارش‌ها کاملی موجود باشد.

ویرایش یک مجموعه

چنانچه می‌خواهید سایت‌های موجود در یک مجموعه را حذف یا اضافه کنید، یا نام مجموعه‌ای را تغییر دهید، کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در صفحه اصلی حساب کنسول جستجو خود مجموعه موردنظر را پیدا کنید.
 2. روبروی مجموعه موردنظر گزینه”Manage set” و سپس گزینه “Edit set” را انتخاب کنید.

اگر در حال دیدن اطلاعات و گزارش‌ها مجموعه موردنظر هستید و می‌خواهید ویرایشی روی آن انجام دهید، روی آیکون تنظیمات کلیک کنید و سپس گزینه “Edit Property Set” را انتخاب کنید.

اگر سایتی را از پس از مدتی از یک مجموعه حذف کنید یا سایتی را پس از مدتی به مجموعه‌ای اضافه کنید، گزارش‌ها و اطلاعات مربوط به آن سایت در آن دوره زمانی قبلی در مجموعه موردنظر نه حذف می‌شود و نه اضافه می‌گردد.

حذف یک مجموعه

برای حذف یک مجموعه کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. مجموعه موردنظر را از لیست صفحه نخست کنسول جستجو پیدا کنید.
 2. بر روی گزینه “Manage set” کلیک کنید و سپس گزینه “Delete set” را انتخاب کنید.
نکته: چنانچه مجموعه‌ای را حذف کنید، کلیه اطلاعات و گزارش‌ها جمع‌آوری‌شده برای آن مجموعه همان لحظه پاک خواهد شد و دیگر نمی‌توانید به گزارش‌ها و اطلاعات قبلی دسترسی داشته باشید و با ایجاد مجدد مجموعه و درج همان سایت‌ها در آن مجموعه، گزارش‌ها و اطلاعات مربوطه، از لحظه ایجاد مجدد مجموعه، جمع‌آوری و ارائه خواهد شد.

دانلود PDF مقاله : دسته بندی سایت‌ها در کنسول جستجو گوگل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.