تعریف کاربر و مدیر در کنسول جستجو گوگل

در کنسول جستجوی گوگل این قابلیت وجود دارد که بتوانید برای هر یک از وب‌سایت‌های خود، مدیران مختلف با سطح دسترسی‌های متفاوت ایجاد کنید؛ و هریک از این مدیران با توجه به سطح دسترسی‌هایی که دارند، می‌توانند به گزارش‌ها و یا ابزارهای مدیریتی مربوط به سایت موردنظر دسترسی داشته باشند.

نقش‌هایی که توسط کنسول جستجو گوگل پشتیبانی می‌شود عبارت‌اند از:

Owner

نقش owner در گوگل وبمستر به‌نوعی مالک و صاحب کلیه سایت‌های موجود در حساب کنسول جستجو شما است و تعریف این نقش برای هر شخصی اجازه دسترسی کامل به کلیه سایت‌های موجود در کنسول جستجو گوگل را می‌دهد. این نقش اجازه دسترسی کامل به کلیه گزارش‌ها ارائه‌شده، اجازه استفاده از کلیه ابزارهای موجود در کنسول جستجو، اجازه دسترسی و تغییر کلیه تنظیمات کنسول جستجو و اجازه اضافه و یا حذف کردن سایر کاربران را نیز می‌دهد.

دو نوع صاحب حساب در کنسول جستجو می‌توان تعریف کرد که البته فرق آن‌چنانی بین این دو نوع حساب وجود ندارد و کلیه دسترسی‌ها و کنترل‌ها برای هر دو نقش وجود دارد:

  • Verified owner

در حقیقت همان مالک اصلی وب‌سایت است که وب‌سایت موردنظر را در کنسول جستجو گوگل اضافه کرده است و مراحل تائید مالکیت سایت را طبق یکی از روش‌های که گوگل برای احراز مالکیت در اختیار ایشان قرار داده، طی کرده است.

  • Delegated owner

این نوع صاحب حساب توسط مالک اصلی تعریف می‌شود و به‌نوعی نماینده تام‌الاختیار، با تمام دسترسی‌ها برای سایت موردنظر به‌حساب می‌آید. این شخص نیازی به طی مراحل اثبات مالکیت ندارد و هنگامی‌که با ایمیل خود وارد حساب کنسول جستجوی خودش می‌شود، این سایت جدید را نیز در لیست صفحه اول کنسول جستجوی خود با دسترسی کامل خواهد داشت.

هر وب‌سایت از دید گوگل در حساب کنسول جستجو حداقل یک صاحب و مالک اصلی دارد و آن شخصی است که سایت را به کنسول جستجو اضافه و مراحل تائید مالکیت را انجام داده است. حال این شخص می‌تواند کاربران دیگری را به‌عنوان نماینده تام‌الاختیار یا کاربرانی با دسترسی محدود به سایت موردنظر ایجاد کند و البته هیچ الزامی هم برای تعریف سایر کاربران و اعطای سطح دسترسی به ایشان برای سایت‌ها وجود ندارد و در صورت نیاز شما می‌توانید از این بخش استفاده کنید.

User

تعریف و اعطای نقش User در گوگل وبمستر برای هر سایتی، به شخص موردنظر این قابلیت را می‌دهد که بتوانند کلیه گزارش‌ها مربوط به آن سایت را ببینند و فقط به برخی از ابزارها اجرای موجود در کنسول جستجو گوگل دسترسی داشته باشند.

اشخاصی که به‌عنوان user و با این سطح دسترسی در کنسول جستجو گوگل تعریف می‌شوند فقط توسط مالک اصلی سایت یا کاربران با نقش owner قابل‌تعریف و ایجاد شدن دارند و خودشان اجازه ایجاد و دسترسی دادن برای سایر افراد را ندارند. دو نوع user در کنسول جستجو قابل‌تعریف است:

  • Full

کاربران با این سطح دسترسی می‌توانند اکثر گزارش‌ها مربوط به سایت موردنظر را ببینید و فقط به برخی ابزارها و عملیات اجرای در کنسول جستجو دسترسی دارند.

  • Restricted

کاربران با این سطح دسترسی بسیار محدودتر هستند و فقط می‌توانند برخی از گزارش‌ها و داده‌های ارائه‌شده را ملاحظه کنند.

Associate

سایر ابزارهای گوگل (مانند اکانت گوگل پلاس یا اکانت Adwords) یا اپلیکشن های موبایلی می‌توانند از طریق کنسول جستجو گوگل به یک وب‌سایت متصل شوند. تعریف نقش associate در گوگل وبمستر به مفهوم تعریف همکار برای یک سایت است؛ و اگر شخصی درخواست ارتباط و همکاری با وب‌سایت شمارا از طریق سرچ کنسول بدهد، با توجه به نوع ابزاری که می‌خواهند با شما در ارتباط باشند و همکاری کنند این قابلیت به آن‌ها داده می‌شود. افرادی که این نقش به آن‌ها داده می‌شود برخلاف سایر نقش‌ها به گزارش‌ها و ابزارهای کنسول جستجو گوگل دسترسی ندارند اما به‌عنوان‌مثال می‌توانند به‌عنوآن‌همکار سایت شما در گوگل پلاس مطلب منتشر کنند؛ و یا ایجاد ارتباط و همکاری بین یک اپلیکشن موبایل و یک وب‌سایت به گوگل این مفهوم را می‌رساند که لینک‌های که به اپلیکشن اشاره می‌کنند را هرکجا که مناسب است به‌جای لینک‌های وب‌سایت در نتایج جستجو نمایش دهد.

دانلود pdf مقاله: تعریف کاربر و مدیر در گوگل وبمستر و سطح دسترسی های مربوطه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.