چگونه سایت خود را در نتایج جستجو گوگل به رتبه اول بیاوریم؟

183

چگونگی رسیدن به صفحه اول گوگل خود یک سؤال کاملاً تکراری است که توسط هر شخصی پرسیده می‌شود و البته مباحث بسیار مفصلی را شامل می شود اما در این بخش فقط به یک اشاره خود گوگل بسنده می کنیم.

گوگل خود مستقیماً به این سؤال پاسخ داده است، اولین موردی که گوگل در این خصوص به آن اشاره می‌کند این است که: آمدن به صدر نتایج جستجو گوگل هیچ رمز و رازی ندارد و اگر وب‌سایت خوبی داشته باشید این امر اتفاق خواهد افتاد.

رسیدن به صفحه اول گوگل

گوگل چندین روش و نکته مهم برای اینکه بتوانید رتبه‌خوبی در نتایج جستجو گوگل کسب کنید را اشاره کرده است که در ادامه آورده‌ایم:

  1. ارائه محتواهای باکیفیت

گوگل همیشه تلاش می‌کند که برای درخواست‌ها و سؤالاتی که از سمت کاربران برای او ارسال می‌شود بهترین جواب‌ها را پیدا و ارائه کند. حال اگر وب‌سایت شما در موضوع و حیطه کاری خودش بهترین مطالب را ارائه کند صدالبته وب‌سایت شما جزء اولین انتخاب‌ها و اولویت‌ها برای گوگل است که شمارا به کاربران خودش در نتایج جستجو معرفی کند و در راستای همین موضوع در سرچ کنسول خود بخشی را به نام Search Analytics برای مدیران سایت‌ها قرار داده است که از طریق آن می‌توانید بفهمید که کدام جستجوهای کاربران، به نمایش سایت شما در نتایج جستجو گوگل منجر شده است و از بین تعداد نمایش لینک شما برای کاربران چه تعداد بر روی لینک وب‌سایت شما کلیک کرده‌اند

  1. وب‌سایت واکنش گرا

(واکنش گرا یا responsive: سازگاری صفحات سایت با نسخه‌های مختلف موبایل و تبلیت با صفحه نمایش‌های مختلف) بسیاری از کاربران از گوشی‌های هوشمند برای جستجو در وب استفاده می‌کنند؛ و درعین‌حال که گوگل تلاش می‌کند بهترین نتیجه ممکن را برای سؤال کاربران خود پیدا کند و نمایش دهد، به این نکته نیز توجه می‌کند که نتیجه‌ای که برمی‌گرداند ازلحاظ نمایش و وضعیت ظاهر شدن بر روی دستگاه کاربر نیز یک نمایش زیبا و یک تجربه خوب را برای کاربر به همراه داشته باشید و برای همین منظور هم گزینه Mobile Usability را در کنسول جستجوی خود برای بهبود بخشیدن به نحوه نمایش صفحات سایت بر روی کاربرانی که از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند ارائه کرده است.

  1. استفاده از عناوین و برچسب‌های مفید و مرتبط

در سایت خود از عناوین و برچسب‌های مفید و دقیق استفاده کنید. استفاده از عناوین واضح و به‌کارگیری متا تگ‌های دقیق برای توضیح مطالب و صفحات مختلف، همگی به گوگل کمک می‌کنند تا سایت و صفحات شمارا به‌خوبی درک کنند و درنتیجه در نمایش نتایج جستجو، توضیحات و اطلاعات مفید و مستقیمی را استفاده کنند.

  1. استفاده از داده‌های ساختاریافته یا اصطلاحا structured data ها در سایت

تعریف داده‌های ساختاریافته باعث ایجاد یک تجربه و حس خوب برای کاربران در هنگام جستجو در گوگل می‌شود مثل نمایش ستاره کنار نتایج جستجو یا تاریخ و اطلاعات اضافی در خصوص اخبار و رویدادها و یا نمایش سرچ باکس اختصاصی در نتایج جستجو برای سایت شما. یکی از ابزارهای که در همین راستا و برای برچسب‌گذاری و تعریف داده‌های خاص توسط کنسول جستجوی گوگل ارائه می‌شود Data Highlighter نام دارد که توسط آن می‌توانید داده‌های خود را برای گوگل برچسب‌گذاری کنید.

 

  1. توجه به راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های گوگل

و در آخر گوگل توصیه می‌کند که از دستورالعمل‌های که برای داشتن یک وب‌سایت خوب ارائه کرده است حتماً پیروی کنید و از کارهای مشکل‌ساز که بر روی رتبه و حضور شما در نتایج جستجو تأثیر می‌گذارد دوری کنید. کلیه این راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌ها در مرکز آموزش و راهنمایی گوگل برای مدیریان وب‌سایت‌ها قابل‌بررسی و مطالعه است.

https://support.google.com/webmasters

در بخش آموزش سئو به کلیه نکات و فاکتورهایی پرداخته ایم که شما باید در سایت خود رعایت کنید تا یک سایت خوب از دید موتورهای جستجو داشته باشید و ربات ها جستجو گر نیز بتوانند صفحات سایت شما را به خوبی پیدا کرده و هم منظور و هدف هر صفحه را به خوبی درک کنند، همچنین در روند بهینه سازی سایت خود برای حفظ و ارتقاء جایگاه رتبه سایت در نتایج جستجو می توانید از ابزار قدرتمند گوگل وبمستر بهره ببرید که در بخش آموزش گوگل وبمستر نیز به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.