مقدمه ای بر کنسول جستجو گوگل

ده دلیل برای استفاده از کنسول جستجو گوگل

شما می‌توانید توسط  سرویس گوگل وبمستر تولز عملکرد وب‌سایت خود را در نتایج جستجو گوگل، زیر نظر بگیرید و همچنین:

 1. اطمینان حاصل کنید که ربات گوگل به سایت شما دسترسی دارند و می‌توانند محتوای آن را بررسی کنند.
 2. به کمک کنسول جستجو می‌توانید به گوگل درخواست دهید مطالب جدیدی که در سایت منتشر کرده‌اید را بررسی کند و همچنین برای مطالبی که نمی‌خواهید در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شوند درخواست حذف آن‌ها را بدهید.
 3. ایجاد و نظارت بر محتواهایی که باعث ارائه نتایج جذاب و بصری در لیست نتایج جستجو گوگل خواهد شد.
 4. توسط این ابزار خواهید توانست سایت خود را حفظ و نگهداری کنید بدون اینکه اختلالی در وضعیت سایت در نتایج جستجو گوگل ایجاد شود.
 5. توسط کنسول جستجو می‌توانید مشکلاتی که ممکن است به صحت کارکرد و رتبه سایت ضربه می‌زنند را شناسایی و رفع کنید.

توسط این ابزار می‌توانید ببینید که گوگل و بازدیدکنندگان چگونه سایت شمارا می‌بینند و:

 1. متوجه خواهید شد که با جستجوی چه کلماتی در گوگل، سایت شما برای کاربران نمایش داده می‌شود؟
 2. توسط کنسول جستجو خواهید دید که کدام‌یک از کلمات و عبارات باعث ورود بیشترین تعداد بازدیدکننده به سایت شما شده است؟
 3. توسط این ابزار می‌توانید بررسی کنید آیا مواردی چون قیمت محصولات، اطلاعات تماس و یا اطلاعاتی که توسط شما برای گوگل برچسب‌گذاری شده است، در نتایج جستجو به‌عنوان اطلاعات جانبی سایت شما، به کاربران نمایش داده می‌شود یا خیر؟
 4. توسط کنسول جستجو می‌توانید بررسی کنید که چه سایت‌هایی به سایت شما لینک داده‌اند؟
 5. کنسول جستجو به شما کمک خواهد کرد که متوجه بشوید سایت شما نسخه موبایل دارد؟ و آیا افرادی که با موبایل در وب جستجو می‌کنند و سایت شمارا می‌بینند، آیا وب‌سایت شما به‌خوبی در موبایل‌های ایشان نمایش داده می‌شود؟

چه کسانی از کنسول جستجوی گوگل استفاده می‌کنند؟

چه کسانی از گوگل وبمستر استفاده می کنند

هر شخصی که یک وب‌سایت دارد و می‌خواهد رتبه‌خوبی در نتایج جستجو گوگل کسب کند بهتر است که از گوگل وبمستر تولز استفاده کند. فرقی نمی‌کند که شما یک شخص عادی هستید یا یک متخصص وب، اولین باری است که سایت دارید یا یک شخص حرفه‌ای هستید که سایت‌های مختلفی دارد، فرقی نمی‌کند که سایتتان را خود طراحی کرده‌اید یا آن را به یک شرکت طراحی سایت سپرده‌اید. گوگل با گزارش‌ها و راهنمایی‌هایی که توسط کنسول جستجوی خود ارائه می‌کند برای کلیه افرادی که می‌خواهند از طریق وب‌سایتشان تجارت موفقی داشته باشند مفید خواهد بود.

 1. صاحبان اصناف و مشاغل مختلف

چنانچه شما صاحب کسب‌وکاری هستید و نمی‌دانید که چگونه از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید و حتی فرصت و یا علاقه‌ای برای این موضوع نیز ندارید و ترجیح می‌دهید که برای ثبت سایت خود در کنسول جستجوی گوگل و بهینه‌سازی سایتتان بر اساس گزارش‌ها و راهنمایی‌های این نرم‌افزار، یک شخص متخصص درزمینه سئو و یا مسلط به این نرم‌افزار را استخدام کنید، بازهم بایستی یک سری اصول و مفاهیم اولیه را در خصوص کار با این ابزار و گزارش‌ها آن یاد بگیرید تا مطمئن شوید که به همه گزارش‌هایی که برای وب‌سایت شما ارائه می‌شود دسترسی و کنترل دارید.

دقیقاً مانند حالتی که شما برای امور مالی و حسابداری خود از یک متخصص حسابدار و یک نرم‌افزار مالی استفاده می‌کنید، بایستی با یک سری اصول و مفاهیم اولیه مالی نیز آشنایی داشته باشید تا بتوانید درک صحیح از گزارش‌هایی که به شما ارائه می‌شود داشته باشید و با یک دید دقیق و صحیح، تصمیمات درستی را درزمینه مباحث مالی مجموعه خود بگیرید.

در خصوص وب‌سایت و تجارت آنلاین نیز به همین منوال است و شما با یک دید کلی و آشنایی با مفاهیم مربوطه است که می‌توانید تصمیمات بزرگ و مهم را در خصوص روند وب‌سایت خود بگیرید.

 1. بازاریاب‌ها و متخصصان سئو

به‌عنوان شخصی که بر روی بازاریابی آنلاین متمرکزشده است، کنسول جستجوی گوگل به شما کمک می‌کند تا بازدیدهایی که از طریق گوگل به سایت شما هدایت می‌شوند را زیر نظر بگیرید، رتبه سایت خود را بهبود ببخشید و در خصوص نتایج جستجوی که منجر به نمایش وب‌سایت شما می‌شود تصمیمات صحیحی بگیرید. همچنین توسط گزارش‌هایی که گوگل توسط این نرم‌افزار برای شما آماده و ارائه می‌کند می‌توانید تصمیمات فنی و تأثیرگذاری برای وب‌سایت خود بگیرید و یک آنالیز بسیار حرفه‌ای‌تر را توسط این ابزار در کنار سایز ابزارهای گوگل مانند گوگل آنالیتیک (Google Analytics) و یا گوگل ترند (Google Trends) و یا ادوورد گوگل (Google AdWords) داشته باشید.

 1. مدیران و ب سایت‌ها

به‌عنوان یک مدیر سایت شما باید مراقب صحت عملکرد وب‌سایت خود باشید. گوگل وبمستر تولز به شما کمک می‌کند که به‌سادگی خطاهای سرور سایت را متوجه شوید و در برخی موارد مستقیماً آن‌ها را نیز رفع کنید. خطاهای سرور یا مواردی که به بارگذاری وب‌سایت مربوط می‌شوند، هک شدن سایت و یا نرم‌افزارها و کارهای اسپمی که با سایت ضربه وارد خواهند کرد. همچنین توسط این گزارش‌ها می‌توانید مطمئن شوید که کلیه تغییرات، بهینه‌سازی‌ها و رفع عیب‌هایی که برای سایتتان انجام می‌دهید به‌آرامی صورت می‌پذیرد، بدون اینکه رتبه سایت شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

 1. توسعه‌دهندگان وب

درصورتی‌که شما می‌خواهید برای وب‌سایت خود کد نویسی کنید و یا قسمت‌ها و محتواهای مختلف سایت خود را برای موتورهای جستجو نشانه‌گذاری کنید، سرچ کنسول گوگل می‌تواند به‌خوبی شمارا یاری کند تا بتوانید بر روی کد نویسی و نشانه‌گذاری های که تعریف می‌کنید نظارت داشته باشید و بتوانید خطاهای متداولی که ممکن است در این خصوص رخ دهد را رفع کنید. مثل خطاهای که در اطلاعات ساختاریافته ممکن است رخ دهد.

 1. توسعه‌دهندگان اپلیکیشن های موبایلی

درصورتی‌که شما صاحب یک اپلیکشن موبایل هستید، مسلماً برای شما مهم است که بدانید کاربرانی که از موبایل استفاده می‌کنند چگونه می‌توانند توسط ابزار جستجو گوگل، اپلیکیشن شمارا پیدا کنند. سرچ کنسول گوگل می‌تواند به شما کمک کند که چگونه اپلیکشن خود را با وب‌سایت‌ها یکپارچه کنید.

به خاطر همین طیف گسترده ای که می توانند مخاطبین این سرویس گوگل باشند، گوگل نام این سرویس خود را از ” گوگل وبمستر تولز “ به ” کنسول جستجوی گوگل “ تغییر نام داد تا این ذهنیت را برای افراد به همراه نداشته باشد که این سرویس مخصوص مدیران سایت ها یا همان وبمستر ها هست، بلکه افراد مختلف با اهداف متفاوت می توانند از این سرویس استفاده کنند.

سایت شما در فهرست نتایج گوگل قرار دارد؟

نبودن سایت در نتایج جستجو گوگل

قرار گرفتن در لیست نتایج گوگل، امری بسیار ساده و البته رایگان است و حتی نیازی نیست که خودتان بخواهید سایتتان را به‌صورت دستی در گوگل ثبت و معرفی کنید.

موتور جستجوی گوگل به‌صورت کاملاً خودکار عمل می‌کند و توسط نرم‌افزار جستجوگر خود که اصطلاحاً “خزنده” یا “عنکبوت” نامیده می‌شود، به‌صورت منظم در سطح وب مشغول به پیدا کردن سایت‌ها و صفحات جدید می‌شود و با پیدا کردن هر سایت و صفحه جدیدی آن را به فهرست گوگل اضافه می‌کند. حتی خیلی از وب‌سایت‌هایی که در فهرست گوگل قرار دارند بدون آنکه مدیران آن‌ها بخواهند به‌صورت دستی اقدام به ثبت و معرفی این سایت‌ها بکنند، به‌صورت خودکار هنگامی‌که این ربات‌ها در سطح وب در حال کاوش هستند پیدا و ثبت‌شده‌اند.

با یک جستجو ساده در گوگل می‌توانید متوجه شوید که سایتتان در فهرست گوگل قرار دارد یا خیر. برای این منظور به سایت گوگل (www.google.com) بروید و در قسمت جستجو دستور:Site:Example.com  را وارد کنید. (به‌جای Example.com باید نام سایت خود را وارد کنید)

اگر گوگل هنوز سایت شمارا پیدا نکرده باشد، لینکی نمایش داده نخواهد شد و گوگل به شما پیغام می‌دهد که هیچ نتیجه‌ای منطبق با دستور شما پیدا نکرده است؛ و اگر گوگل قبلاً وب‌سایت شمارا پیداکرده باشد، در جواب این دستور جستجوی شما، لیست کامل صفحات و لینک‌های مربوط به سایت شمارا که بررسی و فهرست بندی کرده است را نمایش می‌دهد.

علت اینکه سایت شما هنوز در گوگل فهرست نشده است

باوجود اینکه گوگل میلیاردها صفحه را در سطح وب بررسی می‌کند. بازهم ممکن است برخی از سایت‌ها و صفحات بررسی نشوند و از زیردست گوگل خارج شوند؛ و چنانچه سایت یا صفحه‌ای از دست ربات‌های گوگل خارج شوند می‌تواند به خاطر یکی از عوامل زیر باشد:

 1. اولین دلیل می‌تواند این باشد که وب‌سایت شما یک وب‌سایت کاملاً جدید است که به‌تازگی راه‌اندازی شده است و ربات گوگل هنوز فرصت پیدا نکرده است که سایت شمارا بررسی کند و باید کمی صبور باشید تا سایت یا صفحات جدید شما توسط گوگل شناسایی و در فهرست آن قرار گیرد.
 2. دومین دلیل این می‌تواند باشد که وب‌سایت شما توسط سایر وب‌سایت‌ها لینک نشده است، یعنی ربات گوگل هیچ لینکی از سایر سایت‌ها پیدا نکرده که بتواند از طریق آن‌ها به سایت و صفحات شما برسد و بتواند آن‌ها را بررسی کند.
 3. دلیل دیگر می‌تواند این باشد که طراحی سایت به‌گونه‌ای است که کار را برای دسترسی گوگل به محتویات سایت بسیار سخت می‌کند و یا اینکه هر بار که گوگل می‌خواهد سایت شمارا بررسی کند با خطایی از سمت سایت یا سرور شما مواجه شده و یا کلاً دسترسی‌های لازم جهت بررسی سایت به ربات گوگل داده نشده است.

چگونه سایت خود را در فهرست نتایج گوگل داشته باشیم؟

گوگل به مدیران سایت‌ها توصیه می‌کند که طبق راهنما و دستورالعمل‌های که در اختیار آن‌ها قرار داده است، سایت‌های خود را طراحی و پیاده‌سازی کنند به‌طوری‌که به‌صورت ساختاری و منطبق با اصول موتورهای جستجو باشند؛ و در کنار همه این موارد شرکت گوگل توسط گوگل وبمستر تولز خود به شما کمک می‌کند که سایت و محتواهای خود را به گوگل معرفی کنید و وضعیت خود را در نتایج جستجو گوگل زیر نظر بگیرید. حتی می‌توانید با تنظیمات موجود در این ابزار که در ادامه توضیح داده خواهد شد کلیه آلارم ها و اطلاع‌رسانی‌هایی را که گوگل هنگام بررسی‌های از سایت شما با آن‌ها برخورد کرده است را به شما اطلاع‌رسانی کند.

شروع استفاده از گوگل وبمستر تولز برای وب‌سایت

هدف گوگل از ارائه ابزار کنسول جستجوی خود این است که با ارائه گزارش‌ها کاربردی و فراهم کردن ابزارهای مناسب و منابع آموزشی مفید، به شما کمک کند تا که محتوا و مطالب سایتتان در نتایج جستجو گوگل بیاید.

از کنسول جستجوی گوگل می‌توآن‌هم برای وب‌سایت‌ها و هم برای اپلیکشن های موبایلی استفاده کرد. ثبت‌نام و عضویت در این ابزار ساده و رایگان بوده و می‌توانید هم‌اکنون از طریق لینک زیر به صفحه کنسول جستجو گوگل بروید و در آن ثبت‌نام کنید.

https://www.google.com/webmasters

بعد از اضافه کزدن سایت به گوگل وبمستر تولز شما باید مالکیت سایت مورد نظر را برای گوگل محرز کنید، در مقاله ثبت سایت در گوگل وبمستر و روش های اثبات مالیکت کامل به این موضوع پرداخته شده است و خواهید دید که اضافه کردن سایت و تائید مالکیت در گوگل وبمستر بسیار ساده بوده و خیلی سریع انجام خواهد شد.

مدیریت وب‌سایت از طریق کنسول جستجو گوگل به‌صورت:

 • روزانه

شما می‌توانید با خیال راحت با سایت خود کار کنید و به بروز رسانی آن بپردازید، چنانچه گوگل وبمستر تولز با هرگونه مورد غیرطبیعی در سایتتان برخورد کند آن را برای شما ایمیل خواهد کرد… منظور از این وقایع غیرطبیعی نشانه‌هایی از هک شدن سایت شما یا خطاها و مشکلاتی است که گوگل هنگام بررسی و فهرست بندی کردن اطلاعات سایت با آن‌ها برخورد کرده است. همچنین درصورتی‌که به‌صورت عمدی یا ناخواسته هریک از قوانین و دستورالعمل‌های گوگل که برای مدیران وب‌سایت‌ها مشخص کرده است را رعایت نکنید، هشدار و اطلاع‌رسانی مربوطه از طریق ایمیل برای شما انجام خواهد شد.

توجه: معمولاً پس از ثبت‌نام در گوگل وبمستر تولز و اضافه کردن سایت خود به آن، مدتی زمان می‌برد تا اطلاعات و گزارش‌ها مربوط به سایت آماده و در حساب کنسول جستجوی شما ارائه شوند؛ بنابراین اگر هنوز وب‌سایت خود را در کنسول جستجو گوگل اضافه نکرده‌اید، هر چه سریع‌تر ابتدا سایت خود را در اضافه و تائید کنید و به‌محض اینکه گزارش‌ها و اطلاعات سایت شما آماده و به آن اضافه شد، گوگل از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

 • ماهانه

به‌صورت ماهانه یا زودتر گزارش‌ها صفحه نخست کنسول جستجوی مربوط به سایت خود را بررسی کنید. داشبورد کنسول جستجوی گوگل سریع‌ترین و ساده‌ترین راهی است که بتوانید یک بررسی سریع بر روی صحت عملکرد وب‌سایت خود داشته باشید و بهتر است که به مورد زیر حتماً توجه کنید:

مطمئن شوید تعداد خطاهای گزارش‌شده از وب‌سایتتان در حال افزایش نباشد.

توجه کنید که تعداد کلیک‌هایی انجام‌شده بر روی لینک‌های سایت که در همان صفحه داشبورد تحت عنوان “Total Clicks” به شما نمایش داده می‌شود کاهش و نزول غیرطبیعی نداشته باشد. البته کاهش و شیب نزولی در آخر هفته‌ها و یا تعطیلات رسمی یک امر طبیعی است.

پس از بروز رسانی سایت چه‌کارهایی باید انجام شود؟

زمانی که در وب‌سایت خود تغییرات زیاد و یا بنیادی می‌دهید، کنسول جستجوی خود را کامل زیر نظر بگیرید و آن را بررسی کنید تا بتوانید رفتار و نتایج مربوط به سایتتان را در نتایج جستجو گوگل ببینید. این بروز رسانی‌ها می‌تواند درج مطلب جدید به سایت، اضافه کردن نسخه موبایلی سایت، تغییر آدرس دامنه سایت، اضافه کردن زبان‌های مختلف به سایت و … باشد.

 • اضافه کردن محتوا و مطلب جدید به سایت

یکی از متداول‌ترین کارهایی که در بروز رسانی وب‌سایت انجام می‌شود درج مطالب جدید و یا بروز رسانی مطالب قدیم وب‌سایت است، پس از بروز رسانی و یا درج مطالب جدید در سایت موارد زیر را بررسی و انجام دهید:

 1. بررسی کنید که آیا گوگل به مطلب و صفحه جدیدی که اضافه کرده‌اید دسترسی دارد یا خیر؛ که در این مورد ابزار Fetch as Google می‌تواند به شما کمک کند.
 2. از طریق نقشه سایت لینک صفحات و مطالب جدید خود را مشخص و بروز رسانی کنید و ابزار sitemap در سرچ کنسول گوگل در این خصوص به شما کمک خواهد کرد.
 3. اگر نمی‌خواهید که مطلب یا صفحه موردنظرتان را گوگل اصلاً بررسی کند توسط txt می‌توانید دسترسی به لینک موردنظر را برای ربات‌های گوگل مسدود کنید و توسط ابزار robots.txt Tester نیز می‌توانید صحت و درستی دستورات بکار گرفته شده برای این محدودیت دسترسی را تست و بررسی کنید.
 4. چند هفته بعدازاینکه مطلب جدیدی به سایت خود اضافه کردید، از طریق گزارش‌ها ارائه‌شده در بخش Index Status بررسی کنید که تعداد مطالب فهرست شده از سایتتان در گوگل افزایش پیداکرده است یا خیر. همچنین از طریق گزارش‌ها ارائه‌شده در بخش Blocked Resources از کنسول جستجوی خود بررسی کنید که آیا دسترسی به منابع موجود در صفحه که می‌توانند در نحوه نمایش و ارائه مطالب سایت تأثیرگذار باشند مسدود شده است یا خیر.
 • اضافه کردن قابلیت جدید به وب‌سایت

چنانچه برای وب‌سایت خود می‌خواهید نسخه موبایل طراحی و اضافه کنید، سعی کنید که از یک سایت و بدون تغییر دادن آدرس، هم برای نسخه ویندوزی و هم برای نسخه موبایلی استفاده کنید و خود سایت به‌صورت هوشمند برای کاربران مختلف که از کامپیوترها و یا موبایل‌های متنوع با صفحه نمایش‌های مختلف استفاده می‌کنند وفق پیدا کند و با هر نوع سایز نمایشی سازگار باشد؛ اما اگر تصمیم دارید که از سایت‌های مجزا برای خدمات‌دهی برای کاربرانی که از موبایل استفاده می‌کنند بهره ببرید، می‌توانید در کنسول جستجوی خود این موضوع را برای گوگل مشخص کنید و با استفاده از تگ <link rel=”alternate”> جهت اتصال آن به سایت جدید استفاده کنید.

درصورتی‌که سایت شما چندزبانه است و محتواهای مختلفی را برای زبان‌ها مختلف و در سطح بین‌الملل منتشر می‌کنید، می‌توانید از بخش International Targeting مطمئن شوید که چه کشوری هدف اصلی وب‌سایت شما است و از تگ hreflang نیز در آن صفحات استفاده کنید.

 • تغییر آدرس دامنه وب‌سایت

درصورتی‌که به هر دلیلی خواستید آدرس وب‌سایت خود را تغییر دهید از بخش Change of Address در گوگل وبمستر تولز استفاده کنید تا بتوانید نتایج موجود در جستجوها را به آدرس جدید خود منتقل کنید.

 • حذف یک صفحه از نتایج جستجوی گوگل

درصورتی‌که می‌خواهید یکی از صفحات سایتتان را از نتایج جستجوی گوگل حذف کنید و یا دسترسی خواندن و فهرست شدن در نتایج جستجو را برای آن صفحه مسدود کنید، می‌توانید برای این کار از ابزار Remove URLs موجود در کنسول جستجو گوگل استفاده کنید.

دانلود فایل pdf مقاله : مقدمه ای بر گوگل وبمستر تولز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.