دامنه سایت و تاثیر آن روی سئو

دامنه و تاثیر آن بر روی سئو سایت

انتخاب دامنه

میتوان گفت دامنه وب سایت شما، یکی از مهمترین نقش های وب سایت شما خصوصا در بحث برندینگ را بر عهده دارد!

هنگامی که تصمیم دارید وب سایت خود را راه اندازی کنید اولین مورد انتخاب نام دامنه است، و میتوان گفت دامنه وب سایت، یکی از مهمترین نقش ها، در خصوص برندینگ سایت و تجارت آنلاین شما را بر عهده دارد!

انتخاب دامنه خوب و ایده ال تاثیر غیر مستقیم و البته بسیار بالایی بر سئو سایت شما خواهد داشت، همین که اسم سایت شما جذاب ، ساده و با مفهوم باشد و کاربران پس از اولین ورود این نام را به خاطر داشته باشند و مجدد وارد سایت شما شوند بر روی سئو سایت شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. برای انتخاب یک دامنه خوب پیشنهاد میکنم موارد زیر را در حتما در نظر بگیرید:

تاریخچه دامنه

 

حتما قبل از انتخاب دامنه از تاریخچه آن اطلاعاتی بدست آورید. ممکن است قبلا این دامنه اسپم و یا گوگل آن را جریمه کرده باشد. از انتخاب این گونه دامنه ها صرفه نظر کنید.

مدت زمان انقضا دامنه

اگر مدت انقضای دامنه شما کمتر از یک سال است آن را تمدید نمایید. چون گوگل برای سایت هایی که تاریخ انقضا دامنه شان کمتر از یک سال است ارزش قائل نیست ولی برای سایت هایی که مدت اعتبار آن ها بیشتر است، ارزش قائل می باشد.

از انتخاب دامنه های طولانی بپرهیزید.

مثلا در صورتی که اسم شرکت شما، “ندا گستران آوند” می باشد از انتخاب دامنه ای مانند :  www.NedaGostaranAvand.ir حتی الامکان خودداری کنید. سعی نمایید دامنه ای که انتخاب می نمایید تعداد کاراکترهایش حداکثر ۱۲ کاراکتر باشد.

از انتخاب دامنه های گیج کننده و نامفهوم بپرهیزید.

به عنوان مثال نام شرکت شما “ماهان تجهیز گستر خوزستان” است و شما مخفف نام شرکت خود را برای دامنه خود میخواهید انتخاب کنید :   www.mtgkh.ir . نه تلفظ زیبا و آهنگینی دارد، نه معنی خاصی می دهد و به خاطر سپردن چنین دامنه های بسیار سخت می باشد.

حتی الامکان از حروفی که تلفظ سخت یا تلفظ مشابه دارند در دامنه خود استفاده نکنید

مثلا حرف “j” و “g” که در تلفظ خیلی ها این دو حرف را جابه جا میگیرند مثلا دامنه : gahadbook یا jahadbook .
حداقل در این موارد پیشنهاد می شود که هر دو دامنه را خریداری کنید و دامنه با تلفظ یا تایپ غیر صحیح را بر روی دامنه اصلی خود forward کنید.

سعی کنید از dash (-) برای جداکردن کلمات دامنه خود استفاده نکنید.

اگر دامنه شما دارای دارای چند قسمت می باشد و می خواهید که ساده تر خوانده شوند می توانید از dash (-) استفاده نمایید. به عنوان مثال : www.iman-gostar.ir  . تا جایی که امکان دارد از dash استفاده نکنید ولی اگرمجبور به این کار شدید، بیشتر از یک dash در دامنه استفاده نکنید. استفاده از dash در نام دامنه شبیه به رفتارهای اسپم گونه می باشد. به همین خاطر است که می گوییم از دامنه های پیوسته که از یک یا دو کلمه باشند استفاده کنید.

رنک سایت هایی که  در نام دامنه خود از dash استفاده نمیکنند نسبت به دیگر سایت هایی که از dash استفاده می کنند، بالاتر است.

 

استفاده از کلمه کلیدی وب سایت در نام دامنه

توجه کنید که استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه باعث طولانی تر شدن آن نشود، و به سادگی در ذهن افراد بماند . به کارگیری کلمه کلیدی در نام دامنه اهمیت دارد اما نه به اهمیتی که در گذشته داشته است و در موتور های جستجو امروزی جایگاهی ندارد. به طور مثال اگر زمینه فعالیت سایت شما طراحی سایت می باشد نام دامنه خود را webdesign انتخاب نمایید.

استفاده از کلمات خاص و جالب برای نام وب سایت، می تواند آن نام را تبدیل به یک برند کند.

مثلا  eBay، Yahoo، Wikipedia و Google و در سایت های فارسی زبان مثلا aparat یا jaaar اشاره کرد. و یا paazen  برندی که برای سامانه طراحی وب سایت سناکو انتخاب کرده ایم. پس اگر در انتخاب دامنه خود یک کلمه خاص که قابلیت تبدیل شدن به یک برند در زمینه کاری شما را دارد پیشنهاد می کنیم از همان استفاده کنید.

استفاده از com. یا ir.

اگر زمینه فعالیت وب سایت تان محدود به داخل کشور نمی شود و در سطح جهانی کار می کنید بهتر است از com.  استفاده کنید ولی اگر هدفتان فعالیت در داخل کشور است و می خواهید در ایران رتبه خوبی کسب نمایید، از ir. استفاده کنید.

 

بهتر است قبل از ثبت یک دامنه، کارهای زیر را انجام دهید:

 

آیا تلفظ دامنه انتخابی شما ساده و روان است ؟

نام دامنه انتخابی خود را از پشت تلفن برای تعدادی از دوستان و یا همکارانتان بگویید، آیا شخصی که آن طرف تلفن قرار دارد متوجه تلفظ صحیح نام دامنه شما میشود، یا باید کلی توضیح در مورد تایپ صحیح آن بدهید تا شخص متوجه بشود ؟

آیا نام دامنه شما شغل و یا مفهوم خدمات شما را می رساند؟

نام دامنه انتخابی خود را به چند نفر نشان دهید آیا بدون هیچ توضیحی می توانند حدس بزنند که شما چه محصولی و یا خدماتی عرضه می کنید و یا این سایت قرار است در چه زمینه ای فعالیت کند ؟

آیا پسوند های مختلف دامنه انتخابی شما آزاد است، یا حداقل  پسوند ir و com، هر دو آزاد هستند؟

پیشنهاد میشود حداقل دو پسوند ir.  و com.  از دامنه انتخابی تان آزاد باشد و هر دو دامنه را ثبت کنید به چند دلیل :
۱- اگر شخصی به اشتباه دامنه شما را به پسوند دیگری زد به سایت شما هدایت شود.
۲- از نام و برند شما با پسوند دیگر سوء استفاده صورت نگیرد.
۳- اگر خواستید حوزه فعالیت خود را به خارج از مرزهای ایران گسترش دهید پسوند com.  معمولا گزینه بهتری جهت استفاده است.

آیا دامنه انتخابی شما با دامنه ها و سایت ها معروف و برند شده تشابه دارد ؟

در حوزه کاری شما برترین سایت های حال حاضر کدامند ؟ آیا دامنه انتخابی شما با نام دامنه های آن ها یکسان و مشابه است ؟ اگر این طور هستند پیشنهاد اکید میشود نام دامنه خود را تغییر دهید! به عنوان مثال سایت digikala یک برند مشهور در زمینه فروش کالاهای دیجیتال می باشد اگر شما بخواهید نام دامنه خود را digitalkala برای راه اندازی یک فروشگاه کالای دیجیتال خود انتخاب کنید، اکیدا توصیه می شود از این نام استفاده نکنید.

برای انتخاب نام دامنه خود یک نظر سنجی سریع انجام دهید !

سعی کنید برای سایت خود چند دامنه با رعایت نکات گفته شده انتخاب کنید، دامنه ها را به دوستان و یا حتی افرادی که از شغل و کار شما اطلاعی ندارند نشان دهید ببینید آن ها کدام را انتخاب میکنند!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.